«Այլասերվածության քարոզչության արգելքի» վերաբերյալ պնդումները կեղծ են
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի և ԵԽ մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության գլխավոր տնօրինության ղեկավար Քրիստոս Ջիակոմոպուլոսի հանդիպումից հետո մամուլում սկսել է շրջանառվել մի վարկած, ըստ որի, Հայաստանում պատրաստվում են քրեական հետապնդում իրականացնել սեռական անհանդուրժողականության համար։
12:56, 12 Մրտ, 2019
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը Քրիստոս Ջիակոմոպուլոսին ընդունել էր մարտի 4-ին և ԵԽ պաշտոնյայի հետ քննարկել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների արդյունավետ կատարմանը, բանտային առողջապահության որակի բարձրացմանն ու Պրոբացիայի ծառայության զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նախարարը նաև հայտարարել էր, որ օրենսդրական կարևոր նախաձեռնությունները, մասնավորապես՝ քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքերի նախագծերը, ընթացքի մեջ են, «և Կառավարության ու Օրենսդիր մարմնի միասնական լինելով պայմանավորված՝ դրանք շատ արագ կընդունվեն և կյանքի կկոչվեն»։
Livenews.am լրատվական կայքը, սակայն, անդրադառնալով այս հանդիպմանը, ուշադրություն էր հրավիրել հատկապես քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքերում փոփոխությունների նախագծի ընդունման կետին՝ առանձնացնելով և մեջբերելով միայն 197-րդ հոդվածը, որը վերաբերվում է խտրականությանը։ Նախագծի այս հոդվածով պատասխանատվություն է ենթադրվում մարդու իրավունքների այնպիսի խախտումների համար, որոնք պայմանավորված են սեռով, ռասսայով, մաշկի գույնով, էթնիկական կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, լեզվով, գենետիկական հատկանիշներով։
Ըստ վերոնշյալ կայքի ներկայացման, եթե այս նախագիծն ընդունվի Ազգային ժողովի կողմից, ապա, ըստ էության, Հայաստանում պատժելի է դառնալու «այլասերվածության քարոզչության արգելքը»։ Իրականում, սակայն, նշված պնդումը ոչ միայն անհեթեթ է, այլ նման բովանդակությամբ որևէ քննարկումների մասին որևէ պաշտոնական հրապարակում չկա, և՛ լրատվականի, և՛ նրա հյուրի՝ «Լույս» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հայկ Այվազյանի հայտարարությունները հիմնված են անհեթեթ ենթադրությունների վրա։
Ուշագրավ է նաև այն, որ նշված լրատվականն այս թեման ներկայացնում է «Փաշինյանի իշխանությունը Եվրոպայի խորհրդին խոստացել է քրեորեն պատժելի դարձնել այլասերվածության քարոզչության արգելքը» վերնագրով՝ դիմելով ակնհայտ մանիպուլյացիայի և ՀՀ իշխանություններին կապելով ինչ-որ դավադիր գործընթացների հետ։ Ի դեպ, հարկ է նշել, որ վերոնշյալ օրենսդրական նախագծերը նախատեսված են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով, որը նախաստորագրվել է 2017 թվականի մարտին՝ ՀՀ նախկին իշխանությունների օրոք։

Утверждения «о запрете пропаганды извращения» не соответствуют действительности
После встречи министра юстиции Армении Артака Зейналяна и Генерального директора Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Христосом Якумопулосом в прессе распространилась версия, согласно которой в Армении собираются осуществлять уголовное преследование за нетерпимость к сексуальной ориентации.
12:56, 12 Мар, 2019
Министр юстиции Армении Артак Зейналян 4 марта принял Генерального директора Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Христоса Якумопулоса и обсудил с ним ряд вопросов, связанных с эффективным исполнением решений Европейского Суда по правам человека, повышением качества медицинского обслуживания в тюрьмах и развитием Службы пробации.
Министр также заявил, что важные законодательные инициативы, в частности проекты Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов, находятся в стадии разработки, и «что они будут очень быстро приняты и реализованы».
Новостной сайт Levanews.am, однако, при освещении данной встречи, обратил внимание, в частности, на пункт принятия проектов Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов, выделив и процитировав статью 197 Уголовного кодекса, которая касается дискриминации. Эта статья проекта предусматривает ответственность за такие нарушения прав человека, которые обусловлены по признаку пола, расы, цвета кожи, этнического или социального происхождения, религии, языка, генетических особенностей.
Согласно вышеуказанному сайту, если этот проект будет принят Национальным Собранием, то, по сути, в Армении станет наказуемым «запрет пропаганды извращений». В действительности, однако, это утверждение абсурдно, и никакой официальной информации с подобным содержанием не публиковалось, а заявления ведущего Levanews.am и главы информационно-аналитического центра «Луйс» Айка Айвазяна основаны на нелепых предположениях.
Примечательно также, что вышеуказанный новостной сайт, представляя эту тему под заголовком «Правительство Пашиняна пообещало Совету Европы сделать уголовно наказуемым запрет на пропаганду извращений», прибегает к очевидной манипуляции и связывает власти Армении с какими-то заговорческими процессами. Кстати, стоит отметить, что вышеупомянутые проекты предусмотрены Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, которое подписано парафировано в марте 2017 года во времена прежних властей Армении.