Դեռևս 2013թ. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ ՀՀ այն կառավարությունը, որը տարվա արդյունքներով չապահովի 7% տնտեսական աճ, պետք է հրաժարական տա:
Մինչ 2015-ը
Այս լույսի ներքո վերհիշենք, թե ինչպիսի՞ տնտեսական աճ են խոստացել տարբեր կառավարություններ 2013թ․-ից հետո։ Այսպիսով, չնայած Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, կառավարությունը 2013թ․-ին պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում 2014-2016թթ․-ի համար կանխատաեսում էր 6․3-6․4% տնտեսական աճ։
2014թ․-ի պետական բյուջեով կանխատեսումը ստանում է ավելի համեստ տեսք․ կառավարությունը խոստանում է ՀՆԱ-ի աճ՝ 5.2%-ի չափով։ Կառավարության ներկայացրած 2015թ.-ի բյուջեի նախագծով նախատեսվում էր ընդամենը 4․1% տնտեսական աճ, իսկ տարեվերջին ԿԲ նախագահի տեղակալն ասաց, որ այդ տարի կարող է խոսք գնալ ընդամենը 2.5-3.8% տնտեսական աճի մասին։
Այսպիով, պարզ է դառնում, որ չնայած բավական լավատեսական կանխատեսումներին, այնուամենայնիվ, 2013թ.-ին հաջորդող տարիներին տնտեսական աճի տեմպերը տատանվել են 3-4%-ի շրջանակներում:
2016-ը
Օրերս ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է տվյալներ 2016թ.-ի տնտեսության վիճակի վերաբերյալ, ըստ որոնց՝ ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին կազմել է 100.5%: Այդպիսով, 2016թ. Հայաստանում ապահովել է ոչ թե նախատեսված 2.2-2.4% տնտեսական աճ, այլ ընդամենը 0.5%։
Այսուամենայնիվ, ինչպես երևում է ներկայացված գծապատկերից, հաջորդող բոլոր տարիներին ՀՀ փոփոխվող կառավարությունները այդպես էլ չեն կարողացել ապահովել այս ցուցանիշները:
Տնտեսական աճի նման ցածր մակարդակը բավականին անհագստացնող է, քանզի ակնհայտ է, որ տնտեսական աճի այսպիսի տեմպերով հնարավոր չէ կրճատել 18%-ը գերազանցող գործազրկության և 31%-ը գերազանցող աղքատության մակարդակները: Տնտեսագիտական հետազոտությունները պնդում են, որ միայն տնտեսական աճի 5% և ավելի մակարդակի պայմաններում է հնարավոր նշանակալիորեն կրճատել աղքատության մակարդակը և ապահովել զբաղվածության աճ: Տնտեսագիտության մեջ տարածված մեկ այլ կանոնի համաձայն («70-ի կանոն»)՝ տնտեսական աճի 0.5%-ի պայմաններում Հայաստանի Հանրապետությունը կկարողանա կրկնապատկել իր ՀՆԱ-ն միայն 140 տարի հետո:
2016թ. գյուղատնտեսության և ձկնորսության համախառն արտադրանքը կրճատվել է 5%-ով, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալները կրճատվել են 5.2%-ով, իսկ բուսաբուծական արտադրանքի ծավալները՝ 11.7%-ով: 10.1%-ի անկում է գրանցվել նաև շինարարության ոլորտում, այդ թվում՝ 37.7%-ով անկում է ապրել բնակարանային շինարարությունը: Առավել բարվոք վիճակում է գտնվում առևտրի և ծառայությունների ոլորտը, որտեղ գրանցվել է 1% աճ և ադյունաբերության ոլորտը, որտեղ գրանցվել է շուրջ 6.7%-ի հասնող աճ:
Հավելենք, որ 2016 թվականի հոկտեմբերին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը 2017 թվականի համար նպատակադրել է 3.2% տնտեսական աճ:

Вместо 7 процентов – 0,5. Показатели роста экономики
Ещё в 2013 году президент Армении Серж Саргсян во время встречи с журналистами объявил, что то правительство, которое не сможет обеспечить рост экономики в 7% должно подать в отставку.
Тем временем в 2015
В этом свете следует вспомнить какой рост экономики обещали разные правительства начиная с 2013 года. Несмотря на заявление Саргсяна, правительство в 2013 году в программе среднесрочных расходов на 2014-2016 годы прогнозировало рост экономики на 6,3-6,4%.
Прогноз госбюджета на 2014 год приобретает более скромный вид: правительство обещает, что ВВП поднимется на 5,2%. В 2015 году этот же показатель падает ещё больше – планируется рост экономики на 4,1%, а в конце года заместитель председателя Центрального банка заявляет, что в этом году речь может идти только лишь о росте экономики от 2,5% до 3,8%.
Таким образом становится ясно, что несмотря на достаточно позитивные прогнозы, так или иначе во все годы после 2013 темпы экономического роста застряли в промежутке 3-4%.
2016 год
Некоторое время назад Национальная статистическая служба РА опубликовала данные об экономической ситуации за 2016 год, где видно, что показатели активности армянской экономики с января по декабрь составили 100,5%. Таким образом, в 2016 году в Армении был обеспечен не предполагаемый рост в 2,2-2,4%, а только лишь в незначительные 0,5%. Более того, как видно из приведённого ниже графика, ни одно из правительств в последние годы не смогло обеспечить даже этого результата.
econoy-7-rus
Такой низкий показатель роста экономики – крайне нежелательное явление. Очевидно, что при подобных темпах роста невозможно сократить превышающую 18% безработицу и зашкаливающий за 31% уровень бедности. Экономические исследования утверждают, что только при росте экономики не менее чем в 5% возможно значительно сократить бедность и обеспечить существенный рост занятости населения. Согласно распространённому в экономике другому утверждению («Правило 70») в условиях роста экономики на 0,5% можно удвоить ВВП только лишь через 140 лет.
В 2016 году смешанное производство в областях сельского и рыбного хозяйств сократилось на 5% (на 5,2% упало производство сельскохозяйственной продукции, на 11,7% упали объёмы урожаев). В области строительство также зафиксирован спад – на 37,7% сократилось квартирное строительство. Вместе с этим лучше обстоят дела в области торговли и сервиса, где замечен рост в 1%, а также в промышленности, показатели которой выросли почти на 6,7%.
Стоит добавить, что в октябре 2016 года премьер-министр Карен Карапетян озвучил прогноз роста экономики на 2017 год в 3,2%.
Метки 7 տոկոսeconomic growtheconomic situationGDPKaren KarapetyanВВПрост экономикиэкономикаԿարեն ԿարապետյանՀՆԱՍերժ Սագրսյանտնտեսական ակտիվությունտնտեսական աճտնտեսություն
Говоря о высоком росте цен в Армении в последние месяцы, премьер-министр Карен Карапетян сделал примечательное заявление. В ответ на вопрос...
Вчера сайт Hraparak.am написал: «ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» собирается вернуть России новый электропоезд, привезенный из России в Армению». Однако эта...