Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը վերջերս կայացած ճեպազրույցում, լրագրողի դիտարկմանն ի պատասխան, թե թուրքերը Հայաստանում կապիտալ երբևէ չեն ձեռք բերել, հակադարձեց, որ նրանք մշտապես մեր երկրում անշարժ գույք են գնել և տնտեսական գործունեություն են ծավալել:
«Դուք հիմա պնդում եք անում, ձեր պնդումը սխալ է: Եթե ուզում եք ճիշտ թվեր իմանալ, պետք է դիմեք Կադաստր, որպեսզի իմանաք, թե Թուրքիայի քաղաքացիները ինչ ներդրումներ ունեն Հայաստանում»,- պատասխանել է նախարարը լրագրողին:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ամփոփել է Հայաստանում գործող, թուրքական կապիտալի մասնակցությամբ ընկերությունների թիվը՝ ՀՀ չորս ղեկավարների օրոք, ինչպես նաև պարզել է Թուրքիայի քաղաքացիներին ՀՀ-ում սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքի ծավալները:
Թուրքիայի քաղաքացիների անշարժ գույքը ՀՀ֊ում
Կադաստրի կոմիտեից FIP.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեցին, որ Հայաստանում Թուրքիայի քաղաքացիներին (ֆիզիկական անձանց) սեփականության իրավունքով պատկանող 77 միավոր անշարժ գույք կա: Ըստ կոմիտեի՝ այդ թվում առկա են 7176 քմ շինություն և 2.21 հա հողատարածք:
Թուրքիայի քաղաքացիներին պատկանող անշարժ գույքի պայմանագրային գների հանրագումարը կազմում է մոտ ֏ 1 մլրդ 833 մլն:
Թուրքական ընկերությունները Հայաստանում
Կադաստրի կոմիտեից հայտնում են նաև, որ Թուրքիայում գրանցված իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույք ՀՀ-ում առկա չէ:
Միևնույն ժամանակ, FIP․am-ի հարցմանն ի պատասխան Էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնեցին, որ պետական միասնական գրանցամատյանի տվյալների համաձայն՝ մեր երկրում գրանցված է 72 ՍՊԸ, որոնց հիմնադիր կամ մասնակից են Թուրքիայի քաղաքացիները:
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների ուսումնասիրությունից պարզ դարձավ նաև, որ Թուրքիայի քաղաքացիները 1991-2022 թթ․ մասնակցություն են ունեցել ՀՀ-ում գործող 139 կազմակերպությունում։ Ընկերությունների մի մասը դադարեցրել է գործունեությունը: Մնացած 91-ը շարունակում են գործել, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, դրանց մի մասից թուրքական կապիտալը հեռացել է, և այժմ ՀՀ-ում թուրքական կապիտալի մասնակցությամբ գործող 72 ընկերություն է մնացել:
Ընդհանուր առմամբ, այս տարիների ընթացքում Թուրքիայի քաղաքացիների մասնակցությամբ ՀՀ-ում ամենաշատ ընկերություններ բացվել են Ռոբերտ Քոչարյանի կառավարման տարիներին՝ 54-ը, և նույն տարիներին էլ ամենաշատ թվով դադարել են գործել՝ 30։
Ստորև բերված ինֆոգրաֆիկայում ներկայացված են Հայաստանի չորս ղեկավարների կառավարման տարիներին ՀՀ֊ում գործունեություն սկսած, թուրքական կապիտալի մասնակցությամբ ընկերությունների թվերը՝ ըստ կարգավիճակի:
Թեգեր` անշարժ գույքթուրքական կապիտալԹուրքիաՎահան Քերոբյան
Երևանում վարձով ապրելը թանկանում է․ ինչպես են ՀՀ-ում և աշխարհում կարգավորվում վարձակալության գները
18:42, 22 Մրտ, 2022
Ուկրաինայի տարածքում Ռուսաստանի նախաձեռնած պատերազմով պայմանավորված՝ վերջին օրերին Հայաստան են եկել Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ուկրաինայի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ, ինչը նկատելիորեն...

Министр экономики Ваан Керобян на недавнем брифинге в ответ на замечание журналиста о том, что «турок никогда не приобретал капитал в Армении», возразил, что турки всегда покупали недвижимость в нашей стране и вели экономическую деятельность.
«Вы сейчас делаете утверждение, которое является ошибочным. Если вы хотите знать правильные цифры, вам следует обратиться в Кадастр, чтобы узнать, какие инвестиции граждане Турции имеют в Армении», — сказал министр в беседе с журналистами.
«Платформа проверки фактов» обобщила количество компаний, действующих в Армении с участием турецкого капитала при четырех лидерах Армении, а также объемы недвижимости в Армении, принадлежащей гражданам Турции.
Недвижимость граждан Турции в Армении
В ответ на запрос FIP.am в Комитете кадастра сообщили, что в Армении есть 77 единиц недвижимости, принадлежащих гражданам (физическим лицам) Турции. По данным Комитета, есть также 7176 квадратных метров застройки и 2.21 га земли.
Общая контрактная стоимость недвижимости, принадлежащей гражданам Турции, составляет около 1 миллиарда 833 миллионов драм.
Турецкие компании в Армении
В Комитете кадастра сообщили, что в Армении нет недвижимости, принадлежащей по праву собственности юридическим лицам, зарегистрированным в Турции.
В то же время в ответ на запрос FIP․am в Министерстве экономики сообщили, что по данным единого государственного регистра в Армении зарегистрировано 72 ООО, учредителями или участниками которых являются граждане Турции.
При изучении данных государственного регистра юридических лиц выяснилось, что граждане Турции в 1991-2022 гг. участвовали в 139 организациях, действующих в Армении. Некоторые компании прекратили свою деятельность. Остальные 91 все еще работают, однако, по всей вероятности, часть из них потеряла турецкий капитал, и в Армении осталось только 72 компании с турецким капиталом.
В целом за эти годы больше всего компаний с участием турецких граждан было открыто в Армении за годы президентства Роберта Кочаряна — 54, и в те же годы прекратило свою деятельность наибольшее количество компаний — 30.
На инфографике ниже показано количество компаний с турецким капиталом, которые начали работать в Армении при четырех лидерах Армении в соответствии со статусом.