Վերջին օրերին մի շարք լրատվական կայքեր հանդես են գալիս ուշագրավ հրապարակումներով։ Տարածվող նյութերը պարունակում են ոչ միայն բացահայտ ապատեղեկատվություն, այլև լրատվական էթիկայի խախտումներ։
Այսպես, politik.am-ը, առանց որևէ լրատվական առիթի, անդրադարձավ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանին և սպառնալիքներ հնչեցրեց։
Նախ նյութի հեղինակը (անունը բացակայում է) հիշեցրեց Մանուկյանի հրաժարականը (2015 թվական), այնուհետև նշեց դրա անձնական պատճառները՝ հավելելով, որ խորհուրդ կտա չշահարկել այդ թեման, հակառակ դեպքում ստիպված կլինեն հրապարակել «հրաժարականի իրական պատճառները»։
Անդրադառնալով «հրաժարականի իրական պատճառները» հրապարակելուն, որոնցով սպառնում են Մանուկյանին՝ նշենք, որ մարդու անձնական տվյալները պաշտպանված են օրենքով, իսկ դրանք հրապարակելու սպառնալիքը պատժվում է այդ նույն օրենքով։
Նյութը, սակայն, այսքանով չի ավարտվում։ Հրապարակման երկրորդ մասում թիրախավորվել է քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը։
«Մեր հաջորդ «հեղափոխական» հերոսը նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի նախկին խորհրդական, իրեն քաղաքագետ ներկայացնող Հայկ Մարտիրոսյանն է։․․», — գրում է կայքը։
Այնուհետև հեղինակը, հղում տալով «սեփական աղբյուրներին», ապատեղեկատվություն է տարածում։
«Հովհաննես Մանուկյանը ժամանակին Հայկ Մարտիրոսյանի միջոցով ԱՄՆ-ում նկարների վաճառքով է զբաղվել: Մեր աղբյուրների պնդմամբ՝ ԱՄՆ-ում նրանց վաճառած նկարների հետ կապված անգամ քրեական պատմություն կա, և ՀՀ արդարադատության նախարարն իր ընկերոջ հետ միասին հայտնվել է նրանց ուշադրության կենտրոնում ու չի բացառվում, որ նրանց նկատմամբ նաև գործ հարուցվի»։
Նախ, հարկ է նշել, որ ԱՄՆ իրավապահ համակարգը փակ կառույց է, իսկ դրանում հարուցված քրեական գործերը՝ գաղտնի։ Նյութի հեղինակները որևէ կերպ չէին կարող նմանօրինակ տեղեկություն ունենալ, անգամ իրենց «աղբյուրների պնդմամբ»։
Ավելին, փաստերը ստուգելու նպատակով մենք կապվեցինք քաղաքագետի հետ, որը ամբողջովին հերքեց այդ տեղեկությունը։ Ըստ Մարտիրոսյանի՝ նա որևէ քրեական հետապնդման չի ենթարկվել և նախկին նախարարի հետ երբևէ նկարների վաճառքով չի զբաղվել։
Ի դեպ, քաղաքագետը նաև նշեց, որ Հովիկ Աբրահամյանի խորհրդականի պաշտոնում աշխատել է ընդամենը 23 օր։
Հրապարակման վերջում հեղինակը հույս է հայտնում․ «հույս ունենք, որ նոր կառավարությունն ամեն բան կանի, որպեսզի հեղափոխության և Մարտի 1-ի զոհերի հարցը իրենց անձնական նպատակներով շահարկող այս անձիք հեռու մնան իշխանական լծակներից»։
Օրեր անց նույն կայքը հրապարակեց մեկ այլ նյութ, որում, որակումներից և մանիպուլյացիայից զատ, բացահայտեց նախորդ հրապարակման նպատակը։
«…․Մեր խնդիրը իր [խմբ․՝ Մարտիրոսյանի] դեմ արշավ իրականացնելը չէր, այլ նախկին համակարգի վառ ներկայացուցիչներին ծառայած անձանց թույլ չտալը խցկվել նոր համակարգ»։
Ի դեպ, արդարադատության նախկին նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, անդրադառնալով politik.am-ին, ֆեյսբուքյան իր էջում բավականին ուշագրավ գրառում է կատարել՝ ակնարկելով, որ վերջինս ֆինանսավորվում է Հովիկ Աբրահամյանի կողմից։
«Ոչ շատ վաղ անցյալում նման նյութերը գոնե տեղական արտադրության պոմիդորով (ականջդ կանչի` պոմիդորի մեծածախ արտադրող…) և թթի օղիով (…) ուտվում էին մի կերպ․․․»,- գրել է Մանուկյանը։

В последние дни ряд новостных сайтов публикуют примечательные материалы. Расспространяемые статьи содержат не только явную дезинформацию, но и нарушения новостной этики.
Так, сайт politik.am без какого-либо новостного повода коснулся министра юстиции Ованеса Манукяна и озвучил угрозы.
Прежде всего, автор статьи (имя отсутствует) напомнил об отставке Манукяна (2015 г.), затем отметил личные на то причины, добавив, что он советует не спекулировать на эту тему, иначе они будут вынуждены опубликовать «реальные причины отставки».
Обращаясь к публикации «реальных причин отставки», которой угрожают Манукяну, отметим, что личные данные охраняются законом, и угроза их публикации наказывается тем же законом.
Автор на этом, однако, не останаливается. Мишенью второй части статьи стал политолог Айк Мартиросян.
«Наш следующий «революционный» герой – экс-советник экс-премьер-министра Овика Абрамяна, политолог Айк Мартиросян…», — пишет сайт.
Затем автор, ссылаясь на «собственные источники», распространяет дезинформацию: «Одно время Ованес Манукян при посредничерстве Айка Мартиросяна занимался продажей картин в США. По утверждению наших источников, в США есть даже криминальная история, связанная с проданными ими картинами, и министр юстиции РА со своим другом оказался в центре их внимания, и не исключено, что в отношении их будет возбуждено дело».
Прежде всего, следует отметить, что правоохранительная система США является закрытой структурой, и возбужденные в ней уголовные дела являются секретными. Авторы статьи никоим образом не могли иметь подобную информацию, даже «по утверждению их источников».
Более того, с целью проверки фактов мы связались с политологом, который полностью опроверг данную информацию. По словам Мартиросяна, он никакому уголовному преследованию не подвергался и никогда не занимался продажей картин с бывшим министром.
Политолог также отметил, что он проработал советником Овика Абрамяна всего 23 дня.
В конце статьи автор выражает надежду: «Мы надеемся, что новое правительство сделает все, чтобы эти люди, спекулирующие на теме революции и жертв 1 марта в своих личных целях, держались подальше от рычагов власти».
Спустя несколько дней politik.am публикует другую статью, в которой помимо квалификации и манипуляций, расскрыл цель предыдущей публикации:
«… Наша задача состояла не проводении кампании против него ( Мартиросяна, — прим. ред.), а в том, чтобы не допустить вмешательства людей, которые служили ярким представителям старой системы, в новую систему».
Кстати, бывший министр юстиции Ованес Манукян, коснувшись polit.am, опубликовал довольно примечательную запись на своей странице в Facebook, намекая, что сайт финансируется Овиком Абрамяном.