Վերջերս «Փաստերի ստուգման հարթակը» հրապարակել էր մի հետաքննություն, որով ցույց էր տվել, թե ինչպես են Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ պայքարող մի շարք անձինք փոխկապակցված Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ։
Ըստ այդ հրապարակման՝ Քաջարանի կոմբինատը ֆինանսավորել էր Սյունիքի նախկին մարզպետ, կոմբինատի երբեմնի տնօրեն Վահե Հակոբյանի կնոջը պատկանող «Հանրային դիվանագիտություն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությանը, որն էլ իր ստեղծած PARA TV լրատվականով ակտիվորեն լուսաբանում էր Ամուլսարի շահագործման դեմ ցույցերը, որոշ աշխատակիցներ անգամ մշտապես գտնվում էին պայքարի «առաջնագծում»։
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ ԶՊՄԿ ընկերությունից հարցումով խնդրել էինք պատասխանել, թե որքա՞ն գումար է յուրաքանչյուր տարի նվիրաբերել կոմբինատն այս կազմակերպությանը, երբվանի՞ց է սկսվել ֆինանսավորումը, որքա՞ն է հատկացվել յուրաքանչյուր տարի, դադարեցվե՞լ է արդյոք ֆինանսավորումը և եթե այո՝ ապա ինչո՞ւ։
Ի պատասխան մեր հացման՝ ԶՊՄԿ-ից մեզ տրամադրեցին որոշ տվյալներ, որոնք չեն պարունակում առևտրային գաղտնիք։
Ըստ այդմ՝ Քաջարանի կոմբինատը «Հանրային դիվանագիտություն» ՀԿ-ին սկսել է ֆինանսավորել 2016 թվականից։ Այդ տարի ընկերությունը ՀԿ-ին տրամադրել է 410 մլն դրամ դրամաշնորհ։ 2017, 2018 և 2019 թվականներին ԶՊՄԿ-ն այս կազմակերպությանը փոխանցել է, համապատասխանաբար, ֏435 մլն, 385 մլն և 455 մլն դրամաշնորհ։ Այսինքն, ընդհանուր առմամբ, բաց աղբյուրներում առկա տեղեկատվության համաձայն, 2016-2019 թթ․ ԶՊՄԿ-ն «Հանրային դիվանագիտություն» ՀԿ-ին է փոխանցել ֏1 մլրդ 685 մլն կամ այդ տարիների միջին փոխարժեքով՝ շուրջ 3․5 միլիոն դոլար դրամաշնորհ։
2019-ից հետո եղած տեղեկատվությունն ընկերությունից հրաժարվեցին տրամադրել՝ հայտնելով, որ դրանք կազմում են նախկին սեփականատերերի օրոք կնքված պայմանագրերի մաս, որոնց 6․5-րդ կետի համաձայն՝ պայմանագրի պայմանները և դրա իրականացմանն առնչվող այլ տեղեկություններն առևտրային գաղտնիք են ներկայացնում և հրապարակման ենթակա չեն։ Այլ կերպ ասած՝ ընկերությունը տրամադրեց բացառապես այն տեղեկությունը, որը հրապարակված էր Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության կայքում։
Ինչ վերաբերում է ֆինանսավորման շարունակականությանը՝ ընկերությունից հայտնեցին, որ նոր սեփականատերերը որոշել են այլևս չֆինանսավորել «Հանրային դիվանագիտություն» ՀԿ-ին։
««Հանրային դիվանագիտություն» բարեգործական ՀԿ-ի գործունեության շրջանակը դուրս է Ընկերության վերանայվող սոցիալական քաղաքականության չափանիշների և կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականության պահանջների շրջանակից, և այս պահին ԶՊՄԿ ՓԲԸ և «Հանրային դիվանագիտություն» կազմակերպության միջև գործող պայմանագիր առկա չէ»,- ասված էր պատասխանում։
Ի տարբերություն «Հանրային դիվանագիտություն» ՀԿ-ի՝ ԶՊՄԿ-ի նոր ղեկավարությունը շարունակելու է ֆինանսավորել այլ կազմակերպությունների։ Դրանցից մեկը «ՀՀ Սյունիքի մարզի զարգացման և ներդրման» հիմնադրամն է։
Այս հիմնադրամին կոմբինատը ղեկավարության փոփոխությունից հետո էլ է շարունակում ֆինանսավորել, քանի որ «նոր ղեկավարությունը համարել է, որ հիմնադրամի գործունեությունը և նպատակները, ուղղված լինելով Սյունիքի մարզի, ԶՊՄԿ ազդակիր համայնքների զարգացմանը, համընկնում են ընկերության սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությանը»: Ընկերությունից մեզ ուղարկված պատասխանում նշվում է նաև, որ ««ՀՀ Սյունիքի մարզի զարգացման և ներդրման» հիմնադրամը ինստիտուցիոնալ կազմակերպություն է, կառավարվում է Սյունիքի մարզպետարանի կողմից»:
Այսպիսով փաստենք, որ ղեկավարների փոփոխությանը հաջորդած՝ ԶՊՄԿ-ի սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականության մեջ որոշակի փոփոխություններից հետո վերանայվել են նաև վերջինիս կողմից ֆինանսավորվող կազմակերպությունների ցանկն ու ֆինանսավորման չափը։
Հիշեցնենք, որ 2021-ին «Գեոպրոմայնինգ Արմենիա» ընկերության դուստր ձեռնարկությունը՝ «Արդյունաբերական ընկերությունը», որը ձեռք էր բերել ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 60%-ը, ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերեց ընկերության տիրապետած բաժնետոմսերի 25%-ը։ Այսինքն, կառավարությանն է պատկանում Կոմբինատի ընդհանուր կապիտալի 15%-ը։ «Արդյունաբերական ընկերության» սեփականատերը ռուսաստանցի միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն է։

Недавно «Платформа проверки фактов» опубликовала расследование, в котором показало, как ряд лиц, борющихся против эксплуатации Амулсарского золотого рудника, связан с Зангезурским медно-молибденовым комбинатом (ЗММК).
