Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Բաքու այցելության ժամանակ ռուս հոգևորականներից մեկի կողմից հերքվել էր սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալի՝ Մեծ Հայքում քարոզելու, նահատակվելու փաստը։ Ավելին՝ Բարդուղիմեոսը ներկայացվել էր որպես Բաքվի պահապան առաքյալ։
Ամեն ինչ եղել էր այսպես․ օգոստոսի 19-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Բաքու կատարած պետական այցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ միասին այցելել էր Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Բաքվի և Ադրբեջանի մայր աթոռ հանդիսացող «Սուրբ մեռոնակիր կանայք» (Святых жён-мироносиц) տաճար, որտեղ թեմի եպիսկոպոս Ալեքսին (Смирнов) նրանց պատմել էր 20-րդ դարի սկզբին հիմնադրված և վերականգնումից հետո 2003 թվականին  տաճարի վերաբացման պատմությունը՝ տեղեկացնելով, որ տաճարում գտնվում է Բաքվի հովանավոր Բարդուղիմեոս առաքյալի մասունքով տապանը։
«Ըստ ավանդության, այդ քարոզիչը տանջալի նահատակության է ենթարկվել այստեղ՝ Բաքու քաղաքում, «Девичья башня» (ադրբեջաներեն՝ Qız Qalası) կոչվող հուշարձանի վայրում։ Այնտեղ մինչև հեղափոխությունը մի մատուռ (часовня) կար սուրբ Բարդուղիմեոսի պատվին։ Բաքվում գոյություն ունեցած հին ավանդույթով մարդիկ Բարդուղիմեոսի հիշատակի օրը հավաքվել են այստեղ, աղոթել: Այդ պատճառով սուրբ  Բարդուղիմեոսը համարվում է Բաքու քաղաքի և ողջ Ադրբեջանի, ինչպես նաև այստեղ ապրող բոլոր մարդկանց հովանավորը»,- Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին պատմել է Ալեքսին։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» Մայր Աթոռին ուղղված գրավոր հարցմամբ փորձել է պարզել՝ ինչ դիրքորոշում ունի Հայ-առաքելական եկեղեցին՝ հաշվի առնելով, որ Բարդուղիմեոս առաքյալը քրիստոնեությունը Հայաստան բերող առաքյալներից մեկն է համարվում, ինչի արդյունքում էլ Հայ-եկեղեցին համարվում է առաքելական։
«Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալը քարոզել ու նահատակվել է Մեծ Հայքում և հանդիսանում է Հայ Եկեղեցու հիմնադիր առաքյալը, ինչի մասին վկայում են ոչ միայն հայկական, այլև ասորական ու լատինական աղբյուրները։ Այս սրբազան ավանդությունն ունի համաքրիստոնեական ճանաչում և նվիրագործված է մեր Եկեղեցու 2000-ամյա գործունեությամբ ու առաքյալին նվիրված բազմաթիվ սրբավայրերով։ Իսկ ինչ վերաբերում է այլ ավանդություններին, ապա դրանց արժանահավատությունը կարիք ունի պատմաբանների ուսումնասիրման»,- նշվում է Մայր Աթոռից ստացված գրավոր պատասխանում։
Եվս երեք հարց էինք ուղղել Մայր Աթոռին՝ փորձելով հասկանալ ՀԱԵ դիրքորոշումը, թե ինչու է Բաքուն Ռուսաստանի օգնությամբ Բարդուղիմեոսին սեփականացնելու գործընթաց սկսել, արդյո՞ք ՀԱԵ-ն չի համարում, որ Բաքվի և ՌԴ-ի կողմից իրականացվողը ոտնձգություն է Հայ-առաքելական եկեղեցու նկատմամբ, և վերջապես, փորձել էինք հասկանալ՝ ինչո՞ւ է այդ այցից հետո տևական ժամանակ լռում Հայ-առաքելական եկեղեցին ու արդյո՞ք ՀԱԵ-ն որեւէ քայլ պատրաստվում է ձեռնարկել կեղծիքի դեմ։
Այս հարցերը, սակայն, մնացել են անպատասխան։
