Տեղական իշխանիկների ժամանակն անցե՞լ է․ Փաշինյանի հայտարարությունն ու Ջերմուկի քաղաքապետի նոր ժ/պ-ն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 13-ին որոշում է ստորագրել Վահագն Արսենյանին Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելու վերաբերյալ։ Վահագն Արսենյանը հայտնի խոշոր գործարար, Հանրապետական խմբակցության նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանի որդին է։
Աշոտ Արսենյանը 2003-2018 թթ. եղել է խորհրդարանի պատգամավոր ՀՀԿ-ից, մինչ այդ էլ Ջերմուկի քաղաքապետն էր, իսկ դրանից էլ առաջ` Ջերմուկի հանքային ջրերի գործարանի տնօրենը։ Աշոտ Արսենյանը ՀՀԿ-ն լքեց հեղափոխությունից հետո՝ Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման շուրջ թեժացած կրքերի ֆոնին, նա հայտարարել էր, որ ՀՀԿ-ական լինելն իրեն խանգարում է Ամուլսարի հարցը քննարկել ազդակիր համայնքի բնակիչների հետ։
Արսենյանը, սակայն, մեծապես հայտնի է ոչ թե որպես պատգամավոր, այլ որպես «Ջերմուկ գրուպի» սեփականատեր։ «Ջերմուկ գրուպին» է պատկանում Ջերմուկի հանքային ջրերի գործարանն ու արտադրությունը։ Հանքային ջրի արտադրությունը սկսվել է դեռ 1951 թվականին՝ խորհրդային ժամանակահատվածում։ Ընկերությունը հանքային ջուր է արտահանում նաև դեպի ԱՄՆ, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Վրաստան, Եվրամիության երկրներ, Իսրայել։ 1000 հարկ վճարողների 2020-ի ցանկում «Ջերմուկ գրուպը»132-րդ տեղում է՝ վճարած ավելի քան 1.4 միլիարդ դրամ հարկով։ «Ջերմուկ գրուպին» է պատկանում մեկ այլ ջրերի ապրանքանիշ՝ «Բյուրեղը»։
Քրեական գործ՝ ծառայությունից խուսափելու դեպքի առթիվ
Վահագն Արսենյանի հետ կապված 2019 թվականին հայտնի դարձավ, որ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել նրա՝ զինծառայությունից ազատվելու դեպքով։ Գործը հարուցվել էր փաստաթղթեր կեղծելու, խաբեության այլ ճանապարհով զինծառայությունից խուսափելու փաստի առթիվ։ Վահագն Արսենյանը զինծառայությունից ազատվել էր առողջական վիճակի հիմքով։ Ամիսներ անց, սակայն, Վահագն Արսենյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր, իսկ գործն էլ կարճվել։ 2019 թ. վերջին Երևանի քաղաքապետարանին ձյուն մաքրող և աղբատար մեքենաներ նվիրած ընկերությունների ցանկում էր նաև «Ջերմուկ գրուպը», որը 2 ձյուն մաքրող մեքենա էր նվիրել քաղաքապետարանին։ Որպես «Ջերմուկ գրուպի» տնօրեն՝ Վահագն Արսենյանին կարելի է տեսնել պաշտոնական հաղորդագրություններում՝ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանին, վարչապետ Կարեն Կարապետյանին գործարանում հյուրընկալելիս։
Վահագն Արսենյանի ներգրավվածությունը բիզնեսներում
Իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ «Ջերմուկ գրուպի» միակ բաժնետերը և տնօրենը համայնքի ղեկավարի նորանշանակ ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահագն Արսենյանն է։ Շշալցված հանքային ջրերի ապրանքային շուկայում, ըստ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի, «Ջերմուկ գրուպը» ունի գերիշխող դիրք։
«Ջերմուկ գրուպը» վերջին տարիներին սկսել է նաև կառուցապատման գործունեություն, ու մայրաքաղաքի Արշակունյաց պողոտայում կառուցում է «Նոր Բյուրեղ» բնակելի համալիրը։ Համալիրի կառուցապատողը թեև «Ջերմուկ գրուպն» է, սակայն շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի նախկին ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանին պատկանող «ՄԼ մայնինգ» ընկերությունը, իսկ ճարտարապետական մասն ապահովում է Քաղաքաշինության կոմիտեի նախկին նախագահ Նարեկ Սարգսյանի ճարտարապետական արվեստանոցը։ «Նոր Բյուրեղ» համալիրը բաղկացած է 7 բնակելի շենքերից (որոնցից մեկը 25 հարկանի) ու 2 բիզնես կենտրոններից, նաև ունի 1.2 հեկտար կանաչապատ տարածք։
