Գորիսի քաղաքապետը ընտրություններից առաջ վարչական լծակներ է չարաշահում
Գորիսի համայնքապետ, պատգամավորության թեկնածու Առուշ Առուշանյանը խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններից առաջ զգալիորեն ավելացրել է բնակիչներին հատկացվող դրամական օգնությունը:
Համայնքապետը Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանի ստեղծած  «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության վարչության անդամ է: Կուսակցությունը մայիսին միացել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ղեկավարած «Հայաստան» դաշինքին: Առուշանյանը դաշինքի թեկնածուների ցանկում 32-րդն է:
Նշենք, որ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընտրությունների անցկացման պատրաստակամության մասին հայտնել էր 2021 թ. մարտի 18-ին:
Գորիսի համայնքապետարանի դրամական հատկացումների կասկածելի աճը
29,509 բնակիչ ունեցող Գորիսը խոշորացված համայնք է և բացի համանուն քաղաքից ներառում է ևս 12 բնակավայր:
Գորիսի համայնքապետի որոշումների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ հատկապես վերջին 3 ամիսներին, նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ, կտրուկ աճել են դրամական օգնությունները համայնքի բնակիչներին:
Այսպես, 2020 թ. հունվարից մինչև պատերազմը՝ սեպտեմբերի 27-ը,  համայնքապետի որոշումներով դրամական օգնություն է տրամադրվել 306 անձի՝ ընդհանուր 15 մլն 335 հազար դրամի չափով: Հատկանշական է, որ շատ դեպքերում նույն մարդը մի քանի անգամ է ստացել օգնություն:
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո՝ մինչև այս տարվա մարտի 18-ը, այսինքն՝ 6 ամսում, օգնություն է տրամադրվել 19 մլն 140 հազար դրամի չափով՝ 240 անձի:
Իսկ ահա այն բանից հետո, երբ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց հունիսին կայանալիք արտահերթ ընտրությունների մասին, այս ցուցանիշները կտրուկ աճեցին: Այսպես, մարտի 30-ից մինչև հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ շուրջ 2․5 ամսում, տրամադրվել է 22 մլն 930 հազարի դրամական օգնություն՝ 275 բնակչի:
Հատկանշական է նաև, որ համայնքի 2021 թվականի բյուջեում, որ կազմում է 1 մլրդ 980 մլն դրամ, մարտից հետո 3 անգամ 11 մլն դրամի չափով վերաբաշխումներ են կատարվել՝ այլ ծրագրերից գումարներն ուղղելով դրամական օգնություններ տրամադրելուն:
Ուշագրավ է, որ Սյունիքի մարզի մյուս խոշոր համայնքներում՝ Կապանում (բնակչությունը՝ 45,146) և Մեղրիում (բնակչությունը՝ 11,724), որոնց բյուջեն կազմում է, համապատասխանաբար, 4 մլրդ 931 մլն դրամ և 1 մլրդ 73 մլն դրամ, դրամական օգնություններն անհամեմատ քիչ են, քան Գորիսում:
Օրինակ՝ սահմանամերձ դարձած Կապանում մարտի 18-ից հետո 2 մլն 310 հազար դրամի օգնություն է տրամադրվել բնակիչներին:
Իսկ Մեղրիում երեք համայնքներից ամենաքիչ օգնությունն է տրվել: Այսպես, նախորդ տարվա սկզբից մինչև օրս համայնքապետի որոշմամբ տրամադրվել է 1 մլն 191 հազար դրամի օգնություն 39 անձի:
Ավելին՝ եթե Կապանում կամ Մեղրիում յուրաքանչյուր անձին օգնություն տրամադրվել է հիմնականում 20-50 հազար դրամի սահմաններում, Գորիսում այդ հատկացումները մի քանի անգամ գերազանցում են՝ հասնելով անգամ մի քանի հարյուր հազարի՝ մեկ մարդու համար:
Համայնքապետարանը կիրառում է վարչական լծակ
«Փաստերի ստուգման հարթակը» տեղեկություններ էր ստացել այն մասին, որ հունիսի 8-ին Գորիսում «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական հանրահավաքին մարդկանց մասնակցությունն ապահովելու նպատակով համայնքի մանկապարտեզների մի քանի տնօրենների հրահանգ է տրվել ներկա գտնվելու այդ հանրահավաքին։
