Հայկական տեղանուն Ձագէձոր/Զանգեզուր. պատերազմի լեզվաբանական կողմը
Լեզվաբան հայերենագետ Հրաչ Մարտիրոսյանը (Լեյդեն / Բեռլին)  «Փաստերի ստուգման հարթակի» առաջարկով անդրադարձել է «Զանգեզուր» տեղանվան ստուգաբանության խնդրին: Տեղանվան ծագումը վերջերս տարատեսակ ձևաչափերով ավելի ու ավելի հաճախ է շահարկում ադրբեջանական քարոզչությունը՝ փորձելով այն ներկայացնել որպես թյուրքական: Լեզվաբանական վերլուծության արդյունքում, այդ թվում՝ հղում անելով միջնադարյան աղբյուրների վրա, Մարտիրոսյանն ապացուցում է, որ «Զանգեզուր»-ի հիմքում ընկած է բնիկ հայկական ծագման «Ձագէձոր» տեղանունը:  Հոդվածն անգլերենով հրապարակվել է academia.edu կայքում: Ներկայացնում ենք հոդվածի հայերեն տարբերակը: Թարգմանությունը՝ FIP.am-ի:
Հեղինակի ծանոթությունները
• Հղումներն ու գրականության ցանկը կարելի է տեսնել հոդվածի անգլերեն բնագրում, որ դրված է academia.edu կայքում՝ բաց քննարկումով։
• Երախտագիտությունս եմ հայտնում AGBU-ին և այս աշխատանքիս օժանդակած անձանց (ավելի մանրամասն տես նույն տեղում):
1․ Պատերազմ, մշակութային ցեղասպանություն և լեզվաբանական խեղաթյուրումներ
2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանը մի նոր թափ է տվել նախկինում արդեն «21-րդ դարի ամենասարսափելի մշակութային ցեղասպանություն» ձևակերպում ստացած իր քաղաքականությանը՝ ավելի ակտիվորեն քան երբևէ ջնջելով Արցախում հայկական ներկայության բոլոր հետքերը։
Հայկական մշակութային ժառանգության վրա հարձակումը տեղի է ունենում ոչ միայն սրբավայրերի և հուշարձանների ոչնչացմամբ, այլև պատմական իրողությունների խեղաթյուրման փորձերի միջոցով։ Լիովին անտեսելով ադեկվատության սահմաններն ու ամեն տեսակ սահմանափակումներ՝ Ադրբեջանը ոտնձգություն է իրականացնում նույնիսկ ինքնիշխան Հայաստանի տարածքի հանդեպ՝ Սյունիքն ու Երևանը հայտարարելով պատմական ադրբեջանական տարածքներ և սպառնալով Հայաստանին մի նոր պատերազմով, որը կջնջի Հայաստանը աշխարհի քաղաքական քարտեզից:
Ադրբեջանը փորձում է արդարացնել իր ախորժակը ակադեմիական մակարդակում՝ առաջարկելով տեղանունների զավեշտալի ստուգաբանություններ, ինչպես օրինակ Զանգեզուրի դեպքում, որը Մեծ Հայքի Սյունիք նահանգի հարավային մասի ավելի ուշ անվանումն է, սակայն, Բաքվի պնդմամբ, հիմնված է թյուրքական «Զանգի» ցեղանվան վրա։ Նման մեկնությունները, երբեմն միահյուսված զառանցական հայտարարություններով՝ իբր թե Զանգեզուրը բնիկ ադրբեջանական կամ աղվանական տարածք է, արտացոլված են ոչ միայն 2020 թվականի պատերազմից անմիջապես հետո արված ագրեսիվ տեսանյութերում, այլև նախորդ տասնամյակների տեղանունային ուսումնասիրություններում և բառարաններում։ Այս մոտեցումը ոչ թե պարզապես անհիմն է, այլև հենց մեկնակետով հակագիտական է, քանի որ հիմնված է հայկական ամեն տարրի ակնհայտ ժխտման միտումի վրա:
Ճիշտ է, Արևելյան Հայաստանի տարածքում կան մի քանի տեղանուններ, որ պարունակում են Զանգի բաղադրիչը, ինչպիսիք են՝ Զանգիբասար, Զանգիթափա, Զանգիլան/Զանգելան և Զանգիլար, և դրանցից մի քանիսի երկրորդ բաղադրիչը կարող է համարվել թյուրքական ծագման, սակայն նշվածները ավելի երիտասարդ տեղանուններ են, որոնք արձանագրված չեն տվյալ տարածքներին առնչվող  պատմական փաստաթղթերում,  և կապ չունեն Զանգեզուր-ի հետ։
Զանգեզուր տեղանվան զուր բաղադրիչն արտացոլում է բնիկ հայկական ձոր արմատը։ Սա հստակ վկայակոչել են ոչ միայն հայ հեղինակները, այլև պատմական աշխարհագրության և տեղանվանագիտության անվանի մասնագետ Մուրզաևը   (Мурзаев 1984․ 181b; տես նաև Мурзаев /Мурзаева 1959․ 74)։