Ջերմուկի նորանշանակ քաղաքապետի պաշտոնակատարը 30 տոկոս բաժնեմաս ունի նաև «Ռելոդ» ՍՊԸ-ում։ Այս ընկերությունը զբաղվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ծառայությունների մատուցմամբ, ծրագրավորմամբ և խորհրդատվությամբ։ Ուշագրավ է, որ ընկերությունում 30 տոկոս բաժնեմաս ունի Գերմանիայում հաշվառված Կիբար Խալվաշին։ Խալվաշին վրացի միլիոնատեր գործարար է, նրան է պատկանում Վրաստանի ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող հեռուստաընկերությունը՝ «Ռուսթավի-2»-ը, նաև մի շարք այլ ձեռնարկություններ։ Նա նաև Վրաստանում Pepsi-ի համահիմնադիրն է, Միխեիլ Սահակաշվիլու իշխանության մոլի քննադատներից։ Արսենյանների ու Խալվաշիի բիզնես գործընկերությունը, ըստ էության, սկսվել է հենց տարածաշրջանում Pepsi ներմուծման ու վաճառքի բիզնեսից։
Աշոտ Արսենյանը հանդիսանում էր Հայաստանում հայտնի «Պեպսի» քաղցրահամ, զովացուցիչ ըմպելիքի ներմուծողն ու վաճառողը։ Այս գործունեությունն իրականացվում էր «Ջերմուկ ինթերնեյշնլ Պեպսի-կոլա բոթլեր» ՍՊԸ-ի միջոցով։ Իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեգիստրի համաձայն՝ 2006-2017 թվականներին ընկերության բաժնետեր է հանդիսացել Աշոտ Արսենյանի մյուս որդին՝ Արսեն Արսենյանը, որը 2013 թվականին իր բաժնեմասերի 50 տոկոսը վաճառում է Վիրջինյան կղզիներում գրանցված «Հայբրիֆուդ ընդ բեվրիջ լիմիթեդ» ընկերությանը։ Ըստ «Հետք» էլեկտրոնային պարբերականի հրապարակման՝ «Հայբրիֆուդ ընդ բեվրիջ լիմիթեդը» ներառված է Highbury Group ընկերությունների խմբի մեջ ու ղեկավարվում է նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից։ 2017 թվականին «Ջերմուկ ինթերնեյշնլ Պեպսի-կոլա բոթլեր» ՍՊԸ-ն ամբողջությամբ անցնում է Վիրջինյան կղզիներում գրանցված մեկ այլ ընկերության՝ «Էլսու ինք» ՍՊԸ-ին, որը, ըստ «Հետքի», ևս պատկանում է Սարգսյանների ընտանիքին։
Վահագն Արսենյանը հանդիսանում է նաև «Ջերմուկի մայր գործարան» ՍՊԸ-ի միանձնյա բաժնետերը, այս ընկերությունն ընդգրկված է «Ջերմուկ գրուպի» կազմում։
Ջերմուկի քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նաև «Ջերմ ֆարմ» ՍՊԸ-ի բաժնետերն էր մինչև անցյալ տարի։ «Ջերմ ֆարմը» ձևավորվել էր «Ջերմուկ գրուպից» առանձնացման ճանապարհով, ընկերությունը զբաղվում էր անասնապահությամբ ու բուսաբուծությամբ։ 2020 թվականին ֆերման անցնում է «Հայր և որդի Երեմյաններ» ՍՊԸ-ին, որն իր հերթին պատկանում է ռեստորանային ոլորտի գործարար Դավիթ Երեմյանին։ Բացի այս, 2019 թվականին Երեմյանը Վահագն Արսենյանից գնել է «Էկո ֆարմ» ընկերությունը, որը զբաղվում էր խոշոր եղջերավոր կենդանիների բուծմամբ ու կաթի արտադրությամբ։
«Ջերմուկ գրուպի» կազմում գործում է նաև «Ջերմուկ հիդրոտեխ» ՍՊԸ-ն։ Ընկերությունը շահագործում է Արփա գետի վրա գործող «Ջերմուկ ՀԷԿ-2» փոքր հիդրոէլեկտրակայանը։ ՓՀԷԿ-ի դրվածքային հզորությունը 2,35 մՎտ է, իսկ դերիվացիոն խողովակաշարը՝ 3513 մետր։
Գործարարը քաղաքականությամբ պե՞տք է զբաղվի, թե՞  ոչ
