Երևան քաղաքի ամանորյա տոնական միջոցառումների համար նախատեսված բյուջեն կկազմի շուրջ 425 մլն դրամ
Որևէ ապատեղեկատվություն չկա, Երևան քաղաքի ամանորյա տոնական միջոցառումների բյուջեն, ընդհանուր առմամբ, կազմում է շուրջ 525 միլիոն դրամ․ Թեհիմանա Վարդանյան
Երևան քաղաքի 2020 թվականի ամանորյա տոնական միջոցառումների համար նախատեսված բյուջեի չափն արդեն մի քանի օր է, ինչ ամենաշատ քննարկվող թեմաներից է։ Երևանի ավագանու դեկտեմբերի 6-ի արտահերթ նիստի ընթացքում հաստատված բյուջեից հետո ևս հարցեր մնացին, թե, ի վերջո, ինչքա՞ն են մտադիր ծախսել Երևանում Ամանորի և Սուրբծննդյան տոներին քաղաքապետարանը և կառավարությունը միասին։
Antifake.am կայքի հրապարակումից հետո, ըստ որի՝ Երևանում ամանորյա տոնական միջոցառումների համար կծախսվի 548 մլն դրամ, Երևանի քաղաքապետարանը հերքում տարածեց՝ պնդելով, որ ամանորյա բյուջեն կազմում է 325․7 մլն դրամ։ Կայքը հերքումից հետո պարզաբանող նյութ հրապարակեց և հաստատեց, որ ամանորյա բյուջեն 325,797,100 դրամ է։
Այդուհանդերձ, Երևանի «Լույս» խմբակցության ավագանու անդամ Թեհմինա Վարդանյանը շարունակեց պնդել, որ որևէ ապատեղեկատվություն չկա, բյուջեն, ընդհանուր առմամբ, կազմում է շուրջ 525 միլիոն դրամ։ «325 միլիոն դրամ գումարը միայն Հանրապետության հրապարակի տոնակատարությունների համար ծախսվող գումարն է, ներառյալ՝ Գորան Բրեգովիչի համերգի համար հատկացվածը: Կա նաև վարչական շրջանների բյուջե, և այդ ամենն իրար հետ կազմում է շուրջ 525 միլիոն դրամ»,- նշել էր նա:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը Երևանի ավագանու «իմքայլական» հատվածի որոշումը քննադատեց՝ նշելով, որ Երևանում Ամանորի միջոցառումների վրա կծախսվի մոտ 700 հազար դոլար (336 մլն): «Հայաստանի անկախությունից ի վեր Ամանորի որևէ միջոցառման համար նման գումար չի հատկացվել: Չէ, ես կողմ եմ, որ ցանկացած տոն արժանավայել նշվի: Բայց ոնց որ թե 700 հազար դոլարը մի այլ կարգի «պերեբոռ» է»,- գրել էր նա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց հստակեցնել, թե իրականում Երևանի 2019 թ. ամանորյա բյուջեով տոնական միջոցառումների համար ինչքա՞ն գումար կհատկացվի և արդյո՞ք նախորդ տարիների համեմատ դա ամենամեծ գումարն է։
Ինչքա՞ն է կազմում «Ամանոր 2020» միջոցառումների համար հատկացվող բյուջեն
Երևանի քաղաքապետարանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Ամանորի և Սուրբծննդյան տոների բյուջեն, ըստ որի՝ այն կազմում է 325․7 մլն դրամ։
Նշվում է, որ Երևանի քաղաքապետարանի կայքում հրապարակված է եղել ավագանու որոշման նախագիծը, որտեղ հստակ նշված է 271 մլն 797 հազար 100 դրամ թիվը։ Քաղաքապետարանի կայքում նշվում է, որ գումարը տրամադրվել է ՀՀ կառավարության 2019 թ. նոյեմբերի 14-ի համապատասխան որոշմամբ:
«Այս թվին անհրաժեշտ էր գումարել Երևանի քաղաքապետարանի 2019 թվականի բյուջեով արդեն իսկ նախատեսված 54 մլն դրամը, և կստացվեր, որ 2020 թվականի ամանորյա ծախսերը կկազմեն 325 մլն 797 հազար 100 դրամ»,-նշվում է  քաղաքապետարանի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված հերքման մեջ։
Որքա՞ն գումար կհատկացվի ամանորյա տոների համար Երևան համայնքի վարչական շրջաններին
Fip.am-ի հետ զրույցում Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Հովսեփ Կուբատյանը նշեց, որ բացի Երևանի համայնքային բյուջեով նախատեսված 54 մլն դրամը, վարչական շրջաններն առանձին ևս կունենան տոների համար հատկացված բյուջե, որը կծախսվի լուսավորության և տեղում տոնական համերգներ անցկացնելու համար։ Ըստ Կուբատյանի՝ յուրաքանչյուր վարչական շրջանի կհատկացվի շուրջ 7 մլն դրամ, որը Երևանի քաղաքապետարանի բյուջեից է և յուրաքանչյուր վարչական շրջան ինքն է տնօրինում։ Այսինքն, ընդհանուր առմամբ, 12 վարչական շրջաններին ևս շուրջ 84 մլն դրամ կհատկացվի։
Վարչական շրջանները նաև գումար կծախսեն աշխատակազմի ամանորյա կորպորատիվ միջոցառումների համար
Բացի վերը թվարկված հատկացումներից, գումար է նախատեսված նաև վարչական շրջանների աշխատակազմերի ամանորյա կորպորատիվ միջոցառումների համար։
«Լույս» խմբակցության անդամ Անի Խաչատրյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է վարչական շրջանների աշխատակազմի կորպորատիվ միջոցառումների համար հատկացվող գումարների չափը և նշել, որ բացի քաղաքապետարանից և կառավարությունից, նաև վարչական շրջաններն են իրենց հերթին գումարներ հատկացնում քեֆ-ուրախության համար։
«Ներկայացնում եմ այն թվերը, որը վարչական շրջանները նախատեսել են աշխատակազմի ամանորյա կորպորատիվ միջոցառումների (ռեստորան, ֆուրշետ) համար»,- գրել է նա։
1. Ավան վարչական շրջան-1 միլիոն 300 հազար դրամ.