Սկսած ամենավաղ ժամանակների պատմական փաստաթղթերից մինչև նոր ժամանակաշրջան, հայերը կազմել են հայկական Արցախ, Սյունիք և մասամբ Ուտիք նահանգների հիմնական էթնիկ բնակչությունը։ Այդ են վկայում բազմաթիվ պատմական աղբյուրներ, ճարտարապետական հուշարձաններ, վիմական արձանագրություններ, ձեռագիր հիշատակարաններ, տեղանուններ և այլն։
Յոթերորդ դարի «Աշխարհացոյց»-ում Սյունիքն ու Արցախը ներկայացված են որպես Մեծ Հայքի համապատասխանաբար իններորդ և տասներորդ նահանգներ:
Իմ «Արցախի, Սյունիքի և շրջակա տարածքների տեղանունները» հոդվածում ես մանրամասն անդրադարձել եմ հայկական ծագում ունեցող 16 տեղանունների։
Իսկ այս հոդվածիս նպատակն է ցույց տալ, որ Զանգեզուր-ը հայկական Ձագեձոր [d͡zagɛd͡zoɾ] տեղանվան փոխակերպված ձևն է։ Վերջինս հիշատակվում է հին հայկական աղբյուրներում և ակնհայտորեն զտարյուն հայկական բաղադրություն է։
2․ Հայկական ձոր բառը և Ձագեձոր > Զանգեզուր տեղանունը
Կան հայկական բազում տեղանուններ, որոնք պարունակում են ձոր բառարմատը՝ ‘ձոր, հովիտ, հեղեղի հուն’ իմաստով։ Սա բնիկ հայկական ծագման բառ է և մատենագրության մեջ վկայված է դեռևս 5-րդ դարից։ Թուրքերենում ու ադրբեջաներենում ձ /d͡z/ պայթաշփական բաղաձայնի բացակայության և վերջնավանկի անշեշտ ո ձայնավորի թուլացման պատճառով այս տեղանուններից մի քանիսում ձոր բաղադրիչը դարձել է զուր: Օրինակ, Աղավնաձոր > Այնազուր (Եղեգնաձորից ոչ հեռու), Աստվածաձոր > Աստազուր:
Այդպես է նաև Զանգեզուր-ը, որը պատմաաշխարհագրական շրջանի երիտասարդ անվանում է Արևելյան Հայաստանում և տարածքով համապատասխանում է պատմական Հայաստանի Սյունիք աշխարհի (նահանգի) հարավային մասին։ Նախապես այն վերաբերում էր Գորիսի մերձակայքին, գետին ու լեռներին։
Զանգեզուր-ը Ձագէձոր / Ձագաձոր հին հայկական տեղանվան ավելի ուշ՝ վերափոխված ձևն է։ Վերջինս նույնպես վերաբերում է Գորիսի շրջակայքին (երկիր Ձագաձորու)՝ այդ տարածքի մի գյուղով (տես՝ § 3.2), գետով ու սրա ձորով (հիշենք, որ այս տեղանունն ունի ձոր բաղադրիչը), լեռով (Ձագեձորոյ լեառն, Շինուհայր և Խոտ գյուղերի հարևանությամբ) և բերդով (Ձագեձորոյ բերդ) և հիմնականում համապատասխանում է Սյունիք նահանգի Հաբանդ պատմական գավառի տարածքին։
Այսպիսով, Ձագեձորն աշխարհագրական ընդգրկմամբ հիմնականում համապատասխանում է արդի Զանգեզուրին։
Ձագեձոր տեղանվան փոխակերպումը Զանգեզուր-ի խթանվել / ամրապնդվել է ժողովրդական ստուգաբանական բացատրություններով, գուցե նաև Զանգ- բառասկիզբ ունեցող և մեր քննած տեղանվան հետ ստուգաբանական կապ չունեցող տեղանունների  ազդեցությամբ (§§ 1 & 5-6։
3․ Վկայություններ Ստեփանոս Օրբելյանի երկում (13-14-րդդարեր)
3.1. Ձագեձորի հովիտը և բերդը վկայակոչվում են հայ պատմիչ Ստեփանոս Օրբելյանի (1859, 1․ 52; 1861․ 7) հայտնի երկում՝ «Պատմութիւն նահանգին / տանն Սիսական» (13-14-րդ դդ.)․
Հանբադայ բերդ (var. lect. Հանբադաբերդ), որ ի նոյն տոհմէ Սիսակայ ի Ձագայ (var. lect. Ձագկայ) նահապետէ շինեալ ի վերայ գետոյ միոյ, կոչէ յիւր անուն զձորն Ձագէ/եձոր և զբերդն՝ Ձագէ/եձորոյ բերդ։
«Հանբադայ բերդը կառուցել է Սիսակի տոհմից Ձագ(իկ) նահապետը մի գետի ափին։ Նա իր անունով է կոչել Ձագեձորի հովիտն ու բերդը»։
Ստեփանոս Օրբելյանի Պատմության հնագույն օրինակը Մատենադարանի 6271 ձեռագիրն է (14-րդ դար): Ստորև ներկայացված է ձեռագրի համապատասխան հատվածը։