Հայ-առաքելական եկեղեցու փոխարեն ռուս-ադրբեջանական քարոզչությանը անմիջապես հակադարձել էին գիտնականներն ու ազգագրագետները։ Գիտնական, հայագետ Գևորգ Ղազարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում «Մի կեղծիքի պատմություն» խորագրով գրառման մեջ նշում է․ «2003 թ․ Հեյդար Ալիևի հրավերով Բաքու է այցելում տիեզերական պատրիարք Բարթողոմեոսը, որը  այնտեղի ռուսական տաճարին է նվիրաբերում առաքյալի մասնատուփը։ Սբ․ Բարթողոմեոսը հռչակվում է Բաքվի պահապան սուրբ։ Բաքվի, որի բնակչության գերակշիռ մասը մուսուլման է։ Պարզ է, որ տիեզերական պատրիարքին և՛ վճարել են, և՛ ճնշել․․․»։
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը նկատում է՝ հայկական ավանդույթում Բարդուղիմեոս անունով հայտնի առաքյալը քրիստոնեական ավանդույթում միշտ հիշատակվել և ընդունվել է որպես առաջին դարում Մեծ Հայքում գործած և նահատակված քարոզիչ։
«Քրիստոնեական՝ առհասարակ, և հայկական՝ մասնավորապես, ավանդույթում Հիսուս Քրիստոսի ամենամերձավոր 12 առաքյալներից Թադեոսը և Բարդուղիմեոսն էին այն առաքյալները, ովքեր քրիստոնեությունը Հայաստան՝ Մեծ Հայք բերեցին, և հենց այդ պատճառով է Հայաստանի քրիստոնեական եկեղեցին կոչվում առաքելական սուրբ եկեղեցի։ Ըստ գրավոր տեղեկությունների, առաջին դարում այլ քարոզիչներ նույնպես Հայաստանում եղել են, կամ՝ Հայաստանով անցել են, բայց Հայաստանում առաքելական գործունեությունը վերագրվում է գլխավորապես Թադեոսին և Բարդուղիմեոսին։ Ընդ որում, Հայաստանը եղել է նրանց գործունեության վերջին հանգրվանը, քանի որ երկուսն էլ հենց Հայաստանում են նահատակվել»,- Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կայացած քննարկման ժամանակ ներկայացրել էր ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը։
Ըստ ազգագրագետի, Բարդուղիմեոսը ավելի մանրամասն է ներկայացված «Սրբոյ հորն մերոյ Մովսէսի Խորենացւոյ Մատենագրութիւնք»-ում, որտեղ մանրամասն պատմվում է, թե ինչպես Բարդուղիմեոսը, վշտացած լինելով, որ Մարիամ Աստվածածնի մահվան պահին ինքը Երուսաղեմում չի եղել,  փայտի վրա կերտել է տալիս նրա  պատկերը, ապա Սուրբ հոգուց պատվեր է ստանում գնալ Հայաստան ավետարանելու։
«Գնում է Պարսկաստան, Խորասանում քարոզում, այնուհետև անցնում է Հայաստան՝ «Անձաւացեաց յաշխարհն» մի համբավավոր քարի մոտ, որում բազմաթիվ դևեր էին ապրում՝ սպասարկելով Անահիտին՝ «հեթանոսական Աստվածուհուն», և այդ վայրը կոչվում էր Դարբնաց քար․․․ Աստծո սուրբը հալածում է դևերին և այդտեղ մի խաչ կանգնեցնում։ Դա Տիգրիս գետի մոտ «Կանգուար բերդի» (Մեծ Հայքի Վասպուրական աշխարհի Անձևացի գավառում) և Ագռավաց քարի միջև այն վայրն է, որտեղ հետո Գրիգորիս հայրապետն է քարոզել, իսկ հետո այստեղ եղավ Տրդատ թագավորի գերեզմանը։ Սուրբ առաքյալ Բարդուղիմեոսը այստեղ շինում է մի փոքր եկեղեցի, որտեղ թողնում է Մարիամ Աստվածածնի պատկերի փայտե փորագրությունը, և որն անվանում է Սուրբ Աստվածածին, ապա կից կառուցում է կուսանոց և վայրը «յանուն Տիրամօր»  անվանում «Հոգեաց վանք»։ Իսկ ինքը՝ սուրբ Առաքյալը, ավետարանելը Հայաստանում շարունակում է, և «կատարեցաւ [նահատակվեց] յՈւրբանոս քաղաքի» մի վայրում, որ Բարմա կոչվեց առաքյալի պատվին»,- ներկայացրել է ազգագրագետը։
