Սեպտեմբերյան ագրեսիան ծավալվել է ՀՀ բնակավայրերում․ Լուկաշենկոյի ադրբեջանամետ կեղծիքները ՀԱՊԿ նիստում
15:06, 29 Հկտ, 2022
Հոկտեմբերի 28-ին կայացել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայից հետո ՀՀ ուղարկված առաքելության աշխատանքի արդյունքում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի զեկույցը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» մի շարք կեղծ պնդումներ է հայտնաբերել նիստին մասնակցող Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ելույթում, ինչպես նաև նրա ելույթը լուսաբանող Բելառուսի պետական հեռուստաալիքի ռեպորտաժում։
Ադրբեջանը հարձակվել է հայկական բնակավայրերի վրա․ Լուկաշենկոն կեղծում է
Բելառուսի  նախագահն իր ելույթի ընթացքում ոչ միայն չի արձանագրում, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք, այլ նաև պնդում է, թե ռազմական գործողությունները տեղի են ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ բնակավայրերից հեռու։
«Դուք հանուն ինչի՞ եք պատերազմում 2000 մետր բարձրությամբ այդ լեռների վրա։ 300 մարդ է սպանվել այնտեղ, որտեղ մարդիկ չեն ապրում»,- ասել է Բելառուսի նախագահը։
Ավելի վաղ, FIP.am-ը անդրադարձել էր ռուսաստանյան Առաջին ալիքի ու ՀԱՊԿ-ում ՀՀ գործընկեր Ղազախստանի ԱԳՆ-ի  կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի պատկերը կեղծելու փորձերին՝ փաստելով, որ տեղի ունեցածը ոչ թե սահմանային միջադեպ էր՝ բնակավայրերից հեռու, ինչպես պնդում էին վերջիններս, այլ հարձակում, որը միտումնավոր ուղղված է եղել խաղաղ բնակչության և կենսական կարևորություն ունեցող քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ։
FIP.am-ը անդրադարձել էր նաև ադրբեջանական հարձակման թիրախ դարձած այդպիսի բնակավայրերի հեռավորությանը հայ-ադրբեջանական սահմանից։ Օրինակ՝ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք բնակավայրը, ըստ Google Earth արբանյակային քարտեզի, գտնվում է Հայաստանի սահմանից ներս՝ ավելի քան 8․5 կմ խորքում, Սյունիքի մարզի Վերիշեն բնակավայրը՝ ավելի քան 9 կմ, Քարաշեն բնակավայրը՝ ավելի քան 3 կմ, Ջերմուկ քաղաքը՝ 13 կմ խորքում։
Միևնույն ժամանակ, հայկական կողմը պաշտոնապես հայտնել էր խաղաղ բնակիչների շրջանում 3 զոհի և 7 վիրավորի մասին։
Այսպիսով, Լուկաշենկոյի պնդումը, թե ռազմական գործողությունների թատերաբեմում մարդիկ չեն ապրում, կեղծ է․ հայաստանյան տասնյակ բնակավայրեր թիրախավորվել են ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում։
Ում ջանքերով է հրադադար հաստատվել․ Բաքվի ու ՀԱՊԿ գործընկերների՝ Երևանին հակասող պնդումները
Բելառուսական հեռուստաալիքի մեկնաբանը, անդրադառնալով ՀԱՊԿ խորհրդի նիստին, նախ պնդել է, թե այն հրավիրվել է հրատապության սկզբունքով։ Մինչդեռ արտահերթ բնույթ կրող նիստը կայացել է սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայից գրեթե երկու ամիս անց, հետևաբար այն չէր կարող որևէ կերպ հրատապ բնորոշվել։
Այնուհետև մեկնաբանը, հղում անելով նիստին մասնակցող ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթին, հայտնել է, թե վերջինս հայտարարել է՝ «Մոսկվայի միջնորադական ջանքերի շնորհիվ է կանխվել հայ-ադրբեջանական հերթական պատերազմի բռնկումը», չնայած նրան, որ նիստի ընթացքում ՌԴ նախագահի կողմից նման հայտարարություն անելու մասին պաշտոնական Կրեմլը չի հայտնում։
Ավելի վաղ ռուսական կողմից նման պնդում էր արել նաև Դաշնության խորհրդի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Գրիգորի Կարասինը։