3.2. Հանբադայ բերդ—ը կարելի է հասկանալ որպես Հաբանդայ բերդ «Հաբանդի բերդ»՝ պատմական Հաբանդ գավառի անունով։ Սա հաստատվում է այն հանգամանքով, որ Ստեփանոս Օրբելյանի «Պատմութիւն նահանգին / տանն Սիսական» երկի վերջին մասում Ձագաձոր-ը թվարկվում է Հաբանդ գավառի գյուղերի շարքում՝ Գորայք, Խնձորեակ (Խնձորեսկ), Խոտ, Շնոյ հերք (Շինուհայր) և մի շարք այլ գյուղերի հետ, ընդ որում տպագիր տաբերակներում գավառի անունը նշված է Հաբանդ , սակայն «Սյունյաց պատմության» ամենահին օրինակի մեջ (Մատենադարան, ձեռագիր 6271, 14-րդ դար) այն տրված է Համբանդ տեսքով (ռնգային հնչյունի նախասությամբ կամ անտիցիպացիայով), որը հստակ ցույց է տալիս Հաբանդ բառի հիմնական ձևի և վերը նշված Հանբադայ բերդ ձևի նույնությունը: Ստորև ներկայացնում եմ ձեռագրի համապատասխան հատվածը։
3.3. Ձագեձոր տեղանվան առնչությունը Հաբանդ գավառի հետ հստակ երևում է նաև Ստեփանոս Օրբելյանի նույն երկի հետևյալ հատվածում․
Եւ նստէր ի գաւառին Հաբանդայ՝ ի գլուխ Ձագէձորոյ։
3.4. Ստեփանոս Օրբելյանի «Պատմութիւն նահանգին / տանն Սիսական» երկում մի քանի անգամ հանդիպում է նաև Ձագեձորի լեռից (ի լեռնէն Ձագէձորոյ) եկող Ձագեձորի ջուրը (զջուրն Ձագէձորոյ, որ  Վարարակն կոչի)։ Ահա այդ հատվածներից մեկը․
Եւ բազում աշխատութեամբ և մեծամեծ ծախիւք ածեալ էր (ջուր) ի լեռնէն Ձագէձորոյ և բերեալ ի Ցաքուտն, որ հանդէպ վանիցն յայնկոյս գետոյն․ և արար զամենայն առապար և փշալից վայրն վարդուտ և տնկալից։
Ստորև ներկայացնում եմ նույն ձեռագրի համապատասխան հատվածը․
4․ Վկայություններ ձեռագիր հիշատակարաններում
4.1. Այն, որ Ձագա/էձոր տեղանունը վերաբերում էր Գորիսի շրջակայքի հովտին ու տարածքին, հստակ երևում է նաև Գրիգոր Տաթևացու «Գիրք հարցմանց» աշխատության 1625 թ. հիշատակարանում․
Գրեցաւ սայ ի յերկիրս Ձագաձորու, ի գեաւղս որ կոչի Գորէս, ընդ հովանեաւ Ս․ Գրիգորիս և Ս․ Աստուածածնիս և Ս․ Յակոբիս և Ս․ Մարտիրոսիս, զի սոքա են մեզ բարեխօս, ի թվիս ՌՀԴ (1625).
«Սա գրվել է Ձագեձորի երկրում՝ Գորէս կոչվող գյուղում, 1625 թվականին (1074+551), Ս. Գրիգորիսի, Ս. Աստվածածնի, Ս․ Հակոբի և Ս. Մարտիրոսի հովանու տակ, քանի որ սրանք են մեր բարեխոսները»։
4.2. Մի Ավետարանի 1654 թ․ հիշատակարանում (ՀայՁեռՀիշ ԺԷ․3, 1984․ 601) Ձագաձոր տեղանունը հանդիպում է Ծագաձոր գրությամբ, որ ամենայն հավանականությամբ արտացոլում է Սյունիքի ու Արցախի տարածաշրջանին հատուկ խլացման տեղաշարժը․
Արդ՝ գրեցաւ սբ․ Աւետարանս ձեռամբ Մարտիրոս կղերիկոսի, որ էր նա ի յերկրէն Ծագաձորոյ, ի գեղջէն Խնծորեկոյ։
5․ Միջանկյալ ձևեր՝ Zangadzor և Cağazur / Джагазуръ
5.1. Բարոն Օգյուստ ֆոն Հաքսթհաուզենի «Անդրկովկաս» աշխատության գերմաներեն հրատարակության մեջ (Leipzig: F. A. Brockhaus, 1856) Հենրի Լանգի «Karte der Kaukasus-Länder» քարտեզում տեսնում ենք Zangadzor / Զանգաձոր տեղանունը, որը հետաքրքիր միջանկյալ ձև է Ձագաձոր > Զանգեզուր զարգացման շղթայում։
5.2. Cağazur անունով գյուղ կա արդի Ադրբեջանի Լաչինի շրջանում, Գորիսի շրջանի հայկական Տեղ գյուղից 3 կմ հյուսիս՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ներկայիս դե ֆակտո սահմանի անմիջապես հակառակ կողմում։ Այս նույն տեղանունը Джагазуръ տեսքով հիշատակվում է վիճակագրական տվյալներ պարունակող 1886/1893 թվականների «Свод статистических данных о населении Закавказскаго края» փաստաթղթում, ինչպես նաև 1902 թվականի «Карта Елизаветпольской губернии с показанием» («Ելիզավետպոլի նահանգի քարտեզ՝ ցուցումներով») քարտեզում։
