Մարզպետների պարգևատրումները կատարվել են օրենքի խախտումներով
Hetq.am կայքն օրեր առաջ գրեց, որ Արարատի և Կոտայքի մարզպետները պարգևատրել են մարզպետարանի աշխատակիցներին և նաև անձամբ իրենց։ Asparez.am-ն էլ գրեց Սյունիքի մարզպետի պարգևատրումների մասին։
Մարզպետներն իրենց կարգադրություններում նշել են «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքի 22-րդ հոդվածի 9-րդ մասը, որում, մասնավորապես, նշված է, որ «Պետական ծառայողին պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող կամ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված համապատասխան լիազորություններով օժտված այլ պաշտոնատար անձը հատուկ առաջադրանքների և (կամ) որակյալ աշխատանքի կատարման համար պետական ծառայողներին կարող է պարգևատրել աշխատավարձի ֆոնդի տնտեսված միջոցներից և (կամ) տվյալ մարմնի նյութական խրախուսման և զարգացման ֆոնդի միջոցներից և (կամ) օրենքով չարգելված այլ աղբյուրներից»:
Hetq.am-ի հրապարակման մեջ նշվում է, որ Կոտայքի մարզպետի կողմից պարգևատրվել են մարզպետի օգնական Անի Չիլինգարյանը, որն աշխատել է ընդամենը երեք ու կես ամիս, ֆինանսական և սոցիալ-տնտեսական զարգացման վարչության պետ Գրիգոր Գուլյանը, որն աշխատել է չորս ու կես ամիս, ինչպես նաև ԱԺ գործող պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը, որը փաստացի մարզպետարանում աշխատել է 1,5 ամիս։
Հարկ է նշել, սակայն, որ վերոնշյալ օրենքի 22-րդ հոդվածի 6-րդ մասը հստակ սահմանում է, թե որ դեպքում ծառայողները կարող են պարգևավճար ստանալ։
Այսպես, ըստ սույն օրենքի, պետական ծառայողը պարգևատրվում է, եթե նրա կատարողականի կիսամյակային գնահատականը կամ կիսամյակային հաշվետվության վերաբերյալ պետական ծառայողի ղեկավարի տված եզրակացությունը դրական է, և նա այդ կիսամյակում աշխատել է վեց ամիս՝  ներառյալ ամենամյա կամ չվճարվող արձակուրդի, հղիության և ծննդաբերության արձակուրդի, ժամանակավոր անաշխատունակության, վերապատրաստման, գործուղման ժամանակահատվածները։
Այս ամենից պարզ է դառնում, որ Կոտայքի մարզպետը իրավունք չուներ պարգևատրելու վերոնշյալ անձանց, քանի որ նրանք փաստացի 6 ամսից քիչ են աշխատել։
Սյունիքի մարզպետը պարգևատրում կատարելիս նաև որպես հիմք էր ընդունել «Հայաստանի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի N 1 հավելվածի N 1 աղյուսակի 01 բաժնի 01 խմբի 01 դասի 03 «Գործադիր իշխանության, պետական կառավարման հանրապետական և տարածքային կառավարման մարմինների պահպանում» ծախսային ծրագրով ՀՀ Սյունիքի մարզպետարանի համար նախատեսված ծախսերի «Աշխատողների աշխատավարձեր և հավելավճարներ» հոդվածով սահմանված ֆոնդի տնտեսված միջոցների առկայությունը։ Նշենք, որ վերոնշյալ հավելվածում, ըստ պետական բյուջեով նախատեսված հատկացումների, Սյունիքի մարզպետարանին հատկացվել է 522,776 դրամ։
Անդրադառնալով Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանի՝ 104,5 տոկոս դրույքաչափով դրամական պարգևատրում տալուն՝ նշենք, որ  «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքի 22-րդ հոդվածի 10-րդ մասում, որը որպես հիմք է ընդունել մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը, նշվում է, որ «աշխատավարձի ֆոնդի տնտեսված միջոցներից պետական ծառայողը հատուկ առաջադրանքների և(կամ) որակյալ աշխատանքի կատարման համար պարգևատրվում է իր մինչև մեկ ամսվա պաշտոնային դրույքաչափով` անմիջական ղեկավարի առաջարկությամբ կամ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված համապատասխան լիազորություններով օժտված պաշտոնատար անձի հայեցողությամբ տարեկան ոչ ավելի, քան 3 անգամ»։
Այստեղից պարզ է դառնում, որ Գարիկ Սարգսյանը աշխատողներին կարող էր պարգևատրել աշխատավարձի 100 տոկոսի չափով, այլ ոչ թե՝ 104․5։
