Ռուսաստանի պետական Առաջին ալիքի Время покажет («Վրեմյա պոկաժետ») քաղաքական թոքշոուի սեպտեմբերի 19-ի թողարկման ընթացքում, անդրադառնալով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի Հայաստան այցին, հաղորդավարը և հյուրերը պնդել են, որ հայ-ադրբեջանական ռազմական բախումները տեղի են ունեցել ոչ թե Հայաստանում, այլ Լեռնային Ղարաբաղում:
Հաղորդման ընթացքում տեղադրվել է Փելոսիի՝ ՀՀ ԱԺ-ում ունեցած ելույթի այն հատվածը, որտեղ ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան քննադատում է սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի հարձակումը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա՝ այն անվանելով «մահաբեր» և «անօրինական»։
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի մահացու հարվածները և հարձակումները ԱՄՆ Կոնգրեսի անունից։ ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, հստակ և վաղուց նշել է, որ ռազմական լուծում հակամարտությունը չի կարող ունենալ։ Մենք շարունակում ենք հետևել իրադարձություններին, և մենք ցանկանում ենք ձգտել, որպեսզի բանակցային, խաղաղ և տևական լուծում լինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը»,— ասել էր Փելոսին։
Հեռուստահաղորդավար Անատոլի Կուզիչևը հաղորդման ընթացքում ուշադրություն է հրավիրում Փելոսիի վերոհիշյալ գնահատականների վրա և պնդում, որ դրանք «սխալ» և «չափազանցված են»։
«Ուզում եմ հրավիրել ձեր ուշադրությունը հետևյալի վրա․ նա ասել է․ «Ադրբեջանի հարձակումը «մահաբեր» և «անօրինական» հարձակում է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա»։ Ես կարծում եմ, որ սա ֆորմալ առումով ճիշտ չէ, ինչպես ես եմ հասկանում, խոսքը Լեռնային Ղարաբաղի կամ Արցախի վիճելի տարածքի մասին է, այդպես չէ՞, Վլա՛դ»,- ասել է հաղորդավարը՝ դիմելով ու խոսքը փոխանցելով թոքշուի հյուրերից ռազմական փորձագետ ներկայացող Վլադիսլավ Շուրիգինին։
Վերջինս, իր հերթին, նույնպես կրկնել է, որ հայ-ադրբեջանական ուժերի վերջին բախումը տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում․ «Ակնհայտ է, որ բախումը, որը տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, դեռ երկար պետք է ուսումնասիրվի՝ ով և ինչու է առաջինը հարձակվել»։ Մի քանի րոպե անց Անատոլի Կուզիչևը կրկնել է սխալը՝ նշելով, որ ՀԱՊԿ մոնիթորինգային շտաբը մեկնել է Արցախ:  Ավելի ուշ, հյուրերից մեկը՝ Դմիտրի Աբզալովը, ուղղել է հաղորդավարի և հյուրերի սխալը՝ նշելով, որ բախումները տեղի են ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանին, այլ ոչ թե Արցախում:
2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ ագրեսիա են սկսել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակների, հրետանու, հրթիռային համակարգերի, անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ:
Ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների և անհետ կորածների թիվը հասնում է 207-ի, այդ թվում՝ զոհվել է քաղաքացիական 3 անձ, 2 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը համարվում է անհայտ, վիրավորվել է 293 զինծառայող, 7 քաղաքացիական անձ, գերեվարվել է 20 զինծառայող:
ՀՀ անվտանգության խորհրդի՝ սեպտեմբերի 19-ին տեղի ունեցած նիստին ընդունված հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից թիրախավորվել են 36 բնակավայրեր, այդ թվում՝ Գորիս, Սիսիան, Կապան, Ջերմուկ, Վարդենիս, Տեղ, Գեղամասար համայնքները, ինչի հետևանքով մասնակի կամ ամբողջական ավերվել են 192 տուն, 3 հյուրանոց, 2 դպրոց, 1 բժշկական հաստատություն, 1 հանդիսությունների սրահ, 4 անասնագոմ: Վնասվել է 7 էլեկտրական ենթակառուցվածք, 5 ջրային ենթակառուցվածք, 3 գազամուղ, 1 կամուրջ, 2 ավտոճանապարհ, 1 փողոց: Թիրախավորվել են 2 շտապօգնության մեքենա, 4 անձնական օգտագործման ավտոմեքենա:
Այսպիսով, ռուսական պետական «Առաջին ալիքի» եթերում հնչած պնդումը, թե հայ-ադրբեջանական վերջին բախումները եղել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, չի համապատասխանում իրականությանը։ Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը ներխուժել է ՀՀ ինքնիշխան տարածք։
Թեգեր` Նենսի Փելոսիպատերազմ Հայաստանումռուսական պրոպագանդա
Տիգրանաշենի ճանապարհին բեռնատարի այրման պատճառը ադրբեջանական կրակոցը չէ (տեսանյութ)
18:18, 20 Սպտ, 2022
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Արթուր Գրիգորյանը սեպտեմբերի 17-ին հայտնել էր, որ Երասխից դեպի Տիգրանաշեն գնացող հատվածում ադրբեջանցիների կողմից թիրախավորվել է հայկական բեռնատար...
