Երեխայի սեռի պլանավորում. գինեկոլոգի ինստագրամյան գրառման հետքերով
Գինեկոլոգ Պավել Սոցկիյի պաշտոնական ինստագրամյան էջում հոկտեմբերի 21-ին հրապարակում է կատարվել (տղա) երեխայի սեռի պլանավորման մասին:
Ըստ գրառման՝ երեխայի սեռը կախված է ձվաբջջին բեղմնավորած սերմնաբջջի տեսակից: Ձվաբջջի բեղմնավորումը X քրոմոսոմ կրող սերմնաբջջով հանգեցնում է իգական սեռի սաղմի ձևավորմանը, Y քրոմոսոմով սերմնաբջիջը ձևավորում է արական սեռի սաղմ: «Տեսություններից մեկի համաձայն՝ տարբեր քրոմոսոմներ ունեցող սերմնաբջիջները տարբեր հատկություններ ունեն, և դրանց իմացությունը կարող է օգնել համեմատաբար բարենպաստ պայմաններ ստեղծել որոշակի սեռի երեխայի բեղմնավորման համար»,- նշվում է գրառման մեջ:
Գրառումը թեև 2014-ին՝ բժշկի կայքում հրապարակված հոդվածի արտատպումն է, սակայն զգալի արձագանք է ստացել սոցցանցերում նաև այս օրերին: Հատկանշական է, որ եթե սկզբնաղբյուր հոդվածում նշվում է, թե ինչպես պլանավորել հղիությունը և՛ տղաների, և՛ աղջիկների պլանավորման դեպքում, ապա Ինստագրամի գրառման մեջ խոսվում է միայն արական սեռի երեխաների պլանավորման մասին:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է, թե ինչ տեսության մասին է խոսքը և որքանով է այն գիտականորեն հիմնավորված:
Շեթլսի մեթոդը
Հայտնի գինեկոլոգի էջը փաստացի վերարտադրել է Շեթլսի մեթոդը, որը մշակել է ամերիկացի գիտնական Լադրում Շեթլսը 1960-ականներին և հրապարակել «Ինչպես ընտրել երեխայի սեռը» գրքում:
Ըստ այդ տեսության՝ Y քրոմոսոմ կրող սերմնաբջիջն ավելի արագ է, բայց ավելի փխրուն, քան X քրոմոսոմ պարունակող սերմնաբջիջները: Ավելին, թթվային միջավայրերը վնասում են Y քրոմոսոմով սերմնաբջիջը՝ ավելի հավանական դարձնելով աղջկա բեղմնավորումը։ Ըստ դրա՝ երեխայի սեռի վրա կարող է ազդել սեռական հարաբերության դիրքը:
Շեթլսի գրքի 6-րդ հրապարակման թարմացված հետազոտությունների տվյալները ցույց են տվել 75 տոկոս հաջողության գործակից այն զույգերի մոտ, որոնք փորձել են իգական սեռի երեխա ունենալ, և 80 տոկոս հաջողության գործակից այն զույգերի մոտ, որոնք փորձել են արական սեռի երեխա ունենալ:
Շեթլսի մեթոդի քննադատությունը
Թեև Շեթլսի մեթոդը մեծ ճանաչում է ձեռք բերել տասնամյակների ընթացքում, շատ գիտական հետազոտություններ կասկածի տակ են դրել դրա արդյունավետությունը:
Մասնավորապես, 2016 թ. արված հետազոտության արդյունքով՝ ապացույց չկա, որ սեռական հարաբերությունը և դրա ժամանակը ազդում են պտղի սեռի վրա:
Բացի այդ, 2020 թ. արված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ (հակառակ Շեթլսի պնդումների) սերմնաբջիջների առանձնահատկությունների միջև որևէ տարբերություն չկա, բացի ԴՆԹ պարունակությունից:
Սելեկտիվ աբորտները Հայաստանում
Հայաստանում երեխայի սեռի որոշումը էթիկական բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում, քանի որ երկար տարիներ Հայաստանը համարվել է աշխարհում առաջատար երկրներից մեկը՝ երեխայի սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների թվաքանակով:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության՝ բնական պայմաններում 100 աղջկա դիմաց ծնվում է 105 տղա: Սակայն շատ երկրներում, այդ թվում Հայաստանում, այդ թիվը արհեստականորեն փոխվել է՝ սելեկտիվ աբորտների պատճառով: Ըստ ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից 2011 թ. անցկացված «Սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների տարածվածությունն ու պատճառները Հայաստանում» զեկույցի՝ 1993 թ.-ից սկսած արձանագրվել են նորածինների սեռերի կենսաբանորեն ընդունված նորմալ հարաբերակցությունից զգալիորեն բարձր ցուցանիշներ՝ 110-120 տղա 100 աղջկա դիմաց: Զեկույցում նշվում է, որ այս միտումը պոտենցիալ վտանգ է պարունակում հետագայում ժողովրդագրական անհավասարակշռության առաջացման տեսանկյունից: 2021 թ. վիճակագրական կոմիտեի տվյալները ցույց են տվել, որ իրավիճակը փոխվել է: Մասնավորապես, 2021 թ.  ծնվել էր 109 տղա և 100 աղջիկ,  2020թ.-ին՝ 110 տղա և 100 աղջիկ:
Այսպիսով, թեև գինեկոլոգ Պավել Սոցկիյի ինստագրամյան էջում հրապարակված՝ ապագա երեխայի սեռը որոշելու մասին տեսությունն իսկապես գոյություն ունի, սակայն դրա արդյունավետությունը կասկածի տակ է դրվում գիտական հանրության մի մասի կողմից, իսկ գրառման մեջ արվող որոշ պնդումներ հերքվել են: Բացի դրանից, նման գրառումներն էթիկական հարցեր են առաջացնում Հայաստանում, որտեղ սելեկտիվ աբորտները և նորածինների սեռերի հարաբերակցության խախտումը հիմնախնդիր են համարվում:
Թեգեր` ԱՀԿգինեկոլոգիաՊավել Սոցկի
Կրթությունը Covid 19-ի պայմաններում. ի՞նչ կանոնների են հետևում աշակերտներն ու ուսուցիչներն ամբողջ աշխարհում
19:00, 16 Սպտ, 2020
Սեպտեմբերի 15-ից Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում ուսումնական տարվա մեկնարկին զուգահեռ՝ քննարկումների մեծ ալիք սկսվեց կիրառվող հակահամաճարակային կանոնների վերաբերյալ:  Դասապրոցեսը հանրապետությունում իրականացվում...
