2020-ի դեկտեմբերի 5-ին Ազատության հրապարակում «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվանել էր «ֆեյք»։
«Նիկոլ Փաշինյանը հետևողականորեն քանդել է իրական պետությունը՝ դրա փոխարեն կառուցելով վիրտուալ Հայաստան»,- հայտարարել էր Վանեցյանը՝ հավելելով, որ «վիրտուալ հայրենիքում» արժևորվում է ոչ թե իրական մարդու կյանքը, այլ թվացյալ հավանությունը՝ լայքը։
Վանեցյանի այս հայտարարությունը միակ դեպքը չէ, երբ քաղաքական գործիչները միմյանց մեղադրում են ֆեյքերի բանակ ունենալու և դրանցով հասարակական լայն աջակցության իմիտացիա ստեղծելու մեջ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» վերջին ամիսներին ուսումնասիրել և բացահայտել է տարբեր քաղաքական գործիչների և ուժերի կողմից ուղղորդվող կամ նրանց հարող կեղծ օգտահաշիվների գործունեությունը սոցիալական ցանցերում։
Առաջինը ներկայացնում ենք Ֆեյսբուք և Թվիթեր սոցիալական ցանցերում ԱԱԾ նախկին պետ Արթուր Վանեցյանի օգտին աշխատող կեղծ հաշիվների «բանակը»։
Ֆեյսբուք
«Փաստերի ստուգման հարթակի» մշտադիտարկման արդյունքում հաջողվեց Ֆեյսբուքում ֆեյքերի ուղղորդված «բանակ» բացահայտել։ Այս խումբը կազմված է առնվազն 160 օգտահաշվից։ Այս թիվը վերջնական չէ և չի բացառվում, որ այն շատ ավելի մեծ է։ Այս կեղծ էջերի միջև կապը և համակարգվածությունը ապացուցվում է մի շարք ընդհանրություններով։ Ուսումնասիրվել են բացառապես այս պահին ակտիվ գործունեություն ծավալող կեղծ օգտահաշիվները։ Չի բացառվում նաև, որ գոյություն ունեն նախկինում գործարկված, սակայն ներկայում պասիվ և որևէ գործունեություն չծավալող օգտահաշիվներ, որոնց բացահայտումը բարդ կամ նույնիսկ անհնար է։
Էջերի բովանդակությունը
Այսպես, այս օգտահաշիվները միևնույն հրապարակումով կիսվում են նույն օրը, գրեթե նույն ժամին, և կարելի է ասել, որ այս «բանակի» կողմից ընդամենը րոպեների ընթացքում կոնկրետ հրապարակումն ունենում է մի քանի տասնյակ և նույնիսկ հարյուրի հասնող հավանում և կիսում։ Օրինակ, Anonymous անվանումով ֆեյսբուքյան մի էջի հոլովակով, որում կոչ է արվում միանալ պատերազմից հետո 17 կուսակցությունների կողմից իրականացվող ցույցերին, րոպեների ընթացքում կիսվել են այս «բանակի» 98 անդամ։ Մեկ այլ օրինակ է 17 կուսակցությունների շարժմանը միացած, Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի համահիմնադրած «Իրավական ուղի» ՀԿ-ի հայտարարությունը, որով կիսվել էր այս բանակի 108 անդամ։
Այս օրինակները բավական շատ են, և էջերի թռուցիկ ուսումնասիրությունը տպավորություն է թողնում, թե միևնույն մարդու էջում ենք՝ միակ տարբերությամբ, որ օգտատիրոջ անուններն ու գլխավոր նկարները տարբեր են։
«Անձնական» լուսանկարները
Ֆեյքերի լուսանկարների ուսումնասիրությունից պարզեցինք, որ դրանք ևս ունեն տեղադրման որոշակի սկզբունք։ Կեղծ օգտահաշիվների մեծ մասն ունի 2-3 «անձնական» լուսանկարներ, որոնք տեղադրվել են նույն օրը։ Համացանցում լուսանկարների որոնման միջոցով գտանք դրանց մեծ մասի իրական տերերին։ Արդյունքում պարզվեց, որ դրանք մեծամասամբ ռուսական սոցիալական կայքերի օգտատերերի անձնական լուսանկարներ են, սակայն առկա են նաև հայ օգտատերերից գողացված լուսանկարներ։
