Հունիսի 12-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից ռուս խաղաղապահների դուրսբերման գործընթացի ավարտի մասին։
«Խաղաղապահ զորախմբի անձնակազմը, սպառազինությունն ու տեխնիկան ամբողջությամբ լքել են մեր տարածքը»,- ասվում էր Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը նաև տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ռուսական մեքենաները հեռանում Ստեփանակերտի օդանավակայանի մոտ գտնվող բազայից։
3.7 տարի ռուս խաղաղապահ զորակազմը առաքելություն էր իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ հայտարարության հիման վրա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է փաստեր այս տարիների ընթացքում խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում արձանագրված միջադեպերի մասին, որոնց հետևանքով հայկական կողմն ունեցել է տասնյակից ավելի զոհեր ու տարածքային կորուստներ։
Ռուս խաղաղապահ զորախումբը Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվել էր շփման գծի երկայնքով և Բերձորի (Լաչին) միջանցքում, որը կապում էր տարածաշրջանը Հայաստանի հետ։ Պայմանագրի համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղ էին ուղարկվել 1960 զինվորականներ՝ հրաձգային զենքերով, 90 զրահափոխադրիչներ, 380 միավոր ավտոմոբիլային ու հատուկ տեխնիկա։ Խաղաղապահները պետք է տարածաշրջանում մնային հինգ տարի՝ մինչև 2025 թվականը։ Խաղաղապահների տեղակայման ժամկետը կարող էր ևս 5 տարով երկարաձգվել, եթե կողմերից որևէ մեկը ժամկետի ավարտին չպահանջեր, որ առաքելությունը դուրս բերվի Լեռնային Ղարաբաղից։
Մայիսի 15-ին Իվանյանում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առաքելության ավարտին նվիրված արարողության ժամանակ ՌԴ ԶՈՒ ցամաքային զորքերի գլխավոր հրամանատարի առաջին տեղակալ, ցամաքային զորքերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Եվգենի Նիկիֆորովը, խոսելով ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գործողության մասին, հայտարարել էր,
«Տեղի բնակչությանը օգնություն ցուցաբերելու համար իրականացվել է ավելի քան 350 մարդասիրական ակցիա, ավելի քան 90 հազար մարդ ստացել է հասցեական օգնություն, ավելի քան 1000 խաղաղ բնակիչների ցուցաբերվել է որակյալ բժշկական օգնություն։ Խաղաղապահ զորակազմն ակտիվորեն մասնակցել է կրոնական նշանակության օբյեկտների մուտքի անվտանգության ապահովմանը, պայմաններ է ստեղծել բնակչության բնականոն կյանքի համար, մի շարք աշխատանքներ է իրականացրել ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ: Հակամարտության կողմերի հետ ակտիվ համագործակցության արդյունքում կազմակերպվել է նաև գերիների փոխանակման գործընթաց։ Գերությունից հաջողվել է վերադարձնել ավելի քան 100 մարդու։ Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի որոնողական խմբերի կողմից հայտնաբերվել և փոխանցվել է ավելի քան 1900 զինծառայողի աճյուն»,— ասել է նա։
Սակայն ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում խաղաղապահների տեղակայումից մինչև Արցախի հայաթափումը ադրբեջանական կողմը բազմիցս խախտել է հրադադարի ռեժիմը, ինչի հետևանքները մեծամասամբ բացասական են եղել հայկական կողմի համար:
Այսպիսով, առաջին լուրջ միջադեպն Արցախում գրանցվեց խաղաղապահ զորակազմի տեղակայումից ընդամենը մեկ ամիս անց՝ 2020 թ․ դեկտեմբերի 12-ին: Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հարձակվել էին Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ուղղությամբ: Ադրբեջանական սադրանքի պատճառով վերսկսված մարտական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմն ուներ վեց վիրավոր: Դեկտեմբերի 16-ին Արցախի ՊԲ-ն հայտնեց, որ դեկտեմբերի 15-ի երեկոյան, անհայտ պայմաններում, կորել է կապը Հադրութի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԱՀ ՊԲ մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմի հետ։
Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների՝ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ուղղությամբ հարձակման հետևանքով երկու գյուղերը բռնազավթվել էին, 62 հայ զինծառայողներ՝ գերեվարվել, 9-ը՝ զոհվել և ևս 8-ը՝ վիրավորում ստացել։
Խաղաղապահների առաքելության գոտում հաջորդ միջադեպը 2021 թվականի հոկտեմբերի 9-ին էր, երբ Մարտակերտի շրջանային ոստիկանության բաժնից հաղորդում էր ստացվել, որ Մարտակերտ քաղաքի հարակից տարածքում գտնվող նռան այգում, Ադրբեջանի ԶՈՒ դիպուկահարի կրակոցից մահացու վիրավորում է ստացել Մարտակերտի բնակիչ, 55-ամյա Արամ Տեփնանցը։ Դիպուկահարի կրակոցից սպանված Արամ Տեփնանցի տրակտորի խցիկում նաև խաղաղապահ էր եղել, տարածքում՝ նույնպես:
