Պատգամավորը սխալվում է․ նախկինում ևս սպաները ծառայության ընթացքում բնակարան ստացել են
Կառավարությունն օրենսդրական փոփոխություն է նախաձեռնել, որով առաջարկվում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունված և համապատասխան պայմանագիր կնքած զինծառայողներին անհատույց օգտագործման և անհատույց սեփականության իրավունքով բնակարան հատկացնել։
Հունիսի 14-ին Ազգային ժողովի ամբիոնից «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, խոսելով «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում կատարվելիք այս փոփոխությունից, հայտարարեց, որ Հայաստանում ոչ մի սպա մինչև թոշակի անցնելը պետության կողմից երբևէ բնակարան չի ստացել։
«Բարեփոխումները բանակի կայացման ուղղությամբ շարունակվում են, բայց ամենակարևորներից մեկը ես համարում եմ սա (օրենքի նախագիծը — խմբ․), որ երբևէ նման բան չի եղել, որ սպային տրամադրեն բնակարան մինչև կենսաթոշակի անցնելը»,- հայտարարեց Արմեն Խաչատրյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցում ուղարկեց Պաշտպանության նախարարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե անկախությունից ի վեր մինչ օրս քանի՞ սպա է բնակարան ստացել։
Ի պատասխան մեր հարցման, նախարարությունից հայտնեցին, որ ըստ ՊՆ զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության վարչությունում առկա էլեկտրոնային տվյալների՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից ծառայողական բնակելի ֆոնդի կառուցման, ինչպես նաև վերանորոգման արդյունքում՝ ՊՆ բնակարանային հաշվառման հերթացուցակում ընդգրկված թվով 1754 զինծառայողի նրանց ծառայության ընթացքում հատկացվել են ծառայողական բնակարաններ։ Բնակարանների գերակշիռ մասը անհատույց սեփականության իրավունքով տրամադրվել է շահառուներին։
Այսպիսով, ի հեճուկս պատգամավոր Խաչատրյանի պնդման, Հայաստանում նախկինում ևս զինծառայողներին ծառայության ընթացքում հատկացվել են բնակարաններ։ Ի դեպ, բնակարանների հատկացման վերաբերյալ մամուլում տեղ գտած հրապարակումները բազմաթիվ են, դրանց թվում են նաև նոր իշխանությունների օրոք հատկացված բնակարանների վերաբերյալ արված հրապարակումները։
Սպաներին բնակարանների տրամադրման վերաբերյալ հրապարակումներից մի քանիսին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումներով (հղում 1, հղում 2, հղում 3, հղում 4, հղում 5)։
Թեգեր` Արմեն ԽաչատրյանբնակարանՀՀ պաշտպանության նախարարություն
Պաշտպանության նախարարությունը նոյեմբերի 14֊ին հայտարարել էր, որ  սոցցանցերի ադրբեջանական և հայկական տիրույթներում տարածվող տեղեկությունները, թե Ադրբեջանի զինված ուժերը զրահատեխնիկա են...
Ինչ հաղորդվեց և ինչ հերքվեց. սահմանային լարվածության հետքերով
20:46, 12 Մյս, 2021
Լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում մայիսի 12-ին հայտնվեցին տեղեկություններ Հայաստանի երեք մարզերում ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացման մասին: «Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է...
Հայաստանի ՀՕՊ-ը քաղաքացիական ինքնաթիռ չի նշանառել․ գերմանացի լրագրողը մանիպուլացնում է
18:18, 16 Հլս, 2020
Երկու օր առաջ՝ հուլիսի 14-ին, գերմանական «Բիլդ» (Bild) պարբերականի լրագրող, վերլուծաբան Ջուլիան Ռեպկեն (Julian Röpcke) Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրառում էր...

Правительство инициировало законодательное изменение, по которому предлагается предоставление военнослужащим, поступившим в военно-учебное заведение после 1 июля 2022 года и заключившим соответствующий договор, служебных квартир после окончания учебы с правом безвозмездного пользования.
14 июня депутат от партии «Гражданский договор» Армен Хачатрян с трибуны Национального Собрания, говоря о внесении изменений и дополнений в закон «О воинской службе и статусе военнослужащего», заявил, что ни один офицер в Армении никогда не получал квартиру от государства до выхода на пенсию.
«Реформы, направленные на становление армии, продолжаются, но одной из важнейших из них я считаю эту (законопроект, — прим.ред.), что до этого никогда офицеру не предоставляли квартиру до выхода на пенсию», — заявил Армен Хачатрян.
«Платформа проверки фактов» направила запрос в Министерство обороны с просьбой сообщить, сколько офицеров получили квартиры с момента обретения независимости и по сей день.
В ответ на наш запрос из Минобороны сообщили, что по электронным данным, имеющимся в Департаменте социальной защиты военнослужащих МО, в результате строительства служебного жилищного фонда Министерством обороны Республики Армения, а также проведенного ремонта служебными квартирами были обеспечены 1754 военнослужащих, состоящих в очереди на получение жилого помещения. Большая часть квартир предоставлена ​​бенефициарам на праве безвозмездной собственности.
Так, вопреки утверждению депутата Хачатряна, военнослужащим в Армении и в прошлом предоставлялись квартиры во время службы. Кстати, в прессе множество публикаций о выделении квартир, в том числе о квартирах, предоставленных при новых властях.
С некоторыми публикациями о предоставлении жилья офицерам вы можете ознакомиться по следующим ссылкам (ссылка 1, ссылка 2, ссылка 3, ссылка 4, ссылка 5).
Метки Արմեն ԽաչատրյանբնակարանՀՀ պաշտպանության նախարարություն
Два дня назад, 14 июля, журналист и военный аналитик немецкой газеты Bild Джулиан Репке сделал запись в своем микроблоге в...