Սևանի սիգը՝ դեպի Ռուսաստան ու ԱՄՆ. ովքե՞ր են զբաղվում արգելված բիզնեսով
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը հուլիսի 9-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել՝ բարձրաձայնելով Սևանի խնդիրների, լճում սիգի ապօրինի որսի ու տասնյակ միլիոնավոր դոլարների շրջանառությամբ ստվերային բիզնեսի մասին։
«Այս տարվա հունվարի վերջին «Սևան» ազգային պարկում պատրաստվում էինք իրականացնել տեսչական ստուգում՝ տասնյակ քաղաքացիներ բողոք էին ներկայացրել սիգի ապօրինի որսի կապակցությամբ, քանի որ այդ օրերին շուկաները վխտում էին այդ ձկնատեսակով, մինչդեռ սիգի արդյունագործական որսն առհասարակ արգելված է»,- գրել էր Գրիգորյանը՝ նաև լուսանկարներ կցելով սուպերմարկետներում և խանութներում ներկայում վաճառվող սիգի պահածոներից ու դրա մակնշումներից։
Բնապահպանության նախարարի հրամանով 2006 թվականից Սևանա լճում սիգի որսն արգելված է: Մինչդեռ Հայաստանում պահածոյացված սիգի արտադրությունը չի սահմանափակվում միայն հայկական շուկայում սպառմամբ։ Սիգի պահածոները լայնորեն արտահանվում են Ռուսաստանից մինչև ԱՄՆ։ Տեղի ընկերությունները մի քանի խողովակով այն հասցնում են արտերկրի շուկաներ։
Վլադիմիր Գասպարյանի զոքանչի սիգի բիզնեսը.  սիգով դեպի ԱՄՆ
Արթուր Գրիգորյանի հրապարակած լուսանկարներից պարզ է դառնում, որ պահածոյացված սիգ արտադրող ընկերություններից է «Գալիլիա» ՍՊԸ-ն։ Ընկերության հիմնադիրն ու միանձնյա բաժնետերը 2014-ից եղել է Հեղուշ Գալստյանը։ Վերջինս նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի զոքանչն է։ 2018-ի հունիսին Հեղուշ Գալստյանն իր ունեցած բաժնեմասերի 40 տոկոսն օտարել է Անահիտ Մնացականյան անունով անձին։ Վերջերս՝ հուլիսի 4-ին, ընկերության տնօրեն է դարձել Գարուշ Առաքելյանը։ Ուշագրավ է, որ 2014-2017 թթ. «Գալիլիա» ՍՊԸ-ի տնօրենն է եղել Վահե Գուլանյանը։ Նա ներկայում «Սևան ազգային պարկի» տնօրենն է։ 2017-ի փետրվարի 11-ին Գուլանյանը Para TV-ի եթերում հայտարարում էր․ «Բարդ է պայքարել ձկնագողության դեմ, երբ դրանով մարդիկ հացի խնդիր են լուծում»։
Զարմանալի զուգադիպությամբ «Գալիլիա» ընկերության ֆեյսբուքյան էջի թարմացումներին ուշադիր հետևում են Վլադիմիր Գասպարյանի որդին ու դուստրերը։
Արթուր Գրիգորյանի հրապարակած լուսանկարների համաձայն՝ «Գալիլիայի» արտադրած պահածոյացված սիգն արտահանվում է նաև ԱՄՆ՝ AGA SEVEN SEAS inc ընկերության միջոցով։ Ըստ բաց աղբյուրների, այս ընկերությունը հիմնվել է 2014-ին Լոս Անջելեսի 7325 Greenbush ave. North Hollywood հասցեում։ Որպես գրանցող գործակալ հանդես է եկել Grayr Agadzhanian (Հրայր Աղաջանյան) անունով անձը։ Աղաջանյանը ժամանակին ունեցել է  սննդամթերքի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություն նաև Հայաստանում։ «Ռոյալ Սոյ Կավիար» անունը կրող ընկերությունը, որը հիմնվել է 2004-ին, ներկայում գործունեությունը դադարեցրել է։ AGA SEVEN SEAS-ի կայքից տեղեկանում ենք, որ ընկերության արտադրանքը մեծամասամբ ներառում է ռուսական խավիար, ապխտած ու կիսաապխտած ձկան տարբեր տեսակներ։
