Չբացվեց վերելակների հերթական գործարանը․ այս անգամ Կոտայքում
Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը 2019-ի ապրիլի 17-ին հայտարարել էր, որ առաջիկայում Կոտայքի մարզում կստեղծվի վերելակների գործարան։
«Կոտայքի մարզում մենք «Էլեվատոր Մանուֆաքթուրինգ» ընկերության հետ հուշագիր ենք ստորագրել ամիսներ առաջ։ Այս փուլում ունենք 5 արտադրատարածքներ, որոնք որ նախնական հավանության են արժանացել այստեղի ներկայացուցչության։ Սպասում ենք չինական պատվիրակության այցի, որպեսզի չինական մասնագետներն իրենք արդեն վերջնական ընտրությունը կատարեն և հոսքագծերը ներկրեն»․- հայտարարել էր Պետրոսյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ նախագծի գերնպատակն է դուրս գալ ԵԱՏՄ շուկա՝ ներկայացնելով այստեղ արտադրված վերելակները։
Ի դեպ, այս հայտարարությունից 3 ամիս առաջ՝ հունվարի 24-ին, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ևս հանդիպում էր ունեցել չինական ընկերության ներկայացուցիչների հետ, որոնք ցանկություն էին հայտնել Կոտայքի մարզում վերելակների արտադրության գործարան հիմնել։ Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ Կոտայքի մարզում վերելակների հավաքման արտադրամաս հիմնելու ներդրումային ծրագիրը նախատեսում էր տարեկան ավելի քան 2000 վերելակի արտադրություն, ընդ որում՝ արտադրական գործընթացի մեծ մասը կազմակերպելով Հայաստանում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե ի՞նչ փուլում են գտնվում Կոտայքում վերելակների գործարանի հիմնման աշխատանքները։
Էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղյակ չեն
Էկոնոմիկայի նախարարությունից, Fip.am-ի հարցմանն ի պատասխան, հայտնեցին, որ նախարարը ներդրողների հետ հանդիպման արդյունքում վերջիններիս ուղղորդել է Կոտայքի մարզպետարան, և հետագա բանակցությունների ու դրանց արդյունքի մասին նախարարությունում այլ տեղեկություն չունեն։
Գործարան հիմնելու բանակցությունները տապալվել են
Կոտայքի մարզպետարանից հայտնեցին, որ վերելակների արտադրություն հիմնելու ուղղությամբ բանակցություններն ընթացել են Xinjiang TianShan Elevator Manufacturing Co.,Ltd ընկերության հետ, սակայն ներկայում դադարեցվել են աշխատանքները։
«Արտադրություն հիմնելու համար ընկերությանը նախ ներկայացվել էր Չարենցավան քաղաքը՝ որպես ինժեներական մտքի և արդյունաբերական քաղաք, սակայն ընկերությունը հավանության չէր արժանացրել ներկայացված տարածքները, որից հետո ընկերությանն է ներկայացվել մեկ այլ տարածք Բյուրեղավանում, որը արժանացել էր ընկերության հավանությանը, սակայն համագործակցությունն ընդհատվել է ընկերության կողմից անիրատեսական պահանջներ ներկայացնելու պատճառով»,- ասված է մարզպետարանի պատասխանում։
Թե ի՞նչ «անիրատեսական» պահանջների մասին է խոսքը՝ մարզպետարանից հայտնեցին, որ ընկերության կողմից մի շարք հարցեր են առաջ քաշվել։ «Պետական երաշխիքներ են պահանջել, քվոտաների իրացման հետ կապված հարցեր են եղել, որոնք չեն համապատասխանել ընդհանուր մեր քաղաքականությանը, որովհետև պետությունը հիմա այնպիսի կարգավիճակում է, որ խնդիր չունի ինչ-որ երաշխիքներ տալու, բոլորն էլ կարող են գալ, ընկերություն հիմնել, դաշտը ազատ է»,- պարզաբանեց մարզպետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի խորհրդական Նունե Այլանջյանը՝ հավելելով, որ այս երկու հարցերն են բանակցությունների տապալման հիմք հանդիսացել։
Այնուամենայնիվ, ըստ մարզպետարանի տեղեկացման, վերելակների արտադրություն հիմնելու ուղղությամբ բանակցություններ են տարվում չինական և իրանական այլ ընկերությունների հետ:
Չինական ընկերությունն անհասանելի է
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց Xinjiang TianShan Elevator Manufacturing Co., Ltd ընկերությունից պարզել, թե ինչն է եղել գործարանի ստեղծման աշխատանքների դադարեցման պատճառը, սակայն որևէ կերպ հնարավոր չեղավ կապ հաստատել ընկերության ներկայացուցիչների հետ։
Այսպիսով, փաստենք, որ Կոտայքի մարզում վերելակների հավաքման արտադրամաս հիմնելու ծրագիրը տապալվել է, և ներդրողների հետ բանակցություններն ավարտվել են՝ որևէ արդյունք չտալով։
Ի դեպ, Հայաստանում վերելակների գործարան կառուցելու այս խոստումը միակը չէր։ Դեռևս 2011 թվականին սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախկին փոխնախարար Արսեն Քարամյանը հայտարարել էր, որ Սպիտակ քաղաքում կվերագործարկվի երկրաշարժից հետո կառուցված վերելակների գործարանը, որտեղ 160 հազար դրամ միջին աշխատավարձով աշխատանք կգտնեն 130 հոգի: Գործարանի առաջին արտադրանքն ակնկալվում էր 2012-ի մայիսին։
Ժամանակը, սակայն, ցույց տվեց, որ գործարանի բացման խոստումն իրականություն չդարձավ։ Իսկ Սպիտակի երկրաշարժից հետո կառուցված գործարանը 2017-ին, ի վերջո, ապամոնտաժվեց։

Не открылся очередной завод по производству лифтов. На этот раз в Котайке
Губернатор Котайка Романос Петросян 17 апреля 2019 года заявил, что в ближайшее время в Котайкской области будет построен завод по производстви лифтов.
