Մարտի 11-ին եվրոպացի մի շարք քաղաքական գործիչներ Nobel Prize for Ukraine նախաձեռնության կայքում Նոբելյան մրցանակի կոմիտե հասցեագրված դիմում-նամակում հայտնել են, որ ցանկանում են Ուկրաինայի ժողովրդին և այդ երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հավակնորդ դարձնել:
Գործիչները, մասնավորապես, նամակում խնդրում են երկարաձգել մրցանակի թեկնածուների առաջադրման ժամկետը մինչև 2022-ի մարտի 31-ը՝ հնարավորություն տալով Ուկրաինայի ժողովրդին ու Զելենսկուն ևս առաջադրել:
«Աննախադեպ պատմական զարգացումների լույսի ներքո կոչ ենք անում  Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հանձնաժողովին վերաբացել 2022 թվականի թեկնածուների առաջադրման ընթացակարգը»,- նշվում է եվրոպացի գործիչների նամակում:
Թեման ավելի ուշ՝ մարտի 18-ին, լայնորեն լուսաբանվեց նաև հայաստանյան լրատվամիջոցներում: «Փաստերի ստուգման հարթակը», սակայն, մի շարք անճշտություններ ու սխալ պնդումներ հայտնաբերեց դրա վերաբերյալ հրապարակումներում:
Սխալ հղում տեղական ԶԼՄ-ներում․ մրցանակի թեկնածուները գաղտնի են պահվում
Հայաստանյան մի շարք ԶԼՄ-ներ թեմային անդրադառնալիս հղում են կատարել Նոբելյան մրցանակի պաշտոնական կայքին՝ պնդելով, թե Զելենսկու թեկնածության առաջադրման մասին հայտարարություն է տեղադրվել այնտեղ:
Այդպիսի հղումներ կան Tert.am, Politik.am, Armtimes.am, 1in.am կայքերում: Օրինակ՝ Tert.am-ի դեպքում տեղադրված ակտիվ հղումը չի գործում, մյուս երկուսում ակտիվ հղումներ չկան։
FIP.am-ն ուսումնասիրեց Նոբելյան մրցանակի պաշտոնական կայքը, սակայն Զելենսկու թեկնածության առաջադրման մասին որևէ հայտարարություն այնտեղ չգտավ: Պարզվեց նաև, որ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակին առաջադրվող թեկնածուների մասին տեղեկատվություն կայքն առհասարակ չի տրամադրում, քանի որ դա արգելված է Նոբելյան հիմնադրամի կանոնադրության 10-րդ հոդվածով:
Պաշտոնական կայքում նշվում է, որ «կոմիտեն չի հայտարարում թեկնածուների անուններ, ոչ էլ տեղեկացնում է այդ մասին մեդիային կամ թեկնածուներին»:
«Առանձին դեպքերում թեկնածուների անունները հայտնվում են մեդիայում: Դրանք կա՛մ խորը ենթադրությունների արդյունք են, կա՛մ շահարկումների առարկա ու թեկնածության հետևում կանգնած անձի/անձանց արտահոսքի հետևանք»,- նշվում է կայքում:
Զելենսկուն առաջադրելու փորձը նրան թեկնածու չի դարձնում
Հայաստանյան լրատվամիջոցներից «Ավրորա» ռադիոկայանի կայքը թեմային անդրադառնալիս մանիպուլյատիվ վերնագիր է ընտրել՝ Ուկրաինայի նախագահին  Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի արդեն իսկ հաստատված թեկնածու ներկայացնելով:
«Զելենսկին՝ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի թեկնածու» վերնագիրը չի արտացոլում իրականությունը, միևնույն ժամանակ, սակայն, կայքը լուրում անդրադառնում է փաստին, որ ընդամենը եվրոպացի մի շարք գործիչներ դիմել են մրցանակի կոմիտե՝  թեկնածուների առաջադրման ժամկետը երկարաձգելու խնդրանքով, որպեսզի կարողանան առաջադրել Զելենսկուն: Փաստացի, նյութի վերնագիրը հակասում է տեքստին:
Հավելենք, նաև որ թեման խեղաթյուրվել է նաև սոցմեդիայի ուկրաինական տիրույթում․ օրինակ՝ Զելենսկու նախկին մամուլի քարտուղար Յուլիա Մենդելն իր թվիթերյան միկրոբլոգում նույնպես պնդել է, թե Զելենսկին ու ուկրաինական ժողովուրդն առաջադրվել են որպես մրցանակի թեկնածու:
Այսպիսով՝ Զելենսկուն ոչ թե առաջադրել են որպես Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի թեկնածու, այլ դիմել են մրցանակի կոմիտե՝ առաջադրելու հնարավորություն տալու համար: Միևնույն ժամանակ, տեղեկատվության աղբյուրը՝ նախաձեռնող կոմիտեի կայքը, թեկնածուների մասին տեղեկատվության աղբյուր չէ, քանի որ դա արգելվում է Նոբելյան հիմնադրամի կանոնադրությամբ:
Թեգեր` Նոբելյան մրցանակՈւկրաինաՎլադիմիր Զելենսկի
#InterCheck. Ինչպես ադրբեջանական մեդիան մանիպուլացրեց Արարատ Միրզոյանի խոսքերը
18:01, 30 Հնս, 2023
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է վերջին օրերի ընթացքում տարածաշրջանի և միջազգային փաստեր ստուգողների ուշագրավ բացահայտումները: Տարածաշրջան Վրաստանյան «Փաստմետրը» (factcheck.ge) շարունակում...
