Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 22-ի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է՝ «[Ադրբեջանի] 86,600 քառ. կմ-ը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը»:
Երբ լրագրողը կրկին խնդրել է հստակեցնել՝ արդյո՞ք Հայաստանի այսօրվա կառավարությունն ասում է, որ Արցախն Ադրբեջանի մաս է, Փաշինյանը պատասխանել է. «Հայաստանի այսօրվա կառավարությունն ինչ ասի-չասի, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր կառավարությունները ճանաչել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է, թե ինչ դիրքորոշում են հայտնել Հայաստանի նախկին ղեկավարները Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին՝ պարզելու՝ արդյո՞ք Փաշինյանի պնդումը ճիշտ է, թե՞ սխալ:
Լևոն Տեր-Պետրոսյան
Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք ստորագրվել է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը: 1991 թ.-ին ստեղծված փաստաթուղթը Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը վավերացրել է վերապահումներով:
Մասնավորապես, պարբերություններից մեկը, որտեղ նշվում է՝ «կողմերը ճանաչում և հարգում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և գոյություն ունեցող uահմանների անձեռնմխելիությունը», խմբագրվել է հետևյալ կերպ. «Բարձր Պայմանավորվող Կողմերը ճանաչում և հարգում են ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը»:
1996 թ․ ԵԱՀԿ Լիսաբոնի գագաթաժողովի ընթացքում, որին մասնակցում էր նաև Հայաստանը, նախատեսվում էր ընդունել հռչակագիր, որում առանձին մաս պետք է նվիրված լիներ Լեռնային Ղարաբաղին: Ըստ դրա՝ հակամարտության լուծումը հիմնվում էր երեք սկզբունքների վրա` Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարգում, Ադրբեջանի կազմում ԼՂ-ին ամենաբարձր աստիճանի ինքնակառավարման ապահովում, ԼՂ-ի և նրա բնակչության անվտանգության երաշխավորում: Հայաստանն օգտվեց վետոյի իրավունքից, և այդ հատվածը դուրս մնաց հռչակագրի վերջնական տեքստից:
Իր ելույթում Լևոն Տեր-Պետրոսյան հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրն Ադրբեջանի կողմից առաջարկված սկզբունքների հիման վրա լուծելու դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա կախված կլինի ցեղասպանության կամ բռնի տեղահանության մշտական սպառնալիքը։
«Սումգայիթի (1988 թ. փետրվար), Կիրովաբադի (1988 թ. նոյեմբեր) եւ Բաքվի (1990 թ. հունվար) հակահայկական ջարդերի, ինչպես նաև Ղարաբաղի 24 հայկական գյուղերի բնակչության տեղահանության (1991 թ. մայիս – հունիս) փորձը ամենայն ակներեւությամբ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը, չնայած բոլոր հավաստիացումներին, չի կարող Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության երաշխիքներ ապահովել։ Ուստի, մենք այն կարծիքին ենք, որ նոր ողբերգության բացառման միակ հնարավորությունը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգումն է»,- նշել էր նա։
«Ազատություն» ռ/կ-ը 2022 թ.հունվարին, հղում անելով Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանին, ներկայացրել էր դեռևս 1997 թ.-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ներկայացրած ղարաբաղյան կարգավորման փաթեթային տարբերակին պաշտոնական Երևանի պատասխանը. ««Հայաստանը, ինչպես հայտնի է, չի կարող հարցի կարգավորման հիմք ընդունել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն ճշգրտվել Ադրբեջան-Լեռնային Ղարաբաղ հարաբերությունները և չի հստակեցվել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական կարգավիճակը»։
Եվ հետո շարունակության մեջ ասում է. «Ինչպես նշել ենք վերևում, Հայաստանը չի կարող հարցի կարգավորման հիմք ընդունել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։ Հետևաբար, համաձայնագրի նախագծում տեղ գտած առաջին և երկրորդ հոդվածները (դրանք հենց տարածքային ամբողջականության մասին հոդվածն էր և որ Ղարաբաղը ճանաչվում է Ադրբեջանի մաս) Հայաստանի համար քննարկման ենթակա չեն»,- նշված էր «Ազատություն» ռ/կ-ի հոդվածում։
Ռոբերտ Քոչարյան
2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք ևս որևէ փաստաթղթով Հայաստանը չի ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը:
Ավելին՝ ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ-ում 2004 թ.-ին՝ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի տարածքում կազմավորվեցին երկու անկախ պետություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը. «Այդ պետությունների գոյության իրավական հիմքերը նույնական են։ Այսինքն՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ ոչ մի ընդհանուր բան չունի։ Եվ մենք պատրաստ ենք հակամարտության կարգավորման հարցը քննարկել իրավական հարթության վրա»։
