Օրեր առաջ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն Արցախի հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի վերաբերյալ հարցազրույց էր տվել, որի ժամանակ, ի թիվս այլնի, անդրադարձել էր նաև տարածքային զիջումների վերաբերյալ հնարավոր բանավոր պայմանավորվածություններին։ Սարգսյանն անդրադարձել էր նաև Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածությանը, որի հիման վրա դադարեցվել էր պատերազմը։
Հարցազրույցի նշված հատվածներին տեսանյութով և դրան կից տեքստով անդրադարձել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը։ Նա տեսանյութից առանձնացրել է երկու հատված, որոնցից մեկում Սարգսյանն ասում է․ «Ես կարող եմ ասել հետևյալը, որ բացարձակապես որևէ խոստում բանավոր չի եղել», իսկ մյուս հատվածում ասում է․ «Բացահայտ ասել եմ, որ պատերազմի դադարեցման մասին ձեռք է բերվել ընդամենը պայմանավորվածություն՝ բանավոր»։
Չախոյանը տեսանյութին կից տեքստում եզրակացրել է, որ Սերժ Սարգսյանը «․․․ մի քանի րոպե տարբերությամբ անում է իրար ֆունդամենտալ հակասող հայտարարություններ։ Մեկ ասում է բանավոր պայմանավորվածություններ չեն եղել, իսկ ընդամենը մի քանի րոպե անց հայտնում է, որ բանավոր պայմանավորվածությունների հիման վրա դադարեցվել է Ապրիլյան պատերազմը»։
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի այս հրապարակումը տարածել է Հանրային խորհրդի նախկին նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը, որից հետո երկու հրապարակումները միասին վերատպվել են վարչապետի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակի» կայքում։ Չախոյանի հրապարակումը վերատպել են նաև araratnews.am, armpublic.am, armenianews.net և medianews.am կայքերը։ Ի դեպ, վերջին երկու կայքերը պատկանում են հենց իրեն՝ Տարոն Չախոյանին։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ստուգեց և պարզեց, որ Չախոյանի հրապարակած տեսանյութը կոնտեքստից կտրված է, իսկ վերջինիս եզրահանգումը, թե Սարգսյանն արել է իրար ֆունդամենտալ հակասող հայտարարություններ, սխալ է։
Այսպես՝ հարցազրուցավարը, դիմելով Սարգսյանին, ասում է․ «Երբ Դուք ասում եք, որ փաստաթուղթ կարդալով հնարավոր չէ տիրապետել բանակցային իրականությանը, Ձեզ շատ հանգիստ կարող են մեղադրել և մեղադրում են բանավոր պայմանավորվածությունների մեջ, և վարչապետն իր ֆեյսբուքյան վերջին ասուլիսում ասում է, որ խոստումներ էիք տվել անձամբ Դուք, որ 2018-2019 թվականներին արդեն այդ խոստումները կյանքի կոչելու ժամանակն էր, որոնք արձանագրված չեն որևէ փաստաթղթում»: Հարցին ի պատասխան, Սարգսյանն ասում է․ «Ես կարող եմ ասել հետևյալը, որ բացարձակապես որևէ խոստում բանավոր չի եղել: Եվ դա մեր գործելաոճը չէ՝ բանավոր պայմանավորվածությունների համաձայն ինչ-որ բաներ զիջել և այլն, և այլն` լինի դա էական, թե ոչ էական»:
Հարցազրույցի մեկ այլ հատվածում էլ զրուցավարը Սարգսյանին հարց է ուղղում Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի դադարեցման հանգամանքների վերաբերյալ․ «Ես ուզում եմ միարժեքորեն Ձեզնից ճշտել. պատերազմը հնարավորինս շուտ դադարեցնելու` չորս օրում դադարեցնելու կամ դրանից հետո տեղի ունեցած երկկողմ բանակցություններում կամ համանախագահության ձևաչափով` համանախագահների մասնակցությամբ, Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կամ վերջնական կարգավիճակի շուրջ հայկական կողմին որևէ զիջում պարտադրվե՞լ է, և հայկական կողմը գնացե՞լ է որևէ զիջման` սակարկե՞լ է այդ հարցի շուրջ: Վարչապետը պնդում է, որ, այո, 2016 թվականին է հենց հայկական կողմից նահանջ եղել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում»:
Այս հարցի վերաբերյալ Սարգսյանն ասում է․ «Իհարկե, բացարձակապես որևէ ճնշում կամ որևէ զիջում, որևէ գրավոր կամ բանավոր պայմանավորվածություն չի եղել, և ես դրա մասին խոսել եմ: Երբ որ խոսում էի Ապրիլյան պատերազմի մասին և խոսում էի, որ քննիչ հանձնաժողով կար և այլն, ես շատ բացահայտ ասել եմ, որ պատերազմի դադարեցման մասին ձեռք է բերվել ընդամենը պայմանավորվածություն՝ բանավոր, և նրանք պնդում էին, որ միգուցե ինչ-որ գրավոր փաստաթուղթ կա, ինչ-որ զիջում կա և այլն»:
Լրագրողը, արձագանքելով Սարգսյանի այս խոսքին, ասում է, թե «նոր հրադադարի պայմանագիր էին առաջարկում, ինչին Դուք դեմ եք եղել»: Սարգսյանը պատասխանում է․ «Բացարձակապես: Մենք որևէ նոր փաստաթղթի կամ ինչ-որ բանավոր պայմանավորվածության չենք գնացել, և դա հաստատեցին համանախագահները, երբ որ հայտարարեցին հրապարակավ, որ որևէ նոր փաստաթուղթ չկա, ու ուժի մեջ է մնում 1994 թվականին կնքված եռակողմ պայմանագիրը»:
Առանց գնահատական տալու Սերժ Սարգսյանի խոսքերի արժանահավատությանը՝ արձանագրենք, որ մեջբերվող հատվածներում, որոշակի համատեքստում նրա արած երկու հայտարարություններն իրար չեն հակասում։
Մի դեպքում Սարգսյանը հերքում է, որ բանավոր պայմանավորվածություններ են եղել ինչ-որ զիջումների դիմաց, մյուս դեպքում խոսում է բանավոր պայմանավորվածությամբ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի դադարեցման մասին՝ նկատի ունենալով, որ 2016-ի ապրիլին գրավոր փաստաթուղթ, ի հավելումն այդ օրերին գործող 1994-ի Բիշքեկյան զինադադարի, չի եղել, այսինքն, ըստ նրա, չեն եղել հավելյալ զիջումներ։
Այսպիսով՝ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի՝ տարածում գտած հրապարակումը կոնտեքստից կտրված է և մանիպուլացնող, իսկ Սերժ Սարգսյանի երկու հայտարարություններում հակասություն չկա։

Несколько дней назад третий президент Армении Серж Саргсян дал интервью о переговорном процессе по Арцахской проблеме, в ходе которого, среди прочего, коснулся возможных устных договоренностей по территориальным уступкам. Саргсян также сослался на устную договоренность, достигнутую во время четырехдневной Апрельской войны, на основании которой война была прекращена.
