«Փաստերի ստուգման հարթակը» նախորդիվ անդրադարձել էր Հայաստանի չորս ղեկավարների՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման տարիներին ՀՀ-ում գործունեություն սկսած՝ թուրքական կապիտալի մասնակցությամբ ընկերությունների թեմային: Ինչպես նաև ներկայացրել էր տվյալներ Թուրքիայի քաղաքացիների կողմից մեր երկրում ձեռք բերված անշարժ գույքի վերաբերյալ:
FIP.am-ն այժմ էլ ամփոփել է այդ ընկերությունների գործունեության ոլորտներն ու դրանց՝ պետական գերատեսչությունների հետ համագործակցության մի շարք ուշագրավ տվյալներ գտել:
Առևտուրը՝ գործունեության հիմնական ոլորտ
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների համաձայն, Հայաստանում Թուրքիայի քաղաքացիների մասնակցությամբ անկախության տարիներին գործունեություն սկսած մոտ 140 ընկերությունների զգալի մասը՝ 31 ընկերություն, ներգրավված է եղել առևտրի ոլորտում:
Թուրքիայի քաղաքացիություն ունեցող գործարարներին գրավող հաջորդ ոլորտը սննդի, ապա հագուստ/տեքստիլի ոլորտն է, որտեղ անկախության տարիներից ի վեր գործունեություն է ծավալել, համապատասխանաբար, 8 և 7 ընկերություն:
Թուրքական կապիտալով ընկերություններ գործել են նաև շինարարության, անշարժ գույքի, տրանսպորտի/բեռնափոխադրումների, տուրիզմի ոլորտներում:
Ստորև բերված ինֆոգրաֆիկայում ներառված են Թուրքիայի քաղաքացիների մասնակցությամբ ընկերությունները՝ ըստ գործունեության ոլորտի:
Արտոնություններ՝ գործադիրից. թուրքական ընկերությունը՝ ՔՊ նվիրատու
Հայաստանի կառավարությունն առաջին անգամ թուրքական կապիտալի ներգրավմամբ ընկերությանն արտոնություն է տրամադրել 2010 թվականին․ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրի շրջանակում ստեղծված օպերատիվ շտաբը Լոռու մարզում «Իդիլ տեքստիլ» ընկերությանը տրամադրել է $200,000-ի աջակցություն:
Ընկերության հիմնադիրը, ըստ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի, Նեջատի Ջենիկլին է, իսկ տնօրենը՝ Գայանե Լալայանը: «Իդիլ տեքստիլն» այժմ դադարեցրել է իր գործունեությունը:
2016-ի մարտի 24-ին Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարությունը «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտում շահագործողի թույլտվություն է տրամադրել «Բագեզյան» ՍՊԸ-ին, որը, ըստ կառավարության համապատասխան որոշման, նախատեսում էր ոսկերչության և արծաթագործության ոլորտում իրականացնել $68․5 մլնի ներդրումային ծրագիր: Ընկերության հիմնադիրը Սաիտ Գեզն է, տնօրենը՝ Կարինե Սողոմոնյանը:
Փաշինյանի կառավարությունը 2018-ից ի վեր 2 անգամ է թուրքական կապիտալով ընկերության արտոնություն տրամադրել․ առաջին այդպիսի ընկերությունը «Երազ Ջեվելերի» ՍՊԸ-ն է, որը կառավարության 2018 թ․ սեպտեմբերի 14-ի որոշմամբ «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտու տարածքում շահագործողի թույլտվություն է ստացել: Կառավարության հաղորդագրությունից տեղեկանում ենք, որ ընկերությունը նախատեսում էր արտադրել ոսկյա և արծաթյա զարդեր, ընդլայնել արտահանումը հիմնական ուղղություններով՝ ՌԴ և ԵԱՏՄ երկրներ, ԱՄՆ, Կանադա, Եվրամիության երկրներ, ԱՄԷ:
Ընկերության տնօրենը Բեյհան Բաղն է, տնօրենը՝ Լուսինե Բարսեղյանը:
Հաջորդ ընկերությունը, որը գործող կառավարությունից արտոնություն է ստացել, «Մուրադ-սար» ՍՊԸ-ն է: Ընկերության հիմնադիրը Սարայլը Մուրադն է, տնօրենը՝ Վիլիկ Հախվերդյանը: Այն գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում ֏378 մլն-ի մաքսատուրքից ազատման արտոնություն է ստացել:
FIP.am-ը պարզեց նաև, որ 2020-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ֏200 հազարի նվիրատվություն է ստացել «Մուրադ-սար» ՍՊԸ-ից:
Ուղևորափոխադրումներ, բժշկական սպասարկում
2003 թվականին ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով «Սիպսու» ՍՊԸ-ին Կոտայքի մարզում բժշկական օգնության և սպասարկման լիցենզիա է տրամադրվել: Ընկերության գրանցման հասցեն Ստամբուլն է, հիմնադիրը՝ Ալթուն Դիգրան-Բահադիրը:
2008 թվականին Տրանսպորտի նախարարը «Տրիո կոնկորդ ինտերնեյշնլ» ՍՊԸ-ին տրամադրել է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների կազմակերպման լիցենզիա: Նշենք, որ 2013 թվականին թուրքական կապիտալը ընկերությունից հեռացել է:
Նվիրատվություն Արցախին՝ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ
Հատկանշական է, որ 2005-ին հիմնադրված «Եվրոմաքս» ընկերությունը, որի հիմնադիրը Թուրքիայի քաղաքացի Հազրեթի Ակդեմիրն է, 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Արցախի Հանրապետության կառավարությանն է հանգանակել 500,000 դրամ:

«Платформа проверки фактов» (Fip.am) в прошлой публикации коснулась темы компаний с турецким капиталом, которые начали действовать в Армении во времена правления четырех армянских лидеров – Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и Никола Пашиняна. Fip.am также представил данные о недвижимости, приобретенной турецкими гражданами в нашей стране.
