Արցախի պաշտոնյաների հետ փոխկապակցված ընկերությունը ՀՀ կառավարությունից 8.8 միլիարդ է պահանջում
Արցախցի պաշտոնյաների հետ փոխկապակցված «Էներգո-սթար» ընկերությունը դատի է տվել Հայաստանի կառավարությանն ու վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ պահանջելով 8 միլիարդ 740 միլիոն դրամ՝ իրենց պատճառված վնասը հատուցելու համար։ Այդ մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» տեղեկատվական հարթակից։ Արցախի Քաշաթաղի շրջանում կառուցված փոքր հիդրոէլեկտրակայանը կորսվել է պատերազմի հետևանքով։
«Էներգո-սթար». պաշտոնյաների կանանց բիզնեսը
Արցախի խորհրդարանի «Ազատ հայրենիք» խմբակցության պատգամավոր, Շուշիի վարչակազմի երկարամյա նախկին ղեկավար Վլադիմիր Կասյանի կինը՝ Դոնարա Կասյանն ու Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Սերգեյ Գրիգորյանի կինը՝ Անժելա Ասրյանը, 2017-ին հիմնել են «Էներգո-սթար» ընկերությունը։ Ըստ իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեգիստրի՝ նրանցից յուրաքանչյուրն ունի 50 տոկոս բաժնեմաս։
Մինչև այս տարվա հունիսը ընկերության տնօրենը, որ նաև որպես հայցվոր է, եղել է Բենյամին Բալասանյանը՝ Վլադիմիր Կասյանի ընտանիքի մտերիմը։ Հունիսից «Էներգո-սթարի» տնօրեն է դարձել Ստեփանակերտի բնակիչ Դավիթ Հակոպովը։ Դոնարա Կասյանը 2017 թվականին Արցախի քաղաքաշինության նախկին նախարար Մարատ Հակոբջանյանի որդու՝ Արման Հակոբջանյանի հետ հիմնել էր նաև «Թութխան-ՀԷԿ» ՍՊԸ-ն, որտեղ ուներ 33 տոկոս բաժնեմաս։ Այս հիդրոէլեկտրակայանի մասին այլ տեղեկություններ, սակայն, առկա չեն։
«Էներգո-սթարին» Արցախի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը լիցենզիա տրամադրել է 2018 թվականին, և լիցենզիայի ժամկետը լրանում էր 2035 թվականին։ Հիդրոէլեկտրակայանը կոչվում էր «Հոչանց-3», գտնվում էր Քաշաթաղի շրջանի Հոչանց գետի վրա՝ Դրախտաձոր համայնքում։ Հոչանցը Հակարի գետից սկիզբ առնող խոշոր վտակներից է, երկարությունը 63 կիլոմետր է։ Հիդրոէլեկտրակայանի դրվածքային հզորությունը 3.654 մեգավատտ էր։ Ընկերության վերաբերյալ մամուլում հրապարակում եղավ 2018 թ. սկզբին, երբ պարզվեց, որ Արարատի մարզի Այնթափ համայնքում գտնվող խողովակաշարերն ապամոնտաժվում են ու համայնքի տարածքից դուրս բերվում։ Բեռնափոխադրող ընկերության ներկայացուցիչն ասել էր, որ «Էներգո-սթարը» խողովակաշարերը գնելու պայմանագիր ունի կնքված «Նաիրիտ» գործարանի հետ։
Այս տարվա ապրիլից սկսած «Էներգո-սթարի» ներկայացուցիչները սկսել են պատրաստել հայցը, որը մի քանի անգամ հետ է վերադարձվել տեխնիկական վրիպակների պատճառով։ 2021 թ. սեպտեմբերի 23-ին վարչական դատարանում այս գործով առաջին դատաքննությունն է նշանակված, իսկ դատավորը Ռուզաննա Ազրոյանն է։ Թե ո՞ր փաստաբանն է հայցվոր կողմի ներկայացուցիչը՝ «Դատալեքսում» չի նշվում։
Վլադիմիր Կասյան. «Թող հավասար պատասխան տան»
«Փաստերի ստուգման հարթակը» կապ հաստատեց ոստիկանության գեներալ, Արայիկ Հարությունյանի ներկայացուցիչ Սերգեյ Գրիգորյանի հետ՝ կնոջը պատկանող ընկերության կողմից ներկայացված հայցի վերաբերյալ մանրամասներ պարզելու։ Նա նախ հարցրեց՝ ինչո՞ւ է մեզ հետաքրքրում այդ գործը, ապա ասաց՝ «գործը, ընդհանուր առմամբ, հիդրոէլեկտրակայանի կորստի հետ է կապված»։
«Ես շատ մանրամասներ չգիտեմ, տվել են իրավաբաններին։ Որ իրավաբանները որ զբաղվում են, իրենց հետ կապվեք։ Կարող է ես մի բան ասեմ, սխալ դուրս գա»,- ասաց Գրիգորյանը՝ այլ հարցերի չպատասխանելով։
