Շառլ Միշելի հայտարարության մեջ ԼՂ մասին հիշատակում չկա․ Բրյուսելյան հանդիպման լուսաբանման հետքերով
Բրյուսելում ապրիլի 6-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։
Հանդիպումից հետո սոցիալական ցանցերում նկատեցին, որ Միշելի պաշտոնական հաղորդագրությունում Լեռնային Ղարաբաղը չի հիշատակվում:
Այնուամենայնիվ, հայկական որոշ լրատվամիջոցներ իրադարձության մասին գրելիս նշել են, որ քննարկվել են նաև իրադարձությունները Լեռնային Ղարաբաղում:
Մասնավորապես, պետական «Արմենպրես» գործակալությունը, հղում անելով Շառլ Միշելի հայտարարությանը, գրել է. «Նրանք քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս ստեղծված լարվածությունը և վերահաստատել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին լիովին հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը»։
News.am-ը նույնպես գրել է, որ քննարկվել է վերջերս «Արցախում լարված իրադրությունը»:
Շառլ Միշելի ամփոփիչ հայտարարությունում իրականում բացակայում է Լեռնային Ղարաբաղ եզրույթը: «Նրանք քննարկել են վերջերս ստեղծված լարվածությունը և վերահաստատել են 2020 թ․ նոյեմբերի 9/10-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջբերվող հատվածի բնագրում։
Հատկանշական է, սակայն, որ Ալիևի և Միշելի առանձնազրույցը ներկայացնելիս Եվրոպական խորհրդի պաշտոնական ալիքը Յութուբում նշել է, որ նախագահները հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության ընթացքում:
Եռակողմ հանդիպումից հետո Շառլ Միշելի ճեպազրույցի տեսագրությունը վերնագրված է «Շառլ Միշելը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել է խաղաղությունը Ղարաբաղում»:
Նշենք, որ սա արդեն երրորդ դեպքն է, երբ Լեռնային Ղարաբաղը չի հիշատակվում Եվրամիությունում կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքներով: 2021 թ. դեկտեմբերի 14-ին Շառլ Միշելի, Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևից հանդիպումից և 2022 թ. փետրվարին կայացած Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների վիրտուալ հանդիպումից հետո կազմակերպիչ կողմերի տարածած հաղորդագրություններում ևս բացակայում է Ղարաբաղ եզրույթը:
Արցախի մասին, սակայն, հիշատակում կա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմի տարածած՝ եռակողմ հանդիպման մասին հաղորդագրությունում: «Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին»,- նշված է հայկական կողմի հաղորդագրությունում:
Այսպիսով, «Արմենպրեսը» և News.am-ը սխալ են լուսաբանել Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումը՝ տպավորություն ստեղծելով, թե Շառլ Միշելի հայտարարությունում առկա է Լեռնային Ղարաբաղ եզրույթը
«Լեռնային Ղարաբաղ» եզրույթի նշանակությունը բանակցությունների համատեքստում
2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը բազմիցս հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն այլևս գոյություն չունի:
«Ներկայումս մենք գտնվում ենք հետկոնֆլիկտային զարգացման փուլում, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծված է, և այդ հարցի շուրջ բանակցելու կարիք չկա»,- հայտարարել է Ալիևը։ Մյուս կողմից, Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների պաշտոնական դիրքորոշումն այն է, որ հակամարտությունը լուծված չէ։
Բացի դրանից, Ադրբեջանը ընդդիմանում է «Լեռնային Ղարաբաղ» եզրույթի գործածմանը՝ պնդելով, որ այդպիսի վարչատարածքային միավոր Ադրբեջանում գոյություն չունի:
«Եթե մենք խոսում ենք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին, ես ասել եմ, որ Ադրբեջանում Լեռնային Ղարաբաղ անունով տարածքային միավոր չկա, այս բառը, այս արտահայտությունը չպետք է օգտագործվի, չկա Լեռնային Ղարաբաղ, կա Ղարաբաղ: Ղարաբաղի տնտեսական գոտին ստեղծվել է իմ կողմից հուլիսի 7-ին ստորագրված հրամանագրի հիման վրա, և վերջ, այստեղ միավորված են Ղարաբաղի բոլոր շրջանները»,- ասել է Ալիևը:
Fip.am-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանը նշում է, որ եռակողմ հանդիպման հաղորդագրությունում Ղարաբաղի մասին չհիշատակելը մեծ հաշվով համապատասխանում է Ադրբեջանի այն դիրքորոշմանը, որ ԼՂ հակամարտությունն ավարտված է և Լեռնային Ղարաբաղ անունով միավոր գոյություն չունի։ Այդուհանդերձ, քաղաքագետը վստահ է, որ այդ հանդիպումների ընթացքում քննարկվում են թե՛ ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող հարցեր, թե՛ Արցախում իրավիճակի վերաբերյալ անուղղակի հիշատակումներ կան: «Օրինակ, նույն հայտարարության մեջ խոսվում է լարվածության նվազեցման և նմանատիպ այլ թեմաների մասին, չնայած չեզոք բառապաշար է օգտագործվում: Բայց խնդիրն այն է, որ Հայաստանի պատվիրակությունը չի կարողանում հասնել նրան, որ այդ հայտարարությունների մեջ հստակ նշվի ԼՂ-ում առկա խնդիրների մասին, ինչպես նաև Ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման անհրաժեշտության մասին: Եվ դա, այո, հայկական կողմի բացթողումն է»,- նշեց Գրիգորյանը:

6 апреля в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
После встречи в социальных сетях было замечено, что в официальном заявлении Мишеля Нагорный Карабах не упоминается.