Заместитель руководителя аппарата премьер-министра Тарон Чахоян на своей странице в Facebook коснулся упомянутых частей интервью, приложив к записи видео. Он выделил из видео две части, в одной из которых Саргсян говорит: «Я могу сказать следующее: не было абсолютно никакого устного обещания», а в другой части он говорит: «Я совершенно открыто говорил, что достигнута только устная договоренность о прекращении войны».
В приложенном к видео тексте Чахоян заключил, что Серж Саргсян: «․․․с разницей в несколько минут делает фундаментально противоречивые заявления. То говорит, что никаких устных договоренностей не было, а через несколько минут сообщает, что на основании устных договоренностей была прекращена Апрельская война».
Запись заместителя руководителя аппарата премьер-министра распространил бывший председатель Общественного совета Степа Сафарян, после чего обе публикации были перепечатаны на принадлежащем семье премьер-министра сайте газеты «Айкакан жаманак». Публикацию Чахояна также перепечатали сайты araratnews.am, armpublic.am, armenianews.net и medianews.am. Кстати, последние два сайта принадлежат Тарону Чахояну.
«Платформа проверки фактов» проверила и выяснила, что видео, опубликованное Чахояном, вырвано из контекста, а вывод последнего о том, что Саргсян сделал фундаментально противоречивые заявления, является неверным.
Так, интервьюер, обращаясь к Саргсяну, говорит: «Когда Вы говорите, что невозможно, читая документы, владеть переговорной действительностью, Вас очень спокойно могут обвинить и обвиняют в устных договорённостях. Премьер-министр на своей странице в Фейсбук в своём последнем интервью говорит, что лично Вы давали обещания и что в 2018–2019 годах уже пришло время воплощать в жизнь эти обещания, которые не зафиксированы в документах». В ответ на вопрос Саргсян отмечает: «Я могу сказать следующее: не было абсолютно никакого устного обещания. И это не наш стиль, согласно устным договорённостям, что-то уступать и так далее, будь то существенным или несущественным».
В другой части интервью интервьюер задает Саргсяну вопрос об обстоятельствах прекращения четырехдневной Апрельской войны: «Я хочу однозначно у Вас уточнить: чтобы как можно скорее, за четыре дня прекратить войну, или после войны на двусторонних переговорах или в формате сопредседательства, с участием сопредседателей, армянскую сторону как-либо вынуждали пойти на уступки в вопросе промежуточного или окончательного статуса Нагорного Карабаха, и пошла ли армянская сторона на какие-либо уступки в этом вопросе? Премьер-министр утверждает, что да, именно в 2016 году армянская сторона отступила в вопросе статуса Нагорного Карабаха».
На вопрос Саргсян отвечает: «Конечно, абсолютно никакого давления и никаких уступок, никаких письменных или устных договорённостей не было. И я об этом говорил, когда говорил об Апрельской войне, и говорил, когда была следственная комиссия и так далее, я очень открыто говорил, что о прекращении войны была достигнута всего лишь договорённость, устная. И они настаивали, что, может быть, есть какой-то письменный документ, есть какие-то уступки и так далее».
На слова Саргсяна интервьюер замечает, что «предлагали новый договор о перемирии, но Вы были против этого». Саргсян отвечает: «Абсолютно. Мы не пошли на какой-либо новый документ или на какие-то устные договорённости, и это подтвердили сопредседатели, когда заявили публично, что нет никакого нового документа, и в силе остаётся заключённый в 1994 году трёхсторонний договор».
Не оценивая достоверность слов Сержа Саргсяна, констатируем, что в процитированных отрывках, в определенном контексте, два сделанных им заявления не противоречат друг другу.
В одном случае Саргсян отрицает наличие устных договоренностей в обмен на какие-то уступки, в другом случае говорит об устной договоренности о прекращении Апрельской четырехдневной войны, имея в виду, что в апреле 2016 года, помимо действующего Бишкекского протокола о прекращении огня от 1994 года, другого письменного документа не было, то есть, по его словам, не было никаких дополнительных уступок.
Таким образом, получившая широкое распространение публикация заместителя руководителя аппарата премьер-министра является вырванной из контекста и манипулятивной, а в двух заявлениях Сержа Саргсяна нет противоречия.