Մի քանի օր անց՝ հոկտեմբերի 14-ի երեկոյան, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ էին բացել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում տեղակայված ՊԲ մարտական հենակետի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հրազենային վիրավորում էր ստացել վեց զինծառայող:
Նոյեմբերի 8-ին՝ ժամը 15.00-ի սահմաններում, Շուշի քաղաքի մերձակա խաչմերուկում ադրբեջանցի զինծառայողի կողմից կրակոցներ էին արձակվել ջրատար խողովակների վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնող՝ «Ջրմուղ կոյուղի» ՓԲԸ աշխատակիցների վրա: Կրակոցների հետևանքով աշխատակիցներից մեկը տեղում մահացել էր, իսկ երեք անձ հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել էին հանրապետական բժշկական կենտրոն:
2022 թ․ մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել էին ԼՂ-ում խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի՝ վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել ԼՂ արևելյան սահմանագոտում: Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և ԼՂ համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չէին տվել, և հակառակորդը չէր վերադարձել ելման դիրքեր: Ավելին՝ ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ էին բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ: Ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից հրահրված փոխհրաձգության հետևանքով տարբեր աստիճանի վիրավորում էին ստացել պաշտպանության բանակի հինգ պայմանագրային զինծառայողներ:
Մարտի 25-ին ԼՂ արևելյան սահմանագոտում հակառակորդի ձեռնարկած սադրանքների, մասնավորապես` Bayraktar TB-2 տեսակի հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման հետևանքով մահացել էին ՊԲ պայմանագրային 3 զինծառայողներ:
Մարտի 26-ին տարածած հաղորդագրություններում ՌԴ ՊՆ-ն և ԱԳՆ-ն ընդգծել էին, որ ադրբեջանական կողմը խախտել էր եռակողմ պայմանավորվածությունը և ներխուժել խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի [1,2]։
Այնուհետև՝ օգոստոսի 3-ին, ժամը 09։00-ից սկսած, ադրբեջանական ստորաբաժանումները թիրախավորել էին ՊԲ մարտական դիրքերն ու զորամասերից մեկի մշտական տեղակայման վայրը՝ բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաև ականանետներ, նռնականետներ և հարվածային ԱԹՍ-ներ, ինչի հետևանքով մահացել էին ՊԲ պայմանագրային 2 զինծառայողներ, ևս 14 զինծառայողներ տարբեր աստիճանի վիրավորումներ էին ստացել:
2022 թ․ դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10։30-ի հատվածում իրենց բնապահպաններ համարող մի խումբ ադրբեջանցիներ Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում, որը գտնվում էր խաղաղապահ զորքերի պատասխանատվության գոտում, փակեցին ԼՂ-ն Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ երկիրը թողնելով շրջափակման մեջ: Շրջափակումը շարունակվեց մինչև Արցախի վերջնական հայաթափումը՝ 2023-ի սեպտեմբերին։
Այդ ընթացքում՝ 2023 թվականի մարտի 5-ին, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ էր արձակել Ստեփանակերտից հերթափոխի մեկնած ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի մեքենայի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել էր ոստիկանության 3 և վիրավորվել 1 աշխատակից:
Մարտի 25-ին ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ 25-րդ ստորաբաժանումը, խախտելով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների` 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, հատել է Շուշիի շրջանի շփման գիծը, գրավել 2054.0 նիշով բարձրունքը (Սարիբաբա լեռից 2․9 կմ հյուսիս-արևելք) ու դիրքի ինժեներական կահավորում սկսել։
Ապրիլի 23-ին՝ ժամը 12:00-ին, Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանային ծառայությունը Հայաստանի հետ սահմանին տեղադրել էր սահմանային անցակետ։
Հունիսի 15-ի առավոտյան Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ռազմական սադրանքից հետո Ադրբեջանը 2023 թ․ ապրիլի 23-ից ապօրինի տեղադրված անցակետում երկու ուղղություններով արգելափակել էր բոլոր տեսակի, այդ թվում՝ մարդկանց և բեռների հումանիտար փոխադրումները: Իսկ հուլիսի 11-ից նաև Ստեփանակերտից Երևան ծանր հիվանդներ տեղափոխող Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաների տեղաշարժն էր արգելվում Հակարիի կամրջով։