2. Շենգավիթ վարչական շրջան- 2 միլիոն դրամ.
3. Մալաթիա-Սեբաստիա-0 դրամ.
4. Դավթաշեն վարչական շրջան- 1 միլիոն 300 հազար դրամ.
5. Էրեբունի վարչական շրջան-400 հազար դրամ.
6. Նորք-Մարաշ վարչական շրջան- 1 միլիոն դրամ.
7. Նուբարաշեն վարչական շրջան- 200 հազար դրամ.
8. Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջան- 2 միլիոն դրամ.
9. Նոր Նորք վարչական շրջան- 1 միլիոն 600 հազար դրամ
10. Աջափնյակ վարչական շրջան- 400 հազար դրամ.
11. Արաբկիր վարչական շրջան- 1 միլիոն 200 հազար դրամ.
12․ Կենտրոն վարչական շրջան- 3 միլիոն դրամ:
Արդյունքում, ընդհանուր առմամբ, ամանորյա կորպորատիվ միջոցառումների համար կծախսվի 14․ 5 մլն դրամ։
Հրապարկված թվերը Հովսեփ Կուբատյանը հաստատեց, որ հիմնականում ճիշտ են՝ փոքր տարբերությամբ, որոնք ևս վարչական շրջանների կողմից տնօրինվող բյուջետային ծախսերից են։
Որքա՞ն գումար է հատկացվել Երևանի ամանորյա միջոցառումների համար համայնքային բյուջեից նախորդ տարիներին
2014 թ․՝  113․120․000 մլն ՀՀ դրամ
2015 թ․՝ 136․141․900 մլն ՀՀ դրամ
2016 թ․՝ 157․180․200 մլն
2017 թ․՝ 192․478․000 մլն ՀՀ դրամ
2018 թ․՝ 222․351․800 մլն ՀՀ դրամ
2019 թ․՝ 271․797․000 ՀՀ դրամ պետբյուջեից, որին գումարվել է 54 մլն ՀՀ դրամ համայնքային բյուջեից
Ի դեպ, ըստ քաղաքապետարանի՝ ամանորյա տոնական ծախսերի համար նախորդ տարիներին՝ 2014-2018 թվականներին, պետբյուջեից գումար չի հատկացվել։
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, Երևանում Ամանորի և Սուրբծննդյան տոների համար կհատկացվի 271 մլն 797 հազար 100 դրամ պետբյուջեից և 54 միլիոն դրամ համայնքային բյուջեից, շուրջ 84 միլիոն դրամ էլ վարչական շրջանների տոնական լուսավորության և տեղական համերգների համար և շուրջ 15 միլիոն ևս՝ կորպորատիվ միջոցառումների ծախսերի համար, այսինքն՝ 424,797,100 դրամ։

Темина Варданян: Никакой дезинформации нет, бюджет в целом составляет около 525 млн драмов.
Предусмотренный мэрией Еревана бюджет на новогодние праздничные мероприятия уже несколько дней является одной из самых обсуждаемых тем. После утверждения бюджета на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана 6 декабря остались некоторые вопросы: сколько всего намерены потратить мэрия и правительство на Новый год и Рождество в Ереване?
После публикации на сайте Antifake.am, согласно которой на новогодние праздники в Ереване будет потрачено 548 миллионов драмов, мэрия Еревана распространила опровержение, утверждая, что новогодний бюджет составляет 325.7 миллиона драмов. На сайте после опровержения была опубликована разъяснительная статья, подтверждащая, что новогодний бюджет составляет 325 797 100 драмов.