В данной статье FIP.am обобщил сферы деятельности этих компаний и обнаружил ряд примечательных данных об их сотрудничестве с государственными органами.
Торговля – основная сфера деятельности
По данным государственного регистра юридических лиц, значительная часть из 140 компаний, начавших свою деятельность в Армении с участием граждан Турции с момента обретения независимости, была вовлечена в сферу торговли – 31 компания.
Следующей сферой бизнеса для граждан Турции является пищевая, затем швейная/текстильная сфера, в которых с момента обретения независимости действуют 8 и 7 компаний соответственно.
Компании с турецким капиталом действовали также в сферах строительства, недвижимости, транспорта/грузоперевозок, туризма.
На инфографике ниже представлены компании с участием граждан Турции по сферам деятельности:
Льготы от исполнительной власти: турецкая компания – даритель ГД
Правительство Армении впервые предоставило льготу компании с участием турецкого капитала в 2010 году. Оперативный штаб, созданный в рамках антикризисной программы правительства во главе с премьер-министром Тиграном Саркисяном, предоставил текстильной компании «Идил текстил» в Лорийской области финансовую помощь в размере 200 тыс. долларов.
Учредителем компании, по данным государственного регистра юридических лиц, является Неджати Дженикли, а директором – Гаяне Лалаян. В настоящее время компания «Идил текстил» прекратила свою деятельность.
24 марта 2016 года правительство во главе с Овиком Абрамяном выдало ООО «Багезян» разрешение на деятельность в свободной экономической зоне «Меридиан». Согласно решению правительства, компания намеревалась развернуть деятельность в производстве ювелирных изделий и изделий из серебра в объеме инвестиций на 68.5 млн долларов. Основателем компании является Саит Гез, директором – Карине Согомонян.
Правительство Пашиняна с 2018 года дважды предоставляло льготы компании с турецким капиталом. Первой компанией, которая получила льготу, является ООО «Ераз Джевелри», которая решением правительства от 14 сентября 2018 года получила статус резидента СЭЗ. Из пресс-релиза правительства мы узнаем, что компания планировала производить золотые и серебряные украшения, расширить экспорт по основным направлениям: Россия, страны ЕАЭС, США, Канада, страны ЕС, ОАЭ.
Основателем компании является Бейхан Баг, директором – Лусине Барсегян.
Следующей компанией, получившей льготу от действующего правительства, является ООО «Мурад-Сар». Основателем компании является Сараил Мурад, директором – Вилик Ахвердян. В рамках приоритетной инвестиционной программы компания компания получила льготу в виде освобождения от уплаты таможенной пошлины в размере 378 миллионов драм.
FIP.am также выяснил, что в 2020 году партия «Гражданский договор» получила пожертвование в размере 200 тыс. драмов от ООО «Мурад-Сар».
Пассажирские перевозки, медицинское обслуживание
В 2003 году указом министра здравоохранения Армении ООО «Сипсу» была выдана лицензия на оказание медицинской помощи и услуг в Котайкской области. Адрес регистрации компании – Стамбул, учредитель – Алтун Дигран-Бахадир.
В 2008 году министр транспорта и связи выдал ООО «Трио Конкорд Интернэшнл» лицензию на организацию пассажирских перевозок в Армении. Отметим, что в 2013 году компания лишилась турецкого капитала.
Пожертвование Арцаху во время Апрельской войны
Примечательно, что во время Апрельской войны 2016 года компания «Евромакс», основанная в 2005 году гражданином Турции Хазрети Акдемиром, собрала и передала правительству Республики Арцах пожертвование в размере 500 тыс. драмов.