Հունիսի 28-ին՝ ժամը 01:30-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցներից կրակ էին բացել Մարտունու և Մարտակերտի հայկական դիրքերի ուղղությամբ` կիրառելով նաև ԱԹՍ-ներ։ Հայկական կողմն ունեցել էր 4 զոհ:
Սեպտեմբերի 19-ին` ժամը 13։00֊ից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի ողջ երկայնքով սկսեց խախտել հրադադարը` հասցնելով հրթիռահրետանային հարվածներ։
Մեկ օր անց՝ սեպտեմբերի 20-ին, ԼՂ իշխանություններն ընդունեցին ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում սկսվեց, 100,000-ից ավելի մարդ բռնի տեղահանվեց Հայաստան:
Ըստ ՀՀ Քննչական կոմիտեի, ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով 2023-ի սեպտեմբերի 19-20-ին ԼՂ-ում, ռուս խաղաղապահների առաքելության գոտում, զոհվել է ավելի քան 200 զինծառայող և քաղաքացիական անձ։ Շուրջ 12 քաղաքացիական անձ և 30 զինծառայող համարվում է անհետ կորած: Արձանագրվել են առնվազն 14 անձի խոշտանգման ենթարկելու դեպքեր, որոնցից 12-ը զինծառայող են, 2-ը՝ քաղաքացիական անձ։ Ռազմական գործողությունների հետևանքով սպանվել է 3 երեխա, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ է ստացել 231 զինծառայող և 80 քաղաքացիական անձ:
Ի դեպ, ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում ռուս խաղաղապահ առաքելության անգործության մասին է վկայել ԼՂ վերջին նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, որը 2023 թ․ հոկտեմբերի 28-ին Արցախի հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, թե 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական հարձակման ժամանակ ռուս խաղաղապահներն իրենց պահում էին դիտորդի դերում։ «Պատերազմական գործողությունները սկսելուց հետո ժամեր անց ես հասկացել եմ, որ մենք մենակ ենք ադրբեջանական այդ ագրեսիայի դեմ։ Ռուսական կողմը գտնվում էր, կարելի է ասել, դիտորդի կարգավիճակում»,- ասել էր Սամվել Շահրամանյանը։
Նկատենք՝ թեպետ ՌԴ-ում ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվում էր, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը ԼՂ-ում պահանջված է ու կոնտինգենտը ֆորմալ առումով այնտեղ կմնա մինչև 2025-ի նոյեմբեր, այդուհանդերձ, 2024 թվականի ապրիլի 16-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրեցին ռուս խաղաղապահների՝ ԼՂ-ից դուրս գալու մեկնարկի մասին, իսկ գործընթացի վերջնական ավարտի մասին հայտնեց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը՝ հունիսի 12-ին։
ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսեյ Ժուրավլևը («Ռոդինա» կուսակցություն)  ՌԻԱ Նովոստիի հետ զրույցում նշել էր, որ ռուսական խաղաղապահների առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղում կարելի է համարել լիովին կատարված, խաղաղապահները կարևոր դեր են խաղացել արյունահեղության կանխման գործում։ Նա նաև նշել էր, որ խաղաղապահներն այլևս պետք չեն, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմող կողմեր չկան։
«Ռուսական կոնտինգենտն այնտեղ անհրաժեշտ էր քանի դեռ հակամարտությունը շարունակվում էր, և կարևոր դեր խաղաց, որպեսզի 2023 թվականին արյունահեղություն տեղի չունենա՝ կանգնելով պատերազմող բանակների միջև»,- ասել է ռուս գործիչը:

Министерство обороны Азербайджана 12 июня официально заявило о завершении процесса вывода российских миротворцев с территории Нагорного Карабаха.
«Личный состав, вооружение и техника миротворческого контингента полностью покинули нашу территорию», — говорится в сообщении Минобороны Азербайджана.
Министерство обороны Азербайджана также опубликовало видео, на котором видно, как российская техника уезжает с базы возле аэропорта Степанакерта.
На протяжении 3,7 лет российские миротворческие войска выполняли миссию в Нагорном Карабахе на основе трехстороннего заявления, подписанного 9 ноября 2020 года лидерами Армении, России и Азербайджана.
«Платформа проверки фактов» представляет факты инцидентов, зафиксированных в зоне ответственности миротворцев за эти годы, в результате которых армянская сторона понесла более десятка жертв и территориальные потери.