«Ջերմուկ գրուպի» սեփականատեր Վահագն Արսենյանի նշանակումը Ջերմուկի համայնքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնում ուղիղ հակասության մեջ է Նիկոլ Փաշինյանի՝ բիզնեսը քաղաքականությունից տարանջատելու մասին հայտարարությունների հետ։ 2018 թվականի մայիսի 8-ին խորհրդարանում վարչապետ առաջադրվելու ելույթում Փաշինյանը հայտարարում էր՝ «գործարարը քաղաքականությամբ չպետք է զբաղվի»։
«Գործարարը քաղաքականությամբ չպետք է զբաղվի։ Եվ սա ճիշտ է ու արդարացի։ Բայց այս սկզբունքի կիրառումն ամբողջական ու ազնիվ չի լինի, եթե մենք չկիրառենք այս սկզբունքի կարևոր բովանդակային կողմերից մյուսը. եթե գործարարը քաղաքականությամբ պետք է չզբաղվի, քաղաքական գործիչն էլ բիզնեսով չպետք է զբաղվի և քաղաքականությունը, առավելևս իշխանությունը չպետք է լինեն փող աշխատելու գործիք որևէ մեկի համար, ու հանրությունը պետք է լծակներ ունենա վերահսկելու, որ իր պաշտոնյան բիզնեսով չզբաղվի»,- ասում էր Փաշինյանը։
Նույն տարվա հուլիսի 5-ին Փաշինյանը Սյունիքում հայտարարում էր՝ «տեղական իշխանների, իշխանիկների, ֆեոդալների ժամանակն անցել է»։

Премьер-министр Никол Пашинян 13 октября подписал решение о назначении Ваагна Арсеняна исполняющим обязанности руководителя общины Джермук. Ваагн Арсенян является сыном известного крупного бизнесмена, бывшего депутата от фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ашота Арсеняна.
Ашот Арсенян в 2003-2018 гг. был депутатом от РПА, до этого занимал должность мэра Джермука, а перед этим – директора завода минеральных вод «Джермук». Ашот Арсенян покинул РПА после революции, на фоне разгоряченных страстей вокруг эксплуатации Амулсарского золотого рудника. Он заявил, что членство в РПА мешает ему обсуждать вопрос Амулсара с жителями общины воздействия.
Однако Арсенян известен не как депутат, а как владелец «Джермук Групп». «Джермук Групп» принадлежат завод по розливу минеральной воды в Джермуке и производство. Производство минеральной воды началось еще в советское время – в 1951 году. Компания экспортирует минеральную воду в США, Россию, Украину, Грузию, страны Евросоюза, Израиль. В списке 1000 налогоплательщиков по итогам 2020 года «Джермук Групп» занимает 132 место с уплатой налога в более чем 1.4 млрд драмов. «Джермук Групп» принадлежит также другая торговая марка воды – «Бюрег».
Уголовное дело по факту уклонения от военной службы
В 2019 году стало известно, что Следственный комитет возбудил уголовное дело по факту уклонения Ваагна Арсеняна от прохождения военной службы. Дело возбуждено по факту уклонения от военной службы путем подделки документов или иным обманным путем. Ваагн Арсенян был освобожден от военной службы по состоянию здоровья. Однако спустя несколько месяцев уголовное преследование в отношении Ваагна Арсеняна было прекращено, а дело закрыто. В списке компаний, которые в 2019 году подарили снегоуборочные машины и мусоровозы мэрии Еревана была также компания «Джермук Групп», подарившая мэрии 2 снегоуборочные машины.
Имя Ваагна Арсеняна в качестве директора «Джермук Групп» можно встретить в официальных пресс-релизах, касающихся приема на заводе бывшего президента Сержа Саргсяна и премьер-министра Карена Карапетяна.