Սիգի պահածոներ՝ Նորամարգից դեպի Ռուսաստան
Սևանի սիգի պահածոներ արտադրող մյուս ընկերությունը «էկո ֆուդն» է, որը ստեղծվել է 2012 թվականին։ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի համաձայն, ընկերության միանձնյա բաժնետերը Արսեն Մովսիսյանն է։ «Էկո ֆուդի» կայքից տեղեկանում ենք, որ պահածոների արտադրության իրենց պատմությունը սկսվել է 1997 թվականից, ապա ընդլայնվել են, ու 2012-ին ստեղծվել է «Էկո ֆուդը», որն ունի ձկնաբուծարաններ։ Ընկերությունն իր գործունեությունը ծավալում է Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքում։ Համայնքապետ Արման Թադևոսյանը Fip.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ձկնաբուծարանից, դրա հիմնադիրներից ու ղեկավարներից տեղեկություններ չունի։ Միևնույն ժամանակ, Թադևոսյանի խոսքով, համայնքին ունեցած հարկերն ու տուրքերը «Էկո ֆուդի» կողմից պատշաճ վճարվում են։ Արթուր Գրիգորյանի հրապարակած լուսանկարներից պարզ է դառնում, որ «Էկո ֆուդը» սիգի պահածոն արտադրում է «Սիս նատուրալ» ընկերության պատվերով, իսկ պահածոյացված սիգի ռուսաստանյան ներկայացուցիչն ու ներմուծողը ռուսական խոշոր «Լենտա» ընկերությունն է։
Մեկ այլ դեպքում «Էկո ֆուդի» ռուսաստանյան գործընկերը Джиклаб անունով ընկերությունն է, որի բաժնետերն ու տնօրենն Արթուր Ավետիսովն է։ Այս ընկերության պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեն տանում է դեպի մեկ այլ ռուսական ծագմամբ ընկերություն՝ ПродСнэк անունով։ Ընկերության կապիտալը ավելի քան 1 միլիոն ռուբլի է, բաժնետերն ու տնօրենն էլ Սաբինա Աթայանցն է, զբաղվում են հայաստանյան պահածոյացված ձկան ու բանջարեղենի առևտրով։ Ընկերության կայքում ներկայացված է, թե «Էկո ֆուդ» ընկերությունից ինչ ապրանքներ են ստանում։ Ռուսական կայքերում «Էկո ֆուդ» ընկերության մասին նշվում է, որ Հայաստանում «երկար ժամանակ համագործակցել են պաշտպանության, ներքին գործերի, այլ կարևոր նախարարությունների հետ՝ հավատարմորեն կատարելով իրենց աշխատանքը»։ Ըստ էության, խոսքը պետական գնումների գործընթացում այս նախարարությունների հետ կնքված պայմանագրերի մասին է։
«Համլետ Հովսեփյան» ԱՁ. ուժայինների մատակարարը
Սևանի սիգի պահածոյացնելով է զբաղվում նաև Համլետ Հովսեփյան անհատ ձեռներեցը։ ԱՁ-ն գրանցված է Կոտայքի մարզում՝ Ջրվեժ գյուղում։ Այս ընկերությունը հիմնել է Համլետ Հովսեփյանը, սակայն ներկայում այն տնօրինում է նրա որդին՝ Հայկ Հովսեփյանը։ Ինչպես «Էկո ֆուդը», այս ընկերությունը նույնպես Պաշտպանության նախարարության խոշոր մատակարարներից է։ «Համլետ Հովսեփյան» ԱՁ-ն իր արտադրանքը արտահանում է նաև Ռուսաստան, և, բնականաբար, արտադրանքի մեջ է նաև Սևանի պահածոյացված սիգը։ Հովսեփյանների այս բիզնեսի մասին մամուլում մի քանի անգամ գրվել է՝ ուժայինների գնման մրցույթների համատեքստում։
