$472 միլիոն․ COVID-19 համավարակի ընթացքում Հայաստանի ստացած միջազգային աջակցությունը
Կորոնավիրուսային հիվանդության կանխարգելման ու հետևանքների չեզոքացման նպատակով Հայաստանը պարբերաբար ֆինանսական աջակցություն է ստացել միջազգային կազմակերպություններից և աշխարհի մի շարք երկրներից: «Փաստերի ստուգման հարթակն» ամփոփել է Հայաստանին տրամադրված միջազգային ֆինանսական աջակցության ծավալները աշխարհում COVID-19 համավարակի հայտարարումից՝ 2020 թվականի մարտի 11-ից մինչև 2021 թվականի նոյեմբերի 17-ը ներառյալ (ՀՀ կառավարությունից համապատասխան տվյալները ստացել ենք 2021-ի նոյեմբերի 17-ին):
Ֆինանսական օգնություն
ԵՄ, ԱՄՆ և այլ երկրներ
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տրամադրված տվյալների համաձայն, այս ընթացքում ամենախոշոր ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանին տրամադրել է Եվրամիությունը․ «COVID-19 համավարակի դիմակայման Հայաստանի պայմանագիր» ոչ նպատակային դրամաշնորհի շրջանակում պետական բյուջե է մուտք արվել մոտ 15 մլրդ 134․3 մլն դրամ: ԵՄ-ն ՀՀ-ին է տրամադրել ևս €92 մլն, ինչը ենթադրում է ինչպես նոր ֆինանսական միջոցներ, այնպես էլ արդեն իսկ առկա միջոցների վերաուղղորդում:
Այդ օգնությունից €38․5 մլն-ը վարկային միջոց է, որը ձևավորվել է 2015-17-ին կնքված բյուջետային աջակցության ծրագրերի վերակառուցումից: €3 մլն-ի դրամաշնորհ է  տրամադրվել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը՝ Հայաստանի համար բժշկական սարքավորումներ ու պարագաներ գնելու նպատակով: €27 մլն-ի դրամաշնորhը ԵՄ ֆինանսական կազմակերպությունների միջոցով հատկացվել է փոքր և միջին ձեռնարկությունների աջակցությանը: Գործադիրից տեղեկացրին, որ մնացած €24 մլն-ի աջակցության մասին ԵՄ-ն հայտնել է 2020-ի դեկտեմբերի 22-ին: Մեկ տարի անց, սակայն, գործադիրը չի հայտնում, թե ինչպես են ծախսվել այս միջոցները։
Վարչապետի աշխատակազմի տրամադրած տվյալներով՝ 2021 թվականի օգոստոսի 10-ին Եվրոպական հանձնաժողովը որոշել է ավելացնել աջակցության փաթեթը մինչև 75 մլն՝ Արևելյան գործընկերության երկրներում պատվաստման գործընթացը խթանելու նպատակով: Սակայն ԱլԳ երկրների միջև գումարի բաշխվածությունը դեռևս հստակեցված չէ:
Բացի սրանից, ԵՄ մի շարք երկրների տարբեր գերատեսչություններ առանձին ֆինանսական օգնություն են հատկացրել ՀՀ-ին: Օրինակ՝ Գերմանիան Հայաստանին է հատկացրել $200,000, որով նախատեսվում է գնել սարքեր, թեստեր ու այլ պարագաներ: Նիդերլանդների հանրային առողջության ու շրջակա միջավայրի ինստիտուտը Հայաստանին տրամադրել է $233,000-ի օգնություն՝ բժշկական սարքավորումներ գնելու համար․ գումարը հատկացվել է «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցին: Ֆրանսիայի ֆինանսական օգնությունը կազմել է €30,000․ գումարը գոյացել է Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միության և ՀԲԸՄ նախաձեռնությամբ:
Ռումինիայի RoAid զարգացման գործակալությունը Երևանի Սբ․ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ին հատկացել է €10,000-ի օգնություն: «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամին €30,000-ի ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել Էստոնիայի կառավարությունը՝ համավարակի դեմ համապատասխան սարքավորումների ձեռքբերման համար:
Բացի դրանից, 40,000 շվեյցարական ֆրանկի (շուրջ $44,000) օգնություն է հատկացրել Շվեյցարիայի արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտը՝ դիմակների, ձեռնոցների և նմուշառման ձողերի ձեռքբերման համար: Եվս $36,000 հատկացրել է շվեյցարական «Նովարտիս Ֆարմա Սերվիսիզ ԷյՋի» ընկերությունը՝ դեղեր և սարքավորումներ գնելու համար:
ԱՄՆ-ն համավարակի դեմ պայքարի համար Հայաստանին հատկացրել է $5․9 մլն-ի ֆինանսական օգնություն, այդ թվում՝ ԱՀԿ-ի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ԿԽՀԿ-ի միջոցով: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը գումարի մնացած մասն ուղղելու է COVID-19-ի հետևանքով առավել խոցելի խմբերի սոցաջակցությանը, տնտեսական հետևանքները մեղմելուն, համավարակի տարածման կանխարգելման գործում ճգնաժամային հաղորդակցությանն ու համայնքային ներգրավվածության խթանմանը: Դեռ պարզ չէ, թե այս գումարի որ մասն է արդեն հատկացվել և ծախսվել, քանի որ արտգործնախարարությունը, որը հայտնել է այս տվյալները, հիմնվել է 2021 թ․-ի տարեսկզբի տեղեկությունների վրա։
Կանադան տրամադրել է $260,000՝ սարքեր ու պարագաներ գնելու համար:
Մերձավոր Արևելք և Ասիա
2020-ի հունիսի 30-ին Ճապոնիայի հետ Հայաստանի կառավարության կնքած դրամաշնորհային ծրագրով այդ երկիրը հատկացրել է $3.8 մլն՝ Հայաստանի առողջապահական համակարգը լիաքարշ շտապօգնության և «շարժական բժշկական կլինիկա» ավտոմեքենաներով հագեցնելու նպատակով:
Չինաստանը համավարակի դեմ պայքարի համար Հայաստանին հատկացրել է ընդհանուր $130,000-ի օգնություն, որից $110,000-ը՝ սարքեր և թեստեր գնելու նպատակով:
Կորեայի Հանրապետությունը (Հարավային Կորեա) Հայաստանին է հատկացրել $300,000՝ թեստեր, ռենտգեն սարքեր, ուլտրաձայնային սարքավորումներ գնելու համար: Այդ երկրի Միջազգային զարգացման գործակալությունը տրամադրել է ևս $150,000 և 5 ուլտրաձայնային ախտորոշիչ սարք, որոնք նախատեսվում է հատկացնել Արթիկի, Նոյեմբերյանի, Աշտարակի, Սիսիանի և Սպիտակի ԲԿ-ներին:
Կատարը տրամադրել է $250,000, որը փոխանցվելու է «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնին»՝ թեստեր գնելու նպատակով:
Միջազգային կառույցներ և հիմնադրամներ
Համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանն օգնություն և վարկ է ստացել ոչ միայն պետություններից, այլև միջազգային հիմնադրամներից և այլ կառույցներից։
«Արտակարգ դրամաշնորհի պայմանագրի» շրջանակում Կովկասի բնության հիմնադրամի կողմից Հայաստանին է տրամադրվել մոտ ֏267․2 մլնի դրամաշնորհ:
2020-ի օգոստոսի 27-ին Ասիական զարգացման բանկի ու Հայաստանի միջև «COVID-19-ին արձագանքման ծրագրի» շրջանակում պետբյուջե է մուտքագրվել մոտ $2․5 մլն-ի դրամաշնորհ: Վարչապետի աշխատակազմից հայտնել են նաև, որ 2020-ին այդ ֆինանսական աջակցությունից բժշկական պարագաների ու սարքերի ձեռքբերման համար ծախսվել է մոտ $2․05 մլն, իսկ 2021-ին՝ մոտ $118,000:
$3 մլն է հատկացրել Կայունացման և զարգացման միջազգային հիմնադրամը․ գումարը բաշխվելու է մարզային ԲԿ-ների արդիականացման, հանրային իրազեկման ծրագրերի միջև:
2020 թվականի մարտի 31-ին Հայաստանի ու Համաշխարհային բանկի միջև ստորագրված «Հիվանդություններ կանխարգելման և վերահսկման ծրագրի» համաձայնագրով $3 մլն-ի դրամաշնորհ և ևս 23 մլն դրամ է հատկացվել՝ սարքավորումների, տրանսպորտային միջոցների, բուժաշխատողների պաշտպանիչ հանդերձանքի և այլ բժշկական պարագաների ձեռքբերմանը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնությամբ 2020-ի ապրիլի 3-ին ստեղծված UN COVID-19 Response and Recovery: Multy-Partner Trust Fund հիմնադրամը ՄԱԿ մի շարք գործակալությունների միջոցով Հայաստանին է տրամադրել մոտ $1 մլն-ի օգնություն և սարքավորումներ ու պարագաներ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը Հայաստանին հատկացրել է $80,000:
Կարմիր խաչը Հայաստանին է տրամադրել մոտ ֏28․2 մլն՝ ՔԿՀ-ների ու ԱԻՆ-ի համար սարքեր ու պարագաներ գնելու նպատակով: Միջազգային բժշկական կորպուսը Հայաստանին տրամադրել է $50,000՝ ձեռնոց գնելու համար:
«Հայ օգնության ֆոնդ» հայաստանյան բարեգործական հիմնադրամը ֏25 մլն է հատկացրել՝ թեստերի համար անհրաժեշտ ռեագենտների ձեռքբերման համար:
2020 թվականի մայիսի 23-ին ու հունիսի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջև ստորագրվել է «Պահուստային ծրագրի միջոցների օգտագործման և լրացուցիչ փոխառու միջոցների ներգրավման մասին» վարկային համաձայնագիրը, որով Հայաստանին է տրամադրվում մոտ $315 մլն-ի վարկային միջոց:
Այսպիսով, Հայաստանը 2020-ի մարտի 11-ից մինչև 2021-ի նոյեմբերի 17-ն ընկած ժամանակահատվածում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված համավարակի դեմ պայքարի համար ստացել է $472,410,000-ի ֆինանսական աջակցություն* , որից $358,617,000-ը կամ 76%-ը վարկային միջոցների, իսկ մնացած $113,739,000-ը կամ 24%-ը՝ դրամաշնորհի տեսքով:
* Համավարակի ընթացքում տարբեր արժույթներով տրամադրված օգնությունը նյութում արտահայտված է ԱՄՆ դոլարի՝ համաձայնագրի կնքման պահին առկա կամ տարվա միջին փոխարժեքով:
Կառավարությունը տեղեկացրել է, որ ստացված ամբողջ աջակցությունն ուղղվել է առողջապահական համակարգի՝ կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված կարիքների բավարարմանը, պատրաստավածության հզորացմանը և արագ արձագանքման ապահովմանը։
Բացի այդ, ՀՀ պետական բյուջեից ևս հատկացումներ են կատարվել կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների նվազեցման և վերացման նպատակով իրականացված միջոցառումներին։ 2020-ին այդ հատկացումները կազմել են ֏107․4 մլրդ, 2021-ի 9 ամիսներին՝ ֏33․3 մլրդ։
Դրամական աջակցությունից զատ, Հայաստանը մեծ ծավալի մարդասիրական օգնություն է ստացել այս և այլ երկրներից ու կազմակերպություններից, ինչը կներկայացնենք հաջորդիվ։

В целях предотвращения и нейтрализации последствий коронавирусной инфекции Армения периодически получала финансовую помощь от международных организаций и ряда стран мира. «Платформа проверки фактов» обобщила объемы международной финансовой помощи, оказанной Армении с момента объявления в мире пандемии COVID-19 – с 11 марта 2020 года по 17 ноября 2021 года включительно (соответствующие данные мы получили от правительства Армении 17 ноября 2021 г.).