Вовлеченность Ваагна Арсеняна в бизнесах
Согласно данным электронного регистра юридических лиц, единственным акционером и директором «Джермук Групп» является новоназначенный исполняющий обязанности руководителя общины Ваагн Арсенян. По данным Комиссии по защите экономической конкуренции, «Джермук Групп» занимает доминирующее положение на товарном рынке бутилированной минеральной воды.
«Джермук Групп» в последние годы занимается строительством и возводит в столице жилой комплекс «Нор Бюрег» на проспекте Аршакуняц. Хотя застройщиком комплекса является «Джермук Групп», однако строительные работы ведет компания «МЛ Майнинг», принадлежащая бывшему руководителю аппарата Специальной следственной службы Давиду Сукиасяну, а архитектурную часть обеспечивает архитектурная мастерская, принадлежащая бывшему председателю Государственного комитета по градостроительству Нареку Саркисяну. Комплекс «Нор Бюрег» состоит из 7 жилых домов (один из которых 25-этажный) и 2 бизнес-центров, имеет 1,2 га зеленой зоны.
Новоназначенный исполняющий обязанности руководителя общины Джермук также владеет 30% долей в ООО «Релод». Эта компания занимается предоставлением услуг, программированием и консалтингом в области информационных технологий. Примечательно, что 30% акций компании принадлежат жителю Германии Кибару Халваши. Халваши – грузинский бизнесмен-миллионер, ему принадлежит самая рейтинговая телекомпания Грузии — «Рустави-2», а также ряд других компаний. Он также является соучредителем Pepsi в Грузии и одним из яростных критиков правительства Михаила Саакашвили. Деловое партнерство между Арсенянами и Халваши, по сути, началось с импорта и продажи Pepsi в регионе.
Ашот Арсенян выступал импортером и продавцом известного в Армении освежительного  напитка «Пепси». Эта деятельность осуществлялась через компанию ООО «Джермук Интернейшнл Пепси-кола Ботлер». Согласно электронному регистру юридических лиц, акционером компании в 2006-2017 годах был второй сын Ашота Арсеняна − Арсен Арсенян, который в 2013 году продал 50% своих акций компании «Хайбри фуд энд Бевридж лимитед», зарегистрированной на Виргинских островах. Согласно публикации Hetq, «Хайбри фуд энд Бевридж лимитед» входит в состав группы компаний Highbury Group, руководителем которой является президент Армен Саркисян. В 2017 году ООО «Джермук Интернейшнл Пепси-кола Ботлер» полностью переходит другой зарегистрированной на Виргинских островах компании ООО «Элсу инк», которая, как пишет Hetq, также принадлежит семье Саркисян.
Ваагн Арсенян является также единоличным акционером компании ООО «Джермук Майр Хорцаран», которая входит в «Джермук Групп».
Исполняющий обязанности руководителя общины Джермук до прошлого года был акционером также ООО «Джерм Фарм». «Джерм Фарм» образовалась путем отделения от «Джермук Групп». Компания занималась животноводством и растениеводством. В 2020 году хозяйство переходит компании ООО «Отец и сын Еремяны», которая принадлежит бизнесмену-ресторатору Давиду Еремяну. Кроме того, в 2019 году Еремян купил у Ваагна Арсеняна компанию «Эко Фарм», которая занималась разведением крупного рогатого скота и производством молока.
В составе ООО «Джермук Групп» действует также ООО «Джермук Гидротех». Компания эксплуатирует малую гидроэлектростанцию «Джермук ТЭЦ-2» на реке Арпа. Установленная мощность МГЭС –  2,35 МВт, деривационный трубопровод – 3513 метров.
Должен ли бизнесмен заниматься политикой?
Назначение владельца «Джермук Групп» Ваагна Арсеняна на должность исполняющего обязанности руководителя общины Джермука прямо противоречит заявлениям Никола Пашиняна об отделении бизнеса от политики. В своем выступлении в парламенте 8 мая 2018 года Пашинян заявил, что «бизнесмен не должен заниматься политикой».
«Бизнесмен не должен заниматься политикой. И это правильно и справедливо. Но применение этого принципа не будет полным и честным, если мы не применим другие существенные аспекты этого принципа – если бизнесмен не должен заниматься политикой, то политик не должен заниматься бизнесом. Политика, тем более власть, не должны быть инструментом зарабатывания денег для кого-либо. Общественность должна иметь рычаги контроля над тем, чтобы должностное лицо не занималось бизнесом», — сказал Пашинян.