2015-ին, օրինակ, Պաշտպանության նախարարությունը մի քանի փուլերով գնում է կատարել այս ԱՁ-ից՝ նախ գնելով 171 միլիոն դրամի մսի պահածո, ապա ևս 52 միլիոն դրամի։ 2016-ին այս ԱՁ-ի հետ կնքվել է մոտավորապես 300 միլիոն դրամի գնման պայմանագիր։ Ի դեպ, կալանավորված գեներալ Մանվել Գրիգորյանի տանը խուզարկության ժամանակ հայտնաբերված մսի պահածոների մի մասը հենց «Համլետ Հովսեփյան» ԱՁ-ից էր։
Մամուլը ժամանակին, հղում անելով Վերահսկիչ պալատի 2013-ի տարեկան հաշվետվությանը, ուշադրության էր արժանացրել նաև «Համլետ Հովսեփյան» ԱՁ-ից կատարած գնումներին։ Ըստ այս հաշվետվության, «Դանինի» ՍՊԸ-ն ու «Համլետ Հովսեփյան» ԱՁ-ն մասնակցել են քրեակատարողական հիմնարկներ մսի պահածո մատակարարելու մրցույթի։ Ավելի էժան գին ներկայացնելով՝ «Դանինի»-ն հաղթել է մրցույթում, սակայն մսի պահածոները ՔԿՀ-ներ մատակարարելու համար ապրանքը նա գնել է «Համլետ Հովսեփյան» ԱՁ-ից։
Այլ արտադրողներ
Արթուր Գրիգորյանի հրապարակած լուսանկարներից պարզ է դառնում, որ սիգի պահածո արտադրող ընկերություններից է «Էլիզա և Գոհար» ՍՊԸ-ն։ Այն հիմնվել է 2000 թվականին, հիմնադիրն ու բաժնետերը Ավագ Հովհաննիսյանն է։ Ընկերությունն ունի ընդամենը 5 աշխատակից։ Ավագ Հովհաննիսյանն ու ընկերությունը գրանցված են միևնույն հասցեում, որը գտնվում է Նուբարաշեն վարչական շրջանում։
«Հարությունյաններ հայր և որդի» ընկերությունը գրանցված է Սևան քաղաքում։ Պետական ռեգիստրի տվյալների համաձայն, ընկերության 50 տոկոսի բաժնետերը Գրիշա Հարությունյանն է, իսկ մյուս կեսինը՝ նրա հետ բնակության միևնույն հասցեում հաշվառված Գալյա Բալայանը։
Սիգի վաճառքն ու արտահանումը՝ կազմակերպված կոռուպցիա
Հուլիսի 11-ին շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով սիգի պահածոների վաճառքի խնդրի մասին, նշել է, որ Պետեկամուտների կոմիտեից տվյալներ են ստացել պահածոների վաճառքի հետ կապված։ «Տեսչական մարմնի կողմից առաջարկ ենք ստացել, որպեսզի օրենսդրական փոփոխություններ կատարվի՝ որսի հետ մեկտեղ վաճառքը նույնպես արգելելու ուղղությամբ»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ կան սողանցքեր ու դրանք պիտի փակվեն։
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը Fip.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ սիգի պահածոների արտադրությամբ զբաղվողները չեն կարող հիմնավորել, որ իրենք ձուկը գնել են այլ վաճառողներից, նման դեպքում հարց է առաջանում՝ իսկ վերջիններս  ումի՞ց են գնել: «Ցանց է աշխատում։ Եթե կա ընկերություն, որ 100 000 տուփ սիգի պահածո է ուղարկում Ռուսաստան, ի՞նչ եք կարծում՝ գալիս տատիկ-պապիկների՞ց է հավաքում այդ սիգը։ Գործող մեխանիզմ է, ձուկը հանում են, հավաքում են 10-15 հոգի, ու այդ հավաքողները իրենց խողովակներով ուղարկում են վաճառքի»,- պնդում է Գրիգորյանը։