Тем не менее, рассказывая об этом событии, некоторые армянские СМИ отметили, что обсуждались и события в Нагорном Карабахе.
В частности, государственное агентство «Арменпресс» со ссылкой на заявление Шарля Мишеля, написало: «Стороны обсудили недавнюю напряженность в Нагорном Карабахе и подтвердили необходимость оставаться полностью приверженными положениям трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года».
News.am также написал, что на встрече обсуждалась сложившаяся недавно «напряженная ситуация в Арцахе».
Отметим, что в итоговом заявлении Шарля Мишеля действительно отсутствует термин «Нагорный Карабах». «Стороны обсудили недавнюю напряженность и подтвердили необходимость оставаться полностью приверженными положениям трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года», — говорится в оригинале цитируемой части заявления.
Примечательно, однако, что, представляя частную беседу Алиева и Мишеля, официальный YouTube-канал Совета Европы отмечает, что встреча президентов проходила на фоне напряженности в Нагорном Карабахе.
Видео брифинга Шарля Мишеля после трехсторонней встречи называется «Шарль Мишель обсудил мир в Карабахе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном».
Отметим, что это уже третий случай, когда в итоговых заявлениях после состоявшихся в странах Евросоюза трехсторонних встреч нет упоминания о Нагорном Карабахе. Термин «Карабах» отсутствует также в сообщениях, распространенных организаторами состоявшейся 14 декабря 2021 года встречи Шарля Мишеля, Никола Пашиняна и Ильхама Алиева и состоявшейся в феврале 2022 года онлайн-встречи президента Франции Эммануэля Макрона с лидерами Армении и Азербайджана.
Однако в сообщении о трехсторонней встрече, распространенном аппаратом премьер-министра Никола Пашиняна, есть упоминание об Арцахе. «Никол Пашинян коснулся сложившейся вследствие недавних действий азербайджанских подразделений ситуации в Арцахе и гуманитарных проблем», ֊ говорится в заявлении армянской стороны.
Таким образом «Арменпресс» и News.am неправильно осветили трехстороннюю встречу в Брюсселе, создав впечатление, что в заявлении Шарля Мишеля содержится термин «Нагорный Карабах».
Значение термина «Нагорный Карабах» в контексте переговоров
После 44-дневной войны 2020 года президент Азербайджана Ильхам Алиев неоднократно заявлял, что нагорно-карабахского конфликта больше не существует.
«В настоящее время мы находимся на стадии постконфликтного развития. Нагорно-карабахский конфликт решен и нет необходимости вести переговоры по этому вопросу», — заявил Алиев. С другой стороны, С другой стороны, официальная позиция Армении и Арцаха заключается в том, что конфликт не урегулирован.
Кроме того, Азербайджан выступает против использования термина «Нагорный Карабах», утверждая, что «административной единицы под названием Нагорный Карабах не существует».
«Если речь идет о статусе Нагорного Карабаха, я сказал, что в Азербайджане нет территориальной единицы под названием Нагорный Карабах. Это слово, это выражение употреблять не следует. Нет Нагорного Карабаха, есть Карабах. Карабахская экономическая зона создана на основании указа, подписанного мной 7 июля, и все. Здесь объединены все регионы Карабаха», — сказал Алиев.
В беседе с Fip.am политолог Тигран Абрамян отмечает, что неупоминание Карабаха в заявлении по итогам трехсторонней встречи во многом соответствует позиции Азербайджана касательного того, что нагорно-карабахский конфликт исчерпан и единицы под названием Нагорный Карабах не существует. Тем не менее, политолог убежден, что на этих встречах обсуждаются как вопросы, связанные с карабахским конфликтом, так и косвенно упоминается ситуация в Арцахе.
«Например, в том же заявлении говорится о деэскалации и других подобных темах, хотя используется нейтральная лексика. Но проблема в том, что армянская делегация не может достичь того, чтобы в этих заявлениях были четко обозначены существующие в Нагорном Карабахе проблемы, а также необходимость решения карабахского конфликта. И это, да, упущение армянской стороны», — сказал Григорян.