ԱՀԿ-ն թեստերի փորձաքննություն չի իրականացնում. Hraparak.am-ը մանիպուլացնում է
18:59, 4 Սպտ, 2020
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պետք է սերտիֆիկատ տա առ այն, որ հայկական թեստերը կիրառելի են. «Հրապարակ»

Планирование пола ребенка: по следам поста гинеколога в Instagram
21 октября на официальной странице в Instagram гинеколога Павла Соцкого была сделана запись о планировании пола ребенка (мужского).
Согласно публикации, пол ребенка зависит от типа сперматозоида, оплодотворяющего яйцеклетку. Оплодотворение яйцеклетки сперматозоидом, несущим Х-хромосому, приводит к образованию плода женского пола, сперматозоид с Y-хромосомой образует плод мужского пола. «Согласно одной из теорий, сперматозоиды с разными хромосомами обладают разными свойствами, и знание их может помочь создать относительно благоприятные условия для зачатия ребенка определенного пола», — говорится в посте.
Хотя это запись является перепечаткой из статьи, опубликованной на сайте врача в 2014 году, однако получила в эти дни значительный отклик в социальных сетях. Примечательно, что в исходной статье упоминается, как планировать беременность, чтобы зачать как мальчика, так и девочку, а в посте в Instagram говорится только о планировании зачатия детей мужского пола.
«Платформа проверки фактов» изучила эту теорию и то, насколько она научно обоснована.
Метод Шеттлса
Страница известного гинеколога фактически воспроизвела метод Шеттлса, который был разработан американским ученым Ландрамом Шеттлзом в 1960-х годах и опубликован в книге «Как выбрать пол ребенка».
Согласно методу Шеттлса, сперматозоиды с мужской Y-хромосомой быстрые, но более хрупкие, чем сперматозоиды с женской X-хромосомой. Кроме того, кислая среда повреждает Y-сперматозоиды, повышая вероятность зачатия девочки. В соответствии с этим на пол ребенка может влиять позиция при половом акте.
Обновленные данные исследований в 6-м издании книги Шеттлза показали 75-процентный показатель успеха у тех пар, которые пытались зачать девочку, и 80-процентный показатель успеха у пар, пытающихся зачать мальчика.
Критика метода Шеттлса
Хотя метод Шеттлса завоевал популярность за последние десятилетия, многие научные исследования ставят под сомнение его эффективность.
В частности, в 2016 г. результаты исследований показали, что нет доказательств того, что половой акт и его сроки влияют на пол плода.
Кроме того, проведенное в 2020 г. исследование показало, что (вопреки утверждениям Шеттлса) в характеристиках сперматозоидов нет никаких отличий, кроме содержания ДНК.
Селективные аборты в Армении
Определение пола ребенка в Армении вызывает множество этических вопросов, поскольку на протяжении многих лет Армения считается одной из ведущих стран мира по количеству абортов, обусловленных полом ребенка.
По данным Всемирной организации здравоохранения, в естественных условиях на каждые 100 девочек рождается 105 мальчиков. Однако во многих странах, в том числе и в Армении, это число было искусственно изменено за счет селективных абортов. По данным отчета армянского представительства Фонда народонаселения ООН «Распространенность и причины абортов по признаку пола в Армении» за 2011 год, с 1993 г. регистрируются показатели, значительно превышающие биологически приемлемое нормальное соотношение полов новорожденных: 110-120 мальчиков на 100 девочек. В отчете отмечается, что эта тенденция в будущем может создать потенциальный риск восникновения демографической диспропорции. Данные статистического комитета за 2021 год показали, что ситуация изменилась. В частности, в 2021 г. родилось 109 мальчиков и 100 девочек, в 2020 году – 110 мальчиков и 100 девочек.
Таким образом, хотя теория об определении пола будущего ребенка, опубликованная на странице в Instagram гинеколога Павла Соцого, действительно существует, однако ее эффективность ставится под сомнение частью научного сообщества, а некоторые утверждения, высказанные в посте, были опровергнуты. Кроме того, подобные записи вызывают этические вопросы в Армении, где селективные аборты и нарушение соотношения полов новорожденных считаются проблематичными.