Արցախի խորհրդարանի պատգամավոր Վլադիմիր Կասյանը մեզ հետ զրույցում ևս խորհուրդ տվեց դիմել իրավաբաններին։ «Ես չեմ կարող պատասխանել։ ՀԷԿ-ը հակառակորդի ձեռքում է։ Այդքան ներդրում ենք արել, հիմա անցել է իրենց, մենք էլ մնացել ենք…»,- ասաց Կասյանը։
Նրա խոսքով՝ հիդրոէլեկտրակայանի համար մեծ վարկ են ներգրավել։ Բացի այդ, 2 միլիոն դոլարից ավել ներդրում է կատարված եղել։ Հարցին, թե ինչո՞ւ է Հայաստանի կառավարությունը ներգրավվել այս գործով, Կասյանը մեկ այլ հարցով պատասխանեց.  «Կառավարությունը երաշխավոր չի՞ կանգնել, որ մենք էնտեղ ՀԷԿ-եր կառուցենք»։ Մյուս հարցին, թե ինչո՞ւ Արցախի կառավարությունն ու նախագահը ևս պատասխանող չեն, Կասյանն ասաց՝ «թող հավասար պատասխան տան», ապա խորհուրդ տվեց մնացած բոլոր հարցերն ուղղել իրենց իրավաբաններին։
«Էներգո-սթարի» շահերի ներկայացուցչին հայտնաբերելը բարդ էր, նա ցանկանում էր անհայտ մնալ։ Սակայն դատարան ներկայացված փաստաթղթերից պարզ է դառնում, որ հայցվորի ծանուցման հասցեն Երևան, Չարենց 1, 101 գրասենյակն է։ Այս տարածքում փաստաբանական գործունեությամբ են զբաղվում մի քանի փաստաբաններ։ Նրանցից Նարեկ Խաչիկյանը ասաց՝ հայցվորի ներկայացուցիչներն իր գործընկերներն են։ «Գործընկերներս են զբաղվել, բայց նրանք չեն ցանկանում մեկնաբանել։ Նպատակահարմար չէ որևէ ինֆորմացիա տրամադրելը, անգամ թե ով է զբաղվում։ Չեն ուզում հրապարակային որևէ բան լինի»,- հայտարարեց Խաչիկյանը։ «Փաստերի ստուգման հարթակին» հաջողվեց պարզել, որ այս գործով հայցվորի ներկայացուցիչը փաստաբան Գնել Մուղնեցյանն է, ով միայն ասաց՝ պատվիրատուի պահանջն է, որ գործով մանրամասներ չհաղորդվեն, բացի այն, ինչ կա «Դատալեքսում»։
«Էներգո-սթար» ՓԲԸ-ն եռամսյակային տվյալներով նաև Արցախի 300 խոշոր հարկատուների ցանկում էր մինչև պատերազմը։ Ըստ բաց տվյալների՝ 2019 թ. առաջին կիսամյակում ընկերությունը վճարել էր 10.3 միլիոն դրամ, իսկ 2020-ին՝ 58.7 միլիոն դրամ։ Այս գումարի առյուծի բաժինն ընկերությունը վճարել էր մինչ պատերազմը։
Սա եզակի դեպք չէ, երբ պատերազմին հետևած տարածքային կորուստների պատճառով կորսված բիզնեսների ղեկավարները հայց են ներկայացում կառավարության դեմ։ «Փաստերի ստուգման հարթակն» անդրադարձել էր մեկ այլ դեպքի ևս, երբ Սոթքում՝ հակառակորդին անցած տարածքում գործունեություն ծավալած ու հողմային էլեկտրաէներգիա արտադրող «Զոդ ուինդ» ՓԲԸ-ն դիմել էր դատարան՝ Հայաստանի կառավարությունից պահանջելով փոխհատուցել ընկերության կրած վնասը՝ 5 միլիոն դոլարի չափով։ Այս գործով դատավարությունն ընթացքի մեջ է։
Թեգեր` «Էներգո-սթար»ԱրցախՆիկոլ Փաշինյան
Ապրիլի 26-ին վարչապետի ավտոշարասյանն ուղեկցող ոստիկանական մեքենան վրաերթի է ենթարկել 28-ամյա քաղաքացու, որը մահացել է։ Լուրը լայն քննարկման առարկա դարձավ...

Аффилированная с должностными лицами Арцаха компания «Энерго-стар» подала в суд на правительство Армении и исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна с требованием возместить 8 миллиардов 740 миллионов драмов в качестве компенсации за причиненный им ущерб. Об этом мы узнаем из сообщения на портале судебной информационной системы DataLex. Малая гидроэлектростанция, построенная в Кашатагском районе Арцаха, была потеряна в результате войны.
