Ապրիլի 28-ին Ազատության հրապարակում «Դիմադրություն» շարժման հավաքի ընթացքում ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար Լևոն Երանոսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց, որ երբևէ խաղաղ ցույց չի ցրել։
«Ես խաղաղ հավաք չեմ ցրել, [ոստիկանուիթյան] զորքերի գործունեությունը դա չի ․․․ ոստիկանության զորքերն իրավունք չունեն խաղաղ ցույցերին խառնվելու»,- ասաց Երանոսյանը։
Երբ լրագրողը Երանոսյանին հիշեցրեց 2016 թ․-ին Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերը, վերջինս ընդունեց, որ տեղի ունեցածն իր հրամանով էր, և բացատրեց դա ՊՊԾ գունդը գրաված խմբավորման հետ ցուցարարների միանալու վտանգներով։
«Հա, ես եմ հրաման տվել հատուկ միջոցներ կիրառել Սարի թաղում։ Ես եմ հրաման տվել էտ օրը։ Ու չեմ էլ խուսափում, այո՛, ճիշտ եմ արել, էտ օրը կլիներ արյունահեղություն։ Քաղաքացիները Սարի թաղից գնում էին միանային ՊՊԾ գունդ զինվելու։ Սա էր, որը ես թույլ չեմ տվել»,- հայտարարեց Լևոն Երանոսյանը։
Ու թեև լրագրողը հիշեցրեց նաև Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած դեպքերի մասին, Երանոսյանը հարկ համարեց մեկնաբանել միայն Սարի թաղի դեպքերը։
Սակայն, իրականում, Սարի թաղում ցուցարարների և լրագրողների նկատմամբ ոստիկանության զորքերի կիրառած բռնության դեպքը միակը չէ Երանոսյանի ծառայության ընթացքում։ Եվ եթե Երանոսյանը Սարի թաղում խաղաղ ցուցարարների դեմ բռնի ուժի և հատուկ միջոցների կիրառումը արդարացնում է «Սասնա ծռեր» զինված խմբի հետ ենթադրյալ միավորման դեպքում առաջանալիք արյունահեղության հնարավորությամբ, ապա դրանից մեկ տարի առաջ՝ 2015-ի #ԷլեկտրիկԵրևան շարժման ժամանակ խաղաղ ցուցարարների ու լրագրողների դեմ կիրառված հատուկ միջոցներն ու բռնությունը որևէ կերպ հնարավոր չէ հիմնավորել արյունահեղությունը կանխելու պատճառաբանությամբ։
Հիշեցնենք, որ 2015 թ․ հունիսի 23-ի լուսաբացին ոստիկանությունը հատուկ միջոցների կիրառմամբ բռնի ուժով ցրեց գիշերը Բաղրամյան պողոտայում էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի ցույց անող քաղաքացիներին։
Այդ օրը ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվեց ընդհանուր առմամբ 237 քաղաքացի:
Հատկանշական է, որ ցուցարարների դեմ բռնությանը մասնակցում էին ինչպես ոստիկանական համազգեստով, այնպես էլ քաղաքացիական հագուստով անձինք։ Գործողությունն ուղեկցվել էր հատկապես լրագրողների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքով․ բերման ենթարկվեց 11 լրագրող, 9 լրագրող ծեծի ենթարկվեց, վնասվեցին, ջարդվեցին կամ ուղղակի խլվեցին լրագրողների տեսախցիկները։ #ԷլեկտրիկԵրևանի գործով տուժողի կարգավիճակ ուներ 21 լրագրող։
Բռնության մասշտաբներն այնքան մեծ էին, որ նույն օրն իսկ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը ներողություն խնդրեց լրագրողներից և խոստացավ վերականգնել պատճառված նյութական վնասը, ինչպես նաև իրականացնել ներքին քննություն՝ մեղավորներին պատժելու համար։ Դեպքից մոտ 10 օր անց՝ հուլիսի 2-ին, Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ հարուցվեց։
Մի քանի օր հետո ոստիկանությունը տեղեկացրեց, որ հունիսի 23-ի լուսաբացին Բաղրամյան պողոտայում ոստիկանության իրականացրած ոչ իրավաչափ գործողությունների արդյունքում ոստիկանության մի քանի ծառայողներ ենթարկվել են պատասխանատվության։
Հիշեցնենք, որ Լևոն Երանոսյանը 2012-2018 թվականներին զբաղեցնում էր ոստիկանության զորքերի հրամանատարի պաշտոնը և անձամբ էր ղեկավարում հունիսի 23-ի «օպերացիան»։
Սակայն Երանոսյանի հրամանով խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ անհամաչափ ուժ և հատուկ միջոցներ կիրառելու դեպքերը #ԷլեկտրիկԵրևանով չավարտվեցին։ Խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ հատուկ միջոցներ և բռնություն կիրառվեց նաև 2018-ի ապրիլյան հեղափոխության օրերին։
Այդ առիթով հենց Երանոսյանի նկատմամբ հարուցվել էր քրեական գործ, որով վերջինիս մեղադրանք էր առաջադրվել հանրորեն վտանգավոր արարքների համար։ Ըստ մեղադրանքի՝ Երանոսյանը հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել էր այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ:
Խոսքը ապրիլի 16-ին Բաղրամյան պողոտայում և ապրիլի 22-ին Էրեբունի և Արցախ փողոցների խաչմերուկում ոստիկանության զորքերի կիրառած լուսաձայնային նռնակների կիրառման մասին է, ինչի հետևանքով մի քանի տասնյակ քաղաքացիներ ստացել էին մարմնական վնասվածքներ։
Տուժողների թվում կրկին լրագրողներ կային՝ 168.am կայքի լրագրող Անի Քեշիշյանը և Հանրային ռադիոյի թղթակից Լիանա Եղիազարյանը։
Այսպիսով, փաստենք, որ Լևոն Երանոսյանի այն պնդումը, թե ինքը երբեք խաղաղ հավաք չի ցրել, չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ բազմաթիվ են դեպքերը, երբ Երանոսյանի հրամանով խաղաղ հավաքի կամ ցույցի մասնակիցները ենթարկվել են բռնության, ստացել են մարմնական վնասվածքներ, բերման են ենթարկվել լրագրողներ, կոտրվել է վերջիններիս տեխնիկան։ Ընդ որում, անհամաչափ բռնության փաստերը հաստատվել են ինչպես ոստիկանության ներքին ծառայողական քննությունների արդյունքում, այնպես էլ դատարանի վճիռներով։

Во время митинга движения «Сопротивление» на площади Свободы 28 апреля бывший командующий войсками полиции Левон Ераносян в беседе с журналистами заявил, что никогда не разгонял мирную демонстрацию.
