Aysor.am կայքը չի պատկանում Ռոբերտ Քոչարյանին․ հերքում
Մենք հերքում ենք այն տեղեկատվությունը, որ Aysor.am կայքը կապ ունի Քոչարյանի գրասենյակի հետ, ու ներողություն ենք խնդրում մեր ընթերցողից, ինչպես նաև Aysor.am կայքի խմբագրությունից
17:57, 19 Նյմ, 2018
«Փաստերի ստուգման հարթակը» (Fip.am) օրերս անդրադարձել էր Aysor.am կայքին, որը, սխալ ներկայացնելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի խոսքերը, ապակողմնորոշել էր սեփական ընթերցողին։
Մեր հրապարակման մեջ տեղ էր գտել նաև տեղեկատվություն, համաձայն որի, Aysor.am կայքն առնչվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ։ Կայքը, արձագանքելով հրապարակմանը, պահանջել էր ներկայացնել Քոչարյանին պատկանելու մասին ապացույցներ կամ հերքել տեղեկությունը։
Հարկ ենք համարում նշել, որ նախկինում Aysor.am կայքը պատկանել է «Պանորամա էյէմ» ՍՊԸ-ին, որի համասեփականատեր ընդամենը մեկ ամիս առաջ դարձել էր Ռոբերտ Քոչարյանի մերձավոր Արմեն Թավադյանը: Մինչ այս գործարքը, սակայն, օգոստոսին Aysor.am-ը դուրս էր եկել ընկերության կազմից և այժմ հանդես է գալիս որպես առանձին իրավաբանական անձ։
Այսպիսով, մենք հերքում ենք այն տեղեկատվությունը, որ Aysor.am կայքը կապ ունի Քոչարյանի գրասենյակի հետ, ու ներողություն ենք խնդրում մեր ընթերցողից, ինչպես նաև Aysor.am կայքի խմբագրությունից։
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ առաջիկայում «Փաստերի ստուգման հարթակը» հետաքննություն կներկայացնի Panorama.am և Aysor.am կայքերի սեփականատերերի և խմբագրական կազմերի վերաբերյալ։

Сайт Aysor.am не принадлежит Кочаряну. Опровержение
«Платформа проверки фактов» (Fip.am) на днях обратилась к сайту Aysor.am, неправильно истолковав слова координатора программ НПО «Союз информированных граждан» Даниеля Иоаннисяна, дезориентировав тем самым собственного читателя.
В нашей статье была также представлена информация, согласно которой сайт Aysor.am связан с именем второго президента Армении Роберта Кочаряна. В ответ на публикацию сайт потребовал представить доказательства принадлежности к Кочаряну или опровергнуть информацию.
Стоит отметить, что ранее Aysor.am принадлежал ООО «Панорама.эйем», совладельцем которого буквально месяц назад стал приближенный Роберта Кочаряна Армен Тавадян. Однако до этой сделки, в августе, Aysor.am вышел из состава компании и теперь выступает в качестве отдельного юридического лица.
Таким образом, мы опровергаем информацию о том, что сайт Aysor.am связан с офисом Кочаряна и приносим извинения нашим читателям, а также редакции Aysor.am.
В то же время сообщаем, что в ближайшее время «Платформа проверки фактов» представит расследование относительно владельцев и составах редакций сайтов Panorama.am и Aysor.am.