«Энерго-стар» – бизнес жен должностных лиц
В 2017 году жена члена фракции «Свободная Родина» НС Арцаха, бывшего главы Шушинской районной администрации Владимира Касьяна Донара Касьян и жена представителя президента Арцаха Араика Арутюняна по особым поручениям Сергея Григоряна Анжела Асрян основали компанию «Энерго-стар». По данным электронного реестра юридических лиц, каждой из них принадлежит 50% -ная доля.
До июня этого года директором компании был близкий друг семьи Владимира Касьяна Бенджамин Баласанян, который является также истцом. С июня директором «Энерго-стар» стал житель Степанакерта Давид Акопов. В 2017 году Донара Касьян вместе с сыном бывшего министра градостроительства Арцаха Марата Акопджаняна – Арманом Акопджаняном – основали ООО «Тутхан-ГЭС», где ему принадлежало 33% акций. Другой информации об этой ГЭС нет.
Комиссия по регулированию общественных услуг Арцаха выдала лицензию компании «Энерго-стар» в 2018 году. Срок действия лицензии истекает в 2035 году. ГЭС называлась «Хочанц-3» и располагалась на реке Хочанц в Кашатагском районе, в общине Драхтадзор. Хочанц – один из крупных притоков реки Хакари. Его длина составляет 63 километра. Установленная мощность гидроэлектростанции составляла 3 654 мегаватт. В прессе о компании написали в начале 2018 году, когда выяснилось, что трубопроводы в общине Айнтап Араратского района демонтируются и вывозятся с территории общины. Представитель компании по грузоперевозкам сообщил, что «Энерго-стар» имеет договор с заводом «Наирит» на покупку трубопроводов.
С апреля этого года представители «Энерго-стар» начали готовить иск, который несколько раз был возвращен из-за технических ошибок. Первое судебное разбирательство по этому делу назначено на 23 сентября 2021 года. Дело приписано судье Рузанне Азроян. О том, кто является адвокатом истца, на портале «Datalex» не отмечается.
Владимир Касьян: «Пусть ответят поровну»
«Платформа проверки фактов» связалась с генералом полиции, представителем Араика Арутюняна Сергеем Григоряном с целью узнать подробности иска, поданного компанией, принадлежащей его жене. Сначала он спросил, почему нас интересует это дело, затем сказал, что «в целом дело связано с потерей гидроэлектростанции».
«Многих подробностей я не знаю. Свяжитесь с юристами, которые занимаются этим делом. Я могу сейчас что-то сказать, что в дальнейшем окажется неправдой», — сказал Григорян, не ответив на другие вопросы.
Депутат НС Арцаха Владимир Касьян в беседе с нами также посоветовал обратиться к юристам. «Я не могу ответить. ГЭС находится в руках противника. Мы столько в нее вложили. Теперь она перешла к ним, а мы остались…», — сказал Касьян.
По его словам, для ГЭС был привлечен большой кредит. Кроме того, было инвестировано более 2 миллионов долларов. На вопрос, почему правительство Армении было привлечено по этому делу, Касьян ответил другим вопросом: «Разве не правительство стало гарантом, чтобы мы здесь построили ГЭС?». На другой вопрос, почему правительство Арцаха и президент не являются ответчиками по делу, Касьян сказал, что «пусть ответят поровну», а затем посоветовал задать все остальные вопросы своим юристам.
Найти представителя интересов «Энерго-стар» было не так уж и просто. Он пожелал остаться неизвестным. Однако из представленных в суд документов становится ясно, что фактическим адресом истца является город Ереван, ул. Чаренца 1, офис 101. В этом офисе адвокатской деятельностью занимаются несколько юристов. Один из них – Нарек Хачикян – сообщил, что представители истца являются его коллегами. «Делом занимались мои коллеги, но они не хотят давать комментариев. Нецелесообразно предоставлять какую-либо информацию, даже о том, кто занимался этим делом. Они не хотят, чтобы что-либо было публичным», — заявил Хачикян. «Платформе проверки фактов» удалось выяснить, что представителем истца в этом деле является адвокат Гнел Мугнецян, который лишь сказал, что клиент требует не сообщать каких-либо подробностей по делу, за исключением того, что есть на портале «Datalex»
По квартальным данным, ЗАО «Энерго-стар» до войны входило в список 300 крупнейших налогоплательщиков Арцаха. Согласно открытым данным, в первом полугодии 2019 года компания выплатила 10,3 млн драмов, а в 2020 году — 58,7 млн драмов. Львиная доля этой суммы была выплачена компанией до войны.
Это не единственный случай, когда руководители бизнесов, утерянных после войны в результате территориальных потерь, подают иск против правительства. «Платформа проверки фактов» писала и о другом случае, когда действующее в перешедшем к противнику районе Сотка и производящее ветровую электроэнергию ЗАО «Зод Ветер» подало иск против правительства Армении с требованием выплатить компании компенсацию в размере 5 миллионов долларов. Судебный процесс по этому делу продолжается.