Մեկնաբանը հայտնում է նաև, որ Լուկաշենկոն նույնպես Մոսկվայի ջանքերին է վերագրել սեպտեմբերյան ռազմական գործողությունների դադարեցումը՝ միևնույն ժամանակ, դեմ արտահայտվելով հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ և ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելությունների տեղակայմանը։
Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 13-ին, Աստանայում  ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նույնպես պնդել էր, թե հրադադարի պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ռուսական կողմի ջանքերով՝ նեղսրտելով, որ «որոշները դրանք վերագրում են այլ երկրների»։
Սակայն սեպտեմբերի 18-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ ադրբեջանական ագրեսիան կանգնեցվել է ԱՄՆ ջանքերի շնորհիվ։
«Երախտապարտ ենք ԱՄՆ-ին իր կատարած ջանքերի համար, ում միջնորդությամբ սեպտեմբերի 14-ին ձեռք է բերվել փխրուն զինադադարի համաձայնություն։ Շնորհակալ ենք նաև ԱՄՆ իշխանությանը, այդ թվում բազմաթիվ կոնգրեսականների Ադրբեջանի գործողություններին հստակ գնահատական տալու համար»,- ասել էր Սիմոնյանը։
Այսպիսով, սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայից գրեթե երկու ամիս անց կայացած ՀԱՊԿ խորհրդի նիստի ընթացքում այդպես էլ անդամ երկրների ղեկավարների կողմից չարձանագրվեց Ադրբեջանի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժելու փաստը։ Ավելին՝ ադրբեջանական ագրեսիան ռազմական կառույցի անդամ երկրներից Բելառուսի ղեկավարը ներկայացրել է որպես բնակավայրերից հեռու ծավալված սահմանային միջադեպ։
Նույն նիստի ընթացքում և նախկինում ՀԱՊԿ անդամ որոշ երկրների ներկայացուցիչների ու Ադրբեջանի նախագահի պնդումները՝ հրադադարի ձեռքբերման միջնորդի մասով, համընկնում են՝ «ռուսական կողմն է», միևնույն ժամանակ, հակասում են հայկական կողմի դիրքորոշմանը, համաձայն որի՝ ռազմական գործողությունները դադարեցվել են ադրբեջանական ագրեսիան պաշտոնապես արձանագրած ամերիկյան կողմի միջնորդությամբ։
Թեգեր` ագրեսիա Հայաստանի դեմԱլեքսանդր ԼուկաշենկոՀԱՊԿ
ՌԴ խորհրդարանի փոխխոսնակը կեղծում է. ՀՀ նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան ՀԱՊԿ իրավասության ոլորտում է
19:00, 21 Նյմ, 2022
Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի՝ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչովը Аргументы и факты լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե ՀԱՊԿ իրավասությունը...
Անցնող շաբաթվա ճիշտն ու սխալը․ փաստերի չհրապարակված ստուգումներ
18:22, 17 Սպտ, 2021
Ընթացիկ շաբաթվա՝ սեպտեմբերի 13-17-ն ընկած ժամանակահատվածում համացանցում և լրատվական դաշտում տարածվեցին մի շարք կեղծ ու մանիպուլյատիվ պնդումներ։ «Փաստերի ստուգման հարթակը»...
Ինչ են նախատեսում ՄԱԿ-ը և ՀԱՊԿ-ը անդամ երկրների տարածքային ամբողջականության խախտման դեպքում
22:31, 14 Մյս, 2021
Ադրբեջանական զինուժը մայիսի 12-ին առաջ է եկել Սյունիքի մարզի Սև լճի հատվածում` խախտելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը:  Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ...
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հոկտեմբերի 4-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հավաստիացրել էր, որ առնվազն վերջին 6...

28 октября состоялось внеочередное заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ, на котором обсуждался доклад генерального секретаря ОДКБ по результатам работ миссии, направленной в Армению после азербайджанской военной агрессии 13 сентября.
«Платформа проверки фактов» зафиксировала несколько лживых заявлений, сделанных президентом Беларуси Александром Лукашенко, участвовавшим в заседании, а также в репортаже государственного канала Беларуси, освещавшего его речь.
