Նախ Հայաստանին տրվող ֆինանսական օգնության թեմայով հրապարակումներ էին տարածվել տարբեր լրատվական կայքերում (168.am, armeniasputnik.am), ըստ որոնց՝ կրճատվել է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրվող ֆինանսական աջակցությունը: Ապա ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հիմնադրած Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնն (infocheck.am) օգոստոսի 2-ին տարածել էր հրապարակում` ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրվող ֆինանսական աջակցության վերաբերյալ, որում առկա են մանիպուլյացիա և չճշգրտված տվյալներ։
Նախ նշենք, որ ամերիկյան պաշտոնական աղբյուրներում հրապարակված տվյալները ցույց են տալիս, որ 2018-2019 թթ․ հատկացումները դեռևս վերջնական չեն և կարող են նաև փոփոխվել (2019 թվականի մասով), հետևաբար՝ միջանկյալ փուլում Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական օգնության մասին պնդումները կարող են սխալ լինել։
Հերքել են չասվածը
Կառավարության ենթակայության տակ գործող Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնի հրապարակման համար հիմք են դարձել Ամերիկայի հայ ազգային կոմիտեի հայտարարությանը հաջորդած հրապարակումները (168.am, armeniasputnik.am), որոնցում ասվում է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գրասենյակը (USAID) նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի առաջարկով պատրաստվում է չեղարկել Արցախի տարածքի ականազերծման նպատակով 2020 թ․ համար նախատեսված ֆինանսական օգնությունը։
Infocheck.am-ը, սակայն, նշում է, որ մամուլում տարածվածը, «ամենայն հավանականությամբ, վերաբերում է «Միջազգային զարգացման ամերիկյան գործակալության» (USAID)՝ «Չտարածում, հակաահաբեկչություն, ականազերծում ծրագրին»», և հերքում է այն՝ որպես ապացույց ներկայացնելով այլ ծրագրերով Հայաստանին տրամադրված գումարների մասին տվյալներ: Ընդ որում, պետական այս կառույցը հրապարակումը վերնագրել է «ԱՄՆ-ն չի չեղարկել Հայաստանին տրվող ֆինանսական օգնությունը»։
ԱՄՆ-ի կողմից օտարերկրյա ֆինանսական աջակցությունների մասին ինֆորմացիան հրապարակվում է ԱՄՆ Միջազգային քաղաքականության կենտրոնի securityassistance.org կայքում և երկրի պետական մարմինների կայքերում։
Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնի կողմից հրապարակված տվյալները հիմնականում վերաբերում են «Տնտեսական աջակցության և զարգացման ծրագրով» Հայաստանին, Վրաստանին և Ադրբեջանին հատկացված գումարներին, և փաստացի համապատասխանում են իրականությանը:
Սակայն հայաստանյան ԶԼՄ-ներում ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից տրամադրվող այդ հատկացումների չեղարկման մասին լուրեր չէին տարածվել վերջին շրջանում։ Եվ կառավարությանը կից գործող ՊՈԱԿ-ը, փաստացի, անդրադարձել է այլ տվյալների՝ ակնհայտորեն անտեղի մեղադրանքներ հնչեցնելով հայաստանյան մամուլի հասցեին:
Արցախին տրամադրվող օգնության մասին
ԱՄՆ-ն Հայաստանին ֆինանսական աջակցություն տրամադրում է մի շարք ծրագրերի միջոցով (խմբ. օրինակ, այս պահին ընթացքի մեջ է USAID ծրագրի միջոցով մի շարք ծրագրերի իրականացման աջակցությունը, որն ըստ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան տվյալների, հասնում է շուրջ 66 մլն դոլարի), և դրանցից մեկի չեղարկումը հաճախ կարող է շփոթություն առաջացնել թեմային ոչ քաջածանոթ մարդու համար։
Այսպես, հուլիսի 31-ին Ամերիկայի հայ ազգային կոմիտեն տարածել էր տեղեկատվություն, համաձայն որի՝ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը որոշել է ավարտել Արցախի Հանրապետությանը տրամադրվող ականազերծման ֆինանսական աջակցության ծրագիրը (HALO Trust’s demining program)։ Նախատեսվում է ֆինանսական աջակցությունը չեղարկել 2019 ֆիսկալ տարվա ավարտից՝ հոկտեմբերից։ Որոշումը միանշանակ չի ընդունվել ԱՄՆ կոնգրեսում։ Կոնգրեսի մոտ 90 անդամ արդեն միացել է կոնգրեսականներ Բրեդ Շերմանի և Թի Ջեյ Քոքսի արշավին՝ ուղղված Արցախի ֆինանսական աջակցության չեղարկման դեմ։
