X-ում (նախկին Twitter) ավելի քան 360,000 հետևորդ ունեցող Hareem Shah անունով օգտատերը հրապարակել է Արցախի քաղաքական գործիչների՝ Բաքվում ապօրինի ձերբակալության կադրերը և ներկայացրել դրանք որպես ՀԱՄԱՍ-ի կողմից իսրայելացի բարձրաստիճան գեներալների գերեվարման տեսարաններ։
«Մի քանի բարձրաստիճան իսրայելացի զինվորականներ ձերբակալվել են ՀԱՄԱՍ-ի (զինյալ կազմակերպություն Պաղեստինում,-խմբ․) կողմից»,- նշել է օգտատերը։
LATEST: Several high-profile Israel i Generals captured by Hamas fighters#Israel #Palestine #Hamas #طوفان_الأقصى #Hezbollah #حماس pic.twitter.com/JMkH3a862x
— Hareem Shah (@_Hareem_Shah) October 8, 2023
Հատկանշական է, որ այդ պնդումով տեսանյութը հայտնվել է նաև իրանական IRINN հեռուստաալիքնի եթերում․ մեկնաբանը կալանավորվող արցախցի գործիչներին ներկայացրել է որպես ՀԱՄԱՍ-ի կողմից գերեվարված իսրայելացի գեներալներ։
Մինչդեռ այդ կադրերը, որոնք տեղեկատվական տիրույթում շրջանառության մեջ են դրվել ադրբեջանական իրավապահ մարմինների կողմից օրեր առաջ, պատկերում են Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի և Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի՝ Ադրբեջանի կողմից ապօրինի ձերբակալության տեսարաններ։

Пользователь по имени «Hareem Shah» с более чем 360 000 подписчиками в социальной сети X (ранее Twitter) разместил кадры незаконного ареста арцахских политиков в Баку и представил их как сцены захвата высокопоставленных израильских генералов боевиками ХАМАС.
«Боевики ХАМАС (вооруженная организация в Палестине. — ред.) захватили несколько высокопоставленных израильских военных», — отметил пользователь.
LATEST: Several high-profile Israel i Generals captured by Hamas fighters#Israel #Palestine #Hamas #طوفان_الأقصى #Hezbollah #حماس pic.twitter.com/JMkH3a862x
— Hareem Shah (@_Hareem_Shah) October 8, 2023
Примечательно, что видео с аналогичным утверждением появилось также в эфире иранского телеканала IRINN. Диктор представила арестованных деятелей Арцаха как израильских генералов, захваченных ХАМАС.
https://fip.am/wp-content/uploads/2023/10/388849171_6946227402096312_5408372301285387697_n.mp4
Между тем, на кадрах, которые несколько дней назад были распространены в информационном пространстве правоохранительными органами Азербайджана, запечатлены сцены незаконного ареста Азербайджаном бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и председателя Национального собрания Арцаха Давида Ишханяна.