Սահմանադրական կարգը տապալելը 2008-ին էլ է քրեորեն պատժելի արարք եղել
Հուլիսի 3-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը հայտարարություն տարածեց, որի 2008 թվականի մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին:
ՀՔԾ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով նախատեսված հանցավոր արարքը կատարելու մեջ, այն է՝ սահմանադրական կարգը տապալելը:
«Հրապարակ» օրաթերթը և «Առավոտ» օրաթերթի առցանց կայքը հրապարակումներ ունեցան այն մասին, որ Միքայել Հարությունյանին ՀՔԾ-ն մեղադրում է այնպիսի հանցավոր արարք կատարելու մեջ, որը հանցանքը կատարելու ժամանակ՝ 2008 թվականին, քրեորեն պատժելի չէր:
Բանն այն է, որ Քրեական օրենսգրքում 300.1 հոդվածը, որով այսօր մեղադրվում է Միքայել Հարությունյանը ավելացվել է 2009 թվականի մարտի 18-ին: Քրեական օրենսգրքի 12-րդ հոդվածը սահմանում է, որ «արարքի հանցավորությունը և պատժելիությունը որոշվում են դա կատարելու ժամանակ գործող քրեական օրենքով», իսկ  13-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է, որ «արարքի հանցավորությունը սահմանող, պատիժը խստացնող կամ հանցանք կատարած անձի վիճակն այլ կերպ վատթարացնող օրենքը հետադարձ ուժ չունի»: Ստացվում է, որ Միքայել Հարությունյանի վրա չէր կարող տարածվել 300.1 հոդվածը, քանի որ Հարությունյանի կողմից հնարավոր հանցագործությունը կատարելու ժամանակ 300.1 հոդվածը գոյություն չի ունեցել, իսկ հետագայում այդ հոդվածի առկայության պարագայում այն հետադարձ ուժ չէր կարող ունենալ:
Ստեղծված իրավական թվացյալ հակասությունը հարթվում է, երբ նայում ենք Միքայել Հարությունյանին մեղսագրվող արարքի նկարագրությունը:  Պաշտպանության նախկին նախարարին մեղսագրվող 300․1 հոդվածը սահմանում է, որ «Սահմանադրական կարգը տապալելը` Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով կամ 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված որևէ նորմը փաստացի վերացնելը, որն արտահայտվում է իրավական համակարգում այդ նորմի գործողության դադարեցմամբ` պատժվում է ազատազրկմամբ` տասից տասնհինգ տարի ժամկետով»:
2008 թվականին գործած Քրեական օրենսգրքով «Սահմանադրական կարգի տապալումը» անվանմամբ հոդվածի փոխարեն եղել է «Պետական իշխանությունը յուրացնելը» հոդվածը: Այն ժամանակ գործած 300 հոդվածը սահմանում էր, որ «Պետական իշխանությունը յուրացնելը՝ Սահմանադրության խախտմամբ պետական իշխանությունը բռնությամբ զավթելուն կամ դա բռնությամբ պահելուն, ինչպես նաև ՀՀ սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելուն կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը բռնությամբ խախտելուն ուղղված գործողությունները՝ պատժվում են ազատազրկմամբ՝ տասից տասնհինգ տարի ժամկետով»:
Այսինքն, եթե մենք լինեինք 2008 թվականում, ապա Միքայել Հարությունյանը կարող էր մեղադրվել «պետական իշխանությունը յուրացնելու» մեջ, քանի որ այսօր մեղսագրվող 300.1 հոդվածով նախատեսված արարքի հանցակազմի տարրերը համադրելի են 2008 թվականին գործած 300-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հանցակազմի տարրերի հետ: Երկու դեպքում էլ հանցագործության օբյեկտը՝ սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված արարքն է: Ներկայիս Քրեական օրենսգրքով իշխանությունը յուրացնելու հոդվածն ունի հետևյալ տեսքը. «Իշխանությունը զավթելը` բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության կամ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալը»:
Միքայել Հարությունյանին այսօր մեղսագրվող արարքը չի բնութագրվում «Իշխանությունը յուրացնելու» հոդվածով նախատեսված հանցագործության հանցակազմի տարրերի հետ, քանի որ Հարությունյանը չի տիրացել նախագահի, ԱԺ նախագահի, վարչապետի կամ ՍԴ նախագահի լիազորություններին:
Մեր հրապարակումը պատրաստելուն զուգահեռ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցների ժամանակ անդրադարձավ վերը նշված խնդրին և տարաբնույթ մեկնաբանություններին՝ կատարելով այն նույն դատողությունները, ինչն արդեն շարադրեցինք:
Թեգեր` ՀՔԾՄարտի 1Միքայել ՀարությունյանՌոբերտ ՔոչարյանՔրեական օրենսգիրք
Փաստաբանի տարածած տեսանյութը չի հերքում Աշոտ Փաշինյանի հետ կապված միջադեպում հանցակազմի առկայությունը
14:57, 18 Մյս, 2023
Լուսանկարը՝ Sputnik Արմենիա Փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը Ֆեյսբուքում տեսանյութ է հրապարակել՝ հայտարարելով, որ այն հերքում է Աշոտ Փաշինյանի հետ կապված միջադեպում հանցակազմի...