Ինչ վերաբերում է մարզպետների՝ իրենք իրենց պարգևատրելուն, ապա օրենքում այս հարցի վերաբերյալ բացեր կան։ Մարզպետարանների բյուջեներին դե ֆակտո տիրապետում են մարզպետերը, այլ կերպ ասած՝ իրավական առումով պարգևատրումը ստորագրողը մարզպետն է ,սակայն համաձայնությունը պետք է ստանա լիազոր մարմնից, այս դեպքում՝ կառավարությունից։

Сайт Hetq.am на днях написал о том, что губернаторы Арарата и Сюника премировали себя и своих сотрудников. Asparez.am в свою очередь написал о премиях, выписанных губернатором Сюника.
В своих распоряжениях губернаторы ссылались на часть 9 статьи 22 Закона РА «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности», в которой, в частности, говорится, что «Должностное лицо, имеющее правомочие на назначение государственного служащего на должность, или другое установленное законами Республики Армения наделенное соответствующими полномочиями должностное лицо может премировать государственного служащего за выполнение особых поручений и (или) качественное выполнение работ из сэкономленных из фонда заработной платы средств и (или) средств материального поощрения и развития данного органа, и (или) других не запрещенных законом источников».
В публикации Hetq.am отмечается, что губернатор премировал свою помощницу Ани Чилингарян, которая работает в областной администрации всего три с половиной месяца. Он премировал также начальника отдела финансового и социально-экономического развития Григора Гуляна, который работает у него четыре с половиной месяца и действующего депутата НС Лилит Степанян, которая фактически проработала в областной администрации 1,5 месяца.
Стоит отметить, однако, что часть 6 статьи 22 закона четко определяет, в каких случаях может быть премирован гослужащий.
Так, согласно, закону, государственный служащий получает премию, если полугодовая оценка его работы или заключение руководителя государственного служащего по полугодовому отчету является положительным, и он проработал в этом полугодии шесть месяцев, включая ежегодный или неоплачиваемый отпуск, отпуск по беременности и родам, временную нетрудоспособность, обучение и командировки.
Отсюда становится ясно, что губернатор Сюника не имел право премировать вышеуказанных лиц, поскольку они не проработали 6 месяцев.
Что касается губернатора Арарата Гарика Саргсяна, который выписал премию в размере 104,5% от должностной ставки, отметим, что в части 10 статьи 22 Закона РА «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности», на которую ссылается Гарик Саркисян, отмечается, что «За выполнение особых поручений и (или) качественное выполнение работы государственный служащий по предложению непосредственного руководителя или по усмотрению другого наделенного соответствующими полномочиями должностного лица, установленного законами Республики Армения, премируется в размере месячной ставки должностного оклада не более чем 3 раза в год».
Отсюда становится ясно, что Гарик Саркисян мог выписать премиии сотрудникам в размере 100% от должностной ставки, а не 104.5%.
Что касается губернаторов, которые премировали самих себя, то в этом вопросе в законе есть пробелы. Бюджетами областных администраций де-факто управляют губернаторы, иными словами, с правовой точки зрения выписывающим премию лицом является губернатор, но согласие на это дает уполномоченный орган, в данном случае правительство.