Քոչարյանի մասին РЕН ТВ-ի ռեպորտաժում բազմաթիվ կեղծիքներ կան
Ռուսական մամուլը շարունակում է անհանգստանալ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի քննությամբ՝ ներկայացնելով փաստերն այնպես, ինչպես իրականում չեն եղել:
19:22, 25 Փտր, 2019
Ռուսական РЕН ТВ-ն, մասնավորապես, վերջերս ցուցադրեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին ռեպորտաժ, որտեղ վերջինս ներկայացվում է որպես «նոր ռեժիմի ճնշումների զոհ»: Հատկապես ուշագրավ էին ռեպորտաժում առկա մի քանի սուբյեկտիվ և խեղաթյուրված մտքեր, որոնք կներկայացնենք ստորև.
Ե՞րբ է հարուցվել քրեական գործը
Հեռուստաընկերության հաղորդավար Վիկտոր Սենյոգը նշում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել անմիջապես իր՝ քաղաքականություն վերադառնալու հայտարարությունից հետո:
Իրականում, սակայն, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը Քոչարյանի նկատմամբ քրեական գործի մասին հաղորդագրությունը տարածել էր 2018 թվականի հուլիսի 26-ին, իսկ Քոչարյանն իր՝ ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալու մասին հայտարարել էր 2018 թվականի օգոստոսի 16-ին՝ «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ:
Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությունը
Ռեպորտաժում ներկայացվում է, թե Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը վերաբերում է նրա՝ արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու իրավունք չունենալուն: Սակայն Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ սահմանադրական կարգը տապալելու համար:
2008թ․-ի նախագահական ընտրությունները և իշխանության հանձնումը
Տեսանյութում նաև նշվում է, որ չնայած միջազգային դիտորդները նախագահական ընտրություններում թերություններ չեն հայտնաբերել, սակայն դժգոհ ընդդիմադիրները շարունակել են թալանել խանութներ և հարձակվել ոստիկանության վրա։
Այս առումով հարկ է փաստել, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ միջազգային դիտորդական առաքելությունը, անդրադառնալով 2008 թվականի ընտրական գործընթացին և դրան հաջորդող օրերին, նշել է, որ ժողովրդավարական ընտրությունների չափանիշների նկատմամբ ցուցաբերվել է անբավարար հարգանք, և արժեզրկվել է ամբողջ ընտրական գործընթացը, ինչի հետևանքով ի հայտ են եկել լուրջ մարտահրավերներ՝ հատկապես ընտրություններից հետո։
Մարտի 1-ի դեպքերի ներկայացում
РЕН ТВ-ին, անդրադառնալով Մարտի 1-ի իրադարձություններին, մեղադրում է ցուցարարներին խանութներ թալանելու և ոստիկանության նկատմամբ բռնություն կիրառելու մեջ: Ռուսական հեռուստաընկերության ռեպորտաժում ոչինչ չկա այն մասին, որ ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից կեղծվել և շրջանառության մեջ են դրվել պաշտոնական փաստաթղթեր, ըստ որոնց՝ Ազատության հրապարակում նստացույցի մասնակցող անձանց մոտ իբր առկա են զենք, զինամթերք և պայթուցիկ սարքեր: Այս ամենին զուգահեռ, չի ներկայացվում, թե ոստիկանությունը և բանակը ինչ միջոցներ են կիրառել ցուցարարների դեմ, ինչպես նաև ոչ մի անդրադարձ չի կատարվում Մարտի 1-ի 10 զոհերին և տասնյակ վիրավորներին:
Նիկոլ Փաշինյանի և Արթուր Վանեցյանի հեռախոսազրույցը
Ռեպորտաժում ասվում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԱԾ պետ Արթուր Վանեցյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հրահանգել է «ավարտել» Քոչարյանի գործը: Իրականում, սակայն, հեռախոսազրույցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն այդպիսի հրահանգ չի տվել։
Գործի նյութերին ծանոթանալու ժամկետը
Ռեպորտաժում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները դժգոհություն են հայտնում, որ գործի նյութերին՝ 76 հատոր, ծանոթանալու համար իրենց տրվել է 50 օր՝ մեկ ու կես անգամ ավելի քիչ, քան ընդունված է։ Մինչդեռ ՀՀ օրենսդրությունը նյութերին ծանոթանալու համար կոնկրետ ժամկետներ չի սահմանում։ Գործնականում մեկ հատորին ծանոթանալու համար տրվում է առավելագույնը մեկ օր, իսկ ըստ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի, գործի քննությունը պետք է իրականացվի ողջամիտ ժամանակահատվածում։ Պետք է, սակայն, հաշվի առնել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանությամբ զբաղվում է ոչ թե մեկ, այլ մի քանի պաշտպաններ, հետևաբար՝ դատարանի կողմից տրված 50-օրյա ժամկետը հնարավոր է դիտարկել որպես ողջամիտ ժամանակահատված։
Ռուսական մամուլը, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանին վերաբերող, իրականությունն աղավաղող ու մանիպուլյատիվ հրապարակումներով հանդես է գալիս բավական հաճախ։ Վերջերս, օրինակ, մեր թիմն անդրադարձել էր մեկ այլ հրապարակման, որտեղ փորձ էր արվում հիմնավորել, թե Հայաստանում անցկացված CampCamp2018 միջոցառման անցկացմամբ ԱՄՆ-ն փորձ է արել գունավոր հեղափոխություններ իրականացնել Ռուսաստանում և Բելառուսում։
Մերի Մնացականյան
• Total: 312
• 312
Հայաստանի ամենաբարձր լեռը Արագածն է. ինչի՞ն է հղում անում Փաշինյանը
17:41, 30 Մյս, 2023
Փաշինյանի պնդումը, թե դպրոցներում երեխաներին սովորեցնում են, թե Հայաստանի ամենաբարձր լեռը Արարատն է, հիմնավորված չէ։ Ավելին, աշխարհագրության 9-րդ դասարանի դասագրքում...