Նա նաև մի ուշագրավ հանգամանք է մատնանշել, որի համաձայն, 2001 թ․ մայիսի 21-ին Մոսկվայի և համայն Ռուսիայի պատրիարք Ալեքսի II գնացել է Բաքու  և «հաղորդակցվել» Սուրբ Բարդուղիմեոսի՝ Բաքվի եկեղեցում «պահվող» մասունքների հետ։ «Սա մի փոքր տարօրինակ է, քանի որ, ըստ տեղեկությունների, Կոստանդնուպոլսի պատրիարք Բարդուղիմեոսը միայն 2003 թ․  ապրիլի 16-ին է Բաքվի «Սուրբ մեռոնակիր կանանց» (Святых Жён-Мироносиц) տաճարին նվիրել Բարդուղիմեոս առաքյալի մասունքներով տուփը»,- ասել է Հրանուշ Խառատյանը։
Այսպիսով, Ադրբեջանը, ռուս հոգևորականների օգնությամբ, փորձում է Բաքվին վերագրել պատմական կապը Բարդուղիմեոս առաքյալի հետ, ինչը հակասության մեջ է քրիստոնեական ավանդապատման հետ:
Թեգեր` Իլհամ ալիևՄայր ԱթոռՎլադիմիր Պուտին
Ի՞նչ մասնաբաժին ունի ադրբեջանական վառելիքը Հայաստանի ներմուծման մեջ․ Ալիևի հայտարարության հետքերով
11:44, 24 Հլս, 2026
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հուլիսի 21-ին Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ Բեռլինում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է․ «Այսօր Հայաստանը...

В ходе визита президента РФ Владимира Путина в Баку один из российских священнослужителей опроверг факт того, что Варфоломей проповедовал и принял мученическую смерть в Великой Армении. Более того, Варфоломей был представлен как апостол-хранитель Баку.
Вот как это было: 19 августа в ходе государственного визита в Баку президент России Владимир Путин  вместе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым посетил кафедральный собор Святых жён-мироносиц Бакинской и Азербайджанской епархии Русской православной церкви, где епископ Алексий (Смирнов) рассказал об истории храма, основанного в начале 20 века и вновь открывшегося в 2003 году после реставрации, сообщив им, что в храме находится ковчег с частицей мощей апостола Варфоломея.
«По преданию, этот апостол претерпел мученическую смерть здесь, на территории Баку. Прицерковное предание относит это место, где находится «Девичья башня» (на азербайджанском Qız Qalası). Там до революции стояла часовня в честь святого апостола Варфоломея. И существует такая старинная бакинская традиция собираться на этом месте в день памяти святого апостола Варфоломея и совершать там молитву. И поэтому апостол Варфоломей является покровителем города и Баку, и Азербайджана, и всех людей, которые живут здесь», — сказал Алексин.
«Платформа проверки фактов» отправила письменный запрос в Первопрестольный Святой Эчмиадзин с целью выяснить позицию Армянской Апостольской церкви, с учетом того, что апостол Варфоломей считается одним из апостолов, принесших христианство в Армению, в результате чего Армянская Церковь считает апостольской.
«Святой апостол Варфоломей проповедовал и принял мученическую смерть в Великой Армении и является апостолом-основателем Армянской Церкви, о чем свидетельствуют не только армянские, но также ассирийские и латинские источники. Эта священная традиция имеет общехристианское признание и освящена 2000-летней деятельностью нашей Церкви и многими святилищами, посвященными апостолу. А что касается других традиций, то их достоверность должна быть изучена историками», — говорится в ответе Первопрестольного.