Свержение конституционного строя и в 2008 году было уголовно-наказуемым деянием
Специальная следственная служба (ССС) РА 3 июля распространила заявление, согласно которому по делу трагических событий 1 марта 2008 года предъявлено обвинение бывшему министру обороны Микаелу Арутюняну.
Согласно заявлению ССС, он обвиняется в совершении преступления, предусмотренного статьей 300.1 Уголовного кодекса, а именно — в свержении конституционного строя.
Газета «Грапарак» и сайт газеты «Аравот» опубликовали статьи о том, что ССС обвинила Микаела Арутюняна в таком преступном деянии, которое во время совершения, в 2008 году, не являлось уголовно-наказуемым.
Дело в том, что статья 300.1 Уголовного кодекса, по которому обвиняется Микаел Арутюнян, была добавлена 18 марта 2009 года. Статья 12 УК закрепляет, что «Преступность и наказуемость деяния определяются уголовным законом, действовавшим во время его совершения», а часть 2-я статьи 13-й закрепляет, что «Закон, устанавливающий преступность деяния, усиливающий наказание или иным образом ухудшающий положение лица, совершившего преступление, обратной силы не имеет». Получается, что на Микаела Арутюнян не могла распространяться статья 300.1, поскольку во время совершения Арутюняном возможного преступления статьи 300.1 не существовало, а в дальнейшем в случае наличия этой статьи она бы не имела обратной силы.
Сложившееся правовое противоречие сглаживается, когда мы смотрим на описание деяния, предписываемого Микаелу Арутюняню. Статья 300.1, по которой обвиняется бывший министр обороны закрепляет, что «Свержение конституционного строя, то есть фактическая отмена норм конституционного права, отраженных в статьях 1- 5 и первой части ст. 6 Конституции Армении, которая выражается отменой действия этой нормы в правовой системе — наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет».
В действующем в 2008 году в УК вместо статьи «Свержение конституционного строя» была статья «Узурпация государственной власти». Действующая в то время статья 300 закрепляла, что: «Узурпация государственной власти, то есть действия, направленные на насильственный захват государственной власти или насильственное ее удержание в нарушение Конституции Республики Армения, а также на насильственное свержение конституционного строя Республики Армения или насильственное нарушение территориальной целостности Республики Армения -наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет».
То есть, если мы пренесемся в 2008 год, то тогда Микаел Арутюнян мог бы быть обвинен в «узурпации государственной власти», поскольку приписываемые сегодня элементы преступления, предусмотренного статьей 300.1, сопоставимы с элементами преступления, предусмотренного статьей 300, действовавшей в 2008 году. В обоих случаях объектом преступления является деяние против конституционного строя. В нынешнем УК статья об узурпации власти имеет следующий вид: «Захват власти путем применения силы или угрозой применения силы, а также օвладение полномичиями Президента Республики, Национального собрания, правительства или конституционного суда другим путем, не предусмотренным Конституцией».
На сегодня деяние, приписиваемое Микаелу Арутюняну, не характеризуется элементами уголовного преступления, предусмотренными статьей «Узурпация власти», поскольку Арутюнян не завладевал полномочиями президента, председателя НС, премьер-министра или председателя Конституционного суда.
Параллельно с подготовкой статьи Sut.am начальник ССС Сасун Хачатрян во время брифинга с журналистами в правительстве затронул вышеупомянутую проблему с теми же рассуждениями, о которых мы уже написали.