Ստորև կարող եք տեսնել ֆեյքերի լուսանկարների իրական տերերին։
Ինչ վերաբերում է ընկերների ցանկին, ապա դրանք մեր ուսումնասիրած ֆեյքերի դեպքում մեծամասամբ համընկնում են, ավելին՝ նրանք կան նաև միմյանց ընկերների ցանկերում։
Ստեղծման մասին
Քանի որ Ֆեյսբուքում այլևս հնարավոր չէ պարզել օգտահաշվի ստեղծման հստակ ամսաթիվը (մեծամասամբ այդ տեղեկատվությունը փակ է), փորձեցինք մեկ այլ եղանակով հասկանալ, թե երբ են առաջին անգամ այս ֆեյքերն ակտիվություն ցուցաբերել իրենց էջերում։ Որպես հիմք վերցրեցինք օգտահաշվում գլխավոր լուսանկարի տեղադրման ամսաթիվը։ Ինչպես արդեն նշել էինք, ֆեյքերն իրենց «անձնական» լուսանկարները տեղադրել են նույն օրը։ Եվ եթե, օրինակ, առկա է երկու լուսանկար, որոնցից մեկում անձը ձմեռային, մյուսում ամառային հագուստով է, սակայն երկուսն էլ տեղադրված են միևնույն օրը, դա առնվազն տարօրինակ է և հարցեր է առաջացնում։ Եվ հենց սա՛ է հիմք տալիս ենթադրելու, որ լուսանկարների տեղադրման ամսաթիվը, մեծ հավանականությամբ, համընկնում է օգտահաշվի ստեղծման հետ։ Այս մեթոդով ուսումնասիրությամբ պարզեցինք, որ ֆեյքերի «բանակի» մոտ 90 տոկոսն իրենց գլխավոր լուսանկարները տեղադրել են 2020 թ. հունվար-ապրիլ և օգոստոս ամիսներին, այսինքն՝ բացվել են նշված ժամանակահատվածում։
Տարածվող լուսանկարները
Ֆեյքերի զգալի մասը տարածել են միևնույն լուսանկարները` նույն ժամին և նույն ուղեկցող գրառմամբ կամ հեշթեգով։ Այդ նկարներից մեկը Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջի լայքերի նվազումը հավաստող կադրն է, որը տարածվել է 108 ֆեյքերի էջերում։ Հավանումների միևնույն թիվը պատկերող կադրը տարածվել է նույն ուղեկցող գրառմամբ։ Այն տարածվել է նոյեմբերի 29-ի գիշերը՝ հիմնականում 00։20-01։00 ժամանակահատվածում։
Ուշադրություն դարձրեք ներքևում տեղադրված Gif անիմացիային, որտեղ ցուցադրել ենք ֆեյքերի կողմից տարածված նկարը։ Ինչպես տեսնում եք՝ փոխվում են միայն օգտատերը և հրապարակման րոպեն, իսկ սքրինշոթը և դրան ուղեկցող գրառումը մնում է անփոփոխ։
Ուշադրություն դարձրեք օգտահաշիվների անուններին և գրառումների ժամերին։
Մեկ այլ նկար, որը վերաբերում էր 17 կուսակցությունների՝ դեկտեմբերի 2-ի երթին, իրենց անձնական էջերում տեղադրել են 112 ֆեյքեր։ Ուղեկցող գրառումն ու հեշթեգը կրկին նույնն են։ Իսկ լուսանկարի տարածման ժամը հիմնականում դեկտեմբերի 2-ի ժամը 15։00-15։45-ն է։
Այս GIF անիմացիայում ևս փոխվում են միայն օգտատերն ու հրապարակման րոպեն, լուսանկարն ու կից գրառումը, ինչպես նախորդ դեպքում, նույնն է։
Այս ֆեյքերից 110-ն էլ նոյեմբերի 26-ին, ժամը 12։00-13։30 հատվածում իրենց էջում տեղադրել էին Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով նկարը։
Կրկին ուշադրություն դարձրեք այն փաստին, որ փոխվում են միայն օգտատիրոջ անուն/լուսանկարն ու հրապարակման րոպեն։
Ի տարբերություն նախորդ երկու դեպքերի, այս լուսանկարի դեպքում ֆեյքերի մի մասը այն պարզապես տարածել էր, իսկ մյուսներն այն վերնագրել են «Հ Ր Ա Ժ Ա Ր Ա Կ Ա Ն» գրությամբ։
Կրկին ուշադրություն դարձրեք օգտահաշիվների անուններին և գրառումների ժամերին։
Հավանած էջերը
