Լարվածություն Արցախում. հանգստյան օրերին շրջանառված ապատեղեկատվությունը
Վերջին շաբաթների ընթացքում Արցախում իրավիճակը լարվել է: Արցախի իշխանությունները մարտի 25-ին հաստատել են, որ ադրբեջանցիները ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում վերահսկողության տակ են առել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղը՝ փորձելով նաև այլ առաջխաղացումներ ունենալ: Ադրբեջանական զինուժը կիրառել է հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր, այդ թվում՝ նաև Bayraktar TB-2 տիպի: Պաշտոնական տվյալներով՝ հայկական կողմն ունի 3 զոհ  և 15 վիրավոր:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ստուգել է անցած հանգստյան օրերին մեդիադաշտում տարածված կեղծ և մանիպուլյատիվ թեզերը:
Արցախում ռազմական դրությունը հայտարարվել է 1992 թ.-ին
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 26-ին ստորագրեց հրամանագիր ռազմական դրության պայմաններում իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների մասին:
Մասնավորապես, սահմանափակվել է հավաքների ազատության իրավունքը, արգելվել են գործադուլները և կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումները, ինչպես նաև կասեցվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչություն և այլ գործունեություն ծավալած կազմակերպությունների գործունեությունը:
Այս հրամանագիրը հայկական և միջազգային մի քանի լրատվամիջոցներ սխալ մեկնաբանեցին՝ պնդելով, որ Արցախում ռազմական դրություն է հայտարարվել:  Նման հրապարակում արել է անգամ «Նյու Յորք Թայմսը»՝ գրելով, որ Արցախի հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է ռազմական դրություն՝ առանց պատճառները նշելու:
Իսկ «Ազատություն» ռադիոկայանը նշել էր, որ Արցախում ռազմական դրություն հայտարարվել է 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ից:
Իրականում, Արցախում ռազմական դրությունը գործում է 1992 թվականից, իսկ 2005 թ.-ից համապատասխան օրենքը գործում է անժամկետ:
Ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը դուրս չի բերվել Արցախից
Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց ի վեր՝ ժամանակ առ ժամանակ տեղեկություններ են տարածվում, թե Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելության միավորումները տեղափոխվում են Ուկրաինա՝ մասնակցելու ռազմական գործողություններին:
Հերթական նման լուրերը մարտի 27-ին տարածեցին ուկրաինացի օգտատերերը՝ հղում անելով ադրբեջանական աղբյուրներին: Արցախից խաղաղապահների դուրսբերման մասին խոսեց անգամ ռուս հայտնի այլախոհ բլոգեր Մաքսիմ Կացը՝ իր հերթական թողարկումներից մեկի ժամանակ:
Рузкі виходять через Лачинський коридор. pic.twitter.com/q9qY6F1gxl
— свічка (@svecha62) March 27, 2022
Որպես ապացույց՝ ներկայացվում է մի քանի ռազմական (հիմնականում՝ ոչ մարդատար) մեքենայի շարժ՝ ենթադրաբար Լաչինի միջանցքում:
Սակայն որևէ այլ ապացույց կամ հիմնավորում չկա, որը կհաստատեր ռուս խաղաղապահների դուրսբերումը Արցախից:
Նշենք, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 3-րդ կետի համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբ, այդ թվում՝ հրաձգային զենքով զինված 1960 զինծառայող, 90 զրահամեքենա, 380 միավոր ավտոմոբիլային և հատուկ տեխնիկա:
Փառուխի շուրջ խառնաշփոթը
Արցախի իշխանությունները մարտի 25-ին հայտարարեցին, որ ադրբեջանցիները վերահսկողության տակ են առել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղը:
Մարտի 27-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը  հաղորդագրություն տարածեց՝ հայտարարելով, որ բանակցությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմն իր զորքերը դուրս է բերել Արցախի Փառուխ գյուղից։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն անմիջապես հերքեց տեղեկությունը՝ նշելով, որ ռուսական կողմի հաղորդագրությունը չի արտացոլում իրականությունը:
Մի քանի ժամ հայկական կողմը պաշտոնական հայտարարություններով հանդես չէր գալիս՝ անորոշ թողնելով իրավիճակը: Մարտի 28-ին Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնեց, որ Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն այժմ գտնվում է Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության գոտում։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, իր հերթին, մարտի 28-ի կեսօրին անդրադարձավ խնդրին՝ արձանագրելով, որ ադրբեջանցիների ներխուժումը Ասկերանի շրջանում շարունակվում է:
«Մարտի 27-ին էլ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, թե ադրբեջանական կողմը իր ստորաբաժանումները դուրս է բերել Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ բնակավայրի հատվածից: Այսուհանդերձ, ստիպված ենք արձանագրել, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է:
Կարևոր ենք համարում, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման այս ողջ ընթացքում խաղաղապահ զորախմբի գործողությունների պատշաճ քննություն տեղի ունենա և տրվեն մի շարք հարցերի պատասխաններ»,— նշված է հաղորդագրությունում:

Ситуация в Арцахе в последние недели обострилась. Власти Арцаха 25 марта подтвердили, что азербайджанцы вторглись в зону ответственности российских миротворцев и взяли под контроль село Парух Аскеранского района, пытаясь добиться дальнейшего продвижения. Вооруженные силы Азербайджана применили ударные беспилотники, в том числе турецкие Bayraktar TB-2. По официальным данным, с армянской стороны погибли 3 военнослужащих, еще 15 – ранены.