2005 թ․ հոկտեմբերի 7-ին Լատվիայի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Քոչարյանը նշել էր, որ «մենք ինքներս ունենք տարածք, ունենք մեր սահմանները, և Հայաստանը երբեք դեմ չի եղել տարածքային ամբողջականության սկզբունքի կարևորությանը, սակայն այդ սկզբունքը, տվյալ դեպքում` Ղարաբաղի անկախությունը, որևէ կապ չունի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ»:
Սերժ Սարգսյան
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրապարակային ելույթներում բազմիցս հայտարարել է, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Նա բազմիցս օտարերկրյա հարթակներում խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ շրջանների զիջման մասին, սակայն Արցախը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու փաստ չի արձանագրվել:
Ռուսաստանցի լրագրող Դմիտրի Կիսելյովի հետ զրույցում 2016-ին Սարգսյանն ասել է. «Մենք ընդունում ենք ցանկացած պետության, այդ թվում` Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Բայց ժողովրդի ինքնորոշումն ընդհանրապես չի հակասում տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, որովհետև տարածքային ամբողջականությունը վերաբերում է պետությունների միջև հարաբերություններին, իսկ ինքնորոշումը` մայրաքաղաքին և ժողովրդին, որը բնակվում է իր պատմական հայրենիքում։ Եթե մենք անտեսում ենք ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, այդ դեպքում չպետք է դուրս գայինք Խորհրդային Միության կազմից: Չէ՞ որ դա տեղի ունեցավ այդ սկզբունքի հիման վրա։ Ուստի այս սկզբունքները միմյանց չեն հակասում»։
Հավելենք, որ մայիսի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո հայտարարեց, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը հաստատել են փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա և հարգել Հայաստանի 29.8 հազար քառ. կմ և Ադրբեջանի 86.6 հազար քառ. կմ տարածքները։ ԼՂ հակամարտության բանակցությունների պատմության մեջ առաջին անգամ էր, երբ նշվում էին հանրապետությունների տարածքների մակերեսները:
Այսպիսով, Փաշինյանի պնդումը, թե Հայաստանի Հանրապետության բոլոր կառավարությունները ճանաչել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը, կեղծ է և մանիպուլյատիվ: Նախկին նախագահները ո՛չ ստորագրված  փաստաթղթերի, ոչ հանրային խոսքով չեն արել նման հայտարարություն:

На пресс-конференции 22 мая Никол Пашинян заявил: «86 600 кв. км. территории Азербайджана, включают в себя и Нагорный Карабах».
Когда журналист попросил уточнить, говорит ли нынешнее правительство Армении, что Арцах является частью Азербайджана, Пашинян ответил: «Что бы ни говорило нынешнее правительство Армении, все правительства Республики Армения признали территориальную целостность Азербайджана».
«Платформа проверки фактов» изучила позицию бывших руководителей Армении по поводу территориальной целостности Нагорного Карабаха и Азербайджана, с целью выяснить, соответствует ли действительности утверждение Пашиняна.
Левон Тер-Петросян
При первом президенте Левоне Тер-Петросяне была подписана Алма-Атинская декларация. Составленный в 1991 году документ был ратифицирован Верховным Советом Армении с оговорками.
В частности, один из обзацов, в котором отмечается, что «стороны признают и уважают территориальную целостность друг друга и неприкосновенность существующих границ», был отредактирован следующим образом: «Высокие Договаривающиеся Стороны признают и уважают право наций на свободное самоопределение, территориальную целостность друг друга и неприкосновенность границ».
В 1996 году в ходе Лиссабонского саммита ОБСЕ, в котором также участвовала Армения, планировалось принять декларацию, в которой отдельная часть должна быть посвящена Нагорному Карабаху. Согласно этой декларации, урегулирование конфликта базировалось на трех принципах: соблюдение территориальной целостности Армении и Азербайджана, обеспечение высшей степени самоуправления Нагорного Карабаха в составе Азербайджана, гарантия безопасности Нагорного Карабаха и его населения. Армения воспользовалась своим правом вето, и эта часть была исключена из окончательного текста декларации.