«Վագներ». Ինչ է դա և ինչ զուգահեռներ կան այլ, այդ թվում՝ հայկական ռազմականացված կառույցների հետ
16:49, 28 Հնս, 2023
Հունիսի 23-ին «Վագներ» ռազմական մասնավոր ընկերության հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինը մեղադրեց Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանն իր մարտիկների ճամբարին հրթիռային հարված հասցնելու մեջ...

11 марта ряд европейских политиков на сайте Nobel Prize for Ukraine написали адресованное Нобелевскому комитету письмо-обращение, в котором сообщили, что хотят выдвинуть народ Украины и президента Владимира Зеленского на Нобелевскую премию мира.
Политики, в частности, в письме просят пересмотреть сроки выдвижения кандидатов на премию до 31 марта 2022 года, чтобы обеспечить выдвижение Зеленского и народа Украины.
«В свете исторически беспрецедентных событий мы призываем Комитет по Нобелевской премии мира вновь открыть и пересмотреть процедуру выдвижения кандидатур на Нобелевскую премию мира 2022 года», — отмечается в письме политиков.
Позднее, 18 марта, тема получила широкое освещение и в армянских СМИ. Однако «Платформа проверки фактов» обнаружила ряд неточностей и ошибочных утверждений в публикациях касательно этой темы.
Неверная ссылка в местных СМИ: имена номинантов на премию держатся в секрете
Ряд армянских СМИ сделали ссылку на официальный сайт Нобелевской премии, утверждая, что именно там было размещено объявление о выдвижении кандидатуры Зеленского.
Такие ссылки есть на сайтах Tert.am, Politik.am, Armtimes.am, 1in.am. Например, в случае с Tert.am размещенная активная ссылка не работает, на двух других сайтах активных ссылок нет.
FIP.am изучил официальный сайт Нобелевской премии, однако не нашел ни единого объявления о выдвижении кандидатуры Зеленского. Выяснилось также, что сайт вообще не предоставляет информацию о номинантах на Нобелевскую премию мира, так как это запрещено статьей 10 устава Нобелевского фонда.
На официальном сайте говорится, что «комитет не разглашает имена номинантов ни средствам массовой информации, ни самим кандидатам».
«В отдельных случаях имена номинантов появляются в СМИ. Это либо результат глубоких предположений, либо предмет спекуляций и результат утечки от лица/лиц, стоящих за номинацией», — говорится на сайте.
Попытка выдвинуть Зеленского не делает его номинантом
Из армянских СМИ сайт радиостанции «Аврора» выбрал манипулятивный заголовок при обращении к теме, представив уже утвержденной кандидатуру президента Украины на Нобелевскую премию мира.
Заголовок «Зеленский – номинант на Нобелевскую премию мира» не отражает действительности, но в то же время сайт ссылается на тот факт, что лишь ряд европейских политиков обратились в комитет по присуждению премии с просьбой пересмотреть сроки выдвижения кандидатов, чтобы они смогли выдвинуть Зеленского. Фактически заголовок статьи противоречит тексту.
Добавим также, что эта новость была искажена и в украинском сегменте социальных сетей. Например, бывшая пресс-секретарь Зеленского Юлия Мендель в своем микроблоге Twitter отметила, что Зеленский и украинский народ были номинированы на Нобелевскую премию мира.
Таким образом, Зеленского не выдвигали на Нобелевскую премию мира, а обратились в комитет по присуждению премии с просьбой предоставить возможность выдвижения. В то же время источник информации – сайт Nobel Prize for Ukraine – не является источником информации о номинантах, поскольку разглашение имен номинантов запрещено уставом Нобелевского фонда.