Ռուսական կայքը «Սուրմալուի» պայթյունի մասին պայթյունից 2 ժամ առաջ չի հայտնել․ տարածված տեղեկությունը կեղծ է
12:35, 15 Օգս, 2022
Օգոստոսի 14-ին Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում, դեռևս պաշտոնապես չհաստատված հանգամանքներում, հրդեհ էր բռնկվել, ինչի հետևանքով տեղի էր ունեցել պայթյուն։
Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Լևոն Սարդարյանը դեպքի վերաբերյալ հայտարարեց, որ պայթել է հրավառությունների նյութերի համար նախատեսված պահեստը։
Այս հոդվածի հրապարակման պահին դեպքի վայրում դեռևս շարունակվում են հրդեհաշիջման և որոնողափրկարարական աշխատանքները։ Ըստ վերջին տեղեկությունների՝ պայթյունի հետևանքով զոհվել է 6 քաղաքացի, տուժել 61-ը, իսկ 17 քաղաքացի համարվում է անհետ կորած։
Պատահարի վերաբերյալ, սակայն, բացի հավաստի տեղեկություններից, տարածվում են նաև կեղծ և մանիպուլյատիվ լուրեր։
Այսպես, մասնավորապես, պատահարից ժամեր անց համացանցում տեղեկություն տարածվեց, թե ռուսական Life.ru կայքը պայթյունի մասին հրապարակում է կատարել պայթյունից դեռ 2 ժամ առաջ։
«Ռուսական Life.ru կայքը (որը պատկանում է ծագումով հայ, իսկ իրականում հակահայ ու հայկական պետականության ու ինքնիշխանության դեմ բազմիցս անթույլատրելի հայտարարություններ արած Արամ Գաբրիելյանին) «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում պայթյունի մասին լուրը հայտնել է պայթյունից 2 ժամ առաջ՝ Մոսկվայի ժամանակով՝  10:21 (Երևանի ժամանակով՝ 11:21)»,- ասվում է Ֆեյսբուքում լայն տարածում ստացած հրապարակումներից մեկի մեջ։
Ըստ այդ հրապարակման՝ Life.ru կայքը հետագայում փոխել է հոդվածի հրապարակման ժամը։
Պայթյունի մասին Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացրել էր ժամը 13։40-ին։ Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ հրդեհի մասին նախարարություն ահազանգել են 13։23-ին։
Life.ru կայքը, սակայն, պայթյունի մասին չի հայտնել դրանից երկու ժամ ավելի շուտ: Խնդիրն այն է, որ ռուսական կայքի՝ իբր ավելի վաղ արված հրապարակումը փաստող սքրինշոթներն արվել են տարբեր ժամային գոտիներից: Համացանցում հրապարակումների ժամերը հաշվարկվում են ըստ ժամային գոտիների, և տարբեր երկրներից նույն հոդվածի հղումը բացելու դեպքում կտեսնեք տարբեր հրապարակման ժամեր՝ կախված ժամային գոտուց:
Օրինակ՝ VPN (Virtual private network) օգտագործելու դեպքում հնարավոր է նույն հոդվածը տեսնել տարբեր հրապարակման ժամերով, սակայն րոպեն կմնա նույնը: Ըստ այդմ էլ՝ վերևի նկարում կարող եք տեսնել, որ փոփոխության է ենթարկվել միայն ժամը, րոպեն մնացել է նույնը։
Ներքևի լուսանկարում կարող եք տեսնել մեր կողմից օգոստոսի 15-ին, ժամը 10։50-ին արված սքրինշոթը, որտեղ հրապարակման ժամը նշվում է 10։21՝ պայթյունից շուրջ 2 ժամ շուտ։
Հետևաբար, այն տեղեկությունը, թե ռուսական կայքը պայթյունի մասին հայտնել է պայթյունից 2 ժամ շուտ, իրականությանը չի համապատասխանում։
Բացի այս, 168.am-ը գրել էր, թե ըստ իրենց տեղեկությունների՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակն իր աշխատակիցներին ներքին կարգով մեյլով կոչ է արել խուսափել «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում գտնվելուց։ Նյութում նաև նշվում էր, թե օգոստոսի 3-ին ԱՄՆ դեսպանատունն իր աշխատակիցներին ծանուցել էր Հայաստանում հնարավոր ահաբեկչության մասի
Այս երկու ապատեղեկատվություններին անդրադարձել են media.am-ի մեր գործընկերները։
Թեգեր` 168.am«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնպայթյուն
Նոյեմբերի 13-ին Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքի կենտրոնում պայթյուն է տեղի ունեցել, որի հետևանքով, ըստ պաշտոնական տվյալների, կա 6 զոհ և 81...
