Հայազգի Մարգարիտա Սիմոնյանը և իր ղեկավարած ռուսական պետական RT հեռուստաալիքը ապատեղեկատվություն են տարածում Հայաստանում տեղի ունեցած մի միջոցառման մասին:
16:45, 15 Փտր, 2019
Փետրվարի 12-ից ռուսական RT հեռուստաալիքը շրջանառում է իր «լրագրողական հետաքննությունը», որում կեղծ փաստերով անդրադարձել են Երևանում նոյեմբերի 7-11-ը անցկացված CampCamp2018 միջազգային սեմինարին։ Այս սեմինարին են անդրադարձել նաև ռուսական առաջատար պետական հեռուստաալիքները։ Կեղծիքների վրա հիմնված հրապարակումներում և ելույթներում փորձ է արվում հիմնավորել, որ Միացյալ Նահանգները փորձում է Հայաստանի միջոցով «գունավոր հեղափոխություններ» անել Ռուսաստանում և Բելառուսում:
Մասնավորապես՝ «Պրահայի քաղաքացիական հասարակության կենտրոնի» կազմակերպած CampCamp2018 ծրագրի մասին բացասական տրամադրվածությամբ և մանիպուլյատիվ ոճով է խոսել Sputnik և Russia Today լրատվականների գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը: Վերջինս նշել է նաև, որ ծրագիրն իրականացվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի՝ «ԱՄՆ հակառակորդների դեմ պատժամիջոցների կիրառման» (CAATSA) փաստաթղթի շրջանակներում և որի նպատակը երիտասարդ մասնակիցներին  իշխանափոխություն անելու մեթոդները սովորեցնելն է՝ անգամ ստի միջոցով:
Այս տեղեկությունն ակտիվորեն սկսեցին տարածել հայաստանյան մի քանի լրատվամիջոցներ։ Եկեք հասկանանք, թե ինչ միջոցառման մասին է խոսքը, և ինչպես են մամուլում մանիպուլյացիաների միջոցով խեղաթյուրում իրականությունը։
Հակառուսական փաստաթղթի շահարկումը
CampCamp ծրագիրը որևէ առնչություն չունի ԱՄՆ Կոնգրեսի CAATSA փաստաթղթի հետ, և ծրագրի նպատակն է օգնել քաղաքացիական նախաձեռնություններին՝ ամրապնդել կապերը տեղական կազմակերպությունների հետ՝ նոր տեխնոլոգիաների և ստեղծարար լուծումների միջոցով: CampCamp-ը չի կարող առնչություն ունենալ հակառուսական CAATSA փաստաթղթի հետ, քանի որ փաստաթուղթը ենթադրում է աջակցություն Ալբանիային, Բոսնիա և Հերցոգովինային, Վրաստանին, Մոլդովային, Կոսովոյին, Սերբիային և Ուկրաինային, այնինչ այդ երկրներից միմիայն Ուկրաինան  և Մոլդովան են, որ ներկայացված են եղել միջոցառմանը։ Հետևաբար, այս փաստաթղթով չեն կարող ֆինանսավորվել Ղազախստանից, Հայաստանից, Ղրղզստանից, Բելառուսից, Ռուսաստանից ու Տաջիկստանից եկած մասնակիցները:
Բովանդակությունը
Նախ նշենք, որ ծրագրին մասնակցել է մոտ 150 անձ, որոնց մեծ մասը եղել են բանախոսներ (մոտ` 100-ը): Մարգարիտա Սիմոնյանի խոսքերից կարելի է կարծել, թե մասնակիցների գերակշիռ մասը ռուսաստանցի դեռահասներ են, սակայն խոսելով ծրագրի կամավորներից մեկի հետ՝ պարզեցինք, որ ընդամենը 2-3 մասնակից է եղել ՌԴ-ից, մյուսները եղել են Ղազախստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Մոլդովայից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից, ինչպես նաև Հայաստանից։
Նայելով CampCamp2018-ի օրակարգը՝ տեսնում ենք, որ ծրագրի շրջանակներում, 4 օրվա ընթացքում ընդամենը մեկ անգամ է խոսվել հեղափոխության մասին և միայն այն պատճառով, որ ընդունող երկրում՝ Հայաստանում, վերջերս էր տեղի ունեցել հեղափոխություն։ Ինչ վերաբերում է սեմինարի մյուս հատվածներն, դրանք ուղղված են եղել երիտասարդների կարողությունների զարգացմանը, որոնք վերաբերում են բնապահպանական ակտիվիզմին, ֆեմինիզմին, առաջմղմանը, վիդեո-բլոգինգին, արվեստին, օլիմպիական խաղերին, վաճառքներին և այլն:
Նախքան միջոցառման կազմակերպումը, ընդունվել են մասնակցության հայտեր, իսկ մասնակիցների ընտրության գործընթացը եղել է բավականին թափանցիկ։