Հետաքրքիր են նաև ֆեյքերի հավանած ֆեյսբուքյան էջերի ցանկն ու նմանությունը։ Գրեթե բոլորի մոտ կարելի էր հանդիպել ընդամենը մի քանի հավանած էջ, որոնց ցանկում են «Հրապարակ» օրաթերթ և I-lur էջերը։ Վերջինս բացվել է նախորդ տարվա հունիսի 6-ին և տարածում է ներկա իշխանություններին նվաստացնող հրապարակումներ, լուսանկարներ, ինչպես նաև ընդդիմադիր ուժերի ու գործիչների խոսքը, որոնցից առանձնանում են «Բարգավաճ Հայաստան» ու «Հայրենիք» կուսակցությունների ներկայացուցիչների՝ առավելապես ղեկավարների հայտարարությունները։
Ո՞ւմ օգտին են աշխատում
Առաջին հայացքից ֆեյքերի այս կազմակերպված «բանակը» աչքի է ընկնում հակաիշխանական ուղղվածությամբ գրառումներով ու նյութերի տարածմամբ, սակայն առավել մանրամասն ուսումնասիրությունը մեզ բերեց այն համոզմունքին, որ ֆեյքերի «բանակը» կառավարվում է «Հայրենիք» կուսակցության հիմնադիր Արթուր Վանեցյանին սատարելու և վերջինիս քաղաքական հակառակորդներին թիրախավորելու նպատակով։
Հիշեցնենք, որ Վանեցյանը 2019 թ. սեպտեմբերին ազատվեց ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից։
2019-ի նոյեմբերի վերջին նա հիմնադրեց «Հայրենիք» զարգացման հիմնադրամը, իսկ 2020-ի փետրվարին հիմնադրվեց նույնանուն կուսակցությունը՝ դիրքավորվելով ընդդիմադիր դաշտում։
Ինչպես վերևում ցույց տվեցինք, ֆեյքերի այս մեծ խումբը գործում է շատ համակարգված և տարածում բացառապես քաղաքական բովանդակություն ունեցող նույն գրառումներն ու նկարները։ Սակայն ֆեյքերի բանակի որոշ անդամների գործողությունները հնարավորություն տվեցին գտնել դրանց փաստական կապը Արթուր Վանեցյանի հետ։
Այսպես, ֆեյքերի բանակի անդամների մի մասը տեղադրել է նոյեմբերի 11-ին Pressing հաղորդաշարին Վանեցյանի տված հարցազրույցի միևնույն հատվածը։ Սակայն առավել կարևոր է այն փաստը, որ ֆեյքերը ոչ թե կիսվել էին Վանեցյանի հարցազրույցի այս հատվածով, այլ յուրաքանչյուրն առանձին-առանձին վերբեռնել է այն իր էջում։ Հատկանշական է, որ այս օգտատերերի մոտ սա միակ վերբեռնված տեսանյութն է։
Ակնհայտ է, որ վերջիններս սատարում են Վանեցյանին, իսկ մյուս ֆեյքերի հետ կապը հիմնավորում է նաև այն կասկածները, որ ֆեյքերի ողջ «բանակը» ստեղծված է հենց Վանեցյանին սատարելու նպատակով։
Կրկին ուշադրություն դարձրեք տեսանյութի տեղադրման րոպեին։ Տասնյակ օգտատերեր միևնույն տեսանյութը վերբեռնել են իրենց անձնական էջեր միևնույն րոպեին, ինչը այս խմբի դեպքում արդեն իսկ օրինաչափ է։
Այս համատեքստում ուսումնասիրեցինք նաև Վանեցյանի տարբեր հայտարարությունների վերաբերյալ լրատվական կայքերի ֆեյսբուքյան հրապարակումները։ Արդյունքում պարզեցինք, որ ֆեյքերի այս «բանակը» նաև լրատվականների մեկնաբանությունների բաժնում է շատ ակտիվ։
Կապված լուրի բովանդակությունից՝ ֆեյքերի մեկնաբանությունները ևս տարբեր էին։ Այդպիսի օրինակ է սեպտեմբերի 24-ին «Առավոտ» օրաթերթի ֆեյսբուքյան էջի հրապարակումը, որտեղ գրված էր Վանեցյանի ու իր ընտանիքի հայցադիմումի մասին՝ ընդդեմ 1in.am լրատվականի հիմնադիր, ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի։ Այս հրապարակման մեկնաբանություններում ֆեյքերի մեկնաբանությունները բաժանվում էին երկու մասի։ Մի մասն աչքի էր ընկնում Բաբաջանյանի մասին վիրավորական մեկնաբանություններով, մյուսները գրում էին Վանեցյանին իրենց անվերապահ աջակցության մասին։ Մասշտաբների մասին առավել հստակ պատկերացում կազմելու համար նշենք, որ այս լուրի վերաբերյալ արված 60 մեկնաբանություններից 49-ը պատկանում էին այս «բանակին»։