Կաթողիկոսը «Սուրմալուի» պայթյունից անմիջապես հետո ցավակցական ուղերձ է տարածել. կայքերը կեղծում են
12:44, 18 Օգս, 2022
«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունից հետո՝ օգոստոսի 16-ին, քաղաքական իշխանության հետ կապ ունեցող որոշ կայքեր տեղեկություններ են տարածել, թե...
Վարչապետի մեքենան երթևեկում է օրենքի խախտմամբ
13:48, 15 Օգս, 2022
Օգոստոսի 15-ի առավոտյան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելեց «Սուրմալու» առևտրի կենտրոն, որտեղ երեկ տեղի էր ունեցել պայթյուն։ Ինչպես երևում է մամուլում...

14 августа в ереванском торговом центре «Сурмалу» при не подтвержденных пока официально обстоятельствах возник пожар, в результате которого произошел взрыв.
Пресс-секретарь мэрии Еревана Левон Сардарян в связи с инцидентом заявил, что взорвался склад материалов для фейерверков.
На момент публикации данной статьи на месте происшествия еще продолжаются пожарно-спасательные и поисково-спасательные работы. По последним данным, в результате взрыва 6 граждан погибли, 61 получили ранения, 17 граждан числятся пропавшими без вести.
Однако помимо достоверной информации о происшествии распространяются ложные и манипулятивные новости.
Так, в частности, через несколько часов после взрыва в Интернете распространилась информация о том, что российский сайт Life.ru сделал публикацию о взрыве за 2 часа до происшествия.
«Российский сайт Life.ru (принадлежащий армянину по происхождению Араму Габриеляну, который в действительности неоднократно выступал с антиармянскими заявлениями против армянской государственности и суверенитета) сообщил новость о взрыве в торговом центре «Сурмалу» за 2 часа до взрыва, в 10:21 по московскому времени (по ереванскому времени в 11:21)», — говорится в одной из широко распространенной публикации в Facebook.
Согласно этой публикации, позже сайт Life.ru изменил время публикации статьи.
Министерство по чрезвычайным ситуациям сообщило о взрыве в 13:40. Согласно распространенному сообщению, сигнал о пожаре поступил в министерство в 13:23.
Сайт Life.ru, однако, не сообщал о взрыве за два часа до происшествия. Дело в том, что скриншоты якобы более ранней публикации российского сайта сделаны из разных часовых поясов. Время публикаций в Интернете рассчитывается по часовым поясам, и если вы откроете ссылку на одну и ту же статью из разных стран, вы увидите разное время публикации в зависимости от часового пояса.
Например, при использовании VPN (Virtual private network) можно увидеть одну и ту же статью с разным часом публикации, однако минуты публикации не изменятся. Соответственно, на скриншоте выше видно, что изменился только час, минуты остались неизменными.
На фото ниже можно увидеть сделанный нами 15 августа в 10:50 скриншот, на котором время публикации указано 10:21, примерно за 2 часа до взрыва.
Следовательно, информация о том, что российский сайт сообщил о взрыве за 2 часа до происшествия, не соответствует действительности.
Помимо этого сайт 168.am написал, что, по их сведениям, представительство ООН в Армении во внутреннем порядке отправило электронные сообщения своим сотрудникам и призвало их избегать посещения торгового центра «Сурмалу». В статье также отмечалось, что 3 августа посольство США уведомило своих сотрудников о возможном теракте в Армении.