Տեղեկությունը ստուգելու նպատակով զանգահարեցինք Գորիսի թիվ 7 մանկապարտեզի տնօրեն Կարինե Մինասյանին և, ներկայանալով Ռոբերտ Քոչարյանի անվտանգության աշխատակից, փորձեցինք պարզել՝ արդյո՞ք տնօրեններին նման հրահանգ եղել է, թե՞ ոչ։
Հեռախոսազրույցում պարզեցինք, որ նման հանձնարարություն տնօրեններն իսկապես ստացել են։
Մասնակիցների ցանկը ստանալու հարցին ի պատասխան, մանկապարտեզի տնօրենն ասաց, որ դա կանի ինչ-որ անձանց հետ խոսելուց հետո․ «Ես կզանգեմ իրանց, ասեմ, հետո»։
Կարինե Մինասյանն իր խոսքում հայտնեց, որ հանրահավաքին մասնակցողները կանայք են։
Ձայնագրությունը՝ ստորև:
Այս հեռախոսազանգից հետո մեզ սկսեցին զանգահարել Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մենուա Հովսեփյանը և համայնքապետարանի նախկին աշխատակից Էդմոն Առաքելյանը (զանգողների ինքնությունը պարզեցինք Getcontact ծրագրի միջոցով)։ Սրանով ակնհայտ դարձավ, որ մանկապարտեզների տնօրեններին հանրահավաքին մասնակցելու հրահանգը եղել էր հենց Գորիսի համայնքապետարանից։
Քաղաքական տրամադրությունները Գորիսի համայնքապետարանում
2017 թվականից Գորիսը ղեկավարում է նախկին հանրապետական Առուշ Առուշանյանը: Պատերազմից հետո նա վարում է ընդգծված հակաիշխանական գործունեություն:
Այսպես, դեկտեմբերին նա բերման է ենթարկվել, ապա ձերբակալվել  Գորիսում անօրինական կերպով հավաք կազմակերպելու ու անցկացնելու փորձի համար: Հավաքի նպատակն էր  արգելել Նիկոլ Փաշինյանի մուտքը Սյունիքի մարզ:
Ի դեպ, 2020 թ. հունիսին «Հետքը» գրել էր, որ 30-ամյա Առուշանյանը Երևանի քաղաքապետից հետո Հայաստանի ամենահարուստ համայնքապետն է:
2021 թ․ հունիսի 14-ին Գորիսի համայնքապետին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու, ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելու, ինքնիրավչության և դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու համար:
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ Գորիսում արտահերթ ընտրություններից առաջ իրականացվում է վարչական ռեսուրսների չարաշահում: Դա են ապացուցում թե՛ դրամական օգնությունների կտրուկ աճը համայնքում, թե՛ մանկապարտեզի տնօրեններին հանրահավաքների մասնակցելու հրահանգը:
Թեգեր` «Հայաստան» դաշինքԱռուշ ԱռուշանյանԱրտահերթ ընտրություններԳորիսՌոբերտ Քոչարյան
Արարատ Միրզոյանը չի մեղադրել եկեղեցուն իշխանություն վերցնելու համար․ Ռոբերտ Քոչարյանը սխալ է
22:28, 30 Հնվ, 2026
Հունվարի 29-ին իր հերթական ասուլիսում ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պատասխանելով լրագրողի հարցին, հայտարարել է․ «ԱԳ նախարարի հայտարարությունն ուղղակի անբարոյականություն...

Глава общины Горис, кандидат в депутаты Аруш Арушанян перед внеочередными парламентскими выборами значительно увеличил финансовую помощь, выделяемую жителям.
Арушанян является членом правления партии «Возрождаемая Армения», созданной экс-губернатором Сюника Ваге Акопяном. В мае партия присоединилась к блоку «Армения», возглавляемому вторым президентом Робертом Кочаряном. Имя главы общины Горис – на 32-м месте в списке кандидатов блока.
Отметим, что исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сообщил о готовности провести выборы 18 марта 2021 года.
Подозрительный рост денежных ассигнований муниципалитета Гориса
Горис с населением 29 509 жителей – укрупненная община. Помимо одноименного города, в состав общины входят еще 12 населенных пунктов.
Изучение решений главы общины Горис показывает, что особенно за последние 3 месяца денежная помощь жителям общины в сравнении с предыдущим периодом резко возросла.