Մեկ այլ օրինակ է Panorama.am լրատվականի ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված, Արթուր Վանեցյանի՝ ռուսական ФАН կայքին տված հարցազրույցի հայերեն թարգմանությունը, որտեղ Վանեցյանը խոսում է պատերազմում կրած պարտության պատճառների մասին։ Մեկնաբանությունները կրկին բաժանվում են երկու մասի։ Մի մասը Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ վիրավորական գրառումներ է արել, մյուս մասը կրկին հավաստել է իր անվերապահ սատարումը Վանեցյանին։ Մեկնաբանողները, ինչպես և արդեն սպասելի է, մեր բացահայտած «բանակից» են։ Ի դեպ, ֆեյքերին են պատկանում լրատվականի այս նյութի 38 մեկնաբանություններից 34-ը։
Նույն խումբն ակտիվ էր նաև ֆեյսբուքյան օգտատեր Աննա Սահակյանի գրառման տակ, որը տեղադրել էր Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Կադիրովի և Արթուր Վանեցյանի համատեղ լուսանկարով՝ գրելով, թե Իլհամ Ալիևը Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Կադիրովից վարձկաններ է խնդրել, և քանի որ Կադիրովը հայերին համարում է բարեկամ ժողովուրդ, մերժում է ստացել։
Այստեղ արդեն ֆեյքերն իրենց սերն էին արտահայտում առ Ռամզան Կադիրովն ու չեչեն ժողովուրդը, ինչպես նաև հիանում Վանեցյանով։
Նման օրինակները բազմաթիվ են, և Վանեցյանի մասին բազմաթիվ լուրերը, որոնք հայտնվում են լրատվականների էջերում, ստանում են նույն արձագանքը։
Թվիթեր
Fip.am-ն ուսումնասիրեց նաև Թվիթեր սոցիալական ցանցում Վանեցյանին աջակցող օգտահաշիվները՝ պարզելու, թե արդյո՞ք դրանց մեջ կան կեղծերը։ Վանեցյանը Թվիթերին միացել է 2020-ի հունվարին։
Հատկանշական է, որ Վանեցյանն իր առաջին գրառումը կատարել է 2020-ի հունվարի 14-ին, իսկ վերջինը՝ նոյեմբերի 9-ին` արցախյան պատերազմի վերջին օրը։ Ընդհանուր առմամբ, նա ունի ընդամենը 19 գրառում։
Դիտարկման արդյունքում բացահայտվեցին Վանեցյանի թվիթերյան գրառումները հավանող օգտահաշիվներ, որոնք, հավանաբար, ստեղծվել են միայն այդ նպատակով։ Այսպիսով, Թվիթերում կան առնվազն 20 օգտահաշիվներ, որոնք իրենց ամբողջ գոյության ընթացքում հավանել են միայն Վանեցյանի գրառումները։ Ավելին, այդ օգտահաշիվների զգալի մասը ստեղծվել է 2020-ի հունվարին՝ հենց այն ժամանակ, երբ Արթուր Վանեցյանն է գրանցվել Թվիթերում։ Եվս մի քանի տասնյակ օգտահաշիվների հավանումների զգալի մասը Վանեցյանի գրառումներն են, բայց կան նաև այլ հավանումներ ևս։ Սրանց թիվը առնվազն 27 է։ Այպիսով, գրեթե 50 օգտահաշիվներ կարելի է համարել ուղղորդվող, և դրանք, ամենայն հավանականությամբ, բացվել են Թվիթերում Վանեցյանին առցանց աջակցողների «բանակը» արհեստականորեն մեծացնելու համար։
Եզրակացություն
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ վիրտուալ դաշտում հանրային աջակցություն ունենալու իմիտացիա ստեղծելու նպատակով գործարկվել է ֆեյքերի մի մեծ «բանակ», որը, ինչպես ցույց տվեցին փաստերը, աշխատում են քաղաքական դաշտում հայտ ներկայացրած Արթուր Վանեցյանի համար։

