Ռուսական «Սպուտնիկ» գործակալության հայկական ծառայությունը վերջին օրերին հասարակական բարձր հնչեղություն ունեցող թեմաներով մի քանի նյութ է հրապարակել և ապատեղեկատվություն տարածել։
Հայաստանին ինցեստ-շքերթներ են սպասվում, կամ ո՞ւր կտանի մեզ ԼԳԲՏ–ի քարոզը
Սարսափ ներշնչող վերնագրով այս նյութում, սակայն, հեղինակը անդրադառնում է «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման» օրինագծի շուրջ վերջին օրերին բարձրացած աղմուկին։
«․․․Եթե օրենքն ընդունվի, ապա պետք է սպասել, որ կավելանան երեխաների բռնության բացահայտման դեպքերը, հետևաբար որոշակիորեն կավելանա նաև այն երեխաների քանակը, որոնց պետք է խլել անհաջող ընտանիքներից և հանձնել նրանց մանկատներ»։
Նշենք, որ ի հեճուկս հեղինակի պնդումների, ՀՀ ընտանեկան օրենսգրքի 59-րդ հոդվածով արդեն սահմանված է, թե որ դեպքերում ծնողները կարող են զրկվել իրենց ծնողական իրավունքներից։ Մասնավորապես, ծնողները կարող են զրկվել իրենց ծնողական իրավունքներից, եթե դաժանաբար են վարվում երեխայի հետ, ենթարկում են ֆիզիկական կամ հոգեկան բռնության, կամ սեռական ոտնձգության և այլն։
Սակայն, մի կողմ թողնելով նյութի բովանդակային մասը, անդրադառնանք դրա ձևին։ «Սպուտնիկում» օգտագործվում են հոդվածների հետ որևէ աղերս չունեցող վերնագրեր մարդկանց մեջ նախնական կարծիք ձևավորելու համար, քանի որ սուղ ժամանակի պատճառով մարդիկ հաճախ կարդում են միայն հրապարակումների վերնագրերը, լավագույն դեպքում 1-2 պարբերություն ևս։
Այսպես, ինցեստ-շքերթների (լատ. Incestus — ներընտանեկան սեռական հարաբերություններ) մասին վերնագիրը և դրա հանդեպ ընթերցողի բացասական վերաբերմունքը պրոյեկտվում է այն ինֆորմացիայի վրա, որը տրվում է հաջորդիվ, այս դեպքում «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման» օրենքի նախագծի վրա։
Սիդորովն` Ադրբեջանին զենք վաճառելու մասին. «Գուցե դրանում ինչ-որ դրական կողմ կա»
«Սպուտնիկի» այսօրվա մեկ այլ հրապարակում ևս պարունակում է ապատեղեկատվություն։ ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը հայտարարել է․ «Մի լավ ասացվածք կա՝ սուրբ տեղը դատարկ չի մնում։ Եթե Ադրբեջանը մտադիր է սպառազինություն գնել, ապա նա կգտնի այն․․․ գուցե դրանում (Ռուսաստանի Ադրբեջանին զենք վաճառելու հարցում) ինչ-որ դրական կողմ կա»։
Սակայն ինչքան էլ Մոսկվայից հայտնեն, թե առևտուրն ընդամենը բիզնես է, քաղաքականություն չկա և այլն, հայ հասարակությունը 2016 թվականի ապրիլին քաջ գիտակցեց, որ հենց ռուսական զենքից են մահանում հայ զինվորները և այդ առևտրի մեջ չի կարող որևէ դրական բան լինել հայկական կողմի համար։
Այսպիսով, ռուսական «Սպուտնիկ» գործակալության հայկական ծառայության մամուլի կենտրոնում կազմակերպված ասուլիսների միջոցով պարբերաբար փորձ է կատարվում հայ հանրության համար արդարացնել Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը։
Հայաստանը Ռուսաստանից խոշոր օգնություն ստացողների առաջին եռյակում է
«Սպուտնիկը» իր հոդվածի սկզբում հղում տալով «Վեդոմոստին»՝ գրում է․ «Վերջին 12 տարվա ընթացքում ՌԴ-ից ամենաշատ օգնություն ստացողներն են Հայաստանը (323 մլն դոլար, 2015 թ.) և Տաջիկստանը (21.7 մլն)»:
Սակայն հոդվածը մինչև վերջ կարդալով, պարզ է դառնում, որ Ռուսաստանից Հայաստանին հատկացված օգնությունը ոչ թե 323 մլն դոլար է, այլ 37,3 մլն դոլար, իսկ ամենաշատ՝ 323 մլն դոլար օգնությունը, ստացել է Ղրղզստանը։
Համեմատության համար հարկ ենք համարում նշել նաև, որ օրինակ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը 25 տարվա ընթացքում Հայաստանին տրամադրել է ավելի քան 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար օժանդակություն։
Այսպիսով, «Սպուտնիկ» գործակալությունը իր տրմադրության տակ գտնվող պրոպագանդայի տարածման ողջ գործիքակազմը կիրառում է Հայաստանի հասարակությանը ապակողմնորոշելու նպատակով։
Թեգեր` AzerbaijanKiselyovLGBTRA Family CodeRussian mediaSidorovSolovyovSputnikSputnik.ruАзербайджанВедомостьКиселевЛГБТсемейное насилиеСоловьевСпутникспутник арменияԱդրբեջան զենքԱնատոլի ՍիդորովապատեղեկատվությունԸԲ օրենքընտանեկան բռնության մասին օրենքինցեստԼԳԲՏպրոպագանդաՍիդորովսպառազինությունՍպուտնիկՍպուտնիկ ԱրմենիաՎեդոմոստ
