0038 հրամանով հղում է արվում ընտրությունների արդյունքներին, որոնք դեռ չկային
Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը, վերջերս խոսելով մարտի 1-ի գործի վերաբերյալ, որոշակի բացահայտումներ է արել գործի հետ առնչություն ունեցող հույժ գաղտնի 0038 հրամանի մասին:
2008 թվականին պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Միքայել Հարությունյանի ստորագրած հրամանում նշված է հետևյալը․ «ՀՀ նախագահական ընտրությունների արդյունքները միջազգային հանրության կողմից բաց և թափանցիկ ճանաչելուց հետո որոշ քաղաքական ուժեր այն չեն ընդունում և հակաօրինական գործողություններով փորձում են ապակայունացնել իրավիճակը:․․․ Սույն թվականի փետրվարի 23-ից զինված ուժերի ողջ անձնակազմը 18:00-ից տեղափոխել զորանոցային վիճակի մինչև հատուկ կարգադրության ստացումը: ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ապարատի վարչություններում, առանձին բաժիններում ստեղծել սպայական խմբեր, որոնց զինել տաբելային զենքով․․․»:
Նկատենք, որ հրամանը ստորագրելու պահին նախագահական ընտրությունների արդյունքները դեռևս հայտնի չէին։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը արդյունքները ամփոփել և հրապարակել էր փետրվարի 24-ին՝ հրամանից մեկ օր անց։
Այսինքն` «որոշ քաղաքական ուժերը» չէին կարող ընդունել ընտրությունների արդյունքները, որոնք պետք է լինեին հաջորդ օրը:
Ավելին, ըստ էության, հույժ գաղտնի ռազմական հրամանով կամ ապագայի կանխագուշակում է արվում, կամ էլ` դրա հեղինակներն արդեն գիտեին, թե ԿԸՀ-ն ինչ որոշում է կայացնելու նախագահական ընտրությունների արդյունքերի մասին։
Թեգեր` 0038 հրաման1 мартаармиямиакел арутюнянприказ 0038Роберт Кочарянբանակզինված ուժերԶՈՒՀույժ գաղտնիՄարտի 1Միքայել ՀարությունյանՌոբերտ Քոչարյան
Արարատ Միրզոյանը չի մեղադրել եկեղեցուն իշխանություն վերցնելու համար․ Ռոբերտ Քոչարյանը սխալ է
22:28, 30 Հնվ, 2026
Հունվարի 29-ին իր հերթական ասուլիսում ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պատասխանելով լրագրողի հարցին, հայտարարել է․ «ԱԳ նախարարի հայտարարությունն ուղղակի անբարոյականություն...

Недавно глава Специальной следственной службы Сасун Хачатрян, говоря о деле 1 марта, частично рассекретил строго секретный приказ № 0038, касающийся этого дела.
В приказе, подписанном занимающим в 2008 году должность министра обороны обороны Микаелем Арутюняном, отмечается следующее: «После признания итогов президентских выборов РА открытыми и прозрачными международным сообществом некоторые непризнающие их политические силы пытаются незаконными действиями дестабилизиривать ситуацию… Весь личный состав Вооруженных сил РА 23 февраля с.г., с 18.00 перевести на казарменное положение до получения особого распоряжения. В управлениях Центрального аппарата МО РА, отдельных отделах создать офицерские группы, которые вооружить табельным оружием…».
Следует отметить, что в момент подписания приказа результаты президентских выборов еще не были известны. Центральная избирательная комиссия подвела итоги и опубликовала результаты 24 февраля, на следующий день после подписания приказа.
То есть некоторые «политические силы» не могли признать итоги выборов, а международное сообщество, по той же причине, не могло признать их открытыми и прозрачными.
По сути, строго секретный военный приказ основан на предположениях, в лучшем случае, на предсказании будущего. Получается, что либо власти были осведомлены о результатах выборов до того, как ЦИК подвела итоги, либо применение Вооруженных сил был предусмотрено заранее.