Hraparak.am կայքը սեպտեմբերի 4-ին հոդված է հրապարակել՝ «Հայկական թեստերի արտադրության վրա բյուջեից 500 հազար դոլար է ծախսվել, սակայն դրանք օգտագործման ենթակա չեն» վերնագրով: Հրապարակման մեջ նշվում է, որ թեստերը մինչ օրս չեն իրացվում, և որպես պատճառ լրագրողը եզրակացնում է. «Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պետք է, այսպես կոչված, պրեթեստ անի, այսինքն՝ սերտիֆիկատ տա առ այն, որ հայկական թեստերը կիրառելի են և համապատասխանում են ԱՀԿ չափորոշիչներին։ Ըստ մեր տեղեկության՝ Հայաստանն այդ պրեթեստն ԱՀԿ-ից չի ստացել, այդ պատճառով հայկական թեստերը, եթե անգամ արտադրվում են, ապա չեն օգտագործվում»:
Հոդվածում Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը, որը ղեկավարում է հայկական թեստերի արտադրության գործընթացը, թեև հերքում է պնդումը, թե ԱՀԿ-ն պետք է հաստատի կորոնավիրուսի թեստերը՝ օգտագործումից առաջ, և հավաստիացնում, որ Հայաստանի հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնը դրական եզրակացություն է տվել թեստերի վերաբերյալ, սակայն լրագրողը չի փոխում կարծիքը՝ հանգելով եզրակացության, թե թեստերը չեն համապատասխանում չափորոշիչներին և կիրառման ենթակա չեն։
ԱՀԿ-ն միայն ուղեցույցներ է հրապարակում
Հասկանանք՝ արդյո՞ք Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն իսկապես պետք է «սերտիֆիկատ» տրամադրի արտադրողներին։
Կորոնավիրուսի լաբորատոր թեստերի և թեստավորման ընթացքի վերաբերյալ ԱՀԿ գործառույթները սահմանափակվում են խորհրդատվություն տալով և տեխնիկական ուղեցույցներ հրապարակելով: Ըստ այդ առաջարկությունների էլ ԱՀԿ անդամ երկրների առողջապահական մարմիններն իրականացնում են թեստավորում կամ ապահովում համապատասխանությունը թեստերի տեխնիկական պահանջներին: Անհասկանալի է, թե որտեղից է լրագրողը գտել ԱՀԿ կողմից կորոնավիրուսի թեստերի «պրեթեստ» անելու մասին տեղեկություններ:
Արտադրված թեստերի փորձաքննությունն իրականացնող մարմինները թեստ արտադրող երկրների առողջապահական մարմիններն են: Օրինակ՝ ԱՄՆ-ում
կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերը փորձաքննության են ենթարկվում ԱՄՆ պարենի և դեղերի վարչության (FDA) կողմից: Այսպես, թեստեր արտադրող կազմակերպությունները դիմում են՝ ստանալու այդ կառույցի երաշխավորությունը՝ նախքան թեստերը կուղարկվեն օգտագործման: Սակայն որոշ դեպքերում, անգամ առանց FDA-ի հաստատման, թեստեր արտադրող կազմակերպությունները կարող են իրացնել կորոնավիրուսի թեստեր՝ հատուկ՝ CLIA սերտիֆիկատի առկայության դեպքում:
Հայկական թեստերի «սերտիֆիկացիան» արել է ՀՎԿԿ-ն
Թեստերի արտադրության առաջին փուլում արդեն հայտնի էր, որ հայկական թեստերի փորձաքննությունն իրականացնում է Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնը:
Թեստերի փորձարկումներն արվում էին ներմուծված թեստերի նմուշների հիման վրա: Այսկերպ ստուգում էին թեստերի ճշգրտության աստիճանը: Այս մասին «Փաստերի ստուգման հարթակի» հոդվածը կարող եք կարդալ այստեղ:
Ամփոփելով՝ նշենք, որ հայկական արտադրության թեստերի՝ կիրառության մեջ չլինելու խնդիրներին անդրադարձներ եղել են նաև նախկինում: Սակայն Hraparak.am կայքի պնդումը, թե թեստերը չեն օգտագործվում, որովհետև չունեն սերտիֆիկատ ԱՀԿ-ից, չի համապատասխանում իրականությանը: Իսկ պնդումը, թե թեստերը պիտանի չեն օգտագործման, հենց «Հրապարակի» նյութում հերքում է ԱՆ խոսնակը՝ նշելով, որ դրանք շուտով կմտնեն կիրառության մեջ:

4 сентября на сайте Hraparak.am была опубликована статья «На производство тестов в Армении из бюджета потрачено 500 тысяч долларов, однако они не пригодны для использования». В публикации отмечается, что по сей день реализации тестов не производилось, и в качестве причины журналист заключает: «Всемирная организация здравоохранения должна провести, скажем так, претест, то есть выдать сертификат о том, что армянские тесты пригодны и соответствуют стандартам ВОЗ. По нашим сведениям, претест от ВОЗ Армения не получала, поэтому армянские тесты, даже если они и производятся, не используются».
В статье директор Института молекулярной биологии Арсен Аракелян, возглавляющий процесс производства армянских тестов, хотя и опровергает утверждение о том, что ВОЗ должна одобрить тесты на коронавирус перед использованием, но заверяет, что Центр по контролю и профилактике заболеваний Армении получил положительное заключение касательно тестов. Однако журналист не меняет мнения и приходит к выводу, что тесты не соответствуют стандартам и не пригодны для использования.
ВОЗ публикует только руководства
Выясним, действительно ли Всемирная организация здравоохранения должна выдать «сертификат» производителю.
Функции ВОЗ по тестированию лабораторных тестов на коронавирус и процесса тестирования ограничиваются консультированием и публикацией технических руководств. В соответствии с этими рекомендациями органы здравоохранения стран-членов ВОЗ проводят тестирование или обеспечивают соответствие тестов техническим требованиям. Непонятно, откуда журналист нашел информацию о «претесте» тестов на коронавирус со стороны ВОЗ.
Органы, которые проводят экспертизу произведенных тестов, являются органами здравоохранения стран-производителей тестов. Например, в США экспертизу тестов для диагностики коронавируса проводит Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (FDA). Таким образом, производящие тесты компании, до того как тесты будут отправлены на использование, обращаются в эту структуру за получением гарантий. Однако в некоторых случаях, даже без одобрения FDA, производящие тесты компании могут производить реализацию тестов на коронавирус при наличии специального сертификата CLIA.
«Сертификацию» армянских тестов провел ЦКПЗ
На первом этапе производства тестов уже было известно, что экспертизу армянских тестов проводит Центр по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения.
Испытания проводились на базе импортируемых образцов тестов. Таки образом проверялась точность тестов. Статью «Платформы проверки фактов» можете прочитать здесь.
В заключение отметим, что проблема неприменения тестов армянского производства затрагивалась и раньше. Однако утверждение Hraparak.am о том, что тесты не используются из-за отсутствия сертификата ВОЗ, не соответствует действительности. А утверждение, что тесты непригодны для использования, в статье «Грапарак» опровергает пресс-секретарь министра здравоохранения, отмечая, что они скоро будут введены в оборот