Զինվե՛լ, զինվե՛լ մինչև վերջ․ ո՞ր երկրներն են զինում Ադրբեջանին
15:21, 26 Հնս, 2024
Չնայած Ադրբեջանը դատապարտում է Հայաստանի կողմից զենքի ձեռքբերման գործընթացները, այդուհանդերձ, չի դադարում համալրել իր զինանոցը՝ շարունակելով ռազմական համագործակցությունն իր ավանդական...

Инцест-парады, помощь Армении от России – дезинформация агентства «Спутник»
Армянская служба российского агентства «Спутник» недавно опубликовала несколько статей по вопросам, представляющим общественный интерес, и распространила дезинформацию.
Армению ждут инцест-парады, или Куда нас заведет пропаганда ЛГБТ
В этой статье, под внушающим ужас заголовком, однако, автор затрагивает шум, поднятый недавно вокруг законопроекта «О профилактике семейного насилия».
«…Если будет принят новый закон, то следует ожидать, что возрастет количество раскрытых случаев насилия над детьми и, следовательно, в определенной мере увеличится число детей, которых надо изымать из неблагополучных семей и отдавать в детские дома
Следует отметить, что в противоположность утверждениям автора, статья 59 Семейного кодекса РА уже закрепляет, в каких случаях родители могут быть лишены родительских прав. В частности, родители могут быть лишены родительских прав, если они жестоко обращаются с ребенком, подвергают его физическому или психическому насилию или сексуальному домогательству, и так далее.
Но оставив содержание материала в стороне, посмотрим на его форму. «Спутник» использует заголовки, которые никакой связи со статьей не имеют, чтобы создать предварительное мнение людей, поскольку из-за ограниченности во времени они часто читают только заголовки публикаций, в лучшем случае 1-2 абзаца.
Таким образом, заголовок об инцест-парадах (лат. Incestus — половая связь между близкими кровными родственниками) и негативное отношение читателя к нему проецируются на информацию, которая преподается далее, в данном случае, на проект закона «О профилактике семейного насилия».
Сидоров о продаже оружия Азербайджану: «Может в этом есть какой-то плюс»
Другая новость «Спутник» за тот же день также содержит дезинформацию. Начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковника Анатолий Сидоров заявил: «Есть хорошая поговорка: “свято место пусто не бывает». Если Азербайджан настроен на закупку вооружения, то он его найдет… Может в этом [продаже оружия Россией] есть какой-то плюс». Но независимо от того, насколько Москва говорит, что торговля — это просто бизнес, нет политики и т.д., в апреле 2016 года армянское общество осознало, что армянские солдаты умирают от российского оружия, и в этой торговле ничего положительного для армянской стороны быть не может.
Таким образом, посредством пресс-конференций, организованных в пресс-центре армянской службы «Спутник», периодически предпринимаются попытки оправдать перед армянской общественностью поставки оружия Азербайджану со стороны России.
Армения — в первой тройке крупнейших получателей помощи от России
«Спутник» в самом начале свой статьи пишет со ссылкой на «Ведомости»: «Крупнейшими получателями помощи от России за последние 12 лет стали Армения (323 млн долларов в 2015 году) и Таджикистан (21,7 млн)».
Однако при чтении статьи становится ясно, что помощь Армении от России составляет не 323 млн долларов, а 37,3 млн долларов, и самую большую помощь в размере 323 млн долларов получил Кыргызстан.
Для сравнения следует отметить, что Агентство США по международному развитию в течение 25 лет предоставило Армении помощь в размере более 1 млрд долларов.
Таким образом, агентство «Спутник» применяет всe свои инструменты для распространения пропаганды, чтобы ввести в заблуждение армянское общество.