Գագաթնաժողովին կաթողիկոսի հրավերը «վերջին պահին» չի եղել․ Շիրակի թեմի առաջնորդը սխալվում է
Հոկտեմբերի 28-31-ը Երևանում անցկացվում էր Համաշխարհային համահայկական առաջին գագաթնաժողովը․ դրան մասնակցելու հրավիրվել էր նաև ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Եսայի քահանա Արթենյանը Aravot.am-ին հայտնել էր, որ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի կողմից  Գարեգին Բ ամենայն հայոց կաթողիկոսին բանավոր հրավեր է ուղարկվել, սակայն «մի շարք նկատառումներից ելնելով՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը նպատակահարմար չի նկատում Եկեղեցու մասնակցությունը գագաթնաժողովի աշխատանքներին»։
Նոյեմբերի 7-ին Առաջին ալիքի «Հարցազրույցի» տաղավարում Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, անդրադառնալով Մայր Աթոռի կողմից հրավերը մերժելու հարցին, պնդեց, որ եկեղեցին պատշաճ ձևով հրավիրված չէր և չէր ներգրավվել այդ գագաթնաժողովի պատրաստության աշխատանքներին։
Պետրոս Ղազարյանի հակադարձմանը, թե Սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարն անձամբ գնացել է կաթողիկոսին հրավիրելու, Աջապահյանն ասաց․ «Ուրեմն սփյուռքի հանձնակատարն իր տրամաչափով շատ փոքր անձնավորություն է, որպեսզի ինքը գա և Ամենայն հայոց կաթողիկոսին հրավիրի բանավոր կերպով։ […] Ուրեմն, հետևաբար պետք է շատ ավելի պատշաճ ձևով հրավիրվի, ոչ թե վերջին պահին և այն էլ բանավոր կերպով»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցմամբ դիմեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ և Հայ-առաքելական եկեղեցուն՝ պարզելու, թե երբ է կաթողիկոսին ուղարկվել հրավերը և ինչ ձևաչափով, ինչպես նաև այն, թե արդյո՞ք որևէ արարողակարգով սահմանվում է կաթողիկոսին գագաթնաժողովին հրավիրելու կարգը։
Գրասենյակը կաթողիկոսին 3 ամիս առաջ է հրավիրել
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից ստացված պատասխանի համաձայն՝ Զարեհ Սինանյանը օգոստոսի 3-ին այցելել է Մայր Աթոռ և հանդիպել կաթողիկոսի հետ․ նպատակը Գարեգին Բ-ին «անձամբ և անհատապես հրավիրելն էր Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին՝ նրան փոխանցելով գագաթնաժողովի նախնական օրակարգը, ստանալ նրա համաձայնությունը»:
Ըստ գրասենյակի պատասխանի՝ հանդիպմանը Գարեգին Բ-ն շեշտել էր, որ գործող կառավարության կազմակերպած միջոցառումներին մասնակցելու ցանկություն չունի։ Նա նաև ընդգծել էր, որ նախկինում Մայր Աթոռը մասնակցել է Հայաստան-Սփյուռք համաժողովների օրակարգի ձևավորմանը:
Հանձնակատարի գրասենյակի պատասխանում նշվում է նաև, որ Սինանյանը մանրամասնել է, որ մինչև գագաթնաժողովը դեռ առկա է 3 ամիս ժամանակ, և օրակարգը ենթակա է լրամշակման:
«Հատկանշական է, որ մինչև Գարեգին Բ-ի հետ հանդիպումը, որևէ անձ դեռևս հրավիրված չէր և չէր ստացել օրակարգը»,- ասվում է հարցման պատասխանում։
Անդրադառնալով արարողակարգի հարցին, հանձնակատարի գրասենյակից պատասխանել են, որ Մայր Աթոռը չի տեղեկացրել, որ որևէ կերպ խախտվել է կաթողիկոսին հրավիրելու կարգը։
«Նշենք նաև, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը նման հրավերների ծանուցման համար հստակ սահմանված արարողակարգ չունի։ Նման արարողակարգ չի գործել նաև նախկինում»,- ասվում է պատասխանի մեջ։
Ինչ է ասում Մայր Աթոռը
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից մեր հարցմանը պատասխանել են՝ հղում անելով ավելի վաղ տրված 2 պարզաբանումներին։ Դրանից մեկով ՀԱԵ-ն ևս հաստատում է՝ Սինանյանն ու կաթողիկոսը հանդիպել են օգոստոսի 3-ին։
Մյուս պարզաբանման մեջ, որին անդրադարձանք վերևում, գագաթնաժողովին չմասնակցելու մի շարք պատճառների թվում նշվում էր նաև, որ Մայր Աթոռը «հնարավորություն չի ունեցել իր հիշյալ և այլ դիտարկումները ներկայացնելու գագաթնաժողովի կազմակերպիչներին՝ ներգրավված չլինելով կազմակերպչական աշխատանքներում»։
Այսպիսով, և՛ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, և՛ Մայր Աթոռը հաստատում են, որ կաթողիկոսին անձամբ հրավերը փոխանցել է հանձնակատար Սինանյանը՝ գագաթնաժողովից մոտ 3 ամիս առաջ՝ օգոստոսի 3-ին։ Հետևաբար, Աջապահյանի պնդումը, թե հրավերը եղել է «վերջին պահին», խնդրահարույց է։
Հանձնակատարի գրասենյակի պարզաբանումը չի հաստատում նաև Աջապահյանի՝ կաթողիկոսին ոչ պատշաճ կարգով հրավեր ուղարկելու պնդումը։ Ըստ գրասենյակի, նման հատուկ արարողակարգ չկա ու չի եղել, իսկ Մայր Աթոռից հրավերի կարգի խախտման մասին առարկություններ չեն ստացվել։
Գրասենյակն ու Մայր Աթոռը, փաստացի, հակասում են միմյանց նաև եկեղեցու՝ գագաթնաժողովի կազմակերպչական և օրակարգի ձևավորման աշխատանքներից դուրս մնալու մասով։
Թեգեր` Գարեգին ԲԶարեհ ՍինանյանկաթողիկոսՀամաշխարհային համահայկական գագաթնաժողովՄայր Աթոռ
Հայաստանը չի ֆինանսավորել ֆրանսիացի բժիշկների այցը. Hraparak.am-ը տարածում է կեղծ լուրեր
20:19, 8 Հլս, 2020
Hraparak.am-ը, հղում անելով ֆրանսիական France Arménie ամսագրին, հուլիսի 8-ին գրել էր, որ ֆրանսիացի բժիշկների այցը Հայաստան ֆրանսիական կառավարության հետ համաձայնեցված...

