«Հրապարակ» օրաթերթը հոկտեմբերի 10-ի համարում, ինչպես նաև օրաթերթի կայքէջում հրապարակել է ««Կայֆոտ» տնային հանձնարարություն Սվիտալսկուց» վերնագրով նյութը: Նյութի հեղինակը պնդում է, որ Հայաստանի և Եվրամիության միջև վիզայի ազատականացման նախապայմաններից մեկը մարիխուանայի վաճառքի օրինականացմանն է վերաբերում:
Նախորդ ամիս, խոսելով Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի հնարավոր ազատականացման մասին, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին Հայաստանի իշխանություններին կոչ էր արել ժամանակ չկորցնել և կատարել «տնային աշխատանքը»՝ նախապատրաստվելու միության հետ վիզաների ազատականացմանը: Սվիտալսկին հիշատակել էր Ուկրաինայի, Մոլդովայի և Վրաստանի օրինակները:
Այս հայտարարությունից երկու շաբաթ անց «Հրապարակը» իրեն բնորոշ բառապաշարով «պարզել» է, որ Սվիտալսկին, իբր, նկատի է ունեցել նաև մարիխուանայի օրինականացումը:
«Պարզվում է՝ «տնայիններից» մեկն անչափ «կայֆոտ» է. ԵՄ-ի հետ վիզայի ազատականացման նախապայմաններից մեկն էլ մարիխուանա վաճառելու-«քաշելու» թույլտվությանն է վերաբերում», — գրում է օրաթերթն՝ առանց մանրամասնելու, թե որտեղից է պարզվում և առանց որևէ աղբյուր մատնանշելու:
Առհասարակ «Հրապարակը» հաճախ է աչքի ընկնում չհիմնավորված և ընդգծված չափազանցություններ պարունակող լուրերի տարածմամբ, սակայն այս անգամ հատկանշականն այն է, որ այս լուրն օրաթերթից որպես մամուլի տեսություն վերահրապարակել և տարածել են նաև tert.am, news.am, slaq.am, opertaiv.am, armday.am, shabat.am, armlur.am լրատվականները՝ իրենց հերթին «խիստ ուշագրավ» վերնագրեր հավելելով և տարածելով ապատեղեկատվությունը:
Թմրանյութերի օգտագործման օրինականացումը չի կարող Եվրամիության կողմից որևէ երկրի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման նախապայման լինել: Այն դեպքում, երբ այդ միության անդամներից շատերի տարածքում նույն մարիխուանայի վաճառքն ու կիրառումը ոչ բժշկական նպատակներով առ այսօր անօրինական է համարվում:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի օրինակին, որի մասին հիշատակում է «Հրապարակը»․ Թբիլիսին որոշակի սահմանափակումներով մարիխուանայի կիրառումը դատարանի կողմից օրինական համարեց նախորդ տարվա դեկտեմբերին: Վրաստանում մարիխուանայի օգտագործումն օրինականացվեց տեղի հասարակության երկարատև պայքարի և բողոքի ցույցերի արդյունքում, և օրենքը չի կարելի կապել Եվրամիության հետ վիզայի ազատականացման ռեժիմի հետ:
Իսկ Ուկրաինայում, որը ԵՄ-ի հետ վիզային ազատականացում գործարկած վերջին երկիրն է թմրանյութերի օգտագործումը՝ մարիխուանայի օգատգործումը, ապօրինի է և կանոնակարգվում է Ուկրաինայի քրեական օրենսգրքով: Այս հանգամանքը, ինչպես երևում է չի խանգարում ուկրաինացիներին առանց վիզայի հատել Եվրոպական միության սահմանները:
Թե ի՞նչ կապ ունեն Սվիտալսկու և ԵՄ-Հայաստան վիզայի ազատականացման ռեժիմի հետ «Հրապարակի» նյութում հիշատակված Կալիֆորնիայի հայերը և նրանց բիզնեսները ևս պարզ չէ:

Газета «Грапарак» в номере за 10 октября, а также на своем сайте опубликовала статью ««Кайфовое» домашнее задание от Свитальского». Автор статьи утверждает, что одна из предпосылок для либерализации визового режима между Арменией и Европейским союзом касается легализации продаж марихуаны.
В прошлом месяце, говоря о возможной либерализации визового режима с Арменией, глава делегации ЕС в Армении Петр Свитальский призвал власти Армении не терять времени и выполнить «домашнюю работу» для подготовки к либерализации визового режима с ЕС. Свитальский вспомнил примеры Украины, Молдовы и Грузии.
Через две недели после этого заявления «Грапарак» свойственным себе словесным запасом «выяснил», что Свитальский якобы имел в виду также легализацию марихуанны.
«Оказывается, одна из домашних работ чрезмерно «кайфовая». Одной из предпосылок для либерализации визового режима с ЕС касается одобрения продажи – «курения» марихуаны», — пишет газета без указывания источников, не давая подробных сведений о том, откуда выясняется.
Как правило, «Грапарак» часто выделяется распространением слухов, содержащих необоснованные и подчеркнутые преувеличения, но на этот раз примечательно то, что эта дезинформация газеты была перепечатана и распространена с «очень примечательными» заголовки как обзор прессы новостными сайтами tert.am, news.am, slaq.am, opertaiv.am, armday.am, shabat.am, armlur.am.
Легализация употребления наркотиков не может быть необходимым условием для либерализации визового режима ЕС с любой страной. В то время как продажа и использование на территории большинства членов этого союза той же марихуаны не в медицинских целях по сей день считаются незаконными.
Что касается примера Грузии, о которой упоминает «Грапарак», то суд Тбилиси с определенными ограничениями счел использование марихуаны законным в декабре прошлого года. Использование марихуаны в Грузии было легализовано в результате длительной борьбы и протестов местного сообщества, и закон нельзя связывать с либерализацией визового режима с ЕС.
А в Украине, которая является последней страной применившей либерализацию визового режима с ЕС, использование марихуаны является незаконным и регулируется Уголовным кодексом Украины. Это обстоятельство, как видно, не мешает украинцам пересекать границы ЕС без визы.
Какое отношение к Свитальскому и либерализации визового режима ЕС-Армения имеют калифорнийские армяне и их бизнесы, упомянутые в статье «Грапарак», также не ясно.
Թեգեր` armday.amEUGeorgiaHraparakmedianews.amopertaiv.amSlaq.amTert.amUkrainevisa liberalizationармянские СМИвизовый режимгазета ГрапаракГрузияЕвропейский союзЕСмарихуанаМолдоваСвитальскиСМИУкраинаԵՄթմրանյութՀրապարակմարիխուանաՄոլդովաՈւկրաինաՍվիտալսկիվիզավիզայի ազատականացումՎրաստան
17:44, 12 Авг, 2024
Российский публицист, известный провластныйпропагандист Сергей Мардан 12 августа в эфире «Соловьев лайв» сообщил некоторые не соответствующие действительности, неверные, даже ложные...