Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը, ապրիլի 1-ին Տավուշի մարզի Աճարկուտ գյուղում, զոհված զինծառայող Դավիթ Շահնազարյանի անվան խաղահրապարակի բացման արարողության ժամանակ հայտարարել, ապա 2 անգամ կրկնել է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ունեցել ենք 11 հազար դասալիք։
«Մենք շատ ենք սիրում խոսքերի մեջ կորցնել իրականությունը։ Եվ ես միշտ մտածել եմ՝ ի՞նչն ա դրա պատճառը, ինչի՞ ենք մենք խոսքերի մեջ թաքցնում իրականությունը։ Եվ էսօր ստիպված եմ ասել՝ ինչի՞ ենք մենք թաքցնում իրականությունը։ Իսկ իրականությունը այն է, որ մեր պատերազմի ընթացքում, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, մենք ունեցել ենք 11 հազար դասալիք։ Ես այլ կերպ չեմ արտահայտվում, դուք հասկացեք ինչի մասին ա խոսքը։ 11 հազար զինվորական, կամավոր, սպա և այլն։ 11 հազարը պատկերացնում եք, չէ՞, ինչ թիվ ա»։
Աննա Հակոբյանի այս հայտարարությունից օրեր առաջ նմանատիպ միտք էր հնչեցրել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ «Մեր բանակում չի եղել ոչ մի դասալիք։ Հայկական բանակում, վերջին տվյալներով, եղել է ոչ թե 10 հազար, այլ 11 հազար դասալիք»,- հայտարարել էր նա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցում էր ուղարկել Դատախազություն՝ խնդրելով տրամադրել պատերազմի օրերին դասալքության վերաբերյալ եղած տվյալները։
Ըստ Դատախազությունից ստացված պատասխանի՝ Քրեական օրենսգրքի 361-րդ հոդվածի 7-րդ մասով (զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը), 362-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (դասալքությունը) և 364-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելը) հոդվածներով նախաձեռնվել է 1786 քրեական վարույթ 10,687 անձի վերաբերյալ։
Այս 1786 քրեական վարույթներից կարճվել է 280-ը։ Մյուս վարույթների միացման արդյունքում քննվող քրեական վարույթների թիվը դարձել է 226։ Ընդհանուր առմամբ, մեղադրյալի կարգավիճակ է ստացել 756 մարդ։
Այսինքն, պատերազմի օրերին ծառայությունից հրաժարվելու, դասալքության համար ընդհանուր առմամբ մեղադրվում է 756 մարդ։
Այստեղից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 143 անձի վերաբերյալ գործ, որից 64 անձի վերաբերյալ ավարտվել է դատաքննությունը և կայացվել են դատական ակտեր, մյուս 79 անձի վերաբերյալ գործերը դեռևս գտնվում են դատաքննության փուլում։
Այսպիսով փաստենք, որ Իլհամ Ալիևի, ապա՝ Աննա Հակոբյանի հայտարարած «11 հազար դասալիքների» վերաբերյալ հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ներկայումս համապատասխան հոդվածով մեղադրյալի կարգավիճակ ունի 756 անձ, որոնցից միայն 64 անձի վերաբերյալ կա կայացված դատական ակտ։

1 апреля на церемонии открытия детской площадки имени погибшего военнослужащего Давида Шахназаряна в селе Ачаркут Тавушской области супруга премьер-министра Никола Пашиняна Анна Акопян заявила, что «во время 44-дневной войны у нас было 11 тысяч дезертиров».
«Нам нравится терять реальность в словах. И мне всегда было интересно: в чем причина, почему мы скрываем реальность в словах? И сегодня я вынуждена сказать, почему мы скрываем реальность. А реальность такова, что во время 44-дневной войнуы у нас было 11 тысяч дезертиров. Я не выражаюсь иначе, вы понимаете, о чем я говорю. 11 тысяч  военных, добровольцев, офицеров и т.д. Вы представляете 11 тысяч это сколько?», — сказала Акопян.
За несколько дней до этого заявления Анны Акопян аналогичную мысль озвучил и президент Азербайджана Ильхам Алиев. «В нашей армии не было ни одного дезертира. В армянской же армии, по последним данным, было не 10 тысяч, а 11 тысяч дезертиров», — заявил Алиев.
«Платформа проверки фактов» направила запрос в Прокуратуру с просьбой предоставить данные о дезертирстве во время войны.
Согласно полученному из Прокуратуры ответу, в соответствии с частью 7 статьи 361 (самовольное оставление части или места службы), частью 3 статьи 362 (дезертирство) и частью 3 статьи 364 (отказ от исполнения обязанностей военной службы) УК РА возбуждено 1786 уголовных дел в отношении 10 687 лиц.
Из 1786 уголовных дел 280 были прекращены. В результате объединения других дел количество расследуемых уголовных дел составило 226. Всего статус обвиняемых получили 756 человек.
То есть, всего в отказе от исполнения обязанностей военной службы и дезертирстве во время войны обвиняются 756 человек.
Дела с обвинительным заключением в отношении 143 лиц направлены в суд. В отношении 64 лиц завершено судебное разбирательство и вынесены судебные акты, дела в отношении остальных 79 лиц находятся на стадии судебного разбирательства.
Таким образом, констатируем, что заявление об «11 тысячах десертирах», озвученное Ильхамом Алиевым, а затем Анной Акопян, не соответствует действительности. В настоящее время статус обвиняемого по соответствующей статье имеют 756 лиц, в отношении лишь 64 лиц есть вынесенные судебные акты.
Метки 44-օրյա պատերազմԱննա ՀակոբյանդասալիքԻլհամ ալիև
27 сентября 2020 года Азербайджан начал широкомасштабную военную агрессию против Республики Арцах. Продолжавшаяся 44 дня война завершилась 9 ноября подписанием...