Հայաստանը չի կարող լինել «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շահառու
Սեպտեմբերի 18-ին տեղի ունեցավ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի ասուլիսը։ Ասուլիսի ընթացքում ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը տեղեկացրեց, որ հայաստանցի գործընկերոջ հետ հանդիպմանը քննարկվել է նաև «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրին Հայաստանի միանալու հնարավորությունը:
Իրականում, սակայն, «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրին Հայաստանը չի կարող միանալ մի պարզ պատճառով։
Ծրագրին միանալու «նախապայմանը»
2004 թվականին ԱՄՆ կոնգրեսը հիմնեց «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիան, որի նպատակն էր ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել միջինից ցածր եկամուտ ունեցող այն երկրներին, որոնք համեմատաբար ժողովրդավար են։ Իսկ միջինից ցածր եկամուտ ունեցող են համարվում այն երկրները, որտեղ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն ցածր է ծրագրով նախատեսված չափից։ Այս թիվը յուրաքանչյուր տարի փոխվում է։ Օրինակ՝ 2006 թվականին այն 1575 դոլար էր, այս տարի արդեն՝ 3955 դոլար։
2006 թվականին կորպորացիայի և Հայաստանի կառավարության միջև ստորագրվեց աջակցության համաձայնագիր, որը 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների և դրա հետ առնչվող իրավիճակի հետևանքով սառեցվեց։
Հնգամյա ծրագրով նախատեսվել էր ընդհանուր մոտ $236 մլն արժեքով տարատեսակ ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում՝ հիմնականում գյուղական համայնքների զարգացման, ենթակառուցվածքների ստեղծման և վերանորոգման ոլորտներում։
Որոշակի կրճատումներով այս ծրագրերից Հայաստանը ստացավ $177 մլնը և 2011 թվականին ավարտեց այն։
Ինչպես նշեցինք, քաղաքական իրադարձությունների հետևանքով Հայաստանը զրկվեց ծրագրին կրկին դիմելու հնարավորությունից, սակայն 2 տարի անց՝ 2013 թվականին, Հայաստանը կրկին սկսեց համապատասխանել ծրագրին դիմելու համար անհրաժեշտ չափանիշներին, մասնավորապես՝ բավարարելով ժողովրդավարության հետ կապված պահանջները, կոռուպցիայի ինդեքսները, թափանցիկությունը և այլն։
Այնուհանդերձ, Հայաստանն այլևս չդարձավ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շահառու։
2018 թվականի մայիսին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, որը «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի խորհրդի ղեկավարն էր, հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է ուսումնասիրել Հայաստանի՝ դրամաշնորհային ծրագրում ընդգրկվելու հայտը, եթե դրական փոփոխություններ արձանագրվեն չափորոշիչների հարցում։
Այս հայտարարությունից մի քանի ամիս անց Հայաստանը դասվեց միջին եկամուտ ունեցող երկրների շարքին և զրկվեց ծրագրին մասնակցելու հնարավորությունից։
Մինչ օրս Հայաստանը համարվում է միջին եկամուտ ունեցող երկիր։
Այսպիսով փաստենք, որ վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանը համարվում է միջին եկամուտ ունեցող երկիր, և ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի կողմից «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրին Հայաստանի մասնակցության մասին խոսելը պատեհ չէ, քանի որ Հայաստանի տնտեսության աճը թույլ է տալիս կանխատեսել, որ տեսանելի ապագայում Հայաստանը չի կարող նորից վերադառնալ միջինից ցածր եկամուտ ունեցող երկրների շարք։
Թեգեր` «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրԱՄՆ ԿոնգրեսՆենսի Փելոսի
Ռուսաստանի պետական Առաջին ալիքի Время покажет («Վրեմյա պոկաժետ») քաղաքական թոքշոուի սեպտեմբերի 19-ի թողարկման ընթացքում, անդրադառնալով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի...
Արցախին ԱՄՆ օգնությունն ու դրա շուրջ քննարկումները Հայաստանում
15:16, 31 Հլս, 2020
ԱՄՆ Կոնգրեսը հուլիսի 24-ին երկարատև քննարկումներից հետո հաստատեց Արցախում ականազերծման աշխատանքների համար 1 միլիոն 400 հազար դոլար հատկացնելու ծրագիրը։ Նախորդ...

Армения не может быть бенефициаром программы «Вызовы тысячелетия»
18 сентября состоялась пресс-конференция председателя НС Алена Симоняна и спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси, находящейся с официальным визитом в Ереване. В ходе пресс-конференции спикер Палаты представителей сообщила, что на встрече с армянским коллегой обсуждалась также возможность присоединения Армении к программе «Вызовы тысячелетия».
Однако в действительности Армения не может присоединиться к программе «Вызовы тысячелетия» по одной простой причине.
«Предварительное условие» для присоединения к программе
В 2004 году Конгресс США учредил корпорацию «Вызовы тысячелетия» для оказания финансовой помощи странам с уровнем дохода ниже среднего, которые являются относительно демократическими. А странами с уровнем дохода ниже среднего считаются страны, где ВВП на душу населения ниже суммы, предусмотренной программой. Эта цифра меняется ежегодно. Например, в 2006 году она составляла 1575 долларов, в этом году уже 3955 долларов.
В 2006 году между корпорацией и правительством Армении было подписано соглашение о поддержке, которое было заморожено после событий 1 марта 2008 года и ситуации, связанной с ними.
Согласно пятилетнему плану, в Армении планировалось реализовать различные проекты общей стоимостью около $236 млн, в основном в сферах развития сельских общин, создания и ремонта инфраструктуры.
С некоторыми сокращениями Армения получила от этих программ $177 млн и завершила их в 2011 году.
Как мы уже отметили, в результате политических событий Армения лишилась возможности снова подать заявку на участие в программе, однако спустя 2 года, в 2013 году, Армения снова стала соответствовать критериям, необходимым для подачи заявки на участие в программе, в частности, удовлетворение требований, связанных с демократией, показателями коррупции, прозрачностью и т.д.
Тем не менее Армения больше не стала бенефициаром программы «Вызовы тысячелетия».
В мае 2018 года госсекретарь США Майк Помпео, являвшийся главой правления корпорации «Вызовы тысячелетия», заявил, что США готовы рассмотреть вопрос о включении Армении в грантовую программу, если страна зафиксирует позитивные изменения в критерии использования гранта.
Через несколько месяцев после этого заявления Армения была причислена к странам со средним уровнем дохода и лишилась возможности участвовать в программе.
По сей день Армения считается страной со средним уровнем дохода.
Таким образом, констатируем, что в последние годы Армения считается страной со средним уровнем дохода, и обращение спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси к участию Армении в программе «Вызовы тысячелетия» неуместно, поскольку рост экономики Армении позволяет прогнозировать, что в обозримом будущем Армения не сможет вернуться в ряды стран с низким уровнем дохода.