Ցանկացած երկրի տնտեսության չափման հիմնական միավորը Համախառն ներքին արդյունքն է (ՀՆԱ)։ Իսկ տարբեր երկրների միջև համեմատական անցկացնելու համար օգտագործվում է բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի մեծությունը։
Այս առումով Հայաստանն ու իր երկու հարևան պետությունները՝ Վրաստանն ու Ադրբեջանը, գրեթե նույն մակարդակի վրա են՝ չնայած 2010 թվականից սկսած Հայաստանն այս ցուցանիշով մշտապես զիջել է հարևան երկու պետություններին։
Սակայն 2019-ի վերջին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ նախնական հաշվարկներով՝ Հայաստանը մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ով առաջ է անցել Վրաստանից և ըստ կանխատեսումների՝ 2020-ին առաջ կանցնի նաև Ադրբեջանից։
Սակայն դեռևս 2021-ին ցույց էինք տվել, որ վարչապետի «կանխատեսումը» իրականում արվել էր Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալների հիման վրա և հակասում էր այս երկրների ազգային վիճակագրական ծառայությունների տվյալներին։
Այժմ տեսնենք, թե ինչպես է փոխվել մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի մեծությունը երեք երկրներում վերջին մի քանի տարիներին։
Ուսումնասիրել ենք ինչպես երեք երկրների վիճակագրական ծառայությունների, այնպես էլ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ու Համաշխարհային բանկի տվյալները։
Եվ այսպես, ըստ երկրների ազգային վիճակագրական ծառայությունների տվյալների՝ Հայաստանը վերջին 5 տարիներին այս ցուցանիշով հարևան պետություններին զիջել է ։ Բացառություն է կազմում 2020 թվականը, երբ Հայաստանը մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ով փոքր-ինչ առաջ էր անցել Վրաստանից։
2022 թվականին մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն Հայաստանում կազմել է 6569 դոլար, Վրաստանում՝ 6671 դոլար, Ադրբեջանում՝ 7819 դոլար։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալները գրեթե նույնական են այս երկրների ազգային վիճակագրական ծառայությունների տվյալների հետ։ Բացառություն է 2020 թվականը, ըստ որի՝ Հայաստանը 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ով գերազանցել է և՛ Վրաստանին, և՛ Ադրբեջանին։
Համաշխարհային բանկի կողմից ներկայացված տվյալների համաձայն՝ 2019-20 թթ․-ին Հայաստանում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշը գերազանցել է մյուս երկու երկրների ցուցանիշին։ Սակայն այս տվյալներն այնքան էլ ճշգրիտ չեն, քանի որ, օրինակ, ըստ նույն ՀԲ տվյալների՝ 2019-ին Հայաստանում 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն ավելին էր, քան հարևան երկու երկրներինը, ինչը չի հաստատվում ո՛չ ազգային վիճակագրական ծառայությունների, ո՛չ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալներով։
Դա ավել ակնհայտ է դառնում արդեն 2020 թվականի հետ համեմատության ժամանակ։ Հայաստանն այդ տարի կովկասյան երեք երկրներում ամենամեծ անկում գրանցած տնտեսությամբ պետությունն էր, սակայն դա չի խանգարել ՀԲ մասնագետներին, որպեսզի նրանց ներկայացրած զեկույցում այս ցուցանիշով Հայաստանը ոչ միայն շարունակի գերազանցել մյուս երկու երկրներին, այլ նաև մեծացնի այդ առավելությունը։
Տեղեկացնենք, որ ըստ նույն Համաշխարհային բանկի տվյալների՝ 2020-ին տնտեսական անկումը Հայաստանում կազմեց -6․7 տոկոս, Ադրբեջանում՝ -5 տոկոս։ Հետևաբար, ըստ տրամաբանության, բնակչության թվի գրեթե անփոփոխ մնալու պարագայում Ադրբեջանի մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն ոչ միայն չպետք է զիջեր Հայաստանին, այլ նաև գերազանցեր։
Այս տարբերությունը պայմանավորված է ՀՆԱ-ի հաշվարկի տարբեր մեթոդաբանությամբ։ Եվ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Համաշխարհային բանկի փորձագետների վերլուծություններն ու կանխատեսումները չեն իրականացել։ Օրինակ, Համաշխարհային բանկը հրապարակել էր երկրների միջև իրականացվող տրանսֆերտների վերաբերյալ զեկույց, ըստ որի՝ 2018 թվականին Ադրբեջանից Հայաստան էր փոխանցվել ավելի քան 200 մլն դոլար։ Արդյունքում պարզվեց, որ հաշվարկի հիմքում ընկած էին Համաշխարհային բանկի փորձագետների ենթադրությունները, մինչդեռ, իրականում, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դրամական փոխանցումներ չեն իրականացվում։
Այսպիսով փաստենք, որ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի մեծությամբ Հայաստանը գերազանցել է հարևան երկրներին (կամ դրանցից մեկին) միայն 2020 թվականին, իսկ դրանից հետո կրկին շարունակում է Հվ. Կովկասի հետնապահը մնալ։
Թեգեր` ԱդրբեջանՀՆԱՆիկոլ ՓաշինյանՎրաստան
Երբ պետք է՝ դրամով, երբ պետք է՝ դոլարով․ Պապոյանը մանիպուլացնում է ՀՆԱ ցուցանիշները՝ նախկինում և հիմա
11:44, 21 Ապր, 2023
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանն ապրիլի 18-ին հայտարարել է, թե 2008-17 թվականներին Հայաստանի ՀՆԱ-ն դոլարային արտահայտությամբ չի...