Финансовая помощь
ЕС, США и другие страны
Согласно данным, предоставленным Департаментом информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра, наибольшую финансовую помощь Армении в этот период оказал Европейский Союз. В рамках нецелевого гранта «Договор о противостоянии эпидемии COVID-19 в Армении» в госбюджет поступило около 15 млрд 134.3 млн драмов. ЕС предоставил Армении дополнительные 92 млн евро, что предполагает как новые финансовые средства, так и перенаправление уже выделенных средств.
38.5 млн евро этой помощи – кредит, который был сформирован за счет реконструкции программ поддержки бюджета, подписанных в 2015–2017 годах. На закупку медицинского оборудования и принадлежностей для Армении Всемирной организации здравоохранения был предоставлен грант в размере 3 млн евро. Грант в размере 27 миллионов евро был предоставлен через финансовые институты ЕС для поддержки малых и средних предприятий. Как сообщили в правительстве, об оставшихся 24 миллионах евро ЕС объявил 22 декабря 2020 года. Однако год спустя правительство не сообщает, на что были потрачены эти средства.
По данным аппарата премьер-министра, 10 августа 2021 года Европейская комиссия приняла решение увеличить пакет помощи до 75 миллионов для продвижения процесса вакцинации в странах Восточного партнерства. Однако распределение средств между странами Восточного партнерства пока не уточнено.
Помимо этого, отдельную финансовую помощь Армении оказали различные ведомства ряда стран ЕС. Например, Германия выделила Армении 200 тыс. долларов на закупку оборудования, тестов и других принадлежностей. Национальный институт общественного здравоохранения и окружающей среды Нидерландов предоставил Армении помощь в размере 233 тыс. долларов США для приобретения медицинского оборудования․ Деньги были выделены инфекционной клинической больнице «Норк». Финансовая помощь Франции составила 30 тыс. евро․ Средства были собраны по инициативе Международной ассоциации франкоязычных мэров и Всеармянского благотворительного Союза (AGBU).
Румынское агентство международного развития RoAid выделило помощь в размере 10 тыс. евро медцентру «Сурб Григор Лусаворич» в Ереване. Правительство Эстонии предоставило фонду «Дети Армении» финансовую помощь в размере 30 тыс. евро для приобретения соответствующего противоэпидемического оборудования.
Кроме этого, Федеральный департамент иностранных дел Швейцарии выделил помощь в размере 40 тыс. швейцарских франков (примерно 44 тыс. долларов США) на закупку масок, перчаток и стержней для отбора проб. Еще 36 тыс. долларов предоставила швейцарская компания Novartis Pharma Services для закупки лекарств и оборудования.
Для борьбы с пандемией США предоставили Армении 5.9 млн долларов финансовой помощи, в том числе через ВОЗ, ЮНИСЕФ и CERS. Агентство США по международному развитию (USAID) направит оставшуюся часть средств на поддержку уязвимых групп населения, смягчение экономических последствий, содействие кризисной коммуникации и поощрение участия сообщества в предотвращении распространения пандемии. Пока неясно, какая часть этой суммы уже выделена и потрачена, поскольку МИД, предоставивший эти данные, опирался на сведения началa 2021 года .
Канада предоставила 260 тыс. долларов на закупку оборудования и расходных материалов.
Ближний Восток и Азия
В рамках грантовой программы, подписанной правительством Армении с Японией 30 июня 2020 года, эта страна выделила 3.8 млн долларов на оснащение системы здравоохранения Армении полноприводными машинами скорой помощи и передвижными медицинскими клиниками.
