Ինչ օգնություն է ստացել Հայ-առաքելական եկեղեցին Հունգարիայի կառավարությունից
Դեկտեմբերի 7-ին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, անդրադառնալով Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնմանը, հայտարարել էր անցած տարիներին Հունգարիայի կառավարության ցուցաբերած՝ այդ թվում ֆինանսական աջակցության մասին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցրել էր 2012 թվականին, երբ այդ երկիրը Ադրբեջանին արտահանձնեց 2004-ին Հունգարիայում հայ լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար դատապարտված ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովին․ վերջինս Ադրբեջան վերադառնալուց անմիջապես հետո հայտնվեց ազատության մեջ և պետական պարգևների արժանացավ։
«․․․Այդ իրադարձությունները հիշելով՝ նաև հիշում ենք անցած տարի դեկտեմբերին Հունգարիայի գործադրած ջանքերը 5 հայ ռազմագերիների ազատ արձակման ուղղությամբ: Հունգարական իշխանությունների ներկայացուցիչներն անձամբ հասան Բաքու և 5 ազատ արձակվող գերիների հետ միասին եկան Երևան․․․: Մենք նաև չենք կարող չնկատել հունգարական իշխանությունների աջակցությունը Covid-19-ի դեմ պայքարի շրջանակում․ եթե ճիշտ եմ հիշում, 100,000 դեղաչափ տրամադրեցին, և սա ևս կյանքեր փրկեց։ Կան բազմաթիվ այլ օրինակներ, օրինակ՝ ֆինանսական աջակցությունը, որը հունգարական իշխանությունը ցույց էր տալիս Հայ-առաքելական եկեղեցուն, բավական շոշափելի ֆինանսական աջակցություն»,- ասել էր Միրզոյանը:
Այս հայտարարությունից հետո «Ազգ» թերթը գրել էր, թե «ծանոթ չէին, որ Հայ-առաքելական եկեղեցին էլ ահռելի ֆինանսական օգնության դիմաց լուռ է»․
«․․․Այն, որ հայ կաթոլիկների եկեղեցին նորոգվել է Բուդապեշտում, և Օրբանին գովաբանելով շքանշան են հանձնել, գիտեինք, բայց որ Հայ-առաքելական եկեղեցին էլ ահռելի ֆինանսական օգնության դիմաց լուռ է, ծանոթ չէր: Մեղա…»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե ի՞նչ ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել հունգարական իշխանությունը Հայ-առաքելական եկեղեցուն և արդյո՞ք այդ օգնությունը դիտարկել են որպես հայկական համայնքին՝ որպես ազգային փոքրամասնությանը տրված օգնություն։
Հունգարիան ֆինանսապես աջակցել է Գեղարքունյաց թեմին
Ի պատասխան FIP.am-ի գրավոր հարցման, ՀԱԵ տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Եսայի քահանա Արթենյանը տեղեկացեց, որ «Հունգարիայի կառավարությունը վերջին տարիներին Քրիստոնեական եկեղեցիներին, մասնավորապես՝ Միջին Արևելքի եկեղեցիներին, որոնց թվում և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, հոգևոր, սոցիալ-կրթական ծրագրերի իրականացման նպատակով պարբերաբար հատկացումներ է կատարում»։
«Նման օժանդակություն տրվել է Իրաքի և Դամասկոսի հայոց թեմերին, իսկ այս տարվա սկզբում նաև Գեղարքունյաց թեմի Հայորդաց տան նորոգության համար»,- նշում է Հայ-առաքելական եկեղեցին՝ առանց մանրամասնելու, թե ինչ ծավալի գումարի մասին է խոսքը։
Ավելի վաղ Հունգարիայի Հալածյալ քրիստոնյաների օգնության և hունգարական աջակցության ծրագրի պետքարտուղար Տրիստան Ազբեյը Հունգարիայի փոխվարչապետ Ժոլտ Շեմյենի հետ «Արմենպրես» լրատվական գործակալությանը տված համատեղ հարցազրույցում նշել էր, որ Հունգարիայի կառավարությունն աշխարհում առաջին վարչակազմն էր, որը բարձրացրեց հալածվող քրիստոնյաներին պետական մակարդակով օգնելու հարցը:
«Վերջին տարիներին իմ ղեկավարած հունգարական օգնության ծրագրի շրջանակում Հունգարիայի կառավարությունն աջակցել է Սիրիայում Հայ-առաքելական եկեղեցու վնասված դպրոցի վերականգնմանը, Իրաքի Զախու քաղաքի եկեղեցու վերականգնմանը և օգնություն է տրամադրել Լիբանանում հայ կաթոլիկ ընտանիքներին։ Հայաստանում մենք աջակցել ենք Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և կրոնական հասարակական կազմակերպությունների մարդասիրական և բարեգործական աշխատանքներին»,- նշել էր Տրիստան Ազբեյը։
Այսպիսով, ՀԱԵ-ն հաստատում է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը․ Հունգարիայի կառավարությունն աջակցել է եկեղեցիների վերանորոգմանը, մասնավորապես՝ Իրաքի և Դամասկոսի հայոց թեմերին, իսկ այս տարվա սկզբում նաև մասնակցել է Գեղարքունյաց թեմի Հայորդաց տան նորոգմանը։
Տրված օգնությունը Հունգարիայի սահմանադրությունից չի բխում
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ևս Pressing հաղորդման ընթացքում անդրադարձել է Հունգարիայի աջակցությանը՝ նշելով, որ ՀԱԵ-ին աջակցություն է տրվել, քանի որ Հունգարիայի սահմանադրությամբ ազգային փոքրամասնությունները, այդ թվում՝ հայերը, ունեն որոշակի իրավունքներ։
«Որովհետև ճանաչել է հայերին որպես ազգային փոքրամասնություն։ Դա գործող իշխանությունների վաստակը չէ, դա մեր հայրենակիցների վաստակն է․․․ Այդ սահմանադրությունը մեզ լավություն չի արել, որ փող են տալիս եկեղեցիներին»,- ասել էր Աշոտյանը՝ հավելելով, որ Հունգարիայում և Ռումինիայի ավելի քան 20 հայկական եկեղեցի կա։
Հունգարիայի սահմանադրության մեջ նշվում է, որ այդ երկիրը «պարտավորվում է պաշտպանել ու խթանել իր տարածքում ապրող ազգային փոքրամասնությունների լեզուն ու մշակույթը, այդ թվում նաև՝ Կարպատյան ավազանում մարդու կողմից ստեղծված ու բնական արժեքները»։
Փաստացի, հունգարական սահմանադրությունը նախատեսում է միայն իր տարածքում գտնվող՝ այլ ազգերի նյութական ու ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանություն։ Դրանում չի սահմանվում, որ այդ երկիրը պարտավոր է պահպանել իր տարածքում ապրող ազգային փոքրամասնությունների մշակույթն այլ երկրներում՝ իր սահմաններից դուրս։
Այսպիսով, Արմեն Աշոտյանի դիտարկումը, թե Միրզոյանի կողմից հիշատակված  աջակցությունը ՀԱԵ-ին բխել է բացառապես այդ երկրի սահմանադրությամբ հայերի հանդեպ որպես ազգային փոքրամասնություն ունեցած պարտավորությունից, ճիշտ չէ, քանի որ Հունգարիայի կառավարությունը ֆինանսական աջակցություն է հատկացրել նաև Իրաքի, Դամասկոսի հայոց թեմերին և Գեղարքունյաց թեմին՝  Հայորդաց տան նորոգության համար։
Թեգեր` Հայ Առաքելական ԵկեղեցիՀունգարիա
Պետության և եկեղեցու «Էքսկլյուզիվ» ու «յունիք» հարաբերությունները․ համառոտ ակնարկ
17:11, 17 Սպտ, 2020
Եկեղեցի-պետություն իրավական փոխհարաբերությունների հարցը մշտապես գտնվում է քննարկումների կիզակետում։ Ներկայում գործող Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը քննարկում է Հայ-առաքելական եկեղեցու վերաբերյալ...
Վարդավառը նախաքրիստոնեական տոն է
12:05, 9 Հլս, 2018
Հուլիսի 8-ին Հայ Եկեղեցին նշում էր Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնը: Այն ավելի հայտնի է Վարդավառ անվանումով: Իրականում, Վարդավառը որպես տոն գալիս...
Սերժ Սարգսյանի «հատուկ» խորհրդակցության արդյունքները
11:00, 21 Փտր, 2017
2012 թվականի օգոստոսի 31-ին, երբ Հունգարիան որոշում կայացրեց ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին Բաքու արտահանձնելու վերաբերյալ, Սերժ Սարգսյանը հրավիրեց արտակարգ խորհրդակցություն,...

7 декабря в ходе сессии вопросов и ответов Национальное Собрание-Правительство министр иностранных дел Арарат Мирзоян, касаясь восстановления дипломатических отношений с Венгрией, заявил о поддержке, в том числе и финансовой, оказанной правительством Венгрии за последние годы.
