Ադրբեջանցի «էկոակտիվիստը» կեղծում է․ Արցախցի ծանր հիվանդները շարունակում են զրկված մնալ պատշաճ բուժօգնությունից
18:28, 13 Դկտ, 2022
Դեկտեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հայտնեց, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով «առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող Արցախի քաղաքացիների տեղափոխումը Երևան շարունակում է անհնար մնալ»:
«ԱՀ առողջապահության նախարարությունը գործադրում է հնարավոր բոլոր ջանքերը նրանց մասնագիտական օգնություն ցուցաբերելու ուղղությամբ՝ կապ պահպանելով նաև Երևանի մասնագետների հետ: Ներկա պահին առաջին օգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս չկա: Այդուհանդերձ, անհանգստացնող է, որ դեղամիջոցների մատակարարումը դարձել է անհնարին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Դեկտեմբերի 13-ին՝ նախարարության վերոհիշյալ հաղորդագրության հրապարակումից բառացիորեն րոպեներ անց, ադրբեջանական Trend լրատվական գործակալությունը հրապարակեց «Ադրբեջանցի ցուցարարները մարդասեր են Խանքենդիի (Ստեփանակերտ-խմբ․) հայերի հանդեպ, բայց մերժում են դադարեցնել ակցիան» վերտառությամբ հոդվածը։
Դրանում դեկտեմբերի 12-ից Արցախը ՀՀ-ին կապող Լաչինի միջանցքն արգելափակած՝ էկոակտիվիստ ներկայացող ադրբեջանցիներից մեկը՝ Դիլյարա Էֆենդիևան, պնդում է, թե իրենք պատրաստ են միջանցք տալ՝ արցախցիների պատշաճ բուժօգնության համար։
«Ես՝ որպես այս ակցիայի կազմակերպիչներից մեկը, ուզում եմ հաստատել, որ մենք պատրաստ ենք միջանցք տրամադրել շտապօգնության մեքենայի և բժշկական օգնության համար»,- ասել է Էֆենդիևան։
Նույն օրը՝ ժամը 15։46-ին, Արցախի ԱՆ ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվեց ռեպորտաժ, որի նկարագրությունում նախարարությունը ևս մեկ անգամ հաստատում էր, որ «միջպետական ճանապարհի փակման հետևանքով Արցախից ծանր հիվանդների տեղափոխումը դարձել է անհնար»։
Ռեպորտաժում Արցախի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մհեր Մուսայելյանը հայտնում է, որ ԲԿ-ում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող երկու պացիենտ է ենթակա Երևան տեղափոխվելու, ևս երկուսը տեղափոխման կարիք ունեն շտապ հետազոտման նպատակով, սակայն տեղափոխման հարցն անորոշ է միջանցքի փակ լինելու պատճառով։
Նախարարության հրապարակած տեսանյութում նշվում է նաև, որ Ստեփանակերտի շտապօգնությունը ոչ միայն չի կարողանում ծանր հիվանդներին Երևան տեղափոխել, այլ նաև ընդհատվել է կապը Շուշիի շրջանի մի շարք համայնքների հետ։
Այսպիսով, Լաչինի միջանցքի արգելափակված լինելու հետևանքով արցախցի ծանր հիվանդները շարունակում են զրկված մնալ պատշաճ բուժօգնություն ստանալու նպատակով տեղափոխվելու հնարավորությունից, անհնար է շարունակում մնալ նաև շտապօգնության մեքենաների մուտքը դեպի Արցախի որոշ համայնքներ՝ չնայած էկոակտիվիստ ներկայացող ադրբեջանցու և ադրբեջանական ԶԼՄ-ի պնդումներին, թե ցուցարարները պատրաստ են մարդասիրական միջանցք տալ։
Թեգեր` Ադրբեջանական ապատեղեկատվությունԱրցախԼաչինի միջանցք
Ադրբեջանական քարոզչամիջոցի կեղծիքը․ Եվրոպական հանձնաժողովի կայքում նման հաղորդագրություն չի հրապարակվել
11:35, 5 Օգս, 2025
Ադրբեջանական քարոզչական ռեսուրսներից Haqqin.az-ը հուլիսի 28-ին հրապարկված նյութում պնդել է, թե Եվրոպական հանձնաժողովի կայքը հրապարակել, ապա արագ հեռացրել է ՀՀ...

13 декабря Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщило, что в результате блокирования Азербайджаном дороги, соединяющей Арцах с Арменией, транспортировка граждан Арцаха с серьезными проблемами со здоровьем в Ереван остается невозможной».
«Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики прилагает все возможные усилия для оказания им профессиональной помощи, в том числе поддерживая связь с ереванскими специалистами. В настоящее время дефицита медикаментов и средств медицинского назначения для оказания первой помощи нет. Однако настораживает то, что поставки лекарств стали невозможными», — говорится в сообщении.
13 декабря, буквально через несколько минут после публикации вышеупомянутого сообщения министерства, азербайджанское информационное агентство Trend опубликовало статью под заголовком «Азербайджанские протестующие гуманно относятся к армянам Ханкенди (Степанакерта – прим. ред.), но отказываются прекращать протесты».
В статье называющая себя экоактивисткой Диляра Эфендиева, которая вместе с другими азербайджанцами с 12 декабря блокируют Лачинский коридор, соединяющий Арцах с Арменией, утверждает, что готова предоставить коридор для надлежащего медицинского обслуживания жителей Арцаха.
«Я, как один из организаторов этой акции, хочу подтвердить, что мы готовы предоставить коридор для маин скорой помощи», — сказала Эфендиева.
В тот же день, в 15:46 часов, на странице Минздрава Арцаха в Facebook был опубликован репортаж, в описании которого министерство в очередной раз подтвердило, что «в связи с закрытием межгосударственной дороги транспортировка граждан Арцаха с серьезными проблемами со здоровьем стало невозможной».
В репортаже исполнительный директор Арцахского республиканского медицинского центра Мгер Мусаелян сообщил, что двое пациентов в критическом состоянии должны быть переведены в Ереван, и еще двое должны быть переведены для проведения обследования, но вопрос транспортировки невозможен из-за блокировки коридора.
В видео, опубликованном министерством, также отмечается, что «скорая помощь» Степанакерта не только не может доставить тяжелобольных в Ереван, но и прервано сообщение с рядом общин Шушинского района.
Таким образом, в результате блокирования Лачинского коридора тяжелобольные пациенты Арцаха по-прежнему лишены возможности транспортировки для получения надлежащей медицинской помощи, а доступ машин «скорой помощи» в некоторые населенные пункты Арцаха остается невозможным, несмотря на утверждения азербайджанского экоактивиста и азербайджанских СМИ о том, что протестующие готовы предоставить гуманитарный коридор.