Հատկանշական է, որ HALO TRUST-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում իրականացվող ծրագիրը մեկնարկել է 1995 թվականից։ Եվ ԱՄՆ-ն ՀՀ-ից բացի միակ պետությունն է, որն ուղիղ ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում Արցախին՝ չճանաչելով նրա անկախությունը։
Ավելին, օրինակ՝ «Չտարածում, հակաահաբեկչություն, ականազերծում» ծրագրով 2000-2018 թթ․ Հայաստանին տրամադրվել է ավելի քան 16 մլն դոլարի աջակցություն։ 2019 թ․ ոչ վերջնական հաշվարկներով Հայաստանին տրամադրվել է 700 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ 2020-ի համար նախատեսված գումարները դեռևս հրապարակված և հասանելի չեն։
Իսկ այս տարվա հունիսին ԱՄՆ կոնգրեսում ընդունվել է Արցախի տարածքի ականազերծման համար 1.5 միլիոն դոլար տրամադրելու բանաձևը, որից հետո միայն հաջորդել է ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի առաջարկը աջակցության չեղարկման վերաբերյալ։
ԱՄՆ-ի ֆինանսական աջակցության մասին
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից մեզ հայտնեցին, որ «2018 թվականին ընդհանուր առմամբ Միացյալ Նահանգները Հայաստանին տրամադրել են 38,5 միլիոն դոլարի ֆինանսական աջակցություն: 2017 թ.-ին տրամադրվել է 40,3 միլիոն: Քանի որ 2019 թվականը դեռ չի ավարտվել, այս ընթացքում աջակցության գումարային չափը դեռ ամփոփված չէ: Քանի որ աջակցության բազմաթիվ ծրագրեր տևում են տարիներ, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի՝ Հայաստանում ներկայում ակտիվ դրամաշնորհների ու պայմանագրերի չափը 66 միլիոն դոլար է»:
«Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի` վերոնշյալ հրապարակման մեջ, սակայն, նշված է, որ 2018 թ. համար ԱՄՆ արտաքին աջակցությունը Հայաստանին կազմել է մոտ 21 մլն դոլար։ Թե որտեղի՞ց է վերցվել 21 մլն դոլարի աջակցության մասին տվյալը՝ հստակեցված չէ։
Անհասկանալի է նաև, թե ինչո՞ւ է կառավարության կողմից գործող ՊՈԱԿ-ը գրեթե կրկնակի «պակասեցնում» Հայաստանին տրվող ամերիկյան օգնության չափը, ընդ որում՝ հղում անելով անորոշ «ամերիկյան կողմի» վրա:
Ավելին, թեև infocheck.am-ը հայտնում է, որ 2019 թ․ ԱՄՆ ֆինանսական աջակցությունը կկազմի 26 մլն․ դոլար, սակայն, ինչպես նշեցինք, 2019-ի աջակցության չափը դեռ հստակ հայտնի չէ։ 2019 թվականին՝ 26 մլն դոլար աջակցության մասին հատվածում Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը հղում է տալիս ամերիկյան կողմին՝ ԱՄՆ Արտաքին աջակցությանը (Foreign assistance), սակայն վերջինիս պաշտոնական կայքում 2019 թ․ համար Հայաստանի համար նախատեսված, հայցված և փաստացի հատկացված բաժիններում 26 միլիոն դոլարի վերաբերյալ տվյալներ մենք չգտանք։
Այսպիսով, Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնն իր հրապարակմամբ դիմել է մանիպուլյացիաների՝ ներկայացնելով թվեր, որոնք թեպետ հիմնականում համապատասխանում են իրականությանը, սակայն կապ չունեն հայաստանյան լրատվադաշտում քննարկված թեմայի հետ։ Բացի այդ, 2018 և 2019 թվականներին Հայաստանին տրվելիք ԱՄՆ-ի արտաքին աջակցության տվյալները փաստարկված չեն ներկայացված աղբյուրներով և չեն համապատասխանում իրականությանը։

Манипуляция и непроверенные данные о финансовой помощи США
В последнее время о финансовой помощи Армении, оказываемой со стороны США, публикуются множество сведений, некоторые из которых опровергаются правительством. Однако и сведения, и опровержения правительства содержат манипуляции.
Сперва об оказываемой Армении финансовой помощи написали различные новостные сайты (168.am, armeniasputnik.am), согласно которым США сократили объем финансовой помощи Армении. А затем, 2 августа «Центр проверки информации» (Infocheck.am) ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации» аппарата премьер-министра Армении опубликовал статью о финансовой помощи Армении, оказываемой со стороны США, в которой содержится манипуляция и непроверенные данные.