Основной единицей измерения экономики любой страны является валовой внутренний продукт (ВВП). А для проведения сравнения между разными странами используется объем ВВП на душу населения.
В этом отношении Армения и два соседних государства – Грузия и Азербайджан – находятся практически на одном уровне, несмотря на то, что с 2010 года Армения неизменно уступала по этому показателю двум соседним государствам.
Однако в конце 2019 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что по предварительным данным Армения превзошла Грузию по ВВП на душу населения, а по прогнозам, в 2020 году обойдет и Азербайджан.
Между тем еще в 2021 году мы показали, что «прогноз» премьер-министра фактически основывался на данных Международного валютного фонда и противоречил данным национальных статистических служб этих двух стран.
Теперь посмотрим, как изменился ВВП на душу населения в трех странах за последние несколько лет.
Мы изучили данные статистических служб трех стран, а также данные Международного валютного фонда и Всемирного банка.
Так, по данным национальных статистических служб трех стран, в последние 5 лет Армения по этому показателю отстает от соседних стран.
Исключение составляет 2020 год, когда Армения немного опередила Грузию по ВВП на душу населения.
В 2022 году ВВП на душу населения в Армении составил 6 569 долларов, в Грузии – 6 671 доллар, а в Азербайджане – 7 819 долларов.
Данные Международного валютного фонда практически идентичны данным национальных статистических служб этих стран. Исключение составляет 2020 год, когда Армения обошла и Грузию, и Азербайджан по ВВП на душу населения.
Согласно данным, предоставленным Всемирным банком, в 2019-2020 годах показатель ВВП на душу населения в Армении превышал показатель двух других стран. Однако эти данные не совсем точны, так как, например, по тем же данным ВБ, в 2019 году ВВП на душу населения в Армении был больше, чем у двух соседних стран, что не подтверждается данными ни национальных статистических служб, ни Международного валютного фонда.
Это становится более очевидным при сравнении с 2020 годом. В том году Армения была государством с наибольшим экономическим спадом среди трех кавказских стран, но это не помешало специалистам ВБ, чтобы в их представленном отчете Армения по этому показателю не только продолжила опережать две другие страны, но и увеличила это преимущество.
Отметим, что по данным того же Всемирного банка, в 2020 году экономический спад в Армении составил -6.7 процента, а в Азербайджане -5 процентов. Поэтому, по логике, в случае практически неизменной численности населения, ВВП Азербайджана на душу населения должен был не только не уступать Армении, но и превосходить его.
Это различие связано с разной методологией расчета ВВП. И это не первый случай, когда анализы и прогнозы экспертов Всемирного банка не сбываются. Например, Всемирный банк опубликовал отчет о переводах между странами, согласно которому в 2018 году из Азербайджана в Армению было переведено более 200 миллионов долларов.
Позже выяснилось, что расчет был основан на предположениях экспертов Всемирного банка, тогда как в действительности денежные переводы между Арменией и Азербайджаном не осуществляются.
Таким образом, констатируем, что по показателю ВВП на душу населения Армения обошла соседние страны (или одну из них) только в 2020 году, а после этого это продолжает оставаться форпостом на  Южном Кавказе.