ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ՝ սեպտեմբերի 21-ին, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադառնալով Արցախում ադրբեջանական ագրեսիային, պնդել է, թե նախորդ օրը հրադադարի պայմանավորվածության ձեռքբերումից հետո «ԼՂ քաղաքացիական բնակչությանն ուղիղ սպառնալիք չկա»։
Այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ի կառավարության նիստում, Փաշինյանը վերահաստատել է իր այս խոսքերը։
«Գնահատականը նույնն է՝ ուղիղ սպառնալիք ԼՂ քաղաքացիական բնակչության կյանքին այս պահին չկա, այս գնահատականը դրական իմաստով շատ քիչ բարելավվել է»,- ասել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով տեղահանված ԼՂ հայ բնակիչներն «իրենց տները վերադառնալու հնարավորություն կարող է ստանան»։
Սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի վերաբերյալ հրավիրված նիստում,  Արցախում քաղաքացիական բնակչության անվտանգային ու հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություններ է արել նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», համադրելով քաղաքացիական բնակաչության անվտագային իրավիճակի վերաբերյալ վարչապետի ու ԱԳ նախարարի գնահատականները, պարզեց, որ դրանք ամբողջությամբ հակասում են միմյանց։
Մասնավորապես, Միրզոյանն իր ելույթում նշել է, որ «հարձակման ինտենսիվությունն ու դաժանությունը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի մտադրությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը վերջնականացնելն է»։
Միրզոյանը ներկայացրել է, որ ադրբեջանական հարձակման թիրախ են եղել հենց խաղաղ բնակիչները, հատկապես երեխաները։
«Ադրբեջանի աչքերում Լեռնային Ղարաբաղի երեխաներն ահաբեկիչներ են, և Ադրբեջանի գործողությունները` հրթիռները, զրահապատ մեքենաները, հրետանին և անօդաչուներն ուղղված են եղել այս երեխաների, նրանց ծնողների ու տատիկ–պապիկների դեմ»,- նշել է Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը խոսել է նաև ագրեսիայից հետո ԼՂ հայ բնակիչների դեմ ատելության խոսքի դրսևորումների, բռնության կոչերի ու սպառնալիքի մասին։
«Ադրբեջանական սոցցանցերը լի են կոչերով` գտնել կանանց և երեխաներին, բռնաբարել նրանց, կտրել վերջույթներն ու կերակրել շների։ Ադրբեջանցի օգտատերերը տարածում են Լեռնային Ղարաբաղի հայ կանանց էջերն ու խաղադրույք կատարում, թե ում են այդ կանայք բաժին հասնելու, որ բռնաբարեն այն ժամանակ, երբ նրանք հայտնվեն ադրբեջանական վերահսկողության ներքո»,- ասել է Միրզոյանը։
Պաշտոնական վերջին տվյալներով, ադրբեջանական հարձակման հետևանքով զոհերի թիվը առնվազն 200 է, վիրավորներինը՝ ավելի քան 400․ քաղաքացիական բնակչության շրջանում վիրավորների թիվը գերազանցում է 40-ը, որոնցից 13-ը երեխաներ են։ Այս պահին հաստատված տվյալով զոհերից 10-ը խաղաղ բնակիչ է, որոնցից 5-ը երեխաներ են։
Ըստ Արցախի նախկին պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի, ադրբեջանական կողմը հրադադարից հետ էլ չի թույլատրում ագրեսիայի հետևանքով իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներից զոհված խաղաղ բնակիչների մարմինների դուրսբերումը։
Հատկանշական է, որ հրադադարի պայմանավորվածությունից հետո՝ սեպտեմբերի 21-ին, երբ ադրբեջանական Եվլախում ընթանում էր Բաքվի ու Ստեփանակերտի ներկայացուցիչների միջև առաջին հանդիպումը, ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում էին թիրախավորել Ստեփանակերտի ու այլ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը։
Այսպիսով, Փաշինյանի՝ ԼՂ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ սպառնալիքի բացակայության մասին խոսքերը հակասում են ինչպես պաշտոնական տվյալներին ու այլ արժանահավատ աղբյուրների տեղեկատվական հոսքերին, այնպես էլ ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանի՝ ՄԱԿ ԱԽ-ում արված գնահատականներին։

Вчера, 21 сентября, премьер-министр Армении Никол Пашинян, обращаясь к азербайджанской агрессии в отношении Арцаха в прямом эфире в Facebook, заявил, что после достигнутого накануне соглашения о прекращении огня «прямой угрозы гражданскому населению Нагорного Карабаха нет».
Сегодня, 22 сентября, на заседании правительства Пашинян подтвердил свои слова.
«Оценка та же: прямой угрозы жизни мирного населения Нагорного Карабаха на данный момент нет. Эта оценка незначительно улучшилась», — сказал Пашинян, отметив, что жители населенных пунктов Нагорного Карабаха, перемещенные в результате недавней агрессии Азербайджана, «могут получить реальную возможность вернуться в свои дома».
В ходе созванного 21 сентября заседания Совета Безопасности ООН по вопросу военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил с заявлением относительно безопасности гражданского населения Арцаха и гуманитарной ситуации.
«Платформа проверки фактов», сопоставив оценки премьер-министра и министра иностранных дел относительно безопасности гражданского населения, выяснила, что они полностью противоречат друг другу.
В частности, Мирзоян в своем выступлении отметил, что «с учетом интенсивности и жестокости нападения, намерения Баку состояли в том, чтобы завершить этнические чистки армянского населения Нагорного Карабаха».
Мирзоян заявил, что объектом нападения Азербайджана стали мирные жители, особенно дети.
«В глазах Азербайджана дети Нагорного Карабаха являются террористами, и действия Азербайджана — ракеты, бронетехника, артиллерия и беспилотники — были направлены против этих детей, их родителей, бабушек и дедушек», — отметил Мирзоян.
Министр иностранных дел РА также рассказал о проявлениях языка вражды, призывах к насилию и угрозах в адрес армянских жителей Нагорного Карабаха после агрессии.
«В азербайджанском сегменте социальных сетей множество призывов найти пропавших детей и женщин, чтобы изнасиловать, расчленить их и скормить собакам. Азербайджанские пользователи распространяют в социальных сетях аккаунты армянок из Нагорного Карабаха, делая ставки на то, у кого будет возможность их изнасиловать, когда они перейдут под контроль Азербайджана», — сказал Мирзоян.
По последним официальным данным, число жертв в результате нападения Азербайджана составляет не менее 200, число раненых – более 400. Число раненых среди гражданского населения превышает 40, из них 13 – дети. Число подтвержденных жертв среди гражданского населения на данный момент составляет 10, из них 5 – дети.
По словам бывшего госминистра Арцаха Артака Бегларяна, даже после прекращения огня азербайджанская сторона не позволяет арцахской стороне забрать тела солдат и мирных жителей с территорий, перешедших под контроль Азербайджана в результате агрессии.
Примечательно, что после соглашения о прекращении огня, 21 сентября, когда в Евлахе прошла первая встреча представителей Баку и Степанакерта, вооруженные силы Азербайджана продолжили обстрелы мирного населения Степанакерта и других населенных пунктов.
Таким образом, слова Пашиняна об отсутствии угрозы мирному населению Нагорного Карабаха противоречат официальным данным и информационным потокам из других заслуживающих доверия источников, а также оценкам министра иностранных дел РА Мирзояна, сделанным в Совете Безопасности ООН.