5 декабря 2020 года на площади Свободы лидер партии «Родина» Артур Ванецян назвал премьер-министра Никола Пашиняна «фейком».
«Никол Пашинян последовательно разрушил реальное государство, построив вместо него виртуальную Армению», – заявил Ванецян, добавив, что в виртуальной родине ценность имеют не жизни реальных людей, а кажущееся одобрение – лайк.
Это заявление Ванецяна не единственный случай, когда политические деятели обвиняют друг друга в том, что у них есть целая армия фейков, посредством которых они создают имитацию широкой общественной поддержки.
В последние месяцы «Платформа проверки фактов» изучила и выявила в социальных сетях деятельность фейковых аккаунтов, которые управляються или примыкают к различным политическим деятелям и политическим силам.
Сперва мы представляем «армию» фейковых аккаунтов в Facebook и Twitter, действующих в пользу бывшего директора Службы национальной безопасности Артура Ванецяна
Facebook
В результате мониторинга социальной сети Facebook «Платформе проверки фактов» удалось выявить направляемую «армию» фейков. Эта группа состоит из не менее 160 аккаунтов. Число не окончательное и не исключено, что оно может быть намного больше. Систематизация и связь между этими фейковыми аккаунтами подтверждается рядом общностей. Были изучены исключительно те фейковые аккаунты, которые в настоящий момент ведут активную деятельность. Не исключается также, что существуют ранее действующие, но неактивные на данный момент аккаунты, обнаружение которых затруднительно или даже невозможно.
Содержание аккаунтов
Так, в один день, почти в одно и то же время, эти аккаунты публикуют у себя на странице одну и ту же публикацию. За считанные минуты благодаря этой «армии» конкретная публикация набирает десятки и даже сотни перепостов и лайков. Например, опубликованным аккаунтом под названием Anonymous роликом, в котором содержится призыв присоединиться к послевоенным митингам 17 партий, в течение нескольких минут поделились 98 членов этой «армии». Другой пример – заявлением НПО «Правовой путь», соучредителем которого является присоединившийся к движению 17 партий бывший защитник прав человека Арцаха Рубен Меликян, поделились 108 членов этой «армии».
Таких примеров довольно много и при беглом изучениии страниц создается впечатление, что мы находимся на странице одного и того же человека, с той лишь разницей, что отличаются имена и аватарки аккаунтов.
«Личные» фотографии
Изучив фотографии фейков, мы выяснили, что у них также есть определенный принцип размещения. У большинства фейковых аккаунтов есть 2-3 «личных» фото, которые были размещены в один день. Путем поиска фотографий в Интернете мы нашли настоящих владельцев большинства из них. В результате выяснилось, что это в основном личные фотографии пользователей российских социальных сетей, но есть и фотографии, украденные у армянских пользователей.