Напомним, что Армения приостановила дипломатические отношения с Венгрией в 2012 году, когда эта страна экстрадировала в Азербайджан азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, осужденного за жестокое убийство армянского лейтенанта Гургена Маргаряна в Венгрии в 2004 году. Сразу после возвращения в Азербайджан Сафаров был освобожден и получил государственные награды.
«…Вспоминая эти события, мы также вспоминаем усилия Венгрии в декабре прошлого года по освобождению 5 армянских военнопленных. Представители венгерских властей лично добрались до Баку и вместе с 5 освобожденными пленными прибыли в Ереван. Мы также не можем не заметить поддержку венгерских властей в рамках борьбы с Covid-19, это также спасло жизни. Есть много других примеров, в том числе довольно внушительное финансовое содействие Армянской Апостольской церкви», — сказал Мирзоян.
После этого заявления газета «Азг» написала, что «они не знали, что Армянская Апостольская церковь (ААЦ) молчит в обмен на огромную финансов помощь».
«…Мы знали, что в Будапеште отремонтировали Армянскую католическую церковь и вручили медаль Орбану, но то, что Армянская Апостольская церковь молчит в обмен на огромную финансовую помощь, было незнакомо. Прости Господи!», — пишет газета.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, какую финансовую поддержку оказало правительство Венгрии Армянской Апостольской церкви и рассматривалась ли эта помощь как помощь армянской общине, как национальному меньшинству.
Венгрия оказала финансовую помощь Гегаркуникской епархии
В ответ на письменный запрос FIP.am директор Информационной системы Первопрестола священник Есаи Артенян сообщил, что «в последние годы правительство Венгрии поддерживает христианские церкви, особенно церкви Ближнего Востока, в том числе Армянскую Апостольскую церковь, осуществляет регулярные ассигнования на реализацию духовных, социально-образовательных программ».
«Аналогичная помощь была оказана армянским епархиям Ирака и Дамаска, а в начале этого года также на ремонт Армянского дома Гегаркуникской епархии», — отмечает Армянско-Апостольская церковь, не уточняя о какой сумме идет речь.
Ранее государственный секретарь, ответственный за программы помощи преследуемым христианам Тристан Азбей в совметстном интервью с вице-премьер-министром Венгрии Йолтсом Шемиеном информационному агентству «Арменпресс» отметил, что правительство Венгрии – первая администрация в мире, которая подняла вопрос о поддержке преследуемых христиан на государственном уровне.
«В последние годы в рамках возглавляемой мной венгерской программы помощи венгерское правительство поддержало восстановление разрушенной школы Армянской Апостольской церкви в Сирии, реконструкцию церкви в иракском городе Заху,  также оказало помощь армянским католическим семьям в Ливане. В Армении мы поддерживали гуманитарную и благотворительную деятельность Армянской Апостольской церкви, религиозных неправительственных организаций», — отметил Тристан Азбей.
Таким образом, ААЦ подтверждает заявление министра иностранных дел Арарата Мирзояна: правительство Венгрии содействовало ремонту церквей, в частности Армянских епархий Ирака и Дамаска, а в начале этого года также приняло участие в ремонте Армянского дома Гегаркуникской епархии.
Предоставленная помощь не вытекает из Конституции Венгрии
9 декабря вице-председатель РПА Армен Ашотян в эфире программы «Прессинг» также коснулся поддержки Венгрии, отметив, что поддержка была оказана ААЦ, поскольку, согласно Конституции Венгрии, национальные меньшинства, в том числе армяне, имеют определенные права.
«Потому что Венгрия признала армян национальным меньшинством. Это не заслуга действующих властей, это заслуга наших соотечественников… Эта Конституция не сделала нам одолжений, предоставив средства церквям», — сказал Ашотян, добавив, что в Венгрии и Румынии более 20 армянских церквей.
В Конституции Венгрии указано, что страна «обязуется защищать и продвигать язык и культуру национальных меньшинств, проживающих на ее территории, в том числе рукотворные и природные ценности Карпатского бассейна».
Фактически Конституция Венгрии предусматривает только защиту материального и нематериального культурного наследия других народов, находящихся на ее территории. В ней не указывается, что Венгрия обязана сохранять культуру национальных меньшинств, проживающих на ее территории, за пределами страны.
Таким образом замечание Армена Ашотяна о том, что упомянутая Мирзояном поддержка ААЦ проистекала исключительно из обязательств перед армянами как национальным меньшинством в соответствии с Конституцией этой страны, неверно, поскольку правительство Венгрии выделяло финансовую поддержку и армянским епархиям Ирака, Дамаска, а также предоставило средства для ремонта Армянского дома Гегаркуникской епархии