Прежде всего отметим, что данные, опубликованные в американских официальных источниках, показывают, что ассигнования 2018-2019гг. неокончательные и могут измениться (по части 2019 года), следовательно утверджения о финансовой помощи Армении на промежуточном этапе могут быть неверными.
Опровергли то, чего нет
Основанием для публикации «Центра проверки информации» послужили последовашие после заявления Армянского Национального Комитета Америки (АНКА) статьи (168.am, armeniasputnik.am), в которых говорится, что Агентство США по международному развитию (USAID) по предложению администрации президента Дональда Трампа собирается отменить финансовую помощь на 2020 год, предусмотренную на разминирование территории Арцаха.
Однако Infocheck.am отмечает, что публикации в прессе, по всей вероятности, относятся к «Программе нераспространения, борьбы с терроризмом, разминирования»  Агентства США по международному развитию (USAID)» и опровергает их, представляя в качестве доказательства данные о финансовой помощи Армении по другим программам. При этом, эта государственная структура озаглавила статью «США не прекращали финансовую помощь Армении».
Информация об иностранной финансовой помощи США публикуется на сайте securityassistance.org Центра международной политики США и на сайтах государственных органов.
Опубликованные «Центром проверки информации» данные в основном касаются сумм, выделенных Армении, Грузии, Азербайджану в рамках программы «Экономическое содействие и развитие» и фактически соответствуют действительности.
Однако в последнее время в армянских СМИ об отмене ассигнований со стороны Госдепартамента США  никаких публикаций не было, и действующая при правительстве ГНКО фактически неуместно обвинила прессу.
О помощи Арцаху
США оказывают финансовую помощь Армении через ряд программ (например, USAID в настоящее время, по данным посольства США в Армении, поддерживает ряд проектов на общую сумму около 66 миллионов долларов), и отмена какой-либо програмы зачастую может сбить с толку человека, плохо осведомленного в теме.
Так, 31 июля АНКА распространил информацию, согласно которой администрация Дональда Трампа решила прекратить программу гуманитарного разминирования в Республике Арцах (HALO Trust’s demining program). Финансовую поддержку планируется свернуть до октябтя 2019 года. Решение было принято в Конгрессе США неоднозначно. Около 90 членов Конгресса уже присоединились к присоединились к компании демократов Брэда Шермана и Тиджей Кокса против отмены финансовой поддержки Арцаха.
Примечательно, что проект, реализуемый HALO TRUST в Нагорно-Карабахской Республике, начался с 1995 года. И США, помимо Армении, являются единственным государством, которое оказывает прямую финансовую поддержку Арцаху, не признавая его независимость.
Более того, например, в рамках программы «Нераспространение, борьба с терроризмом, разминирование» в 2000–2018гг. Армения получила помощь в размере более 16 миллионов долларов. В 2019, по не окончательным подсчетам, Армении было предоставлено 700 000 долларов, а средства, предусмотренные на 2020 год, еще не опубликованы и не доступны.
А в июне этого года Конгресс США принял резолюцию о выделении 1,5 млн. долларов США на разминирование территории Арцаха, за которой и последовало предложение администрации президента США об отмене поддержки.
О финансовой помощи США
Из посольства США в Армении нам сообщили, что «в 2018 году Соединенные Штаты в целом предоставили Армении финансовую помощь в размере 38,5 млн. долларов. В 2017 году было предоставлено 40,3 миллиона. Поскольку 2019 год еще не закончился, объем предоставляемой помощи еще не резюмирован. Поскольку многие программы длятся годы, в настоящее время USAID активно финансирует гранты и контракты в Армении на сумму 66 миллионов долларов».
Однако в статье ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации», отмечается, что внешняя помощь США Армении в 2018 году составила около 21 млн долларов. Откуда ГНКО взяла данные о помощи в размере 21 млн долларов в статье не уточняется.
Также непонятно, почему ГНКО почти вдвое «сокращает» объем американской помощи Армении, ссылаясь на неопределенную «американскую сторону».
Более того, хотя infocheck.am сообщает, что в 2019 году финансовая помощь США составит 26 миллионов долларов, однако, как мы уже отметили,  объем поддержки на 2019 год пока не точен. «Центр проверки фактов» ссылается на американскую сторону – Внешнюю помощь США (Foreign аssistance), на сайте которой мы не нашли данных о 26 миллионах долларов, предусмотренных для Армении.
Таким образом, «Центр проверки фактов» своей публикацией прибегнул к манипуляции, представляя цифры, которые, хотя и в целом соответствуют действительности, однако не имеют ничего общего с темой, обсуждаемой в армянской прессе. Кроме того, данные о внешней помощи США Армении за 2018 и 2019 годы не аргументированы приведенными источниками и не соответствуют действительности.