Նա ուշադրություն է հրավիրում մեկ այլ հանգամանքի վրա․ տնտեսվարողները պետք է ունենան հումքի ձեռքբերման փաստաթուղթ, որպեսզի կարողանան անասնաբուժասանիտարական փորձաքննությունն անցնել սննդի անվտանգության պետական տեսչությունում։ Ուրեմն ինչպե՞ս են արտահանողները ստացել այդ թույլտվությունը. ըստ Գրիգորյանի՝ սա հարց է, որ տանում է դեպի համակարգային կոռուպցիայի առկայության մասին  կասկածների։ Արթուր Գրիգորյանը պատմում է, որ սիգի ապօրինի վաճառքի ու արտահանման մասին բազմաթիվ տեղեկություններ՝ որպես տեսչության պետ, հանձնել են ոստիկանապետին։ Տեղաշարժ չի եղել։ «Սա ուչաստկովիի գործ է, կան անուններ, կան ֆիրմաներ, փաստեր, օրենք, որ արգելված է։ Իհարկե, կամքի խնդիր է։ Մարդիկ, որ ներգրաված են այդ բիզնեսի մեջ, չունեն ազդեցություն այս իշխանությունների վրա կամ մաս չեն կազմում այս իշխանությունների, սա բացահայտելը շատ հեշտ է»,- ասում է նա։
Գրիգորյանի խոսքով, կան նախնական ու չճշգրտված տվյալներ, թե որքան է կազմում սիգի ապօրինի որսը։ «Խոսքը 3000 տոննայի մասին է, որը էականորեն տարբերվում է պաշտոնական տվյալներից։ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ձկնաբուծության ինստիտուտը տալիս է տվյալներ, որ Սևանում սիգի քանակը շատ մոտավոր 500 տոննա է։ Բայց սրանք շատ մոտավոր թվեր են»,- նշում է նա։ Գրիգորյանը ֆիքսել է այն մեքենաները, որոնք զբաղված են եղել սիգի ապօրինի որսով։ Մեքենարի տվյալները հանձնել է ոստիկանապետին։ Դրանից մեկ շաբաթ անց նա ազատվել է տեսչության պետի պաշտոնից։

Поставка севанского сига в Россию и США. Кто занимается запрещенным бизнесом?
Бывший руководитель инспекционного органа по охране природы и недрам Артур Григорян 9 июля на своей странице в Facebook поднял вопросы о проблемах Севана, незаконной ловле сига в озере и теневого бизнеса с оборотом в десятки миллионы долларов.
«В конце января этого года в национальном парке «Севан» мы собирались провести инспекционную проверку: десятки граждан подали жалобы о незаконном отлове сига, поскольку в эти дни рынки кишели этим видом рыбы, хоря промышленный отлов сиг вообще запрещен», — написал Григорян, прикрепив к записи также фотографии продаваемых в супермаркетах и магазинах банок консервированного сига и их маркировок.
Приказом министра охраны природы ловля сига в озере Севан запрещена с 2006 года. Между тем, производство консерв из сига в Армении не ограничивается сбытом только на армянском рынке. Консервы из сига широко экспортируются в разные страны, в том числе в Россию и США. Местные компании несколькими каналами поставляют их на зарубежные рынки.