Բանախոսները նույնպես տարբեր ոլորտներից են եղել՝ արվեստ, երաժշտություն, կրթություն, բիզնես, մարքեթինգ, ֆիլմոգրաֆիա, լրագրություն և այլն:
Կեղծիքի հիմքը
Ռուսական պետական տեղեկատվական քարոզչությունը ղեկավարող Մարգարիտա Սիմոնյանը պնդում է․ «․․․Մեր հրապարակած տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են մասնակիցներին սովորեցնում տարածել կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր իշխանությունները պատրաստվում են ծառեր հատել։ Դա կբերի հասարակական դժգոհության, և այդ առիթով կարելի է ակցիա կազմակերպել, որն էլ կնկարահանվի ու կտարածվի ինտերնետով․․․»։ Արձանագրենք, որ նման տեսանյութ չկա: Այսինքն, Մարգարիտա Սիմոնյանը ստում է անգամ իր իսկ ղեկավարած գործակալության հրապարակած «հետաքննության» վերաբերյալ:
Россия պետական հեռուստաալիքով հեռարձակվող Кто против? հաղորդման շրջանակներում հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովը հաղորդման սկզբում շեշտել է, որ հեղափոխությունն այժմ «մոդայիկ է» ։ Նա կրկնել է նախորդ օրը Մարգարիտա Սիմոնյանի բերած ծառերի հատման օրինակը և պնդել, որ մասնակիցներին սովորեցրել են գիտակցաբար ստել՝ մարդկանց փողոց դուրս բերելու համար։
Ու քանի դեռ Մարգարիտա Սիմոնյանը, Վլադիմիր Սոլովյովը ու իրենց գործընկերները կոչ են անում մարդկանց չխաբել հանրությանը, դա անում են հենց իրենք՝ հանդես գալով բացահայտ (ապացուցված) սուտ հայտարարություններով և մանիպուլյատիվ եզրահանգումներով:
Հեղինակները
Մարգարիտա Սիմոնյանի ղեկավարած RT (RuusiaToday) հեռուստաալիքը պատկանում է Ռուսաստանի կառավարությանը, որից և տարեկան ստանում է մոտ 300 միլիոն ԱՄՆ դոլար: 2018 թվականի նախագահական ընտրություններին Սիմոնյանը Վլադիմիր Պուտինի վստահված անձն էր: 2010 թվականին Սիմոնյանը Սերժ Սարգսյանից ստացել է Մովսես Խորենացու մեդալ: Սիմոնյանի ղեկավարած գործակալությունները (RT-ն և Sputnik-ը) ընդունված է համարել Կրեմլի քարոզչամեքենայի «ծանր հրետանիներ» և՛ Ռուսաստանի տարածքում, և՛ արտասահմանում:
Ապատեղեկատվությունների այս շարքը լայն տարածվեց Ռուսաստանի կառավարությանը պատկանող «Ռոսսիա» հեռուստաալիքի կողմից՝ Վլադիմիր Սոլովյովի վարած միանգամից երկու հաղորդումներում՝ «Ո՞վ է դեմ» և «Երեկո Վլադիմիր Սոլովյովի հետ»: Վերջինս հայտնի է Վլադիմիր Պուտինին անվերապահ սատարող կեցվածքով: 2017 թվականին Պուտինի դեմ ցույց անողներին Սոլովյովը անվանել էր «կղանք»: Հեղինակավոր հաղորդավար Վլադիմիր Պոզները անգամ հայտարարել է, որ Սոլովյովը խայտառակում է լրագրությունը և նրա հետ հանդիպելիս «ձեռքը չի սեղմի»:
Այսպիսով, կարող ենք եզրակացնել, որ CampCamp2018 ծրագիրը բավականին հագեցած և բազմապրոֆիլ է եղել, չի թիրախավորել ՌԴ իշխանություններին և առհասարակ մասնակից պետությունների երիտասարդներին չի դրդել ստի վրա հիմնված, կամայական քաղաքացիական պայքարների, իսկ ռուսական լրատվամիջոցների «լրագրողական հետաքննությունը» պարզապես ապատեղեկատվություն է:

Фейковое «расследование» российских государственных СМИ об Армении
Журналистка армянского происхождения Маргарита Симоньян и возглавляемый ею российский государственный телеканал RT распространяют дезинформацию о прошедшем в Армении семинаре.
16:45, 15 Фев, 2019
С 12 февраля телеканал RT запускает «журналисткое расследование», в рамках которого было сделано обращение к семинару CampСamp, прошедшему 7-11 ноября в Ереване. Этот семинар затронули также Российские государственные телеканалы. В публикациях и выступлениях, основанных на лжи, делается попытка обосновать, что Соединенные Штаты пытаются посредством Армении совершить «цветные революции» в России и Беларуси.