В своем выступлении Левон Тер-Петросян заявил, что если проблема Карабаха будет решена на основе предложенных Азербайджаном принципов, то население Нагорного Карабаха столкнется с постоянной угрозой геноцида или насильственной депортации.
«Армянские погромы в Сумгаите (февраль 1988 года), Кировабаде (ноябрь 1988 года) и Баку (январь 1990 года), а также насильственная депортация 24 армянских сел в Карабахе (май-июнь 1991 года) со всей очевидностью указывают на то, что Азербайджан, несмотря на все заверения, не может обеспечить гарантии безопасности населению Нагорного Карабаха. Следовательно, мы придерживаемся мнения, что единственным способом избежать новой трагедии является уважение права народа Нагорного Карабаха на самоопределение», — сказал он.
В январе 2022 года Радио Азатутюн со ссылкой на заместителя председателя Армянского национального конгресса Левона Зурабяна представила официальный ответ Еревана на пакетный вариант карабахского урегулирования, представленный сопредседателями Минской группы ОБСЕ в 1997 году: «Как известно, Армения не может принять принцип территориальной целостности Азербайджана в качестве основы для урегулирования вопроса до тех пор, пока не будут урегулированы отношения Азербайджан-Нагорный Карабах и не будет выяснен политический статус Нагорного Карабаха».
«Как мы упоминали выше, Армения не может принять принцип территориальной целостности Азербайджана в качестве основы для урегулирования вопроса. Следовательно первая и вторая статьи проекта соглашения (статьи о территориальной целостности и признании Карабаха частью Азербайджана) для Армении обсуждению не подлежат», — говорится в статье Радио Азатутюн.
Роберт Кочарян
Во время президентства 2-го президента Роберта Кочаряна Армения каким-либо документом не признала территориальную целостность Азербайджана вместе с Нагорно-Карабахской Республикой.
Более того, выступая в ПАСЕ в 2004 году, Кочарян заявил, что в результате распада СССР на территории бывшей Азербайджанской ССР образовались два независимых государства: Нагорно-Карабахская Республика и Азербайджанская Республика: «Правовые основы существования этих государств идентичны. То есть, территориальная целостность Азербайджана ничего общего с Нагорно-Карабахской Республикой не имеет. И мы готовы обсуждать вопрос урегулирования конфликта в правовой плоскости».
Во время встречи с президентом Латвии 7 октября 2005 года Кочарян заявил, что «у нас есть своя территория, есть границы и Армения никогда не отрицала важности принципа территориальной целостности, однако в данном случае, в вопросе независимости Карабаха, этот принцип не имеет отношения к территориальной целостности Азербайджана».
Серж Саргсян
3-й президент РА Серж Саргсян в своих публичных выступлениях неоднократно заявлял, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана. Он неоднократно говорил на зарубежных площадках об уступке районов вокруг Нагорного Карабаха, однако факт признания Арцаха частью Азербайджана зафиксирован не был.
В беседе с российским журналистом Дмитрием Киселевым в 2016 году Саргсян сказал: «Мы признаем территориальную целостность любого государства, в том числе, Азербайджана. Но самоопределение народов никак не противоречит принципу территориальной целостности, потому что территориальная целостность касается отношений между государствами, а самоопределение – столицы и народа, который проживает компактно в цивилизованном мире. Все вопросы решаются без применения силы, тем более на своей исторической родине. Если мы отвергаем принцип самоопределения народов, тогда мы не должны были выходить из состава Советского союза, это же произошло на основе этого принципа. Поэтому эти принципы никак не противоречат друг другу».
Добавим, что 14 мая президент Европейского совета Шарль Мишель после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Брюсселе заявил, что Армения и Азербайджан подтвердили признание взаимной территориальной целостности на основании Алма-Атинской декларации 1991 года и с учетом территории Армении в 29,8 тыс. кв. км, а Азербайджана — в 86,6 тыс. кв. км․ Впервые в истории переговоров по нагорно-карабахскому конфликту упоминалась площадь территорий республик.
Таким образом, утверждение Пашиняна о том, что все правительства Республики Армения признали территориальную целостность Азербайджана вместе с Нагорным Карабахом, является ложным и манипулятивным. Такого заявления бывшие президенты не делали ни в подписанных документах, ни публично.