Бизнес сига тещи Владимира Гаспаряна. Через сиг в США
Из опубликованных Артуром Григоряном фотографий становится ясно, что одной из компаний, занимающихся производством консерв из сига, является ООО «Галилиа». Основателем и собственником компании с 2014 года была Гегуш Галстян − теща бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна. В июне 2018 года Гегуш Галстян отчуждает 40 процентов своих акций некой Анаит Мнацаканян. Недавно, 4 июля, директором компании стал Гаруш Аракелян. Примечательно, что в 2014-2017 гг. директором ООО «Галилиа» был Ваге Гуланян. В настоящее время он является директором национального парка «Севан». В эфире  Para TV 11 февраля 2017 года Гуланян заявил: «Трудно бороться с браконьерством, когда этим люди решают проблему хлеба насущного».
По интересному совпадению, за страницей компании «Галилиа» в Facebook внимательно следят сын и дочери Владимира Гаспаряна.
Согласно фотографиям, опубликованным Артуром Григоряном, произведенные «Галилиа» консервы из сига экспортирутся также и в США компанией AGA SEVEN SEAS. По данным из открытых источников, компания была основана в 2014 году в Лос-Анджелесе по адресу 7325 Greenbush ave. North Hollywood. В качестве региструрующего лица выступил некий Grayr Agadzhanian (Грайр Агаджанян). В свое время у Агаджаняна была компания по производству продуктов питания также и в Армении. Основанная в 2014 году компания «Роял Сой Кавиар» на данный момент прекратила свою деятельность. На сайте AGA SEVEN SEAS мы узнаем, что продукция компании в основном включает в себя российскую икру, различные виды копченой и полукопченой рыбы.
Консервированный сиг из Норамарга в Россию
Другая компания по производству консерв из сига − «Эко Фуд», была основана в 2012 году. Согласно данным Государственного регистра юридических лиц, собственником компании является Арсен Мовсисян. На сайте компании мы узнаем, что история производства консерв началась с 1997 года, затем производство расширилось и в 2012 году была создана компания «Эко Фуд», у которой есть рыборазводня. Компания действует в общине Норамарг Араратской области. Глава общины Арман Тадевосян в беседе с Fip.am сообщил, что не располагает информацией о рыборазводне, его основателях и руководителях. В то же время, по словам Тадевосяна, компания «Эко Фуд» должным образом оплачивает налоги и пошлины. Из фотографий, опубликованных Артуром Григоряном, становится ясно, что «Эко Фуд» производит консервы из сига по заказу компании «Сис Натурал», а российским представителем и импортером консервированного сига является крупнейшая российская компания «Лента».
Совладельцем и директором другого российского партнера «Эко Фуд» − компании «Джиклаб», является Артур Аветисян. Официальный адрес электронной почты этой компании ведет к другой российской компании − «ПродСнэк». Капитал компании составляет более одного миллиона рублей, акционером и директором является Сабина Атаянц. Компания занимается торговлей армянскими рыбными консервами и овощами. На сайте компании представлена продукция, которую компания получает от «Эко Фуд». На российских сайтах отмечается, что компания «Эко Фуд» «длительное время сотрудничала в Армении с министерством обороны, внутренних дел и другими важными министерствами, добросовестно выполняя свою работу». По всей вероятности, речь идет о договорах, заключенных с министерствами в процессе государственных закупок.
ИП «Гамлет Овсепян»: постовщик силовиков
Консервацией севанского сига занимается также индивидуальный предприниматель Гамлет Овсепян. Индивидуальное предпринимательство зарегистрировано в селе Джрвеж Котайской области. Эта компания была основана Гамлетом Овсепяном, но в настоящее время руководит ею его сын Айк Овсепян. Как и «Эко Фуд», эта компания также является одним из основных поставщиков Министерства обороны. ИП «Гамлет Овсепян» экспортирует свою продукцию также и в Россию, и, естественно, в числе продукции находится консервированная севанская сига. О бизнесе Овсепяна не раз писали в прессе в контексте тендеров на государственную закупку.
