Հունվարի 30-ին՝ ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանում «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» հայցով լսումների ընթացքում, Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Էլնուր Մամադովը «անհիմն մեղադրանք» է որակել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը արգելափակելու մասին Հայաստանի հայտարարությունը:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչներն առաջին անգամ չէ, որ պնդում են, թե Գորիս-Ստեփանակերտը ճանապարհը բաց է:
Էկոակտիվիստ ներկայացող և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ փոխկապակցված մի խումբ ադրբեջանցիներ 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից փակել են Լաչինի միջանցքը՝ այնտեղ վրաններ տեղադրելով։ Այդ գործողությամբ Ադրբեջանը խախտել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, որով «Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը»:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» բազմիցս անդրադարձել է այդ պնդումներին:
«Լաչինի ճանապարհի վրա գործող ռեժիմն այսօր նույնն է, ինչ մինչև բողոքի ցույցերը»
Մամադովը պնդել է, որ ՀՀ ներկայացուցիչների հայտարարությունները, թե Լաչինի միջանցքը արգելափակված է, կեղծ է. «Լաչինի ճանապարհի վրա գործող ռեժիմը ներկայում էլ նույնն է, ինչ մինչև բողոքի ցույցերը»:
Նրա խոսքով՝ ցուցարարները չեն խոչընդոտում ճանապարհով մեքենաների տեղաշարժը, և ամեն օր տասնյակ մեքենաներ ու բեռնատարներ են անցնում բողոքի ակցիայի վայրի մոտով: Մամադովը պնդել է, որ ադրբեջանցի ցուցարարների ու ճանապարհն օգտագործող անձանց միջև ոչ մի բռնություն և առճակատում չի գրանցվել: Անդրադառնալով այն դեպքին, երբ ադրբեջանցի ցուցարարները, ներխուժելով մի խումբ հայ երեխաների Ստեփանակերտ տեղափոխող ավտոբուս, ահաբեկեցին անչափահասներին, Ադրբեջանի ներկայացուցիչը պնդել է, թե ՀՀ-ն իր այդ պնդումը ոչ մի կերպ չի կարող հիմնավորել, իսկ ադրբեջանցիների ցույցերը խաղաղ են:
Էլնուր Մամադովն իրականում աղավաղում է փաստերը և մանիպուլացնում:
Դեկտեմբերի 12-ից դեպի Ստեփանակերտ տեղաշարժը արգելափակված է: Հատուկենտ ուղևորություններ են այդ ուղղությամբ տեղի ունենում, այն էլ՝ միայն Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության կամ ռուս խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ:
Չնայած հումանիտար ճգնաժամին և սննդամթերքի ու դեղորայքի պակասին՝ բեռների փոխադրությունը նույնպես կասեցված է: Օրինակ՝ «Հայաստան» հիմնադրամի մոտ 100 տոննա մարդասիրական բեռը շաբաթներ շարունակ Արցախ չի հասնում ադրբեջանական կողմի արգելքի պատճառով։
Մինչև միջանցքի արգելափակումը Հայաստանից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք է տեղափոխվել Արցախ, մինչդեռ շարունակվող արգելափակման 45 օրվա ընթացքում միջանցքով հումանիտար բեռների ընդամենը մի քանի տասնյակ անցում է գրանցվել՝ նույնպես բացառապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կամ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի մասին կարող եք կարդալ այստեղ:
Ինչ վերաբերում է Մամադովի պնդմանը, թե Հայաստանը չի կարող հիմնավորել ավտոբուսով Ստեփանակերտ գնացող երեխաներին ահաբեկելու մասին հայտարարությունը, ապա այս դեպքում էլ նա մանիպուլացնում է:
Հունվարի 18-ին միջանցքի արգելափակված հատվածում ադրբեջանցի «էկոակտիվիստները» ներխուժել են ամսից ավելի տուն վերադառնալու հնարավորությունից զրկված արցախցի երեխաներին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Արցախ տեղափոխող ավտոբուսը և նկարահանել անչափահասներին, ինչի հետևանքով երեխաներն ահաբեկվել են, նրանցից մեկն ուշաթափվել է:
Այսպիսով, Ադրբեջանի ներկայացուցիչը Հաագայի դատարանում կրկնել է Լաչինի միջանցքն արգելափակելուց ի վեր Բաքվի կողմից շրջանառված, բայց բազմիցս հերքված կեղծ թեզերը։
Թեգեր` Լաչինի միջանցքՀաագայի դատարան
Հունվարի 30-ին՝ ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանում «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» հայցով լսումների ընթացքում, Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Էլնուր Մամադովը հայտարարել է, թե Հայաստանի...

30 января в ходе слушаний в Международном суде ООН по иску «Армения против Азербайджана» представитель Азербайджана Эльнур Мамадов назвал заявление Армении о блокировании Азербайджаном Лачинского коридора «необоснованным обвинением».
Представители Азербайджана не впервые заявляют, что дорога Горис-Степанакерт открыта.
Группа азербайджанцев, выдающих себя за экоактивистов и аффилированных с властями Азербайджана, с 12 декабря 2022 года заблокировали Лачинский коридор, разместив там палатки. Этим действием Азербайджан нарушил 6-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября, по которому «Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях».
«Платформа проверки фактов» неоднократно обращалась к этим утверждениям.
«Действующий сегодня режим на Лачинской дороге такой же, как и до протестов»
Мамадов заявил, что заявления представителей РА о блокировке Лачинского коридора являются ложными.
«Действующий сегодня режим на Лачинской дороге такой же, как и до протестов», — сказал Мамадов.
По его словам, протестующие не препятствуют движению автомобилей по дороге, и ежедневно около места проведения акции протеста проезжают десятки легковых и грузовых автомобилей. Мамадов заявил, что между азербайджанскими протестующими и людьми, передвигающимися по дороге, насилия или конфронтации зафиксировано не было. Комментируя инцидент, когда азербайджанские протестующие ворвались в автобус, перевозивший группу армянских детей в Степанакерт, и терроризировали их, представитель Азербайджана заявил, что РА никак не может обосновать это утверждение, а акции протестов азербайджанцев носят мирный характер.
Эльнур Мамадов фактически искажает факты и манипулирует.
С 12 декабря перекрыта дорога, ведущая в Степанакерт. Проезд по этой дороге осуществляется только в сопровождении Международной организации Красного Креста или российских миротворцев.
Несмотря на гуманитарный кризис и нехватку продовольствия и медикаментов, грузоперевозки также приостановлены. Например, около 100 тонн гуманитарного груза фонда «Айастан» неделями не доходит до Арцаха из-за препятствий азербайджанской стороны.
До блокады коридора из Армении в Арцах ежедневно перевозилось 400 тонн продовольствия и медикаментов, тогда как за 45 дней продолжающейся блокады по коридору прошло лишь несколько десятков гуманитарных грузов, исключительно в сопровождении Международного комитета Красного Креста или российских миротворцев.
О гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе можно прочитать здесь.
Что касается утверждения Мамадова о том, что Армения не может обосновать заявление о терроризировании детей, едущих в Степанакерт на автобусе, то и в этом случае он манипулирует.
18 января на перекрытом участке коридора азербайджанские «экоактивисты» ворвались в автобус, перевозивший в сопровождении российских миротворцев арцахских детей, более месяца лишенных возможности вернуться домой, терроризировали и засняли несовершеннолетних, в результате чего один из детей потерял сознание.
Таким образом, представитель Азербайджана в Гаагском суде повторил лживые тезисы, распространяемые Баку с момента блокировки Лачинского коридора, которые  неоднократно опровергались.