Ինչպես արդեն մատնանշել եմ §§ 2-3-ում, Գորիսի շրջանի տարածքը եղել է հայկական պատմական Ձագաձոր / Ձագեձոր շրջանի կորիզը (պատմական Մեծ Հայք Սյունիք աշխարհի Հաբանդ գավառ)։ Այսպիսով, շատ հավանական է, որ Cağazur (Джагазуръ) գյուղի անվանումը հայկական պատմական Ձագաձոր գյուղի անվան փոխակերպված ձևն է։ Ինչպես արդեն նշվեց՝ Ձագաձոր գյուղը վկայակոչվում է Ստեփանոս Օրբելյանի «Պատմության» մեջ (13-14-րդ դդ․)՝ պատմական Հաբանդ գավառի գյուղերի շարքում՝ Գորիսի շրջանի Խոտ, Շոինուհայր և այլ գյուղերի կողքին (§ 3.2)։
6․ Ձագաձոր / Ձագեձոր տեղանվան ստուգաբանությունը
Հայկական Ձագաձոր / Ձագեձոր տեղանվան պատմաբանասիրական տվյալներին ու ստուգաբանությանն անդրադարձել են բազում հեղինակներ՝ Ալիշանը, Հյուբշմանը, Գանը, Ջահուկյանը, Լիսիցյանը, Ղարագյոզյանը, Աբրահամյանը և ուրիշներ, և հատկապես ընդարձակորեն՝ Ալեքսանդր Մարգարյանը (2015. 182-184) և Մհեր Քումունցը (Հայագիտություն. Սյունիք 1, 2016. 40-57)։ Կասկածից վեր է, որ դրա երկրորդ բաղադրիչը հնագույն ու բնիկ հայկական ձոր բառն է (տե՛ս § 2): Ինչ վերաբերում է առաջին բաղադրիչին, ապա կան տարբեր լուծումներ։ Սակայն էականն այն է, որ անկախ առաջին արմատի մեկնաբանությունից այս տեղանունն անկասկած զուտ հայակազմ բաղադրություն է՝ հայկական տեղանուն։
Ամենատարածված մեկնաբանություններում առաջին բաղադրիչը նույնացվում է կա՛մ հայկական ծակ բառին, կա՛մ Ձագ(իկ) նահապետի անվանը (see § 3.1)։ Առաջին տարբերակը քիչ հավանական է, քանի որ Սյունիքի տարածաշրջանում չկա ծ > ձ ձայնեղացման տեղաշարժ։ Կա հակառակը՝ ձ > ծ, որ կարելի է դիտարկել ավելի ուշ՝ 1654 թ․ հիշատակարանում վկայված Ծագաձոր գրաձևում (§ 4): Երկրորդ առնչությունը հավանական է, սակայն իմ կարծիքով մենք գործ ունենք երկրորդային զուգորդման հետ։
Ինչ վերաբերում է այս տեղանվան Զանգեզուր երիտասարդ տարբերակին, ապա այն համաժամանակյա կտրվածքով ներդաշնակում է ավանդազրույցներում արտացոլված ժողովրդական ստուգաբանական իրարամերժ տարբերակներին՝ զանգը զուր է, զանգը զորավոր / զոռ է, զանգի ձոր և այլն։
Իմ կարծիքով Ձագեձոր / Ձագաձոր տեղանվան առաջին արմատը հայկական ձագ ‘թռչուն, թռչնաձագ’ արմատն է։ Հետևաբար, Ձագաձոր ստուգաբանորեն նշանակում է «թռչունների ձոր»։ Համեմատության համար դիտարկենք   Ձագավանք տեղանունը, որը բաղկացած է ձագ և վանք բառերից։
Թռչնանուններով կազմված տեղանունների այս կաղապարը բազմիցս հանդիպում է Սյունիքում, Արցախում և հայկական այլ տարածքներում։ Օրինակ․
Ագռաւաց քար (ագռաւ + քար),
Աղաւնաձոր (աղաւնի  + ձոր),
Աղաւնու բերդ (աղաւնի + բերդ),
Ծիծառքար (ծիծառ/ծիծեռն + քար),
Ծիծեռնավանք (ծիծառ/ծիծեռն + վանք),
Կաքաւաբերդ (կաքաւ + բերդ),
Կաքաւաձոր (կաքաւ + ձոր),
Կաքաւաղբիւր (կաքաւ + աղբիւր),
Կաքաւասար (կաքաւ + սար),
Կաքաւաքար (կաքաւ + քար),
Հաւաթաղ (հաւ + թաղ),
Հաւուց թառ (հաւ + թառ)։
7․ Եզրակացություն
Զանգեզուրը պատմաաշխարհագրական տարածաշրջան է Արևելյան Հայաստանում, որ հիմնականում համընկնում է պատմական Մեծ Հայքի Սյունիք աշխարհի (նահանգի) հարավային մասին։ Այն նախապես վերաբերում էր Գորիսի տարածքին՝ այս շրջանով հոսող գետին ու նրա ձորին և լեռներին։ Զանգեզուր տեղանունն արտացոլում է Ձագէձոր / Ձագաձոր տեղանվան փոխակերպված ձևը։ Վերջինս նախապես ձորի ու համապատասխան գետի հին հայկական անվանում է, որ նույնպես առնչվում է Գորիսի շրջանին և նրա շրջակայքում գտնվող մի գյուղի, ինչպես նաև լեռներին ու պատմական մի բերդի և համապատասխանում է պատմական Մեծ Հայքի Սյունիք աշխարհի Հաբանդ գավառի տարածքին։