Российский миротворческий контингент был развернут в Нагорном Карабахе вдоль линии соприкосновения и в Бердзорском (Лачинском) коридоре, связывавшем регион с Арменией. Согласно соглашению, в Нагорный Карабах были направлены 1960 военнослужащих со стрелковым оружием, 90 бронетранспортеров и 380 единиц автомобилей и специальной техники. Миротворцы должны были находиться в регионе пять лет, до 2025 года. Срок размещения миротворцев мог быть продлен еще на 5 лет, если ни одна из сторон не потребовала бы вывода миссии из Нагорного Карабаха по истечении этого срока.
15 мая в Иваняне в ходе торжественной церемонии, посвященной завершению миссии российского миротворческого контингента, ервый заместитель главнокомандующего Сухопутными войсками России, начальник Генштаба Сухопутных войск генерал-полковник Евгений Никифоров, говоря о действиях российских миротворческих войск, заявил:
«Для оказания помощи местному населению было проведено более 350 гуманитарных акций, свыше 90 тысяч человек получили адресную помощь, более 1000 мирным жителям была оказана квалифицированная медицинская помощь. Миротворческий контингент активно участвовал в обеспечении безопасности доступа к объектам религиозного значения, создал условия для нормальной жизни населения, провел ряд работ по восстановлению инфраструктуры. В результате активного сотрудничества со сторонами конфликта был организован процесс обмена пленными. Из плена удалось вернуть более 100 человек. Поисковыми группами российского миротворческого контингента обнаружено и передано более 1900 тел военнослужащих», — сказал Никифоров.
Однако, начиная с размещения миротворцев в зоне ответственности российскօго миротворческого контингента и заканчивая депопуляцией Арцаха, азербайджанская сторона неоднократно нарушала режим прекращения огня, последствия чего были в основном негативными для армянской стороны.
Так, первый серьезный инцидент в Арцахе был зарегистрирован всего через месяц после ввода миротворческого контингента – 12 декабря 2020 года. Подразделения азербайджанских вооруженных сил атаковали села Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района. В результате возобновления боевых действий из-за азербайджанской провокации с армянской стороны ранения получили шесть человек. Министерство обороны Республики Арцах 16 декабря сообщило, что вечером 15 декабря при пока неизвестных обстоятельствах они потеряли связь с личным составом ряда боевых позиций Армии обороны Республики Арцах, расположенных на направлении сел Гадрута Хин Тагер и Хцаберд.
В результате атаки подразделений ВС Азербайджана в направлении сел Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района были захвачены два села, взяты в плен 62 армянских военнослужащих, 9 убиты и еще 8 ранены.
Следующий инцидент в зоне ответственности миротворцев произошел 9 октября 2021 года, когда из Мартакертского районного отдела полиции поступило сообщение о том, что 55-летний житель Мартакерта Арам Тепнанц был смертельно ранен выстрелом азербайджанского снайпера. Вооруженные силы Азербайджана в гранатовом саду в окрестностях города Мартакерт. В кабине трактора Арама Тепнанца, убитого выстрелом снайпера, находился миротворец, в районе также присутствовали миротворцы.
Спустя несколько дней, вечером 14 октября, вооруженные силы Азербайджана открыли огонь по военной базе Армии обороны Арцаха, расположенной в восточной приграничной зоне Республики Арцах, в результате чего шесть военнослужащих получили огнестрельные ранения.
На перекрестке у города Шуши 8 ноября, около 15:00 часов, азербайджанский солдат открыл огонь по работникам ЗАО «Водоканал», осуществляющим ремонтные работы. В результате выстрелов один человек скончался на месте, а трое человек с огнестрельными ранениями были доставлены в Республиканский медицинский центр.
24 марта 2022 года подразделения ВС Азербайджана, грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября, вторглись в зону ответственности миротворческого контингента в НК, взяв под свой контроль село Парух Аскеранского района и прилегающие позиции, а затем попытались продвинуться в восточной приграничной зоне НК. Многочасовые переговоры российского миротворческого контингента и соответствующих органов Нагорного Карабаха не дали существенных результатов, и противник не вернулся на исходные позиции. Более того, в ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям АО Арцаха, используя как малокалиберное огнестрельное оружие, так и ударные БПЛА. В результате перестрелки, спровоцированной подразделениями ВС Азербайджана, пять военнослужащих-контрактников Армии обороны получили ранения различной степени тяжести.
25 марта в результате провокации противника в восточной приграничной зоне Нагорного Карабаха, в частности применения ударных беспилотников типа «Байрактар ТБ-2», погибли трое военнослужащих Армии обороны.
В обнародованных 26 марта сообщениях Минобороны и МИД России подчеркивалось, что азербайджанская сторона нарушила трехстороннее заявление и вторглась в зону ответственности миротворческой миссии [1,2].