Так, решениями главы общины с января года до начала войны 27 сентября 2020 денежная помощь была выделена 306 лицам, в общей сложности, в размере 15 млн 335 тысяч драмов. Примечательно, что во многих случаях помощь по нескольку раз получал один и тот же человек.
Во время и после войны, до 18 марта текущего года, то есть за 6 месяцев, помощь в размере 19 млн 140 тысяч драмов выделена была 240 лицам.
А вот после того, как Никол Пашинян объявил, что в июне состоятся внеочередные выборы, эти списки резко возросли. Так, за 2,5 месяца – за период с 30 марта до 15 июня – 275 жителей получили денежную помощь в размере 22 млн 930 тысяч драмов.
Также примечательно, что в бюджете на 2021 год, составляющем 1 млрд 980 млн драмов, после марта трижды произведены перераспределения в размере 11 млн драмов: денежные средства из других программ были перенаправлены на помощь жителям.
Любопытно, что в остальных укрупненных общинах Сюникской области: Капане (население – 45 146) и Мегри (население – 11 724), бюджет которых составляет, соответственно, 4 млрд 931 млн драмов и 1 млрд 73 млн драмов, сумма денежной помощи несравнимо ниже, чем в Горисе.
Например, в теперь уже приграничном Капане помощь, выделенная жителям после 18 марта, составила 2 млн 310 тысяч драмов.
А в Мегри помощь была наименьшей из трех общин. Так, с начала прошлого года до сегодняшнего дня решением главы общины помощь выделена 39 лицам в размере 1 млрд 191 тысяч драмов.
Более того, если в Капане или Мегри помощь, выделяемая каждому получателю, составила преимущественно по 20-50 драмов, то в Горисе ассигнования в несколько раз превышают эту сумму, достигая даже нескольких сотен тысяч на человека.
Муниципалитет общины применяет административные ресурсы
«Платформа проверки фактов» получила сведения о том, что в целях обеспечения участия людей на предвыборном митинге блока «Армения» в Горисе, назначенного на 8 июня, директорам нескольких детсадов общины был велено обеспечить присутствие на этом митинге.
Для проверки информации мы позвонили директору детсада номер 7 Гориса Карине Минасян и, представившись сотрудником службы безопасности Роберта Кочаряна, попытались выяснить, действительно ли директора получали такое распоряжение.
В ходе телефонного разговора мы выяснили, что такое распоряжение директора действительно получали.
На вопрос о получении списка участников директор детсада ответила, что сделает это после того, как поговорит с несколькими лицами: «Позвоню им, скажу, потом».
По словам Карине Минасян, в митинге участвуют женщины.
Ниже приведена аудиозапись.
После этого звонка нам принялись звонить заместитель руководителя общины Горис Менуа Овсепян и бывший сотрудник муниципалитета Эдмон Аракелян (личность звонивших мы установили с помощью программы Getcontact). Отсюда следует, что распоряжение об участии в митинге директора детсадов получили именно из муниципалитета Гориса.
Политические настроения в муниципалитете Гориса
С 2017 года Горисом руководит бывший республиканец Аруш Арушанян. После войны он ведет подчеркнуто антиправительственную деятельность.
В декабре он был задержан за незаконную организацию и попытку проведения митинга в Горисе. Митинг собирались провести в целях не допустить въезда Никола Пашиняна в Сюникскую область.
Кстати, в июне 2020 года издание Hetq писало, что 30-летний Арушанян – самый богатый мэр в Армении после мэра Еревана.
14 июня 2021 года главе общины Горис было предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями, незаконном предпринимательстве, нарушении правил сохранения и использования недр, самоуправстве и умышленном причинении вреда средней тяжести здоровью.
Таким образом, налицо злоупотребление административными ресурсами в Горисе накануне внеочередных выборов. Об этом свидетельствуют как резкий рост денежной помощи в общине, так и распоряжение об участии в митинге, полученное директорами детских садов.
Метки «Հայաստան» դաշինքԱռուշ ԱռուշանյանԱրտահերթ ընտրություններԳորիսՌոբերտ Քոչարյան
16:09, 28 Окт, 2021
В результате внеочередных парламентских выборов 2021 года сформировалось Национальное собрание 8-го созыва. В парламент прошли партия «Гражданский договор», блоки «Честь...