В частности, о семинаре CampCamp2018, организованном Пражским гражданским центром, негативно и манипулятивно высказалась главный редактор Sputnik и Russia Today Маргарита Симоньян. Она отметила, что семинар был проведен в рамках закона  ««О противодействии противникам Америки посредством санкций» (CAATSA), принятого Конгрессом. По ее словам, на семинаре обучали молодежь, как делать революции.
Эту информацию активно начали распространять некоторые армянские СМИ. Попробуем разобраться, о каком семинаре удет речь и каким образом в прессе путем манипуляций искажается реальность.
Спекуляция антироссийским документом
Семинар CampCamp не имеет ничего общего с документом CAATSA Конгресса США. Цель программы — помочь гражданским инициативам укрепить связи с местными организациями путем новых технологий и креативных решений. CampCamp не может быть связан с антироссийским документом CAATSA, поскольку этот документ предполагает поддержку Албании, Боснии и Герцеговины, Грузии, Молдовы, Косово, Сербии и Украины, между тем как Украина и Молдова — единственные страны, которые приняли участие в этом мероприятии. Следовательно этим документом не могут быть профинансированы участники из Казахстана, Армении, Кыргызстана, Беларуси, России и Таджикистана.
Содержание
Прежде всего, отметим, что в семинаре приняли участие около 150 человек, большинство из которых были докладчиками (около 100). Со слов Маргариты Симоньян можно предположить, что большая часть участников — русские подростки. Однако в беседе с одним из волонтеров семинара мы выяснили, что всего 2-3 участника были из России, остальные были из Казахстана, Украины, Беларуси, Молдовы, Кыргызстана, Таджикистана, а также из Армении.
Рассматривая повестку дня CampCamp2018, мы видим, что в рамках семинара, в течение 4-дневного периода, лишь единожды говорилось о революции и только по той причине, что в принимающей стране – Армении, недавно произошла революция. Что касается других частей семинара, то они были направлены на развитие способностей молодых людей, связанных с экологическим активизмом, феминизмом, продвижением, видеоблогом, искусством, Олимпийскими играми, продажами и т. д.
Перед проведением семинара были поданы заявки, а процесс отбора участников был достаточно прозрачным.
Докладчиками CampCamp2018 были представители разных сфер — искусство, музыка, образование, бизнес, маркетинг, фильмография, журналистика и многое другое.
Основа дезинформации
Руководитель российской государственной информационной пропаганды Маргарита Симоньян утверждает, что на видео, которое опубликовало возглавляемое ее агентство видно, как участников семинара обучали распространять фейк, например, о том, что власть якобы собирается спилить деревья. «Это возмутит людей, и из этого можно устроить акцию, которую снимут и все это разойдется по интернету…». Констатируем, что такого видео нет. То есть, Маргарита Симоньян лжет даже о «расследовании», опубликованном ее собственным агентством.
В эфире телеканала «Россия» в рамках передачи «Кто против» ведущий Владимир Соловьев подчеркнул, что революция нынче «в моде». Он привел пример Маргариты Симоньян о спиливании деревьев и отметил, что участников учили сознательно лгать, чтобы вывести людей на улицы.
И пока Маргарита Симоньян, Владимир Соловьев и их коллеги призывают людей не обманывать людей, обманывают они сами, выступая с явными (доказанными) ложными заявлениями и манипулятивными выводами.
Авторы
Телеканал RT (RuusiaToday), возглавляемый Маргаритой Симоньян, принадлежит правительству России и получает от него около 300 миллионов долларов в год. На президентских выборах 2018 года Симоньян была доверенным лицом Владимира Путина. В 2010 году она получила медаль «Мовсеса Хоренаци» от Сержа Саргсяна. Агентства под руководством Симоньян (РТ и Sputnik) считаются «тяжелой артиллерией» пропагандистской машины Кремля как в России, так и за рубежом.
Эта серия дезинформации  широко распространилась в двух передачах Владимира Соловьева «Кто против?» и «Вечер с Владимиром Соловьевым» на телеканале «Россия», принадлежащем правительству России. Соловьев известен своей безоговорочной поддержкой Владимира Путина. В 2017 году Соловьев «дерьмом» людей, которые выступили против Путина. Известный ведущий Владимир Познер заявил, что Соловьев  дескридитирует журналистику и «он не пожмет ему руку».
Таким образом, можно сделать вывод, что семинар CampCamp2018 был довольно насыщенным и многогранным. Он не был нацелен на российских властей и в целом не побуждал молодежь к гражданской борьбе, а «журналистское расследование» российских СМИ – попросту дезинформация.