Затем, 3 августа, начиная с 09:00, азербайджанские подразделения нанесли удары по боевым позициям Армии обороны и месту постоянной дислокации одной из воинских частей, применив, помимо стрелкового оружия, минометы, гранатометы и ударные БПЛА, в результате чего погибли 2 военнослужащих-контрактника и еще 14 военнослужащих получили ранения различной степени.
12 декабря 2022 года на участке перекрестка Шуши-Карин Так, который находился в зоне ответственности миротворческого контингента, группа азербайджанцев, выдававших себя экологами, заблокировала единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией и миром. Блокада продолжалась до окончательной депопуляции Арцаха в сентябре 2023 года.
За это время, 5 марта 2023 года, на участке под названием «Хайпалу» диверсионная группа ВС Азербайджана открыла огонь по машине сотрудников паспортно-визового отдела полиции Нагорного Карабаха, в результате чего три сотрудника полиции погибли и еще один сотрудник получил ранения.
25 марта в Минобороны РФ сообщили, что 25-е подразделение ВС Азербайджана, «в нарушение пункта 1 заявления президента Азербайджанской Республики, премьер-министра Республики Армения и президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года, пересекло линию соприкосновения сторон в Шушинском районе, заняло высоту с отметкой 2054,0 (2,9 км северо-восточнее горы Сарыбаба) и приступило к инженерному оборудованию поста».
23 апреля в 12:00 на дороге Лачин-Степанакерт Государственная пограничная служба Азербайджана установила пограничный пункт пропуска на границе с Арменией.
После военной провокации, произошедшей утром 15 июня возле моста Хакари, Азербайджан 23 апреля 2023 года установил КПП в Лачинском коридоре, заблокировав тем самым проезд всех видов транспорта. А с 11 июля через мост Хакари было запрещено движение автомобилей Международного комитета Красного Креста, перевозящих тяжелобольных из Степанакерта в Ереван.
28 июня с 01:30 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из артиллерийских орудий в направлении армянских позиций Мартуни и Мартакерта. Были применены и БПЛА. С армянской стороны погибли 4 человека.
19 сентября с 13:00 ВС Азербайджана начали нарушать режим прекращения огня вдоль линии соприкосновения, нанося ракетные удары.
Спустя день, 20 сентября, власти Нагорного Карабаха приняли предложение командования российского миротворческого контингента о прекращении огня. С 24 сентября началось насильственное перемещение в Армению более 100 тыс арцахцев.
По данным Следственного комитета РА, в результате азербайджанской агрессии 19-20 сентября 2023 года в Нагорном Карабахе, в зоне ответственности российского миротворческого контингента, погибли более 200 военнослужащих и мирных жителей. Около 12 гражданских лиц и 30 военнослужащих считаются пропавшими без вести. Зафиксированы случаи пыток как минимум 14 человек, из них 12 военнослужащих и 2 гражданских лиц. В результате боевых действий погибли 3 ребенка, 231 военнослужащий и 80 мирных жителей получили ранения различной степени тяжести.
Кстати, последний президент Нагорного Карабаха Самвел Шахраманян дал показания о бездействии российской миротворческой миссии во время азербайджанской агрессии. В интервью Общественному телевидению Арцаха 28 октября Шахраманян заявил, что во время нападения Азербайджана 19 сентября 2023 года российские миротворцы выступали в качестве наблюдателей. «Через несколько часов после начала военных действий я понял, что мы одни против этой азербайджанской агрессии. Российская сторона находилась, можно сказать, в статусе наблюдателя», — сказал Самвел Шахраманян.
Отметим, что хотя на самом высоком уровне в России было заявлено, что присутствие российских миротворцев в Нагорном Карабахе является востребованным и контингент формально останется там до ноября 2025 года, тем не менее, 16 апреля 2024 года азербайджанские СМИ написали о выводе российских миротворцев из Нагорного Карабаха, а об окончательном завершении процесса вывода 12 июня сообщило Министерство обороны Азербайджана.
Первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по обороне Алексей Журавлев (партия «Родина») заявил РИА Новости, что миссию российских миротворцев в Нагорном Карабахе можно считать полностью выполненной, миротворцы сыграли немаловажную роль в предотвращение кровопролития. Журавлев также отметил, что миротворцы теперь не нужны, поскольку в Нагорном Карабахе нет никаких противоборствующих сторон.
«Российский контингент был там необходим, пока продолжался конфликт, и сыграл немаловажную роль в том, чтобы в 2023 году там не случилось масштабного кровопролития, встав между враждующими армиями», — сказал российский чиновник.