«Я не разгонял мирное собрание. Это не входит в деятельность войск [полиции] ․․․ Войска полиции не имеют права вмешиваться в мирные демонстрации», — сказал Ераносян.
Когда журналист напомнил Ераносяну о событиях, произошедших в Сари Таге в 2016 году, последний признал, что это он отдал приказ, объяснив это опасностью присоединения протестующих к группировке, захватившей здание полка ППС.
«Да, это я отдал приказ применить особые меры в Сари Таге. Я отдал приказ в тот день. И я не избегаю, да, я правильно сделал, в тот день было бы кровопролитие. Граждане шли из Сари Тага, чтобы присоединиться к захватившим полк ППС. Я этого не допустил», — заявил Леон Ераносян.
И хотя журналист напомнил также о событиях на проспекте Баграмяна, Ераносян счел нужным прокомментировать только события в Сари Таге.
Однако в действительности случай насилия, примененного полицией в отношении протестующих и журналистов в Сари Таге, не единственный за время службы Ераносяна. И если применение насилия и специальных мер против мирных демонстрантов в Сари Таге Ераносян оправдывает возможностью кровопролития в случае предполагаемого присоединения к вооруженной группировке «Сасна Црер», то год назад спецмеры и насилие, которые были применены против мирных демонстрантов и журналистов во время движения #ЭлектрикЕреван в 2015 году, никоим образом не могут быть оправданы соображениями предотвращения кровопролития.
Напомним, что 23 июня 2015 года на рассвете полиция с применением грубой силы разогнала протестующих против повышения цен на электроэнергию граждан на проспекте Баграмяна.
Всего в тот день были задержаны и доставлены в разные отделения полиции 237 граждан.
Примечательно, что в насилии над протестующими принимали участие лица как в полицейской форме, так и в гражданской одежде. Операция сопровождалась особо жестоким обращением с журналистами: 11 журналистов были задержаны, 9 – избиты, повреждены, разбиты или просто отобраны видеокамеры. По делу #ЭлектрикЕреван статус потерпевшего имел 21 журналист.
Масштабы насилия были настолько велики, что в тот же день начальник полиции Владимир Гаспарян извинился перед журналистами и пообещал возместить материальный ущерб, а также провести служебное расследование для наказания виновных. Примерно через 10 дней после инцидента, 2 июля, в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело.
Через несколько дней полиция сообщила, что по факту неправомерных действий полиции на проспекте Баграмяна на рассвете 23 июня несколько сотрудников полиции были привлечены к ответственности.
Напомним, что в 2012-2018 годах Левон Ераносян занимал должность командующего войсками полиции и лично руководил «операцией» 23 июня.
Однако случаи применения несоразмерной силы и спецмер в отношении мирных демонстрантов по приказу Ераносяна на #ЭлектрикЕреване не закончились. Специальные меры и насилие против мирных демонстрантов были приняты также в дни апрельской революции 2018 года.
В связи с этим против Ераносяна было возбуждено уголовное дело по обвинению в совершении общественно опасных деяний. Согласно обвинению, Ераносян умышленно с применением специальных средств совершил действия, которые явно выходили за рамки его полномочий и причинили существенный ущерб правам и законным интересам граждан, а также по неосторожности повлекли тяжкие последствия.
Речь идет о применении полицией светошумовых гранат на проспекте Баграмяна 16 апреля и на пересечении улиц Эребуни и Арцаха 22 апреля, в результате чего несколько десятков граждан получили телесные повреждения.
Среди пострадавших вновь были журналисты: журналист сайта 168.am Ани Кешишян и корреспондент Общественного радио Лиана Егиазарян.
Таким образом, констатируем, что утверждение Левона Ераносяна о том, что он никогда не разгонял мирные собрания, не соответствует действительности, так как известно много случаев, когда участники мирного собрания или митинга по приказу Ераносяна подвергались насилию, получали телесные повреждения, задерживались журналисты и разбивалась их техника. Причем факты несоразмерного насилия были подтверждены как в результате внутренних полицейских расследований, так и постановлениями суда.
Метки բողոքի ակցիաԼևոն Երանոսյանխորհրդարանական ընդդիմություն
Армения не подавала заявку на приобретение вакцины. Минздрав и Ален Симонян противоречат друг другу
19:24, 4 Сен, 2020
В беседе с желающими уехать в Россию участниками акции протеста у здания Национального Собрания 4 сентября вице-спикер парламента Ален Симонян,...