Азербайджан напал на армянские населенные пункты: заявления Лукашенко лживы
Президент Беларуси в своей речи не только не констатирует, что азербайджанские вооруженные силы вторглись на суверенную территорию РА, но и утверждает, что военные действия происходили на армяно-азербайджанской границе, вдали от населенных пунктов.
«Ради чего вы воюете на этих горах высотой 2000 метров? 300 человек убито там, где не живут люди», — сказал президент Беларуси.
Ранее FIP.am писали о попытках российского Первого канала и МИД Казахстана – партнера Армении по ОДКБ – исказить картину азербайджанской агрессии, аргументировав, что случившееся было не пограничным инцидентом вдали от населенных пунктов, как утверждали последние, а нападением, умышленно направленным против мирного населения и жизненно важных гражданских инфраструктур.
FIP.am также писали об удаленности таких населенных пунктов, ставших мишенью азербайджанских атак, от армяно-азербайджанской границы. Например, поселение Сотк Гегаркуникской области, согласно спутниковой карте Google Earth, находится в пределах Армении, на расстоянии более 8,5 км от границы, поселение Веришен Сюникской области – более 9 км, поселение Карашен – более 3 км, город Джермук – в 13 км от границы.
В то же время, армянская сторона официально сообщила о 3 погибших и 7 раненых мирных жителях.
Таким образом, утверждение Лукашенко, что на арене военных действий не живут люди, не соответствует действительности: в ходе азербайджанской агрессии под прицелом оказались около десятка армянских населенных пунктов.
Чьи усилия привели к перемирию: заявления Баку и партнеров по ОДКБ противоречат Еревану
Ведущий белорусского телеканала, говоря о заседании ОДКБ, сначала заявляет, что заседание было созвано в срочном порядке. Тогда как внеочередное заседание состоялось почти через два месяца после азербайджанской агрессии 13 сентября, следовательно, его никак нельзя назвать срочным.
Затем ведущий, ссылаясь на выступление президента РФ Владимира Путина, участвовавшего в заседании, сообщает, что последний заявил: «Вспышка очередной армяно-азербайджанской войны была пресечена благодаря усилиям Москвы», несмотря на то, что официальный Кремль о таком заявлении президента РФ, сделанном в ходе заседания, не сообщает.
Ранее с российской стороны подобное заявление сделал и руководитель международного комитета Совета Федерации Григорий Карасин.
Ведущий также сообщает, что Лукашенко тоже приписывает прекращение сентябрьских военных действий усилиям Москвы, в то же время, высказываясь против размещения наблюдательских миссий ЕС и ОБСЕ на армяно-азербайджанской границе.
Ранее, 13 октября, на очередном заседании совета глав государств СНГ в Астане президент Азербайджана Ильхам Алиев также заявил, что договоренность о прекращении огня была достигнута усилиями российской стороны, сетуя, что «кое-кто приписывает ее другим странам».
Однако 18 сентября на пресс-конференции, состоявшейся после встречи с делегацией во главе с председателем Палаты представителей США Нэнси Пелоси, прибывшей в Армению с официальным визитом, спикер НС РА Ален Симонян заявил, что азербайджанская агрессия была остановлена благодаря усилиям США.
«Мы признательны за приложенные усилия США, благодаря посредничеству которых 14 сентября было достигнуто шаткое согласие о прекращении огня. Мы также благодарны властям США, в том числе многим конгрессменам за конкретную оценку, данную действиям Азербайджана», — сказал Симонян.
Таким образом, в ходе заседания совета ОБСЕ, состоявшегося почти через два месяца после азербайджанской агрессии 13 сентября, главы стран-членов так и не констатировали факт вторжения Азербайджана на суверенную территорию Армении. Более того, азербайджанскую агрессию глава страны-члена военной структуры Беларуси представил как пограничный инцидент, произошедший вдали от населенных пунктов.
Заявления представителей некоторых стран-членов ОДКБ и президента Азербайджана по части достижения перемирия, сделанные на том же заседании или ранее, совпадают в том, что это была «российская сторона», в то же время, противоречат позиции армянской стороны, согласно которой, военные действия были прекращены благодаря посредничеству американской стороны, официально констатировавшей азербайджанскую агрессию.