Այսպիսով, Ձագեձորի աշխարհագրական ընդգրկումը հիմնականում համընկնում է ավելի ուշ Զանգեզուր անվանումը ստացած տարածքի աշխարհագրական ընդգրկմանը։ Ձագեձոր տեղանվան այս լայն աշխարհագրական ընդգրկումը հուսալիորեն վկայված է հայկական պատմական փաստաթղթերում, մասնավորապես հայ պատմիչ Ստեփանոս Օրբելյանի հայտնի «Սյունիքի պատմության» մեջ (13-14-րդ դդ.), ինչպես նաև 17-րդ դարի հիշատակարաններում։
Ձագաձոր գյուղը թվարկված է Ստեփանոս Օրբելյանի նույն երկում՝ Հաբանդ գավառի գյուղացուցակում՝ Գորիսի շրջանի Խոտ, Շինուհայր և այլ գյուղերի կողքին։
Այդ գյուղանունը կարող է նույնացվել ժամանակակից Ադրբեջանի Լաչինի շրջանի Cağazur գյուղանվանը, որը Джагазуръ տեսքով վկայված է 1886/1893 և 1902 թվականների երկու ռուսական փաստաթղթերում։
Ձագեձոր-ը Զանգեզուր է դարձել մի կողմից թուրքերենի ազդեցությամբ, մյուս կողմից՝ ժողովրդական ստուգաբանությամբ՝ զանգը զուր է, զանգը զորավոր / զոռ է, զանգի ձոր և այլն։
Բարոն Օգյուստ ֆոն Հաքսթհաուզենի «Անդրկովկաս» աշխատության գերմաներեն հրատարակության մեջ Հենրի Լանգի «Karte der Kaukasus-Länder» քարտեզում (1856 թ․) տեսնում ենք Zangadzor / Զանգաձոր տեղանունը, որը հետաքրքիր միջանկյալ ձև է Ձագա/եձոր > Զանգեզուր զարգացման շղթայում։
Հայկական Ձագաձոր / Ձագէձոր տեղանունը բաղկացած է բնիկ հայկական երկու բառերից՝ ձագ ‘թռչուն, թռչնաձագ’ և ձոր, այսինքն՝ ստուգաբանորեն «ձագերի՝ թռչունների ձոր» (հմմտ․ Ձագավանք)։ Թռչնանուններով կազմված տեղանունների այս կաղապարը բազմիցս հանդիպում է Սյունիքում, Արցախում և հայկական այլ տարածքներում, հմմտ․ Աղաւնաձոր, Ծիծեռնավանք, Կաքաւաբերդ, Կաքաւաղբիւր, Հաւաթաղ և այլն։
Հետևաբար, Ձագեձոր (> Զանգեզուր) տեղանվան հայկական ծագումը կասկածի ենթակա չէ։ Զանգեզուր-ի թյուրքական մեկնաբանությունը բացարձակապես անհիմն է․ այն պետք է դիտարկվի որպես ինքնիշխան Հայաստանի Սյունիքի մարզի և այլ տարածքների նկատմամբ ադրբեջանական ոտնձգությունների արդարացման հանցավոր ու վտանգավոր փորձ։

Арменовед-лингвист Грач Мартиросян (Лейден / Берлин) по предложению «Платформы проверки фактов» представил проблему топонима «Зангезур». Азербайджанская пропаганда в последнее время в различных форматах все чаще манипулирует происхождением топонима, пытаясь представить его как тюркский. Проведя лингвистический анализ, в том числе со ссылкой на средневековые источники, Мартиросян доказывает, что в основе «Зангезура» лежит исконно армянский топоним «Дзагедзор». Статья на английском языке опубликована на сайте academia.edu. Ниже представляем русскую версию статьи. Перевод – FIP.am.
Примечания автора:
- Ссылки и список литературы можно увидеть в оригинальной статье на английском языке, размещенной на сайте academia.edu в открытом доступе:
- Выражаю благодарность AGBU и всем, кто помогал мне в этой работе (подробнее – см. там же).
1. Война, культурный геноцид и лингвистические искажения
После войны 2020 года Азербайджан придал своей политике, ранее уже названной «худшим культурным геноцидом XXI века», новый размах, принявшись активно, как никогда, уничтожать все следы армянского присутствия в Арацахе.
Нападение на армянское культурное наследие выражается не только в уничтожении святых мест и памятников, но и в попытках исказить исторические реалии. Всецело пренебрегая границами адекватности и всяческими ограничениями, Азербайджан посягает даже на территорию суверенной Армении, объявив Сюник и Ереван историческими азербайджанскими территориями и угрожая стране новой войной, которая сотрет Армению с политической карты мира.