Հայաստանը չի կարող լինել «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շահառու
17:17, 20 Սպտ, 2022
Սեպտեմբերի 18-ին տեղի ունեցավ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի ասուլիսը։...
Ոչ մի բառ՝ սպանված հայ բնակիչների մասին․ ռուսական «Առաջին ալիքը» կեղծում է Բաքվի ագրեսիայի պատկերը
11:08, 20 Սպտ, 2022
Ռուսաստանի «Առաջին ալիքի» «Վրեմյա» լրատվական ծրագրի սեպտեմբերի 17-ի հիմնական թողարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական սահմանին ՀԱՊԿ մոնիթորինգային առաքելության օպերատիվ...
Արտերկրի մեդիան շփոթում է հայ-ադրբեջանական բախումների վայրը
00:31, 14 Սպտ, 2022
Սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի՝ Հայաստանի սահմանների վրա սկսած հարձակումից հետո միջազգային մի շարք հեղինակավոր լրատվականներ սկսեցին լուսաբանել բախումները,...

В выпуске политического ток-шоу «Время покажет» на российском государственном «Первом канале» от 19 сентября, касаясь визита спикера Палаты представителей США Нэнси Пелоси в Армению, ведущий и гости заявили, что армяно-азербайджанские военные столкновения происходили не в Армении, а в Нагорном Карабахе.
В ходе программы был показан отрывок из выступления Пелоси в НС РА, в котором высокопоставленный американский чиновник критикует нападение Азербайджана на суверенную территорию РА 13 сентября, называя его «смертоносным» и «незаконным».
«От имени Конгресса США мы осуждаем смертоносные удары и нападения Азербайджана на Армению. США — как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, давно и четко заявили, что конфликт не может иметь военного решения. Мы продолжаем следить за событиями и хотим стремиться к переговорному, мирному и прочному решению Нагорно-Карабахского конфликта», — заявила Пелоси.
Во время передачи телеведущий Анатолий Кузичев акцентирует внимание на вышеупомянутые оценки Пелоси и утверждает, что они «неправильные» и «преувеличенные».
«Обращаю ваше внимание. Она сказала «смертоносных» и «незаконных» атак Азербайджана на территорию Армению. Мне кажется, что это немножечко, ну, по формальному признаку, неправда. Влад, скажи, пожалуйста. Это же, я так понимаю, спорная территория Нагорного Карабаха или Арцаха?», — сказал ведущий, обращаясь к одному из гостей, военному эксперту Владимиру Шуригину.
Последний, в свою очередь, также повторил, что последнее столкновение армяно-азербайджанских сил произошло в Нагорном Карабахе: «Совершенно очевидно, что на территории Нагорного Карабаха, где собственно говоря и произошло столкновение, необходимо еще очень долго разбираться, кто и почему первым начал».
Через несколько минут Анатолий Кузичев повторил ошибку, заявив, что мониторинговый штаб ОДКБ вылетел в Арцах.
Позже один из гостей, Дмитрий Абзалов, исправил ошибку ведущего и гостей, отметив, что столкновения произошли на армяно-азербайджанской границе, а не в Арцахе.
В ночь с 12 на 13 сентября 2022 года вооруженные силы Азербайджана предприняли широкомасштабную агрессию против суверенной территории Республики Армения с применением крупнокалиберного оружия, артиллерии, ракетных комплексов и беспилотных летательных аппаратов․
Число погибших и пропавших без вести в результате агрессии достигает 207 человек, в том числе погибли 3 гражданских лица, местонахождение 2 гражданских лиц считается неизвестным, ранены 293 военнослужащих, 3 гражданских лица, 20 военнослужащих взяты в плен.
Согласно заявлению, принятому Советом безопасности РА на заседании 19 сентября, вооруженные силы Азербайджана обстреляли 36 населенных пунктов, в том числе общины Горис, Сисиан, Капан, Джермук, Варденис, Тех, Гегамасар, в результате чего было частично или полностью разрушено 192 жилых дома, 3 гостиницы, 2 школы, 1 медицинское учреждение, 1 зал торжеств, 4 хлева. Повреждено 7 объектов электросетевого хозяйства, 5 инфраструктур водоснабжения, 3 газопровода, 1 мост, 2 автомобильные дороги, 1 улица. Были также обстреляны 2 машины скорой помощи, 4 частных автомобиля.
Таким образом, сделанное в эфире российского государственного «Первого канала» утверждение о том, что последние армяно-азербайджанские столкновения произошли на территории Нагорного Карабаха, не соответствует действительности. 13 сентября Азербайджан вторгся на суверенную территорию Армении.
Программа, о которой идет речь, пока транслировалась только по телевидению. Как только ссылка на программу появится в сети, мы разместим ее в нашей статье.
Метки Նենսի Փելոսիպատերազմ Հայաստանումռուսական պրոպագանդա
Армения не может быть бенефициаром программы «Вызовы тысячелетия»
17:17, 20 Сен, 2022
18 сентября состоялась пресс-конференция председателя НС Алена Симоняна и спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси, находящейся с официальным визитом...
13 сентября подразделения вооруженных сил Азербайджана предприняли наступление по нескольким направлениям восточных границ РА, нанося удары и по мирным населенным...