Ո՞վ է համարվում օլիգարխ և կա՞ն արդյոք Հայաստանում օլիգարխներ
Վերջերս լայն քննարկման առիթ դարձան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանում չկա ոչ օլիգարխիա, ոչ էլ օլիգարխներ։ Նա այս հայտարարություններն արեց հոկտեմբերի 18-ին՝ Գագիկ Ծառուկյանի հետ Առինջ մոլի հարևանությամբ բացված մայնինգ ֆերմայի բացման արարողությունից հետո՝ ի պատասխան Ծառուկյանի օլիգարխ լինել-չլինելու մասին հարցերին։ Նա նմանանատիպ պնդում արել էր դեռևս սեպտեմբերի 16-ին՝ Երևանու ավագանու ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ։
Հաջորդ օրը, Կապանում հանրահավաքի ժամանակ, Փաշինյանն ավելի մանրամասն բացատրեց, թե ինչ նկատի ունի. «Օլիգարխիա նշանակում է քչերի իշխանություն։ Օլիգարխ նշանակում է քչերի իշխանության ներկայացուցիչ։ Եվ ասելով, որ Հայաստանում չկա օլիգարխիա և չկան օլիգարխներ, ես ասում եմ, որ Հայաստանում քչերի իշխանությունը այլևս տապալված է։ Հայաստանի Հանրապետությունում հաստատված է շատերի, այսինքն ժողովրդի՝ այսինքն ձեր, իշխանությունը»։
Նա նաև հավելեց, որ «Դա չի նշանակում, թե մարդիկ, ովքեր նախկինում օլիգարխ են եղել, կամ օլիգարխ  են կոչվել, դադարել են գոյություն ունենալուց։  Բայց նրանց կարգավիճակն է դադարել գոյություն ունենալուց, որովհետև Հայաստանում չի կարող լինել մարդ, չի կարող լինել անհատ, որ մտածի ինքն ուժեղ է ժողովրդից, որ մտածի իր իշխանությունը ավելի ուժեղ է ժովորդի իշխանությունից, պետական իշխանությունից»։
Օլիգարխիայի և օլիգարխների սահմանումներ․ Կապանում Փաշինյանը բերեց «օլիգարխիա» և «օլիգարխ» բառերի դասական արևմտյան սահմանումները։ Ի վերջո, «օլիգարխիա» եզրույթը  ծագում է հունարեն ὀλιγαρχία բառից, որը կազմված է ὀλίγος (օլիգոս, «մի քանի») +‎ -αρχία (-արխիա, «իշխանություն») արմատներից։
Սակայն ժամանակակից քաղաքագիտության մեջ կա ավելի խորը սահմանում։ Օրինակ, ամերիկացի քաղաքագետ Ջեֆրի Ա․ Ուինթերսը (Jeffrey A. Winters) իր «Օլիգարխիա» (Oligarchy, 2011) գրքի մեջ այսպիսի սահմանում է առաջարկում: Ըստ նրա՝ օլիգարխներ են այն անձինք, ում վերահսկողության տակ են կենտրոնացած խոշոր նյութական ռեսուրսներ, որոնք նրանք կարող են օգտագործել իրենց անձնական հարստությունը և բացառիկ սոցիալական դիրքը պաշտպանելու կամ բարձրացնելու նպատակով։ Հետևաբար, օլիգարխիան հարստության պաշտպանման քաղաքականությունն է՝ վերը նշված անձանց կողմից։
Հետխորհրդային կոնտեքստում, մասնավորապես Ռուսաստանում և Ուկրաինայում, «օլիգարխ» բառը հիմնականում կիրառվում է այն մեծահարուստների դեպքում (հիմնականում դոլարային միլիարդատերների), ովքեր լավ կապեր ունեն նախագահի հետ։ Ռուսաստանցի ամենահայտնի օլիգարխներից են Բորիս Բերեզովսկին, Միխայիլ Պրոխորովը և Ռոման Աբրամովիչը։ Ռուսաստանում կան նաև ազգությաբ հայ օլիգարխներ, որոնցից ամենահայտնին Սամվել Կարապետյանն է։
Օլիգարխները Հայաստանում․ Հարցը, թե Հայաստանում օլիգարխներ եղել են թե ոչ, նախկին իշխանությունների օրոք, վիճելի չէ` կան բազամաթիվ ապացույցներ նրանց ազդեցության և դերի մասին։ Նրանցից շատերը հայտնի են իրենց մականուններով, փաստ, որը շատ անգամ ծաղրանքի առիթ է դարձել, նաև ընդդիմադիր գործիչ Փաշինյանի կողմից։ Ինչ վերաբերում է հենց Ծառուկյանին, ապա կասկած չկա որ նա այդպիսին է եղել։ Օրինակ, նախկին ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը 2006-ին Ծառուկյանին՝ WikiLeaks-ի գաղտնազերծված գաղտնի փաստաթղթում, բնութագրում է որպես «ազդեցիկ օլիգարխ՝ բիզնես շահերով տարբեր ոլորտներում»։ Ամերիկահայ պատմաբան և քաղաքագետ Սիմոն Փայասլյանը անկախ Հայաստանի մասին գրքում Ծառուկյանին անվանում է Հայաստանի «իշխող օլիգարխիայի ամենահարուստ և ամենահայտնի անդամ»։
Արդյոք Հայաստանում այսօր կան օլիգարխներ, թե ոչ, կախված է նրանից, թե որ սահմանումն ենք հիմք ընդունում։ Եթե հետխորհրդային սահմանումն ենք վերցնում, ապա չկան օլիգարխներ, քանզի որևէ խոշոր գործարար սերտ կապեր չունի Փաշինյանի կամ նրա կառավարության վերին օղակների հետ, որոնք կօգտագործի սեփական հարստությունը պաշտպանելու կամ ընդլայնելու համար։ Եթե վերցնում ենք Ուինթերսի սահմանումը, ապա Ծառուկյանը կարող է ինչ-որ չափով համարվել օլիգարխ, քանի որ նա դեռ ունի որոշ քաղաքական ազդեցություն՝ ի դեմս «Ծառուկյան» դաշինքի մոտ 3 տասյնակ ԱԺ պատգամավորների։ Այդ ազդեցությունը բխում է  նրա ունեցվածքից։ Սակայն նրա ազդեցությունը զգալի կերպով պակասեց ԲՀԿ մարզպետների և նախարարների պաշտոնանկությունից հետո՝ հոկտեմբերի սկզբին Փաշինյանի կողմից։

Кто считается олигархом? Есть ли в Армении олигархи?