Азербайджан пытается оправдать свои аппетиты на академическом уровне, предложив смехотровную этимологию топонимов, как, например, в случае с Зангезуром, который является более поздним названием южной части Сюникской провинции Великой Армении, однако, как утверждает Баку, основывается на тюркском этнониме «Занги». Подобные толкования, иногда в сочетании с бредовыми заявлениями о том, что Зангезур якобы является исконно азербайджанской или албанской территорией, отражены не только в агрессивных видеозаписях, сделанных сразу после войны 2020 года, но и в топонимических исследованиях, проведенных в течение предыдущих десятилетий, и в словарях. Такой подход не только не обоснован, но и изначально антинаучен, поскольку основан на тенденции явного отрицания всего армянского.
Конечно, некоторые топонимы на территории Восточной Армении содержат компонент Занги, например, Зангибасар, Зангитапа, Зангилан/Зангелан и Зангилар, и в ряде случаев вторая часть слова может считаться турецкой, однако это более молодые топонимы, которые не зафиксированы в исторических документах, относящихся к данным территориям, и не имеют отношения к Зангезуру.
Часть зур топонима Зангезур отражает исконно армянский корень дзор (ущелье). На это прямо указывают не только армянские авторы, но и известный специалист в области исторической географии и топонимологии Мурзаев (Мурзаев 1984․ 181b; см. также Мурзаев / Мурзаева 1959․ 74).
Согласно историческим документам, начиная с древнейших времен и до новой эры, армяне составляли основное этническое население армянских провинций Арцах, Сюник и частично Утик. Об этом свидетельствуют многочисленные исторические источники, памятники архитектуры, лапидарные надписи, рукописные летописи, топонимы и т.д.
В рукописном памятнике «Ашхарацуйц» от седьмого века Сюник и Арцах представлены, соответственно, как девятая и десятая провинции Великой Армении.
В своей статье «Топонимы Арцаха, Сюника и прилегающих территорий» я подробно остановился на 16 топонимах армянского происхождения:
А цель данной статьи – показать, что Зангезур – это видоизмененная форма армянского топонима Дзагедзор [d͡zagɛd͡zoɾ]. Он упоминается в староармянских источниках и состоит из чисто армянских компонентов.
2. Армянское слово «дзор» (ущелье) и Дзагедзор > топоним Зангезур
Множество армянских топонимов содержат корень дзор в смысле «ущелье, долина, русло реки». Это слово исконно армянского происхождения, упоминаемое в летописях еще начиная с V века. Из-за отсутствия в турецком и азербайджанском языке аффриката дз /d͡z/ и ослабления безударного гласного о в последнем слоге компонент дзор в некоторых топонимах преобразовался в зур. Например, Агавнадзор > Айназур (неподалеку от Ехегнадзора), Аствацадзор > Астазур.
Так же было и с Зангезуром: это новое название историко-географического района в Восточной Армении, соответствующее по территории южной части Сюникского мира (провинции) исторической Армении. Изначально оно относилось к окрестностям Гориса, реке и горам в этом регионе.
Зангезур – это видоизмененная в более позднее время форма старого армянского топонима Дзагедзор / Дзагадзор. Она также относится к окрестностям Гориса (Дзагадзорская земля) с расположенными на ее территории селом (см. § 3.2), рекой и ущельем (вспомним, что этот топоним содержит компонент дзор), горой (Дзагедзорская гора, по соседству с селами Шинуайр и Хот) и крепостью (Дзагедзорская крепость) и соответствует в основном территории исторического района Абанд Сюникской провинции.
Таким образом, географический охват Дзагедзора в основном соответствует современному Зангезуру.
Преобразование топонима Дзагедзор в Зангезур может объясняться народной этимологией, возможно, также влиянием топонимов, начинающихся на Занг- и этимологически не связанных с рассматриваемым нами топонимом (§§ 1 и 5-6).
3. Свидетельства в сочинении Степаноса Орбеляна (XIII-XIV века)
3.1. Долина и крепость Дзагедзор упоминаются в известном сочинении армянского историка Степаноса Орбеляна (1859, 1․ 52; 1861․ 7) «История области / дома Сисакана» (XIII-XIV вв.)․
Հանբադայ բերդ (var. lect. Հանբադաբերդ), որ ի նոյն տոհմէ Սիսակայ ի Ձագայ (var. lect. Ձագկայ) նահապետէ շինեալ ի վերայ գետոյ միոյ, կոչէ յիւր անուն զձորն Ձագէ/եձոր և զբերդն՝ Ձագէ/եձորոյ բերդ։
«Крепость Анбада построил патриарх Дзаг(ик) из рода Сисака на берегу реки. Он дал свое имя Дзагедзорской долине и крепости».
Самым старым экземпляром Истории Орбеляна является рукопись 6271 в Матенадаране (XIV век). Ниже представлен соответствующий фрагмент рукописи.