Мы задали еще три вопроса Первопрестольному, пытаясь понять позицию ААЦ, а именно, почему Баку начал процесс «приватизации» Варфоломея с помощью России, не считает ли ААЦ действия Баку и Российской Федерации посягательством на ААЦ, и наконец, мы попытались понять, почему после этого визита молчит ААЦ и собирается ли предпринимать какие-либо шаги против мистификации.
Однако эти вопросы остались без ответа.
Вместо ААЦ против российско-азербайджанской пропаганды сразу же выступили ученые и этнографы. Ученый, арменовед Геворг Казарян в посте на своей странице в Facebook под названием «История мистификации» утверждает: «В 2003 году по приглашению Гейдара Алиева Вселенский патриарх Варфоломей посещает Баку и передает в дар ковчег с мощами апостола российскому храму. Св. Варфоломей объявляется покровителем Баку. Баку, большинство населения которого составляют мусульмане. Понятно, что Вселенскому патриарху и заплатили, и оказали на него давление…»
Этнограф Грануш Харатян отмечает, что в христианской традиции апостол, известный в армянской традиции как Варфоломей, всегда упоминался и принимался как проповедник, проповедовавший и принявший мученическую смерть в Великой Армении в первом веке.
«В христианской традиции в целом и в армянской традиции в частности, из 12 ближайших апостолов Иисуса Христа Фаддей и Варфоломей были теми апостолами, которые принесли христианство в Армению – Великую Армению. И именно поэтому Христианская Церковь Армении называется Святой Апостольской Церковью. По письменным сведениям, в Армении в первом веке находились или проходили через Армению и другие проповедники, но апостольскую деятельность в Армении приписывают главным образом Фаддею и Варфоломею. Более того, Армения была последним пристанищем их деятельности, поскольку они оба приняли мученическую смерть в Армении», — заявила во время дискуссии в Национальной академии наук этнограф Грануш Харатян.
По мнению этнографа, Варфоломей более подробно представлен в «Летописи святого отца нашего Мовсеса Хоренаци», где подробно рассказывается, как Варфоломей, опечаленный тем, что его не было в Иерусалиме в момент смерти Девы Марии, вырезал ее образ из дерева, а затем получил повеление от Святого Духа поехать проповедовать в Армению.
«Он отправляется в Персию, проповедует в Хорасане, а затем едет в Армению к знаменитому камню, в котором жило множество демонов, служащих Анаит, «языческой богине», и это место называлось Камень Дарбнац. .. Раб Божий прогоняет демонов и воздвигает там крест. Это место у реки Тигр между «Крепостью Кангуар» (в провинции Андзеваци Васпуракана в Великой Армении) и камнем Агравац, где позднее проповедовал Патриарх Григорис, а затем был захоронен царь Трдат. Святой апостол Варфоломей строит здесь небольшую церковь, где оставляет деревянную резьбу с изображением Девы Марии, которую называет Церковь Святой Богоматери, затем строит рядом с ней женский монастырь и называет это место «Хогеатс Ванк». А сам святой апостол продолжает благовествовать в Армении, и принял мученическую смерть в месте в городе Урбаносе, которое в честь апостола было названо Варма», -рассказала этнограф.
Грануш Харатян также указала на примечательное обстоятельство, согласно которому 21 мая 2001 г. Патриарх Московский и всея Руси Алексий II отправился в Баку и «приобщился» к мощам Святого Варфоломея, «хранящимся» в храме в Баку. «Это немного странно, потому что, по имеющимся данным, Константинопольский Патриарх Варфоломей передал ковчег с мощами апостола Варфоломея собору «Святых Жён-Мироносиц» в Баку 16 апреля 2003 года», — сказала Харатян.
Таким образом, Азербайджан с помощью российского духовенства пытается приписать Баку историческую связь с апостолом Варфоломеем, что противоречит христианской традиции.