В последнее время заявления премьер-министра Никола Пашиняна касательно того, что в Армении нет ни олигархов, ни олигархии стали предметом для широкого обсуждения. Он сделал эти заявления 18 октября после церемонии открытия фермы для майнинга криптовалют, расположенной по соседству с Ариндж Молл, в ответ на вопросы о том, является ли Царукян олигархом или нет. Подобное утверждение Пашинян сделал еще 16 сентября во время избирательной кампании по выборам в Совет старейшин Еревана.
На следующий день во время митинга в Капане Пашинян более подробно объяснил, что он имел в виду: «Что значит олигархия, олигархия означает власть меньшинства, а олигарх – представитель власти меньшинства. И говоря, что в Армении нет олигархии и олигархов, я имею в виду, что в Армении пала власть «меньшинства» и установлена власть большинства, то есть, всего народа».
Он также добавил: «Это не значит, что люди, которые в прошлом были олигархами, перестали быть олигархом, просто их статус больше не существует. В Армении не может быть человека, который думает, что сильнее народа, думает, что его власть сильнее власти народа».
Понятия олигархия и олигархи
В Капане Пашинян привел классические западные определения слов «олигархия» и «олигарх». В конце концов, термин «олигархия» происходит от греческого слова ὀλιγαρχία, которое состоит из корней ὀλίγος (олигос, «несколько») + — αρχία (-архия, «власть»).
Однако в современной политологии есть более глубокое определение. Например, американский политолог Джеффри А. Винтерс (Jeffrey A. Winters) в своей книге «Олигархия» (Oligarchy, 2011г.) предлагает следующее определение: олигархи — это те люди, под контролем которых находятся крупные материальные ресурсы, которые они могут использовать для защиты или расширения своего личного богатства и исключительного социального положения. Следовательно, олигархия — это политика защиты богатства вышеупомянутыми лицами.
В постсоветском контексте, особенно в России и Украине, слово «олигарх» в основном используется в отношении тех богатых людей (в основном долларовых миллиардеров), которые имеют хорошие связи с президентом. Борис Березовский, Михаил Прохоров и Роман Абрамович — одни из самых известных олигархов в России. В России есть и олигархи армянского происхожения, самым известным из которых является Самвел Карапетян.
Олигархи в Армении
Вопрос, были ли в Армении олигархи при предыдущих властях, не оспарим — есть многочисленные доказательства об их влиянии и роли. Многие из них известны своими прозвищами, что часто становилось предметом насмешек со стороны оппозиционного деятеля Пашиняна. Что касается Царукяна, то нет сомнений в том, что он был олигархом. Например, бывший посол США в Армении Джон Эванс в 2006 году в рассекреченном секретном документе WikiLeaks называл Царукяна «влиятельным олигархом с бизнес интересами в различных сферах». Американский историк и политолог армянского происхождения Симон Паясльян в своей книге о независимой Армении называет Царукяна «самым богатым и самым известным членом правящей олигархии» в Армении.
Есть ли в Армении олигархи или нет, зависит от того, какое определение мы берем за основу. Если мы берем постсоветское определение, то нет олигархов, поскольку ни один крупный бизнесмен не имеет тесных связей с Пашиняном или высшими кругами его правительства, которые он использовал бы для защиты и расширения своего богатства. Если мы возьмем определение Винтерса, то Царукян в некоторой степени может считаться олигархом, поскольку он все еще имеет какое-то политическое влияние в лице трех десятков депутатов НС от блока «Царукян». Однако его влияние значительно уменьшилось после того, как Пашинян отправил в отставку губернаторов и министров от Процветающей партии Армении (ППА) в начале октября этого года.