3.2. Анбадаберд можно понять как Абандаберд — «крепость Абанда» — по имени исторического района Абанд. Это подтверждается тем, что в последней части сочинения Степаноса Орбеляна «История провинции / дома Сисакана» Дзагадор упоминается в перечислении сел района Абанд: Горайк, Хндзореак (Хндзореск), Хот, Шной эрк (Шинуайр) и ряда других сел, причем в печатных версиях название района пишется в форме Абанд, однако в самой старой версии «Сюникской истории» (Матенадаран, рукопись 6271, XIV век) оно указано в форме Амбанд (с антиципацией носового звука), которая определенно указывает на основную форму слова Абанд и идентичность вышеуказанной формы Анбадаберд. Ниже представлен соответствующий фрагмент рукописи.
3.3. Связь топонима Дзагедзор с районом Абанд определенно просматривается и в следующем фрагменте того же сочинения Степаноса Орбеляна:
Եւ նստէր ի գաւառին Հաբանդայ՝ ի գլուխ Ձագէձորոյ։
И сел бы в районе Абанда, во главе Дзагедзора.
3.4. В сочинении Степаноса Орбеляна «История провинции / дома Сисакана» также несколько раз встречается вода Дзагедзорская (զջուրն Ձագէձորոյ, որ Վարարակն կոչի), идущая с Дзагедзорской горы (ի լեռնէն Ձագէձորոյ). Вот один из этих фрагментов:
Եւ բազում աշխատութեամբ և մեծամեծ ծախիւք ածեալ էր (ջուր) ի լեռնէն Ձագէձորոյ և բերեալ ի Ցաքուտն, որ հանդէպ վանիցն յայնկոյս գետոյն․ և արար զամենայն առապար և փշալից վայրն վարդուտ և տնկալից։
И с большим трудом и огромными расходами провел он (воду) с горы Дзагедзорской к Цакуту, что напротив монастыря на другой стороне реки, и превратил это каменистую и тернистую территорию в место, полное роз и растений.
Ниже представлен соответствующий фрагмент той же рукописи:
4. Свидетельства в рукописных летописях
4.1. То, что топоним Дзага/едзор относится к долине и территории, прилегающим к Горису, четко просматривается и в летописи Григора Татеваци «Книга вопрошений» от 1625 года:
Գրեցաւ սայ ի յերկիրս Ձագաձորու, ի գեաւղս որ կոչի Գորէս, ընդ հովանեաւ Ս․ Գրիգորիս և Ս․ Աստուածածնիս և Ս․ Յակոբիս և Ս․ Մարտիրոսիս, զի սոքա են մեզ բարեխօս, ի թվիս ՌՀԴ (1625).
«Написано это в земле Дзагедзорской, в селе Горэс, в 1625 году (1074+551), под эгидой Св. Григория, Св. Богородицы, Св. Иакова и С. Мартироса, ибо они – наши заступники».
4.2. В записях Евангелия от 1654 года (Летописи армянских рукописей С․3, 1984․ 601) топоним Дзагадзор встречается в написании Цагадзор, которое, скорее всего, отражает оглушение звука, характерное для Сюника и Арцаха:
Արդ՝ գրեցաւ սբ․ Աւետարանս ձեռամբ Մարտիրոս կղերիկոսի, որ էր նա ի յերկրէն Ծագաձորոյ, ի գեղջէն Խնծորեկոյ։
5. Промежуточные формы: Zangadzor и Cağazur / Джагазуръ
5.1. На карте Генри Ланга «Karte der Kaukasus-Länder» в издании труда барона Августа фон Гакстгаузена «Закавказье» на немецком языке (Leipzig: F. A. Brockhaus, 1856) мы видим топоним Zangadzor / Зангадзор – интересную промежуточную форму в цепочке развития Дзагадзор > Зангезур.
5.2. Село под названием Cağazur существует в Лачинском районе современного Азербайджана, в 3 км севернее армянского села Тех Горисского района, по ту сторону современной фактической границы между Арменией и Азербайджаном. Этот же топоним в форме Джагазуръ упоминается в документе «Свод статистических данных о населении Закавказскаго края» от 1886/1893 годов, содержащем статистические данные, а также на «Карте Елизаветпольской губернии с показанием» от 1902 года».
Как я уже указывал в §§ 2-3, территория Горисского района была ядром исторического армянского района Дзагадзор / Дзагедзор (район Абанд Сюникской провинции исторической Великой Армении). Таким образом, вполне вероятно, что название села Cağazur (Джагазуръ) – это преобразованная форма названия исторического армянского села Дзагадзор. Как уже указывалось, село Дзагадзор упоминается в «Истории» Степаноса Орбеляна (XIII-XIV вв․) в числе сел исторического района Абанд, наряду с селами Горисского района Хот, Шинуайр и т.д. (§ 3.2).
6. Этимология топонима Дзагадзор / Дзагедор
Об историко-филологических данных и этимологии армянского топонима Дзагадзор / Дзагедзор писали многие авторы: Алишан, Хюбшман, Ганн, Джаукян, Лисицян, Карагезян, Абрамян и т.д., а наиболее подробно – Александр Маркарян (2015. 182-184) и Мгер Кумунц (Арменоведение: Сюник 1, 2016. 40-57). Нет сомнений, что вторая часть топонима – это древнее и исконно армянское слово дзор (см. § 2). Что касается первой части, то возможны разные варианты. Но существенно то, что, независимо от толкований первой части, топоним этот является сложным армянским словом – армянским топонимом.