Католикос получил приглашение на саммит не «в последний момент»: глава Ширакской епархии ошибается
28-31 октября в Ереване проходил первый Всемирный армянский саммит. Для участия в нем был приглашен и Католикос всех армян Гарегин Второй.
Директор информационной системы Первопрестола иерей Есаи Артенян сообщил Aravot.am, что Католикос всех армян Гарегин Второй получил от Главного уполномоченного по делам диаспоры РА устное приглашение, однако, «из ряда соображений Первопрестольный Святой Эчмиадзин не считает целесообразным участие Церкви в работах саммита».
7 ноября в студии «Интервью» на Первом канале глава Ширакской епархии архиепископ Микаэл Ачапаян, говоря об отклонении Первопрестолом приглашения, заявил, что церковь не была приглашена надлежащим образом и не была вовлечена в работы по подготовке этого саммита.
На возражение Петроса Казаряна, что Главный уполномоченный по делам диаспоры лично отправился для приглашения католикоса, Ачапаян ответил: «Значит, уполномоченный по диаспоре по своему калибру слишком мелкая личность, чтобы приходить и устно приглашать Католикоса всех армян. […] Значит, следует приглашать в гораздо более надлежащей форме, а не в последний момент, да еще и в устной форме».
«Платформа проверки фактов» направила запрос в офис Главного уполномоченного по делам диаспоры и Армянской апостольской церкви, чтобы выяснить, когда и в каком формате было отправлено приглашение католикосу, а также устанавливается ли каким-либо протоколом порядок приглашения католикоса на саммит.
Офис пригласил католикоса за 3 месяца до саммита
Согласно ответу, полученному из офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры, 3 августа Заре Синанян посетил Первопрестол и встретился с католикосом. Целью было «лично и персонально пригласить его на Всемирный армянский саммит, передав предварительную повестку саммита, получить его согласие».
Согласно ответу офиса, в ходе встречи Гарегин Второй подчеркнул, что не желает участвовать в мероприятиях, организуемых действующим правительством. Он также отметил, что в прошлом Первопрестол принимал участие в формировании повестки форумов Армения-Диаспора.
В ответе офиса уполномоченного также отмечается, что Синанян пояснил, что до саммита есть еще 3 месяца, и повестка подлежит доработке.
«Примечательно, что до встречи с Гарегином Вторым никто еще не был приглашен и не получал повестку», — говорится в ответе на запрос.
Что касается вопроса о протоколе, из офиса уполномоченного ответили, что Первопрестол не сообщал, что каким-либо образом был нарушен порядок приглашения католикоса.
«Отметим также, что офис Главного уполномоченного по делам диаспоры не имеет четко установленного протокола для извещения о таких приглашениях. Такого протокола не было и в прошлом», — говорится в ответе.
Что говорит Первопрестол
Из информационной системы Первопрестола на наш запрос ответили, сославшись на 2 данных ранее пояснения. Одним из них ААЦ также подтверждает: Синанян и католикос встречались 3 августа.
Во втором пояснении, о котором мы упоминали выше, в числе ряда причин неучастия в саммите было также указано, что Первопрестол «не имел возможности представить свои упомянутые и другие наблюдения организаторам саммита, не будучи вовлеченным с организационные работы».
Таким образом, и офис Главного уполномоченного по делам диаспоры, и Первопрестол подтверждают, что личное приглашению католикосу передал уполномоченный Синанян за 3 месяца до саммита – 3 августа. Следовательно, заявление Ачапаяна о том, что приглашение было сделано «в последний момент», проблематично.
Пояснение офиса уполномоченного не подтверждает и заявление Ачапаяна о том, что приглашение католикосу было отправлено ненадлежащим образом. Согласно офису, подобного специального протокола нет и не было, а возражений в связи с нарушением порядка приглашения из Первопрестола они не получали.
Офис и Первопрестол фактически противоречат друг другу и по части того, что церковь не была вовлечена в работы по организации саммита и формированию его повестки.