Նոր ասուլիս, հին մանիպուլյացիա. «Մեղրին փոխանակելու» ծրագիրը
17:07, 30 Մյս, 2023
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 22-ին ասուլիս է տվել, որի ընթացքում ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ մի քանի հայտարարություններ է արել: «Փաստերի ստուգման...
FIP_Vox #24․ Արդյոք Սարգսյանը խնդրել է Բայդենին առկախել Ցեղասպանության ճանաչման հարցը
15:30, 30 Մյս, 2023
Ցեղասպանության ճանաչման հարցն առկախելու՝ Սարգսյանին վերագրվող խնդրանքի մասին պնդումները մնում են չհաստատված, թեև ըստ վկայակոչվող տեսանյութի, ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Ջո...
Եվրոպական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Խզմալյանը մայիսի 23-ին Ուկրաինական Європейська правда կայքին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին ու ԵԱՀԿ Մինսկի...

В репортаже РЕН ТВ о Кочаряне есть много манипуляций
Российская пресса продолжает беспокоиться по поводу дела Роберта Кочаряна, представляя факты не такими, какими они есть на самом деле.
19:22, 25 Фев, 2019
В эфире российского телеканала РЕН ТВ, в частности, недавно вышел репортаж о втором президенте Армении Роберте Кочаряне, где он представлен как «жертва давления нового режима». Особенно примечательно, что в репортаже есть несколько субъективных и искаженных мыслей, к которым мы обратимся ниже.
Когда было возбуждено уголовное дело?
Ведущий тепекомпании Виктор Синеок отмечает, что уголовное дело против Роберта Кочаряна было возбуждено сразу после того, как он объявил о своем решении вернуться в политику.
В действительности, однако, Специальная следственая служба Армении распространила сообщение о возбуждении уголовного дела в отношении Роберта Кочаряна 26 июля 2018 года, а Кочарян заявил о своем возвращении в активную политику 16 августа 2018 года во время интервью телеканалу «Еркир медиа».
Содержание выдвинутого против Кочаряна обвинения
В репортаже говорится, что выдвинутое против Кочаряна обвинение касается того, что он не должен был объявлять режим чрезвычайного положения. Однако Кочаряну предъявлено обвинение в свержении конституционного строя в предварительном сговоре с другими лицами.
Президентские выборы 2008 года и передача власти
В репортаже также отмечается, что несмотря на то, что международные наблюдатели нарушений на президентских выборах президента не нашли, однако хорошо организованные группы недовольных оппозиционеров все равно начали грабить магазины, атаковать полицию.
В этой связи следует отметить, что Миссия по наблюдению за выборами. ОБСЕ/БДИПЧ, обращаясь к избирательному процессу 2008 года и последующим дням, отметила, что обнаружилось недостаточное соблюдение существенных стандартов демократических выборов и снизило ценность самого избирательного процесса, в результате чего были выявлены серьезные нарушения, особенно после дня выборов
Представление событий 1 марта
Касаясь событий 1 марта, РЕН ТВ обвиняет демонстрантов в грабеже магазинов и применении насилия в отношении полиции. В сообщении российской телекомпании ничего не говорится о том, что сотрудники полиции сфальсифицировали и ввели в обращение официальные документы, согласно которым участники сидячей акции протеста на площади Свободы якобы имели оружие, боеприпасы и взрывчатку. Параллельно этому, в репортаже ничего не говорится о мерах, которые предприняли полиция и армия против демонстрантов. Не упоминается также и о десятке раненых и 10 жертвах событий 1 марта.
Телефонный разговор между Николом Пашиняном и Артуром Ванецяном
В репортаже говорится, что «в Сеть уже попали телефонные переговоры Никола Пашиняна с директором Службы национальной безопасности, в которых премьер призывает «завершить дело Кочаряна». На смом деле, однако, в ходе телефонного разговора Никол Пашинян подобного приказа не давал.
Срок ознакомления с матреиалами дела
В репортже один из адвокатов Кочаряна выражает недовольство тем, что на ознакомление с 76 томами уголовного дела им дали 50 дней, в полтора раза меньше времени, чем это положено. Между тем как законодательство РА не устанавливает конкретных сроков ознакомления с материалами. На практике на ознакомление с одним томом дается максмум день, а в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом РА дело должно быть рассмотрено в разумные сроки. Однако следует учитывать, что защитой Кочаряна занимается не один, а несколько адвокатов, следовательно 50-дневный срок можно считать разумным сроко.
В целом, российская пресса нередко выступает с искажающими факты и манипулятивными публикациями Армении. Например, недавно Fip.am коснулся другой публикации, в которой была предпринята попытка обосновать, что проведением семинара CampCamp2018 в Армении США пытались провести цветные революции в России и Беларуси.