Так, например, в 2015 году Министерство обороны в несколько этапов закупило у этого ИП мясные консервы сначала на 171 млн драм, а затем еще на 52 млн драм. В 2016 году с этим ИП был подписан договор о поставке примерно на 300 миллионов драмов. Кстати, часть мясных консерв, обнаруженных во время обыска в доме арестованного генерала Манвела Григоряна, была произведена ИП «Гамлет Овсепян».
В одно время пресса, ссылаясь на годовой отчет Контрольной палаты за 2013 год, обращала внимание на покупки, осуществленные ИП «Гамлет Овсепян». Согласно этому отчету, ООО «Данини» и ИП «Гамлет Овсепян» приняли участие в тендере на поставку мясных консерв в пенитенциарные учреждения. Представив более низкую цену, ООО «Данини» победило в тендере, однако мясные консервы для поставки в УИУ оно покупало у ИП «Гамлет Овсепян».
Другие производители
Из опубликованных Артуром Григоряном фотографий становится ясно, что одной из компаний, производящих консервы из сига, явяляется также ООО «Элиза и Гоар». Компания была основана в 2000 году, акционером и основателем является Аваг Ованнисян. В компании всего 5 сотрудников.  Аваг Ованнисян и компания зарегистрированы по одному адресу,
В компании всего 5 сотрудников. Аваг Ованнисян и компания зарегистрированы по одному адресу – административный район Нубарашен.
Компания «Отец и сын Арутюняны» зарегистрирована в Севане. По данным Государственного регистра, владельцем 50% акций компании является Гриша Арутюнян, а второй половины – Галя Балаян, которая числится по тому же адресу.
Продажа и экспорт сига: организованная коррупция
Министр окружающей среды Армении Эрик Григорян 11 июля в беседе с журналистами, говоря о проблеме продажи консерв из сига, отметил, что из Комитета государственных доходов получены данные о продаже консерв. «Инспекция предложила внести законодательные изменения и запретить также продажу сига», — сказал министр, добавив, что есть лазейки, которые должны быть устранены.
Бывший руководитель инспекционного органа по охране природы и недрам Артур Григорян в беседе с Fip.am отметил, что занимающиеся производством консерв из сига не могут обосновать тот факт, что они купили рыбу у другого продавца. В данном случае возникает вопрос – у кого же они покупают рыбу?
«Работает сеть.  Если есть компания, которая отправляет 100 000 банок консерв из сига,  не у бабушек и дедушек же она собирает эту сигу. Это работающий механизм: рыбу ловят, собирают 10-15 человек, которые по своим каналам отправляют рыбу на продажу», — утверждает Григорян.
Григорян обратил внимание на другое обстоятельство: хозайствующие субъекты должны иметь документ о закупке сырья для того, чтобы проходить ветеринарно-санитарную экспертизу в Государственной инспекции по безопасности пищевых продуктов. Так как же экспортеры получили разрешение? По словам Григоряна, этот вопрос ведет к подозрениям в системной коррупции. Артур Григорян рассказал, что начальнику полиции, были переданы многочисленные сведения о незаконной продаже и экспорте сига. «Этим должен заниматься участковый. Есть имена, есть фирмы, факты, закон, который запрещает. Конечно, это вопрос воли. Люди, которые занимаются этим бизнесом, не имеют влияния на эти власти или не являются ее частью, что легко можно раскрыть», —  сказал он.
По словам Григоряна, существуют предварительные и неуточненные данные о том, каков масштаб незаконной ловли сига. «Речь идет о 3000 тонн, что существенно отличается от официальных данных. По данным Института рыбного хозяйства Национальной академии наук, количество сига в Севане составляет около 500 тонн. Но это только приблизительные цифры», — отметил он.
Григорян зафиксировал те автомобили, которые были заняты незаконной ловлей сига. Госномера этих автомобилей он передал начальнику полиции. Через неделю после этого он был уволен с занимаемой должности.