«Платформа проверки фактов» проверила распространенные в минувшие выходные в СМИ ложные и манипулятивные тезисы.
Военное положение в Арцахе было объявлено в 1992 году
26 марта президент Арцаха Араик Арутюнян подписал указ о временном ограничении прав и свобод в условиях военного положения.
В частности, ограничивается право на свободу собраний, запрещаются забастовки и другие мероприятия, которые способствуют прекращению или приостановлению деятельности организаций, приостанавливается работа организаций, занимающихся пропагандой или другой деятельностью, направленной против обороноспособности и безопасности Арцаха.
Этот указ был неправильно истолкован несколькими армянскими и международными СМИ, которые утверждали, что в Арцахе объявлено военное положение. Даже New York Times написал, что президент Республики Арцах «Араик Арутюнян без объяснения причин объявил военное положение».
А радио «Азатутюн» отметило, что военное положение в Арцахе было объявлено с 27 сентября 2020 года.
В действительности военное положение в Арцахе действует с 1992 года, а с 2005 года соответствующий закон действует бессрочно.
Российский миротворческий контингент не выводился из Арцаха
С начала войны на Украине время от времени распространяются сведения о том, что военнослужащие дислоцированного в Арцахе российского миротворческого контингента перебрасываются на Украину для участия в боевых действиях.
Очередная подобная новость со ссылкой на азербайджанские источники была распространена украинскими пользователями 27 марта. О выводе миротворцев из Арцаха на своем YouTube-канале сообщил даже известный российский блогер-диссидент Максим Кац.
Рузкі виходять через Лачинський коридор. pic.twitter.com/q9qY6F1gxl
— свічка (@svecha62) March 27, 2022
В качестве доказательства представляется передвижение нескольких военных (в основном непассажирских) автомобилей, предположительно, в Лачинском коридоре.
Однако других доказательств или обоснований, подтверждающих вывод российских миротворцев из Арцаха, нет.
Отметим, что согласно 3-му пункту трехстороннего заявления от 9 ноября вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора был развернут миротворческий контингент России в количестве 1960 военнослужащих со стрелковым оружием, 90 бронетранспортёров, 380 единиц автомобильной и специальной техники.
Неразбериха вокруг села Парух
25 марта власти Арцаха заявили, что азербайджанские ВС взяли под контроль село Парух Аскеранского района.
27 марта Минобороны России распространило сообщение, заявив, что «по результатам проведенных переговоров азербайджанская сторона осуществила отвод своих подразделений из района населенного пункта Парух».
Министерство обороны Азербайджана сразу же опровергло эту информацию, отметив, что заявление российской стороны не соответствует действительности.
Несколько часов армянская сторона не делала официальных заявлений, оставляя ситуацию неопределенной. Информационный штаб Арцаха 28 марта сообщил, что «село Парух Аскеранского района в данный момент находится в зоне контроля дислоцированного в Арцахе российского миротворческого контингента».
МИД Армении, в свою очередь, обратился к этому вопросу во второй половине дня 28 марта, отметив, что вторжение азербайджанцев в Аскеранском районе продолжается.
«Минобороны РФ заявило, что призвало азербайджанскую сторону вывести свои армейские части. 27 марта Минобороны России распространило сообщение о том, что азербайджанская сторона вывела свои подразделения из населенного пункта Парух в Нагорном Карабахе. Тем не менее, вынуждены констатировать, что вторжение азербайджанских подразделений в Нагорный Карабах в зоне ответственности миротворческого контингента РФ продолжается.
Считаем важным провести надлежащее расследование действий миротворческого контингента в течение всего периода вторжения азербайджанских подразделений, и дать ответы на ряд вопросов», — говорится в сообщении.
Թեգեր` Ասկերանի շրջանԱրցախռուս խաղաղապահներՓառուխ գյուղ
17:30, 31 Июл, 2024
Заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Андрей Настасин заявил на пресс-конференции 31 июля, что «при активном посредничестве России,...
Миссия российских миротворцев в Нагорном Карабахе: начало и конец
11:26, 17 Июн, 2024
Министерство обороны Азербайджана 12 июня официально заявило о завершении процесса вывода российских миротворцев с территории Нагорного Карабаха. «Личный состав, вооружение...