Китай выделил Армении в общей сложности 130 тыс.долларов помощи для борьбы с пандемией, из которых 110 тыс. долларов на закупку оборудования и тестов.
Республика Корея (Южная Корея) выделило Армении 300 тыс. долларов на закупку тестов, рентгеновских аппаратов и ультразвукового оборудования. Агентство международного развития этой страны предоставило дополнительные 150 тыс. долларов и 5 аппаратов ультразвуковой диагностики, которые будут переданы медицинским центрам Артика, Ноемберяна, Аштарака, Сисиана и Спитака.
Катар предоставил 250 тыс. долларов, которые будут переданы «Центру по контролю и профилактике заболеваний» для закупки тестов.
Международные структуры и фонды
В борьбе с пандемией Армения получила помощь не только от государств, но и от международных фондов и других структур.
В рамках «Договора о чрезвычайном гранте» Фонд природы Кавказа предоставил Армении грант в размере около 267․2 млн драм.
27 августа 2020 года в госбюджет в рамках «Программы реагирования на COVID-19», заключенной между Азиатским банком развития и Арменией, в бюджет страны был перечислен грант в размере около $2.5 млн. По данным аппарата премьер-министра, в 2020 году на закупку медицинских товаров и оборудования было потрачено около 2.05 млн долларов, а в 2021 году  – около 118 тыс. долларов.
3 млн долларов было предоставлено Международным фондом стабилизации и развития․ Средства будут распределены между программами модернизации региональных МЦ, просветительскими программами.
В рамках соглашения «О программе профилактики и контроля заболеваний», подписанного между Арменией и Всемирным банком 31 марта 2020 года, был выделен грант в размере 3 млн долларов и дополнительные 23 млн долларов на закупку оборудования, транспортных средств, средств защиты медперсонала и других медицинских принадлежностей.
Созданный по инициативе Генерального секретаря ООН 3 апреля 2020 года фонд UN COVID-19 Response and Recovery: Multy-Partner Trust Fund посредством ряда агентств ООН предоставил Армении помощь, оборудование и принадлежности на сумму около 1 млн долларов. Всемирная организация здравоохранения выделила Армении 80 тыс. долларов.
Красный Крест выделил Армении около 28 млн драм на закупку оборудования и принадлежностей для уголовно-исполнительных учреждений и Министерства по чрезвычайным ситуациям. Международный медицинский корпус предоставил Армении 50 тыс. долларов на закупку перчаток.
Армянский «Фонд помощи Армении» предоставил 25 млн драмов на приобретение реагентов, необходимых для тестов.
23 мая и 1 июня 2020 года между Республикой Армения и Международным валютным фондом было подписано письмо-соглашение «Об использовании средств резервной программы и привлечении дополнительных заемных средств», которое предоставляет Армении кредит в размере около 315 млн долларов.
Таким образом, в период с 11 марта 2020 г. по 17 ноября 2021 г. Армения получила 472 410 000 долларов финансовой помощи для борьбы с коронавирусом, из которых 358 617 000 долларов (76%) – в виде кредита, а остальные 113 739 000 долларов (24%) –в виде гранта.
* Помощь, оказанная в разных валютах в период пандемии, выражена в материале по текущему курсу доллара США на момент подписания договора или среднему обменному курсу.
Как сообщили в правительстве, вся полученная помощь была направлена ​​на удовлетворение обусловленных коронавирусом потребностей системы здравоохранения, усиление готовности и обеспечение быстрого реагирования.
Помимо этого, из государственного бюджета РА были выделены средства на мероприятия, направленные на снижение и устранение экономических последствий коронавируса. В 2020 году эти ассигнования составили 107․4 млрд. драмов, а за 9 месяцев 2021 года – 33․3 млрд. драмов.
Помимо финансовой помощи, Армения получила большой объем гуманитарной помощи от этих и других стран и организаций. К этому мы обратимся в дальнейшем.