Առաջին ալիքը Cato ինստիտուտի զեկույցը վերագրում է Freedom House-ին
Հանրային հեռուստաընկերությունը դեկտեմբերի 24-ին «Լուրեր 60 րոպե» ծրագրի ընթացքում հայտնել է, որ 2019թ.  Մարդու ազատության ինդեքսով Հայաստանը զբաղեցրել է 2-րդ տեղը: Լուրին ուղեկցող լուսանկարում պատկերվում է Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության լոգոն՝ տպավորություն ստեղծելով, որ զեկույցը հրապարակվել է Freedom House-ի կողմից։
Հաղորդավար Անի Զաքարյանը զեկույցը ներկայացնելիս նշում է, որ ինդեքսը ներառում է անձնական, քաղաքացիական և տնտեսական ազատությունները. «Տարածաշրջանում առաջատարը Վրաստանն է` զբաղեցնում է 41-րդ դիրքը: Հայաստանն ընդհանուր ցանկում 54-րդն է: Ռուսաստանը` 114-րդ տեղում է, Ադրբեջանը՝ 121-րդ, Թուրքիան՝ 122-րդ, Իրանը՝ 154-րդ: Ինդեքսում առաջին տեղերում են Նոր Զելանդիան, Շվեյցարիան և Հոնկ Կոնգը, իսկ վերջինում՝ Եմենը, Վենեսուելան, Սիրիան»,- տեղեկացրել է լրագրողը:
Սակայն հատկանշական է, որ զեկույցը, որը Հանրային հեռուստաընկերությունը, փաստացի, վերագրում է Freedom House-ին, իրականում հրապարակել է ամերիկյան Cato ինստիտուտը, որն առնչություն չունի Freedom House-ի հետ։
Ներկայացվող նյութի վիզուալ հատվածում հղում է տրվում Cato ինստիտուտի պաշտոնական կայքին և ցուցադրվում է վերջերս հրապարակված զեկույցը։
Հաջորդող կադրում ներկայացվում է Freedom House-ի կայքից հատված, որում պատկերված է կազմակերպության՝ փետրվարին հրապարակած զեկույցից կադր, որը, սակայն, որևէ կերպ չի կապվում ներկայացվող տեքստի հետ։
Ինչ վերաբերում է բովանդակությանը, ապա Առաջին ալիքն անսխալ ներկայացրել է Cato ինստիտուտի Մարդու ազատության ինդեքսի վերաբերյալ զեկույցի տվյալները:
Նշենք, որ Cato ինստիտուտը հանրային քաղաքականության հետազոտական կազմակերպություն է և, ըստ պաշտոնական կայքի, նվիրված է անձնական ազատության, սահմանափակ կառավարության, ազատ շուկաների և խաղաղության սկզբունքներին: Ինստիտուտը հիմնադրվել է 1977 թվականին ԱՄՆ-ում։
Ինչ վերաբերում է «Freedom House»-ին, ապա իրավապաշտպան կազմակերպությունը տարեկան զեկույց է ներկայացնում «Ազատությունն աշխարհում» և «Մամուլի ազատությունն աշխարհում», ինչպես նաև համացանցի ազատության թեմաներով: «Ազատությունն աշխարհում» վերջին զեկույցը հրապարակվել է 2019 թվականի փետրվարի 4-ին: Հենց այդ զեկույցն է երևում Հանրայինի լուրի երկրորդ մասի վիզուալ հատվածում:
Այսպիսով, Հանրային հեռուստաընկերությունը «Լուրեր 60 րոպե» ծրագրի ընթացքում կատարել է սխալ՝ Cato ինստիտուտի զեկույցը վերագրելով «Freedom House»-ին:

Первый канал приписывает отчет института Cato правозащитной организации Freedom House
Общественное телевидение Армении 24 декабря в эфире программы «Новости 60 минут» сообщило, что в Индексе свободы человека−2019 Армения заняла второе место. На фотографии, сопровождающей новость, изображен логотип правозащитной организации Freedom House и создается впечатление, что доклад был опубликован Freedom House.
Ведущая Ани Закарян отмечает, что в индекс включены личные, гражданские и экономические свободы.
«Грузия является лидером в регионе и занимает 41-ю позицию. В общем списке Армения занимает 54 место. Россия занимает 114 место, Азербайджан -121 место, Турция — 122 место, Иран — 154 место. Индекс возглавляют Новая Зеландия, Швейцария и Гонконг, а замыкают Йемен, Венесуэла и Сирия», — сказала Закарян.
Однако примечательно, что представленный Общественным телевидением доклад, фактически приписываемый Freedom House, на самом деле опубликовал американский институт Cato, который не имеет ничего общего с Freedom House.
В визуальной части материала делается ссылка на официальный сайт интитута Cato и представляется недавно опубликованный доклад.
В следующем кадре представлен отрывок с сайта Freedom House, на котором представлены кадры из февральского доклада организации, которые ни коим образом не связаны с текстом материала.
Что касается содержания, Первый канал безошибочно представил данные доклада Индекса свободы человека института Cato.
Отметим, что институт Cato — это общественно-политическая исследовательская организация, занимающаяся принципами личной свободы, ограниченного правительства, свободного рынка и мира. Институт был основан в 1977 году в США.
Что касается Freedom House, то правозащитная организация представляет ежегодные доклады «Свобода в мире» и «Свобода прессы в мире», а также на тему свободы Сети. Последний доклад «Свобода в мире» был опубликован 4 февраля 2019 года. Именно этот доклад виден в визуальной части материала Общественного телевидения.
Таким образом, Общественное телевидение в эфире программы «Новости 60 минут» допустило ошибку, приписав доклад института Cato правозащитной организации «Freedom House».