Ниже вы можете увидеть настоящих владельцев фотографий фейков.
Что касается списка друзей, то в случае с изученными нами фейками, они в основном совпадают. Более того, фейки также есть в списках друзей друг друга.
О создании
Поскольку узнать точную дату создания аккаунта в Facebook больше невозможно (большая часть этой информации закрыта), мы попытались по-другому понять, когда эти фейки впервые стали проявлять активность. За основу мы взяли дату размещения фото профиля аккаунта. Как мы уже отметили, фейки размещают свои «личные» фото в один день. И если, например, есть две фотографии, на одной из которых пользователь в зимней, на другой в летней одежде, однако обе фотографии выложены в один день, это как минимум странно и вызывает вопросы. И именно это дает основание предполагать, что дата публикации фотографий с большей вероятностью совпадает с созданием учетной записи пользователя. С помощью этого метода мы выяснили, что около 90% «армии» фейков разместили свои фото профиля в январе-апреле и в августе 2020 года, то есть они были открыты в указанный период.
Распространяемые фотографии
Подавляющая часть фейков распространяет одну и ту же фотографию в одно и то же время, с одним и тем же сопроводительным текстом или хэштегом. Одно из таких фото – снимок, подтверждающий уменьшение количества лайков на странице Никола Пашиняна в Facebook, который был распространен на 108 фейковых страницах с одним и тем же сопроводительным текстом в ночь на 29 ноября, в основном в период с 00: 20 до 01: 00.
Обратите внимание на размещенную ниже Gif-анимацию, в которой мы представили фото, распространенное фейками. Как видите, меняются только имена пользователей и минута публикации, а скриншот и сопроводительный текст остаются без изменений.
Обратите внимание на имена пользователей и минуту прубликации
Другое фото, которое касается организованного 2 декабря шествия 17 партий, на своих страницах разместили 112 фейков. Сопроводительный текст и хэштег вновь являются одинаковыми. А дата распространения фотографии – 2 декабря в период с 15:00 до 15-45 часов.
В этой Gif-анимации также меняются только имена пользователей и минута публикации, фото и прикрепленная запись, как и в предыдущем случае, являются одними и теми же.
110 из этих фейков 26 ноября в период с 12:00 до 13:30 часов разместили на своей странице фото с требованием отставки Никола Пашиняна.
Вновь обратите внимание на тот факт, что менются только имена/фото пользователей и минута публикации.
В отличие от двух предыдущих случаев, в случае с этой фотографией некоторые фейки просто распространили ее, а другие – озаглавили надписью: «ОТСТАВКА».
Опять же, обратите внимание на имена пользователей и время публикации.
Понравившиеся страницы
Представляют интерес также список и сходство страниц Facebook, которым фейки поставили отметку «Нравится». Практически у всех фейков можно было встретить несколько понравившихся страниц, в числе которых страницы газеты «Грапарак» и I-lur. Последняя страница была открыта 6 июня прошлого года и распространяет публикации и фотографии, оскорбляющие нынешние власти, а также слова оппозиционных деятелей.  среди которых выделяются заявления представителей – в большинстве лидеров – партий «Процветающая Армения» и «Родина».
На кого они работают?
На первый взгляд эта организованная «армия» фейков бросается в глаза своими антивластными постами и распространением материалов, однако более подробное изучение привело нас к выводу, что «армия» фейков управляется с целью оказания поддержки лидеру партии «Родина» Артуру Ванецяну и нацелена на его политических оппонентов.
Напомним, что в сентябре 2019 года Ванецян был освобожден от должности директора СНБ. В конце ноября 2019 года он основал Фонд развития «Родина», а в феврале 2020 года была создана одноименная партия, позиционирующая себя на оппозиционном поле.
Как мы показали выше, эта большая группа фейков действует очень организованно и распространяет одни и те же форографии и записи исключительно политического содержания. Однако действия некоторых участников «армии» фейков позволили установить их фактическую связь с Артуром Ванецяном.