«Несколько месяцев назад мы подписали меморандум с китайской компанией  «Xin Jiang Tian Shan Elevator Manufacturing». На данный момент у нас есть 5 производственных площадей, которые были предварительно одобрены армянским представительством. Ждем визита китайской делегации, чтобы их специалисты сделали окончательный выбор и начали импорт поточных линий», — заявил Петросян.
По словам губернатора, одной из сверхзадач бизнес-проекта является представление произведенных в Армении лифтов на рынке ЕАЭС.
Кстати, 24 января, за три месяца до этого заявления, министр экономики Тигран Хачатрян также провел встречу с представителями китайской компании, которые выразили желание открыть завод по производству лифтов в Котайкской области. Согласно официальному пресс-релизу, инвестиционная программа создания в Котайкской области производственного цеха по сборке лифтов предполагает производство более чем 2000 лифтов в год, причем большая часть производственного процесса будет организована в Армении
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, на каком этапе находятся работы по строительству завода по производству лифтов в Котайкской области
Министерство экономики не в курсе
Министрество экономики в ответ на запрос Fip.am сообщило, что после встречи с инвесторами министр направил их в администрацию Котайкской области. Другой информацией о дальнейших перегоровах и их результатах министерство не располагает.
Переговоры по строительству завода провалились
В администрации Котайкской области сообщили, что были проведены переговоры с компанией по производству лифтов Xinjiang TianShan Elevator Manufacturing Co.,Ltd, однако в настоящее время работы приостановлены.
«Изначально для создания производства компании был представлен город Чаренцаван, как инженерный и промышленный город, однако компания не одобрила представленные участки. После компании был представлен другой участок в Бюрегхаване, который был одобрен, однако сотрудничество было прервано по причине нереалистичных требований компании», — говорится в ответе администрации.
На вопрос, о каких «нереалистичных» требованиях идет речь, в администрации сообщили, что компания подняла ряд вопросов. «Они потребовали государственных гарантий, были проблемы, связанные с реализацией квот, которые не соответствовали нашей общей политике, поскольку государство сейчас находится в такой ситуации, что у него нет проблем с предоставлением каких-либо гарантий. Каждый может прийти, основать компанию, поле свободно», — пояснила пресс-секретарь управления информации и по связям с общественностью Котайкской области Нуне Айланджян, добавив, что эти два вопроса стали причиной провала переговоров.
Тем не менее, по сообщению администрации, переговоры по созданию производства лифтов ведутся с другими китайскими и иранскими компаниями.
Китайская компания недоступна
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить у компании Xinjiang TianShan Elevator Manufacturing Co., Ltd, что послужило причиной приостановки работ по созданию завода, однако связаться с представителями компании так и не удалось.
Таким образом, отметим, что программа создания производственного цеха по сборке лифтов в Котайской области провалилась, и переговоры с инвесторами без каких-либо результатов провалились.
Кстати, это обещание построить в Армении завод по производству лифтов было не единственным. Еще в 2011 году бывший заместитель министра спорта и по делам молодежи Арсен Карамян заявил, что в городе Спитак будет вновь открыт построенный после землетрясения завод по производству лифтов, на котором, смогут работать до 130 человек, а средняя зарплата составит 160 тыс. драмов. Первая продукция завода ожидалась в мае 2012 года.
Однако время показало, что обещание открыть завод не осуществилось. А завод, построенный после землетрясения в Спитаке, в 2017 году был демонтирован.