Тем не менее, член фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Темина Варданян продолжила настаивать, что никакой дезинформации нет, бюджет в целом составляет около 525 млн драмов.
«325 миллионов драмов – это средства, выделенные только на торжества на площади Республики, в том числе на концерт Горана Бреговича. Есть также бюджет административных округов, и все расходы в совокупности составляют около 525 млн. драмов», — отметила она.
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян раскритиковала решение фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана, отметив, что на новогодние празднии в Ереване будет потрачено около 700 000 долларов (336 млн драмов).
«Никогда еще с момента обретения независимости Армении столько средств не выделялось на празднование Нового года. Я не против, чтобы праздники достойно отмечались. Но 700 тыс. долларов – это уже перебор», — написала Зограбян.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, сколько на самом деле будет выделено на новогодние праздники из бюджета Еревана на 2019 год и действительно ли эта сумма является самой большой по сравнению с предыдущими годами.
Сколько составляет бюджет на мероприятия «Новый год 2020»?
Мэрия Еревана на своей странице в Facebook опубликовала бюджет на новогодние и рождественские праздники, который составляет 325.7 млн драмов.
Отмечается, что на сайте мэрии Еревана был опубликован проект решения Совета старейшин, в котором четко указано число 271 млн 797 тыс. 100 драмов. На сайте мэрии отмечается, что сумма была выделена решением правительства Армении от 14 ноября 2019 года.
«К этой цифре необходимо прибавить 54 миллиона драмов, уже предусмотренных бюджетом мэрии Еревана на 2019 год, и получится, что новогодние расходы 2020 года составят 325 миллионов 797 тысяч 100 драмов», — говорится в опровержении, размещенном на странице мэрии в Facebook.
Сколько будет выделено на новогодние праздники административным округам Еревана?
В беседе с Fip.am начальник управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана Овсеп Кубатян отметил, что в дополнение к 54 миллионам драмов, выделенных из бюджета общины, для административных округов также будет выделен бюджет, который будет потрачен на освещение и праздничные концерты. По словам Кубатяна, каждому административному округу из бюджета Еревана будет выделено около 7 млн. драмов. То есть 12 административным округам будет выделено около 84 миллиона драмов.
Административные округа потратят средства также на новогодние корпоративы
Помимо вышеупомянутых ассигнований, предусмотрены также средства на новогодние корпоративы для сотрудников административных округов.
Член фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Ани Хачатрян на своей странице в Facebook отметила, что, кроме мэрии и правительства, административные округа в свою очередь также выделяют средства на развлечения.
«Представляю те цифры, которые админисративные округа предусмотрели на новогодние корпоративы для сотрудников (ресторан, фуршет)»,- написала Хачатрян.
1. Административный округ Аван – 300 тыс драмов;
2. Административный округ Шенгавит – 2 млн. драмов;
3. Малатия-Себастия – 0 драм;
4. Административный округ Давташен – 1 миллион 300 тысяч драмов;
5. Административный округ Эребуни – 400 тыс. драмов;
6. Административный округ Норк-Мараш – 1 млн. драмов;
7. Административный округ Нубарапен – 200 тыс. драмов;
8. Административный округ Канакер Зейтунского района – 2 млн. драмов;
9. Административный округ Нор-Норк – 1 миллион 600 тысяч драмов;
10. Административный округ Ачапняк – 400 тыс. драмов;
11. Административный округ Арбакир – 1 миллион 200 тысяч драмов;
12. Административный округ Кентрон – 3 млн. драмов.
В результате на новогодние корпоративы будет потрачено в общей сложности 14.5 млн драмов.
По словам Овсепа Кубатяна, опубликованные цифры в целом верные, но с небольшим отличием, которое также связано с бюджетными расходами округов.
Сколько средств было выделено из бюджета Еревана на новогодние мероприятия в предыдущие годы?
2014 г. – 113.120.000 драмов
2015 г.  – 136.141.900 драмов
2016 г. – 157.180.200 драмов
2017 г. – 192.478.000 драмов
2018 г. – 222.351.800 драмов
2019 г. – 271․797․000 драмов, к которым прибавилось 54 млн драмов из бюджета общины.
Кстати, согласно мэрии Еревана, на новогодние праздничные расходы в 2014-2018 годах из государственного бюджета средств не было выделено.
Таким образом, в целом на новогодние и рождественские праздники в Ереване будет выделено 271 миллион 797 тысяч 100 драмов из государственного бюджета и 54 миллиона драмов из бюджета Еревана, около 84 миллионов драмов на праздничное освещение и концерты в адмиснитративных округах и еще около 15 миллионов на корпоративы. То есть 424 797 100 драмов.