«Հրապարակ» օրաթերթը մայիսի 2-ին հրապարակել է «ԲՀԿ-ն սպառնում է արտահերթ ընտրություններով» վերնագրով մի հոդված, որն ակտիվորեն տարածվում է լրատվական մի շարք կայքերի կողմից։
Հրապարակման հեղինակը, հղում անելով ԲՀԿ իր աղբյուրին, նախ գրում է, որ ԲՀԿ-ի պատգամավորները մեկ մարդու նման վայր կդնեն իրենց մանդատները, եթե այդպես ասի ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, ապա հետաքրքրվում անանուն սահմանադրագետից, թե ի՞նչ հետևանք կարող է ունենալ ԲՀԿ պատգամավորների՝ մանդատները վայր դնելը։
Ըստ անանուն սահմանադրագետի, ԲՀԿ-ի՝ մանդատները վայր դնելու դեպքում խորհրդարանը կդառնա հակասահմանադրական, քանի որ ընդդիմությունը չի ունենա մանդատների ⅓-ը, և ստեղծված իրավիճակը կհանգեցնի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների։
Նկատենք, սակայն, որ սույն սահմանադրագետի պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ հստակ ամրագրվում են այն բոլոր դեպքերը, երբ Ազգայի ժողովը կարող է արձակվել։ Մասնավորապես, Ազգային ժողովն արձակվում է, եթե երկու անգամ անընդմեջ վարչապետ չի ընտրում, կամ եթե երկու անգամ անընդմեջ հավանության չի արժանացնում կառավարության ծրագիրը։
Սահմանադրությունը չի նախատեսում դեպքեր, երբ ԱԺ-ն կարող է արձակվել մանդատները վայր դնելու դեպքում։ Ավելին, Սահմանադրությամբ չի ամրագրվում, որ ընդդիմությունը պետք է կազմի խորհրդարանի ⅓-ը։ Սա կարգավորվում է Ընտրական օրենսգրքով, որի համաձայն՝ մանդատների բաշխման ժամանակ ընդդիմությանը պետք է տրվեն լրացուցիչ մանդատներ՝ այնքան, որ արդյունքում նրանց մանդատների ընդհանուր թիվը լինի Ազգային ժողովի մանդատների ընդհանուր թվի մեկ երրորդից ոչ պակաս (հոդված 96)։
Սա, սակայն, չի նշանակում, որ ընդդիմությունը հետագայում միշտ պետք է ունենա մանդատների առնվազն ⅓-ը։ Այլ կերպ ասած՝ եթե ընդդիմադիր պատգամավորների թիվը Ազգային ժողովում նվազեց կամ ավելացավ, Ազգային ժողովը չի կարող դառնալ հակասահմանադրական։
Սրա հետ մեկտեղ պետք է նշել, որ եթե Սահմանադրությունը և Ընտրական օրենսգիրքը մանդատների վայր դնելու պարագայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու իրավական հնարավորություն տային, ապա այդ գործընթացը հնարավոր կլիներ կիրառել (և ինչու ոչ նաև «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության կողմից) 2018 թվականի աշնանը, երբ գործող իշխանությունը Ազգային ժողովը ցրելու մեխանիզմներ էր փնտրում։

Парламент не будет распущен при сложении мандатов депутатами ППА
Газета «Грапарак» 2 мая опубликовала статью под названием «ППА угрожает внеочередными выборами», которая активно распространяется рядом СМИ.
Сначала автор статьи со ссылкой на свой источник в партии «Процветающая Армения» сообщает о том, что депутаты ППА, все как один, сложат мандаты, если так скажет лидер партии Гагик Царукян, а затем автор интересуется у анонимного специалиста по конституционному праву, к каким последствиям может привести сложение мандатов депутатами ППА.
По словам специалиста по конституционному праву, в том случае, если депутаты сложат свои мандаты, парламент якобы станет антиконституционным, так как у оппозиционной силы  не будет 1/3 мандатов, а сложившаяся ситуация вынудит к внеочередным парламентским выборам.
Отметим, что данное заявление анонимного конституционалиста не соответствуют действительности. В Конституции Армении подробно описаны и закреплены все случаи, при которых парламент может быть распущен. В частности, парламент распускается, если 2 раза подряд не избирается премьер-министр или если программа представленная правительством не одобряется 2 раза подряд.
В Конституции не предусмотрены случаи, при которых парламент может быть распущен, если сложены мандаты. Также в Конституции не закреплено, что оппозиционные силы должны составлять ⅓ Национального Собрания. Это регулирует Избирательный кодекс. В соответствии со статьей 96, при распределении мандатов, оппозиции должны быть предоставлены дополнительные мандаты, настолько, что в результате общее число их мандатов будет не меньше ⅓ от общего количества мандатов НС (статья 96).
Это, однако, не означает, что оппозиция в дальнейшем всегда должна иметь как минимум 1/3 мандатов. Иными словами, при увеличении или уменьшении числа оппозиционных депутатов в парламенте, Национальное собрание не становиться антиконституционным.
Также следует отметить, что если бы Конституция и Избирательный кодекс в случае сложения мандатов дали бы правовую возможность провести внеочередные парламентские выборы, то этот процесс можно было бы применить (и почему бы и не со стороны фракции «Процветающая Армения») осенью 2018 года, когда действующая власть искала механизмы роспуска парламента.