Согласно этому расследованию, Каджаранский комбинат финансировал благотворительную общественную организацию «Общественная дипломатия», принадлежащую жене бывшего губернатора Сюника, бывшего директора комбината Ваге Акопяна, которая в свою очередь активно освещала демонстрации против эксплуатации Амулсара через созданнoе ею онлайн телевидение PARA TV. Некоторые сотрудники этого СМИ постоянно находились на «передовой» борьбы.
Учитывая все это, мы направили запрос компании ЗММК с просьбой предоставить информацию о том, сколько средств комбинат ежегодно жертвовал этой организации, когда началось финансирование, сколько ежегодно выделялось, было ли финансирование прекращено и если да, то почему?
В ответ на наш запрос из ЗММК предоставили некоторую информацию, которая не содержит коммерческую тайну.
Согласно ответу, Каджаранский комбинат начал финансирование общественной организации «Общественная дипломатия» с 2016 года. В том же году компания предоставила НПО грант в размере 410 млн драмов. В 2017, 2018 и 2019 годах ЗММК перечислила этой организации гранты на сумму 435 млн, 385 млн и 455 млн драмов соответственно. То есть в целом, по имеющейся в открытых источниках информации, в 2016-2019 гг. ЗММК перечислила НПО «Общественная дипломатия» гранты в размере 1 млрд 685 млн драмов или по среднему курсу тех лет — около 3.5 млн долларов.
Компания отказалась предоставить информацию после 2019 года, заявив, что она является частью договоров, заключенных при прежних собственниках, согласно пункту 6.5 которых, условия договора и иные сведения, связанные с его выполнением, составляют коммерческую тайну и не подлежат публикации. Другими словами, компания предоставила только ту информацию, которая была опубликована на сайте Инициативы прозрачности добывающих отраслей.
Что касается продолжительности финансирования, то компания сообщила, что новые владельцы решили больше не финансировать НПО «Общественная дипломатия».
«Сфера деятельности благотворительной общественной организации «Общественная дипломатия» выходит за рамки пересмотренных стандартов социальной политики и требований политики корпоративной социальной ответственности Компании, и на данный момент между ЗАО «ЗMМК» и организацией «Общественная дипломатия» нет действующего договора», — говорится в ответе.
В отличие от НПО «Общественная дипломатия», новое руководство ЗММК продолжит финансирование других организаций. Одним из них является фонд «Развитие и инвестирование Сюникской области Армении».
Комбинат продолжает финансировать этот фонд даже после смены руководства, поскольку «новое руководство посчитало, что деятельность и цели фонда, направленные на развитие населенных пунктов Сюникской области, затронутых ЗММК, совпадают с политикой социальной ответственности компании».
В ответе компании также говорится, что «фонд «Развитие и инвестирование Сюникской области Армении» является институциональной организацией, находящейся в ведении областной администрации Сюника».
Таким образом, констатируем, что вслед за сменой руководства, после определенных изменений в политике социальной ответственности ЗММК, были также пересмотрены перечень финансируемых последней организаций и объемы финансирования.
Напомним, что в 2021 году дочернее предприятие компании «Геопромайнинг Армения» – «Промышленная компания», которая приобрела 60% акций ЗММК, передала в дар правительству РА 25% акций компании. То есть, правительсту принадлежит 15% от общего капитала комбината. Владелец «Промышленной компании» – российский миллиардер Роман Троценко.
Թեգեր` ԶՊՄԿՎահե Հակոբյան
ЗММК финансировал активистов, борющихся против эксплуатации Амулсарского рудника
13:44, 23 Ноя, 2022
Эта статья претерпела изменения с момента публикации, что отмечено звездочкой (*).  Отредактирован также заголовок. Против эксплуатации Амулсарского золотого рудника в...
ОБНОВЛЕНИЕ: В подзаголовок «Правительство как акционер: в ожидании нового медеплавильного завода» внесено дополнение от 06․06․2022г. Дополнение начинается со звездочки (*)...