В наиболее распространенных толкованиях первая часть идентифицируется с армянским словом цак, или с именем патриарха Дзаг(ик) (см. § 3.1). Первая версия маловероятна, поскольку в Сюникском районе нет озвончения ц > дз. Есть обратный процесс – оглушение дз > ц, которое можно наблюдать позже в написании Цагадзор, употребленном в летописи от 1654 г. (§ 4). Вторая версия вероятна, однако, на мой взгляд, мы имеем дело с вторичной ассоциацией.
Что касается молодого написания этого топонима – Зангезур, то он одновременно созвучен противоречивым народным этимологическим версиям, отраженным в фольклоре: зангэ зур э (звон напрасен), зангэ зоравор /зор э (колокол могущественный), занги дзор (долина колоколов) и т.д.
На мой взгляд, первый корень топонима Дзагедзор / Дзагадзор – это армянский корень дзаг (птица, птенец). Следовательно, Дзагадзор этимологически означает «птичье ущелье». Для сравнения рассмотрим топоним Дзагаванк, состоящий из слов дзаг и ванк (монастырь).
Такая форма топонимов, составленных из названий птиц, часто встречается в Сюнике, Арцахе и на других армянских территориях. Например:
Ագռաւաց քար (Агравац кар) (ագռաւ (ворона) + քար (камень)),
Աղաւնաձոր (Агавнадзор) (աղաւնի (голубь) + ձոր (ущелье)),
Աղաւնու բերդ (Агавну берд) (աղաւնի (голубь) + բերդ (крепость)),
Ծիծառքար (Цицаркар) (ծիծառ/ծիծեռն (ласточка) + քար (камень)),
Ծիծեռնավանք (Цицернаванк) (ծիծառ/ծիծեռն (ласточка) + վանք (монастырь)),
Կաքաւաբերդ (Какаваберд) (կաքաւ (куропатка) + բերդ (крепость)),
Կաքաւաձոր (Какавадзор) (կաքաւ (куропатка) + ձոր (ущелье)),
Կաքաւաղբիւր (Какавахпюр) (կաքաւ (куропатка) + աղբիւր (источник)),
Կաքաւասար (Какавасар) (կաքաւ (куропатка) + սար (гора)),
Կաքաւաքար (Какавакар) (կաքաւ (куропатка) + քար (камень)),
Հաւաթաղ (Аватаг) (հաւ (курица) + թաղ (околоток)),
Հաւուց թառ (Авуц тар) (հաւ (курица) + թառ (насест))։
7. Заключение
Зангезур – это историко-географический регион в Восточной Армении, который преимущественно совпадает с южной частью Сюникского мира (провинции) исторической Великой Армении. Изначально он относился к территории Гориса – реке, протекающей по этой территории, с ее ущельем и горами. Топоним Зангезур отражает видоизмененную форму топонима Дзагедзор / Дзагадзор. Последний изначально был староармянским названием ущелья и соответствующей реки, также относится к Горисскому району и селу, расположенному в его окрестностях, а также горам и исторической крепости и соответствует территории района Абанд Сюникской провинции исторической Великой Армении.
Таким образом, географический охват Дзагедзора в основном соответствует географическому охвату территории, позднее получившей название Зангезур. Более широкий географический охват топонима Дзагедзор надежно закреплен в исторических армянских документах, в частности, в известной «Истории Сюника» армянского историка Степаноса Орбеляна (XIII-XIV вв.), а также в летописях от XVII века.
Село Дзагадзор упоминается в том же сочинении Степаноса Орбеляна в числе сел района Абанд, наряду с селами Горисского района Хот, Шинуайр и т.д.
Это название может идентифицироваться с названием села Cağazur Лачинского района современного Азербайджана, которое упоминается в двух русских документах от 1886/1893 гг. и 1902 года в форме Джагазуръ.
Дзагедзор трансформировалось в Зангезур, с одной стороны, под влиянием турецкого языка, с другой – народной этимологии: զանգը զուր է (зангэ зур э), զանգը զորավոր / զոռ է (зангэ зоравор / зор э), զանգի ձոր (занги дзор) и т.д.
На карте Генри Ланга «Karte der Kaukasus-Länder» в издании труда барона Августа фон Гакстгаузена «Закавказье» на немецком языке (1856 г.) мы видим топоним Zangadzor / Зангадзор, который является интересной промежуточной формой в цепочке развития Дзагадзор > Зангезур.
Армянский топоним Дзагадзор / Дзагедзор состоит из двух исконно армянских слов: дзаг (птица, птенец) и дзор, то есть этимологически — «птичье ущелье» (ср. Дзагаванк). Такая форма топонимов, составленных из названий птиц, часто встречаются в Сюнике, Арцахе и на других армянских территориях, ср. Агавнадзор, Цицернаванк, Какаваберд, Какавахпюр, Аватаг и т.д.
Следовательно, армянское происхождение топонима Дзагедзор (> Зангезур) не может ставиться под сомнение. Турецкое толкование слова Зангезур абсолютно не обоснованно: его следует рассматривать как преступную и опасную попытку оправдания азербайджанских посягательств на Сюникскую область и другие территории суверенной Армении.