Так, 11 ноября некоторые участники «армии» фейков разместили ту же часть интервью Ванецяна программе Pressing. Однако более важен факт того, что фейки не просто поделились этой частью интервью Ванецяна, а каждый отдельно загрузил ее на свою страницу. Примечательно, что у этих пользователей это единственное загруженное видео.
Очевидно, что последние поддерживают Ванецяна, и связь с другими фейками также подтверждает подозрения, что вся «армия» фейков была создана именно для поддержки Ванецяна.
Еще раз обратите внимание на минуту публикации видео. Десятки пользователей одновременно загрузили одно и то же видео на свои страницы, что уже является закономерностью для этой группы.
В этом контексте мы также изучили публикации новостных сайтов в Facebook касательно различных заявлений Ванецяна. В результате мы выяснили, что эта «армия» фейков также очень активна в разделе комментариев под постами СМИ.
В зависимости от содержания новости отличаются также комментарии фейков. Таким примером является публикация страницы газеты «Аравот» в Facebook от 24 сентября, в которой говорилось об иске Ванецяна и его семьи против основателя информационного агентства 1in.am, депутату НС Армана Бабаджаняна. Комментарии фейков к этой  публикации разделились на две части. Некоторые из них выделялись оскорбительными комментариями в адрес Бабаджаняна, другие же писали о своей безоговорочной поддержке Ванецяну. Чтобы более четко представить масштабы, отметим, что 49 из 60 комментариев к этой новости принадлежали этой «армии».
Другой пример – армянский перевод интервью Артура Ванецяна российскому сайту ФАН, размещенный на странице Panorama.am в Facebook, в котором Ванецян рассказывает о причинах поражения в войне. Комментарии снова разделились на две части. Одни написали оскорбительные слова в адрес Никола Пашиняна, другие подтвердили безоговорочную поддержку Ванецяну. Комментаторы, как и ожидалось, являются членами раскрытой нами «армии». Кстати, фейкам принадлежит 34 из 38 комментариев к этой новости.
Эта же группа была активна и под записью пользователя Facebook Анны Саакян, которая разместила совместное фото президента Чечни Рамзана Кадырова с Артуром Ванецяном, написав, что Ильхам Алиев попросил президента Чечни Рамзана Кадырова отправить наемников, но поскольку Кадыров считает армян дружественным народом, Алиев получил отказ.
Здесь фейки уже выражали свою любовь к Рамзану Кадырову и чеченскому народу, а также восхищались Ванецяном.
Таких примеров множество, и многочисленные новости о Ванецяне, которые появляются на страницах СМИ, получают одинаковый отклик.
Twitter
Fip.am изучил также аккаунты, поддерживающие Ванецяна в социальной сети Twitter, с целью выяснить, есть ли среди них фейки. Ванецян зарегистрировался в Twitter в январе 2020 года.
Примечательно, что свою первую запись Ванецян сделал 14 января 2020 года, а последнюю — 9 ноября, в последний день Арцахской войны. В целом, у него всего 19 постов.
В результате мониторинга были выявлены аккаунты, которые ставят лайки под твитами Ванецяна. По всей вероятности, эти аккаунты были созданы именно для этой цели. Таким образом, в Twitter есть не менее 20 аккаунтов, которые за все время своего существования ставили лайки только под постами Ванецяна. Более того, большинство из этих аккаунтов было создано в январе 2020 года, как раз тогда, когда Артур Ванецян зарегистрировался в Twitter. Большая часть лайков нескольких десятков пользователей была поставлена под записями Ванецяна. Но есть также лайки, которые были поставлены под другими записями. Их как минимум 27. Таким образом, почти 50 пользователей можно считать направляемыми. Они, по всей вероятности, были открыты в Twitter для искусственного увеличения «армии» онлайн-сторонников Ванецяна.
Заключение
Таким образом, можем констатировать, что для создания имитации наличия общественной поддержки в виртуальном поле была запущена большая «армия» фейков, которая, как показали факты, работает на Артура Ванецяна.